Araba Satın Almanın Büyük Maliyetleri

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,342
64
voltacar.jpg

bu elektrikli bisikletten bozma şey 15k idi 20k...şimdi 120k eder mi?
Ben arabamı satsam bunu alamıyorum herhalde :saskin

M Çevrimdışı

maymunkral 

Aktif Üye
30 May 2018
358
41
Enflasyonist dönemlerde sabit kredi maliyetleri ile alınan araba ve ev zamanla hem çok değer kazanıyor hem de sizin ödediğiniz taksitlerin maaş üzerindeki yükü görece olarak düşüyor.

Önümüzdeki 2 yıllık periyot yüksek enflasyon dönemi olacağı için bugün 500bine alacağınız araba 2 sene 1.5 milyon olacak ve sizin geliriniz de bugünden daha fazla olacağı için sadece kısa süreli sıkışacaksınız.

O gözle bakıldığında bu dönem kiralama değil satın alma dönemidir diyebiliriz.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,606
Enflasyonist dönemlerde sabit kredi maliyetleri ile alınan araba ve ev zamanla hem çok değer kazanıyor hem de sizin ödediğiniz taksitlerin maaş üzerindeki yükü görece olarak düşüyor.

Önümüzdeki 2 yıllık periyot yüksek enflasyon dönemi olacağı için bugün 500bine alacağınız araba 2 sene 1.5 milyon olacak ve sizin geliriniz de bugünden daha fazla olacağı için sadece kısa süreli sıkışacaksınız.

O gözle bakıldığında bu dönem kiralama değil satın alma dönemidir diyebiliriz.
Buna sözünüze aynen katılıyorum.
Enflasyon son birkaç yıldır yükselen trende sahip ve devam edeceğe de benziyor.

Gelecek ay tüketici kredisi kullanıp bir araç daha almayı düşünüyorum. :ok

M Çevrimdışı

maymunkral 

Aktif Üye
30 May 2018
358
41

Hala enflasyonun tüm sorumlusunun Tayyip Erdoğan olduğunu düşünen var. Bunlar 2 ay sonra seçimde Kemal Kılıçdaroğlu gelirse fiyatlar düşecek sanıyor.

Bugünkü elektrik ve doğalgaz faturanızı yazın kenara. 3 ay sonra birim başına (kwh veya m3) iki katını ödeyeceksiniz.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,427
32

Hala enflasyonun tüm sorumlusunun Tayyip Erdoğan olduğunu düşünen var. Bunlar 2 ay sonra seçimde Kemal Kılıçdaroğlu gelirse fiyatlar düşecek sanıyor.

Bugünkü elektrik ve doğalgaz faturanızı yazın kenara. 3 ay sonra birim başına (kwh veya m3) iki katını ödeyeceksiniz.
sende haklısın tek sorumlu benim :saskin:ok

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,606

Finansal okur yazarlığı olan kesim zaten enflasyonun nedenlerini ve sebepleri, oluşumunun altında yatan nedenleri biliyor.

Asıl sorun şu. Ver yetki gör etkiyi. Enflasyon biz düşürürüz biz söylemleri.

M Çevrimdışı

maymunkral 

Aktif Üye
30 May 2018
358
41
sende haklısın tek sorumlu benim :saskin:ok
Bu konuyu netleştirelim de mevzu siyasete sarmasın ki tadımız kaçmasın.

Öncelikle yurtiçi enflasyon dediğim şey kurdan ve küresel enflasyondan önemli derecede etkileniyor. Hem kur yükseliyor hem de küresel seviyede bir enflasyon var dolayısıyla ülke içine de fahiş fiyat artışları olarak yansıyor.

Sizin oluşan enflasyonun etkilerini yapacağınız teşvikler ile azaltmanız gerekiyor. Burada ne kadar başarılı olunduğu zaten herkesin malumu. Bu konu sabaha kadar tartışılır.

Ancak yine de ne kadar mücadele ederseniz edin eğer küresel seviyede bir enflasyon varsa kaçamazsınız. Tüm enflasyondan bir kişi sorumlu olmaz. Doğru müdahale etmediği için etkisinin artmasından sorumlu olur.

Geri
Üst Alt