Araba Satın Almanın Büyük Maliyetleri

O Çevrimdışı

ozgurizmir

Aktif Üye
22 Mar 2019
58
31
Türkiye’de araba satın almak artık oldukça büyük bir maliyet haline geldi. Türk halkının en büyük yatırım araçlarından biri olan araba şu anki piyasa koşullarında gerçekten de yatırım getirisini sağlıyor mu ele tekrar değerlendirmek gerekiyor. Biz de bu yazımızda araba satın almanın oluşturduğu tüm maliyet kalemlerini sizin için tek tek ele aldık.
Oluşacak ilk maliyet tabii ki araba satın alma maliyeti. Sıfır en ucuz arabalar 400bin TL’den başlıyor ancak o araç da zaten bulunamıyor. Sıfır araba almak için şu an tüm marka ve modellerde sıra olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Bu nedenle şu an 400 bin TL olarak öngördüğünüz arabayı teslim döneminde daha da pahalıya alma riskiniz olduğunu belirtelim.
Araba satın almak için ikinci maliyet kalemi ise eğer arabayı kredi ile alacaksanız katlanmanız gereken kredi faizi tutarı. Eğer 400 bin TL’lik araba almak istiyorsanız, özel bankalardan alabileceğiniz en ucuz faiz tutarı %1,89 ve en uzun vade 36 ay. Bu da 400 bin TL’lik araba için en az 200 bin TL daha fazla faiz ödemesi yapmanız anlamına geliyor. Aylık taksit tutarları ise 16 bin TL civarlarında. Tabi bu krediyi ve faizi de seçilmiş bir kitle alabiliyor. Herkese verilmiyor.
Arabayı bir şekilde satın aldınız. Özellikle 2022’nin sonunda da gündem olan konulardan biri olan kasko fiyatları ile yüzleşmeniz gerekiyor. Şu an için en ucuz kasko sıfır bir arabada 20 bin TL civarlarında tutuyor. 4 yıl ve üzeri hasarsızlık kaza yapmama indirimi varsa minumum 10 bin TL'e kadar düşebiliyor.
Diğer maliyet kalemleri ise Motorlu Taşıtlar Vergisi ve Trafik Sigortası. MTV şu an yıllık 3 bin TL. Trafik Sigortası ise ilk kez yaptıranlar için 5 bin 500 TL. Hasarsızlık indirimi ile minumum yıllık 3 bin TL’ye kadar düşebiliyor.
Araba aldıktan sonra masrafları bunlarla da sınırlı kalmıyor. Bakım, yağ, lastik, balata vs. gibi kalemlere bakıldığında yıllık ortalama 10 bin TL’nin gözden çıkarılması gerekiyor. Otopark ücretini de özellikle vurgulamak isteriz. Otopark ücretleri özellikle 2023 yılına girilmesi ile birlikte %50’nin üzerinde artış gösterdi. Eğer arabanızı İspark dışındaki özel otoparklara park etmek isterseniz otoparkların ortalama aidatları aylık bin 500 TL ile 2 bin 500 TL arasında değişiklik gösteriyor. Bu da yıllık en az 18 bin liralık bir otopark ücretine katlanmanız anlamına geliyor.
Kaza sonrası oluşabilecek değer kayıpları riskini de düşündüğümüzde artık araba almak gerçekten de önemli bir yatırım aracı mı sorusu akıllara takılıyor.

Son zamanlarda aylık abonelik ile araba kiralama daha cazip hale geldi. Bu yöntemle sürücüler arabanın kaskosu, sigortası, bakımı vb daha birçok masraflarına karışmadan araba ihtiyaçlarını karşılamış oluyorlar.

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
araç sahipleri trafiğe çıkmaya korkacak. sermaye bu, zart diye bir kaza olma olasılığında, sermaye kediye yüklenmiş olacak. hep hayaldi bunlar. yeni Türkiye'de , en temel ihtiyaç sayılabilecek otomobil, sadece zenginlere artık.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,342
64
araç sahipleri trafiğe çıkmaya korkacak. sermaye bu, zart diye bir kaza olma olasılığında, sermaye kediye yüklenmiş olacak. hep hayaldi bunlar. yeni Türkiye'de , en temel ihtiyaç sayılabilecek otomobil, sadece zenginlere artık.
Hatırlarsanız akü konusu açmıştım ,aldım aküyü ,vizeye de girdim ,ama arabayı kullanmamaktan akü yine bitti ,daha kaç ay oldu alalı aküyü,akücüye gittim anlattım durumu,haklı olarak sadece dinledi :)
Bornova'ya gidecektik ,hanım" araba var biz trenle gidiyoruz" dedi :) ,evet ,izbana bindik,hilalde inip metroya bindik,Bornova'da inip otobüsle gittik,karı-koca 60 yaş kartı ile.bize daha ucuza geldi yolculuk :)
Amannnn,işte böyle gençler,nerede kar var oradayız artık,eskiden kokoreç yemeye Ödemiş'e gidiyorduk,haritadan bakın ,yer Gaziemir,şimdi trenle bile gidemiyoruz inanın.,hadi sustum yine :hihi

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Hatırlarsanız akü konusu açmıştım ,aldım aküyü ,vizeye de girdim ,ama arabayı kullanmamaktan akü yine bitti ,daha kaç ay oldu alalı aküyü,akücüye gittim anlattım durumu,haklı olarak sadece dinledi :)
Bornova'ya gidecektik ,hanım" araba var biz trenle gidiyoruz" dedi :) ,evet ,izbana bindik,hilalde inip metroya bindik,Bornova'da inip otobüsle gittik,karı-koca 60 yaş kartı ile.bize daha ucuza geldi yolculuk :)
Amannnn,işte böyle gençler,nerede kar var oradayız artık,eskiden kokoreç yemeye Ödemiş'e gidiyorduk,haritadan bakın ,yer Gaziemir,şimdi trenle bile gidemiyoruz inanın.,hadi sustum yine :hihi

Takdir-i İktidari

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
merkez'de sürekli para basıp, bunun cücük kadarını emekliye veriyor ve yüzleri bile kızarmadan "muhalefet seçimi kazanırsa emekli maaşlarını ödeyemez" diyebiliyorlar. niye kine? siz iktidarda olunca merkez bankası para basabiliyor da, muhalefet iktidarda olunca, merkez'in kağıdı mı bitecek? böyle algılarla 21 yıldır tepemizdeler.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,336
39
Az önce kasaba 600 TL bıraktım. Eğer seçimde iktidar değişikliği olmazsa, halimiz çok daha kötü olacak.

Fiss.jpg

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,606
Şuan en büyük maliyet kasko ücretleri. Buradan tüm araç kullanıcılarına sesleniyorum artık kaskosuz araca binmeyin.!
Çünkü sigorta ücretlerinin artması nedeniyle birçok kişinin sigorta yaptırmadan araçlarına bindiğine şahit oldum. Ayrıca ülkemizde gecici koruma statüsünde olan suriyelilere araç, şarjlı motoped vb alma hakkın tanınmasıyla bu iş ayyukaya çıktı.

Geçenler tanıdığımıza suriyeli uyruklu sürücü çarptı. sürücünün ehliyeti, aracında sigortası yok.
Arkadaşa verilen maddi hasar 40.000tl şimdi bu para kimde rücu edilecek.!!!

Z Çevrimiçi

zubizaretta

Aktif Üye
3 Mar 2023
82
49
Neden? Çünkü otomobil sahibi olmak statü belirtisidir. Otomobil sahibi olmak demek, canınızın istediği zaman istediği yere gitme özgürlüğü demektir. Siyaset bilimine göre, statü sahibi olduğunu düşünen insanlar, özgür olduklarını düşünen insanlar, mevcut yönetime kafa tutma eğiliminde olurlar. Komünist ülkeler bunu yıllar önce düşünüp insanları toplu taşımaya mahkum ettiler. Köle gibi hareket eden insan asla baş kaldırmaz. Köle gibi yaşamaya devam eder. Herkesin otomobil sahibi olabildiği ülkelerde yönetimler istedikleri gibi at koşturamazlar. Halk, sahip olduğu hakları kolay kolay hiç kimseye vermez ve bunları tehdit altında hissederse protesto eder. Gerekirse isyan eder. Serbestçe seyahat edebilen insanlar, "özgür" olduklarını fark ederler ve bu farkındalık hayatlarının her alanına sirayet eder. Siyasi tercihlerine de yansır.

Hayatın ve hayata dair her şeyin giderek daha pahalı bir hale gelmesi, belli bir planın/programın bir parçası. Dolar neden 18 liraya "çekildi" sanıyorsunuz? 2 liralardan 3 liralardan geldiği nokta bu. Bu süre zarfında ülkede ne savaş çıktı, ne de ekonominin bu denli kötüleşmesine sebep olabilecek büyük bir olay oldu. O zaman bu "neden" oldu? Hiç bir açıklaması yok. Bu bir komplo teorisi değil. Yüzlerce yıldır var olan siyaset biliminin keşfettiği insan eğilimlerine göre şekillendirilen "toplum mühendisliği"nin bir parçası.

Puzik Çevrimiçi

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,290
Şuan en büyük maliyet kasko ücretleri. Buradan tüm araç kullanıcılarına sesleniyorum artık kaskosuz araca binmeyin.!
Çünkü sigorta ücretlerinin artması nedeniyle birçok kişinin sigorta yaptırmadan araçlarına bindiğine şahit oldum. Ayrıca ülkemizde gecici koruma statüsünde olan suriyelilere araç, şarjlı motoped vb alma hakkın tanınmasıyla bu iş ayyukaya çıktı.

Geçenler tanıdığımıza suriyeli uyruklu sürücü çarptı. sürücünün ehliyeti, aracında sigortası yok.
Arkadaşa verilen maddi hasar 40.000tl şimdi bu para kimde rücu edilecek.!!!
Mültecilere 40 milyar dolar harcadık bir 40 daha harcarız diyen arkadaşa rücu edilmesi lazım.

Puzik Çevrimiçi

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,290
Yarım yıldır ülkemden uzakta yaşıyorum. Bir sürü çıkarımım var sayfalar sürer lakin konuyla ilgili olanına değineyim. Ülkede bize çok şeyi lüks olarak kabul ettirdiler. Hava bedava su bedavaydı şimdi su da bedava değil, lüks. Hava kaldı birtek arkadaşlar. Ülkemizde iyi maaş alan birinin bile düşünerek hesap ederek (eğer bilinçli bir tüketiciyse) alacağı şeyleri biz burada düşünmeden ve hesap yapmadan alabiliyoruz. Bizim insanımıza verilen rol bu. Kimse bana vatan millet sakarya güzellemesi yapmasın, benim ülkemin insanının hiçbir ülkeden eksiği yok. Bu değil yaşamak,doymak. Açlığı karın doyması ile geçtiğini sanan nesilin oy vermesi bitince düzen farklı bir yola evrilecek.

Geri
Üst Alt