Android TV'lerin belirsiz (!) özellikleri

H Çevrimdışı

hadeka

Aktif Üye
7 Eki 2019
158
Ben android box da kullanıyorum, androidli Toshiba da usta/uzman bir kullanıcı sayilmam, her 2 cihazda isteklerimi yerine getiriyor,bir eksikliğini görmedim, sadece tv de kismen keskinlik göreceli düşük kalabiliyor.

R Çevrimdışı

robur 

Aktif Üye
3 Haz 2022
77
44
Smart - Android demeden panele göre seçim yapmak daha mantıklı görünüyor. Biz görüntüsünü beğendiğimiz için almıştık Grundig Android TV'yi. Şimdilik memnunuz ama ilerleyen zamanlarda yavaşlar mı, eskiyen Android telefonlar gibi kasım kasım kasılır mı bilemiyorum tabii. Bakalım üretici firmanın yazılım desteği nasıl ve ne kadar olacak. Mesela Android 11'den 12'ye geçiş olacak mı, ya da olursa TV donanımı bunun için yeterli olacak mı?

Dün Dead Trigger 2 yükleyip denedim, çatışma bölümlerinde epey zorlandı televizyon. Kaldırdım hemen oyunu, belki de zorlamamak en iyisi olacak.

Barış Bayraktar Çevrimdışı

Barış Bayraktar 

Aktif Üye
23 Mar 2022
381
25
Smart - Android demeden panele göre seçim yapmak daha mantıklı görünüyor. Biz görüntüsünü beğendiğimiz için almıştık Grundig Android TV'yi. Şimdilik memnunuz ama ilerleyen zamanlarda yavaşlar mı, eskiyen Android telefonlar gibi kasım kasım kasılır mı bilemiyorum tabii. Bakalım üretici firmanın yazılım desteği nasıl ve ne kadar olacak. Mesela Android 11'den 12'ye geçiş olacak mı, ya da olursa TV donanımı bunun için yeterli olacak mı?

Dün Dead Trigger 2 yükleyip denedim, çatışma bölümlerinde epey zorlandı televizyon. Kaldırdım hemen oyunu, belki de zorlamamak en iyisi olacak.
TV'de oyun oynanmaz, anca konsol veya PC bağlanırsa öyle.

17MB211S Çevrimdışı

17MB211S

Yeni Üye
2 Tem 2019
24
38
IMG_20220625_1417189bc76e42a84d58d8.jpg
IMG_20220625_141734.jpg

Grundig Almanya sitesi model özelliklerini ayrıntılı yazmakla kalmıyor, modelin sayfasında değerlendirme pdflerini yüklüyor

Adem Helvacı üstadın bahsettiği mb185 anakart da, vestel international sitesinde yukarıda yazılı tüm güncel özelliklere sahip (2gbram-16gb hafıza, android tv 11, av1 desteği, memc, hdmi2.1, dolby vision-atmos) ama hangi model de bul bulabilirsen
I think Vestel UA9090 models use the new mb185 board. Maybe A Adem Helvacı can tell us if this is correct, or other TV models using the mb185 board.

Also it seems that there are TV models with MB180E board running amazon fire tv operating system, which is an android derivate:
TV model:
Board used, MB180E with a different heatsink:

B Çevrimdışı

Birden

Yeni Üye
20 Haz 2022
11
38
I think Vestel UA9090 models use the new mb185 board. Maybe A Adem Helvacı can tell us if this is correct, or other TV models using the mb185 board.

Also it seems that there are TV models with MB180E board running amazon fire tv operating system, which is an android derivate:
TV model:
Board used, MB180E with a different heatsink:
I hope so

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Çok yerinde bir tesbit, özellikle tv nin ram, hafıza, ses, görüntü ve android bilgisi kesinlikle belirtilmeli. Bu özellikler resmi sitelerde özellik kısmında belirtilmiyor, onu geçtim tv yi aldıktan sonra kullanım klavuzlarında bile bu bilgiler yok. Bu ürünün ram kapasitesi, depolama kapasitesi nedir ? Tv ye Android yazılmış ama lisanslı mı , lisanssız mı belli değil. Tv hangi sertifikalara sahip hiç birinde yazmıyor, işin enteresanı bu tv leri youtube da tanıtanlarda bu bilgilerden habersiz, biz burada çoğu kişiye tv nin görüntüsüne bakarak bilgiler vermeye çalışıyoruz, yada youtube da güya tv incelemesi yapan 2 adet usb, 2 adet hdmı girişi var diyen arkadaşların videolarını izleyip tv hakkında bir çıkarım sağlıyoruz.

Artık kalıplaşmış incelemelerden ziyade, bu tarz inceleme videoları çekenlerinde kendilerini güncellemesi lazım.
İnsanımız önünde sonunda doğruyu anlayacak ve koca koca adamların ''Vay be ne güzel kırmızı, mükemmel yeşil, Bu Philips de Oled yanığı sorununu çözdü haaaa'' vs vs gibi paraya tamah edilip söylediği cümleler yerine GERÇEK inceleme görek ve ürünün hakikaten ahngi amaçla ne doğrultuda üretilip neyi karşılayabileceğini anlamk isteyecek haklı olarak.

Sevgili İlteriş Yılmaz İlteriş Yılmaz ile yine bir sinerji durumundayız, sektörde bu anlamda ciddi bir açık olduğunu uzun zamandır biliyoruz ancak bunu aşacak maddi olanaklarımız yok biliyorsunuz.

Bu durumu aşabilmek adına ''Ayıyı öldürecek gücün yoksa, Ayı'yı öldürmek için Ayı'nın gücünü kullan'' felsefesinden hareketle bir fikir birliğine vardık ve bizler bir kanaldan sizlere GERÇEK bilgileri paylaşabilmek adına diğer yandan para sorununa kaynak bulabilmek adına firmalarla işbirliği işini de nasıl yürütebiliriz konularına odaklanma ihtiyacı duyduk.

Şu konu başlığında rahatsızlık duyulan konuları yıllardır dile getiriyoruz. Kardeşim karşıdan bakıp ''Aman ne güzel kırmızı, şu kadar remi var, bu kadar yeni var'' demek ile ürün incelemesi olmaz, alıp söküp içine dışına bakmak ve konsol vs bağlayıp gerçek tepkilerini görmek, uzun olmasa dahi kısa ve orta vadeli test etmek lazım diye diye dilimizde tüy bitti.

Eleştirdiğimiz şeyleri biz de yapıyoruz çünkü elimizde kaynak yok. Ben de kağıt üstü veri paylaşıyorum mesela ancak burada hiç olmazsa somut veriler sunabilecek kaynaklarımız oluyor. Yani ben bu konulara parmak atana kadar hiçbir forumda hiçbir mecrada bugüne kadar bu paneli kim üretmiş? panelin kaç COF unsuru varmış, kesiti neymiş, SRGB desteği % kaçmış? diye sormamışken, biz bu forumda dile getirdiğimizdenberi bakıyorum artık DH ve başka mecralarda da VA ve IPS yerine artık ADS vs gibi panel tiplerinden bahsedilir oldu.

Yani dostlar bir taraf halen kopyala yapıştır bilgi ile ilerlemeye devam ederken biz halen daha bilmediğimiz ve size aktarabileceğimiz teknolojik derin gelişmelerin peşine düşmüş durumdayız.

Umuyorum ki aklımızdaki projelerden en azından birisi meyvesini verir de biz o meyveleri yine GERÇEK BİLGİ için sizler adına kullanabiliriz.

Hayırlısı bakalım :ok

İlteriş Yılmaz Çevrimdışı

İlteriş Yılmaz 

Süper Üye
18 Eyl 2020
698
İnsanımız önünde sonunda doğruyu anlayacak ve koca koca adamların ''Vay be ne güzel kırmızı, mükemmel yeşil, Bu Philips de Oled yanığı sorununu çözdü haaaa'' vs vs gibi paraya tamah edilip söylediği cümleler yerine GERÇEK inceleme görek ve ürünün hakikaten ahngi amaçla ne doğrultuda üretilip neyi karşılayabileceğini anlamk isteyecek haklı olarak.

Sevgili İlteriş Yılmaz İlteriş Yılmaz ile yine bir sinerji durumundayız, sektörde bu anlamda ciddi bir açık olduğunu uzun zamandır biliyoruz ancak bunu aşacak maddi olanaklarımız yok biliyorsunuz.

Bu durumu aşabilmek adına ''Ayıyı öldürecek gücün yoksa, Ayı'yı öldürmek için Ayı'nın gücünü kullan'' felsefesinden hareketle bir fikir birliğine vardık ve bizler bir kanaldan sizlere GERÇEK bilgileri paylaşabilmek adına diğer yandan para sorununa kaynak bulabilmek adına firmalarla işbirliği işini de nasıl yürütebiliriz konularına odaklanma ihtiyacı duyduk.

Şu konu başlığında rahatsızlık duyulan konuları yıllardır dile getiriyoruz. Kardeşim karşıdan bakıp ''Aman ne güzel kırmızı, şu kadar remi var, bu kadar yeni var'' demek ile ürün incelemesi olmaz, alıp söküp içine dışına bakmak ve konsol vs bağlayıp gerçek tepkilerini görmek, uzun olmasa dahi kısa ve orta vadeli test etmek lazım diye diye dilimizde tüy bitti.

Eleştirdiğimiz şeyleri biz de yapıyoruz çünkü elimizde kaynak yok. Ben de kağıt üstü veri paylaşıyorum mesela ancak burada hiç olmazsa somut veriler sunabilecek kaynaklarımız oluyor. Yani ben bu konulara parmak atana kadar hiçbir forumda hiçbir mecrada bugüne kadar bu paneli kim üretmiş? panelin kaç COF unsuru varmış, kesiti neymiş, SRGB desteği % kaçmış? diye sormamışken, biz bu forumda dile getirdiğimizdenberi bakıyorum artık DH ve başka mecralarda da VA ve IPS yerine artık ADS vs gibi panel tiplerinden bahsedilir oldu.

Yani dostlar bir taraf halen kopyala yapıştır bilgi ile ilerlemeye devam ederken biz halen daha bilmediğimiz ve size aktarabileceğimiz teknolojik derin gelişmelerin peşine düşmüş durumdayız.

Umuyorum ki aklımızdaki projelerden en azından birisi meyvesini verir de biz o meyveleri yine GERÇEK BİLGİ için sizler adına kullanabiliriz.

Neden olmasın? Hep yaptığımız da bu aslında. İnciğine cıncığına inceleme yapmak. Bu sefer başka olacağına inanıyorum ama. 💪

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
I think Vestel UA9090 models use the new mb185 board. Maybe @
Adem Helvacı
@Adem Helvacı can tell us if this is correct, or other TV models using the mb185 board.
Hello, there are currently 2 products using MB185 boards, one of which is 55UA9090 and the other 65UA9090. Panel manufacturer BOE Display used in both. I'll try to get a video about it tomorrow. Maybe we'll get us a lottery and get one of these products for you:)

Merhaba; MB185 anakart kullanılan şu an için 2 ürün var bunların birisi 55UA9090 ve diğeri ise 65UA9090. Her ikisinde de kullanılan panel üreticisi BOE Dİsplay. Yarın bu konu ile ilgili bir videopaylaşmaya çalışırım. Belki bize Piyango çıkar ve bu ürünlerden birisini sizler için alır ********* :)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64

"Eskiyen android telefonlar" :)
Hiç değilse 8 yıl sıkıntısız çalışıyorlar en az,mesela bendeki eski GMll Whatsapp kaldırsam canavar gibi çalışıyor halen.Ki onda da çok sık ileti gelince kilitleniyordu.
Tvler öyle değil,1-1.5/8 android mi olur,tam bir şey bu tvler,yazmayayım hadi,gerçi daha sosyal medya kanun çıkmadı ama nemelazım :), Barış Bayraktar Barış Bayraktar "abi iyi tvler de var" demişti,tamam ama onlar da neredeyse nikah ücretlerini benden çıkartmaya çalışıyorlar,yani.
Ben onun için "bunları almam ama alana da engel olmam" dedim,sözümün arkasındayım halen.
Bu arada sana cevap vermiş oldum ama genele yazdığım da bilinsin sevgili robur :ok

O Çevrimdışı

Onenis

Yeni Üye
26 Haz 2022
4
37
Vestel 65UA9090 televizyonundan satın aldım. Her kaynakta farklı bir bilgi var epey.comda subwoofer var yazıyor. Kendi sitesinde gözükmüyor. Ürün yarın elimde olacak. Donanım özelliklerini eklerim buraya. İyimi yaptık kötümü yaptık göreceğiz.

B Çevrimdışı

Birden

Yeni Üye
20 Haz 2022
11
38
Vestel 65UA9090 televizyonundan satın aldım. Her kaynakta farklı bir bilgi var epey.comda subwoofer var yazıyor. Kendi sitesinde gözükmüyor. Ürün yarın elimde olacak. Donanım özelliklerini eklerim buraya. İyimi yaptık kötümü yaptık göreceğiz.
Hayırlı olsun, en azından konu başında bahsettiğimiz özellikler var mı, sayenizde de anlarız. İnşallah daha güzellerini dealmak nasip olur

26 senedir internet sektöründeyim, medya-pr tarafını da iyi bilirim, malum tiplerin o pr ajanslarıyla ahbap-çavuş ilişkisini. Nacizane, geniş çaplı tv incelemelerine inşallah başladığınızda dinamik bir içerik-kurgu anlayışı olursa eğer; sizi bilen kitlenin haricinde bu konuda tek başvuru kaynağına dönüşürsünüz

Son düzenleme:
O Çevrimdışı

Onenis

Yeni Üye
26 Haz 2022
4
37
Vestel e biraz uzağım. Anakart ve teknik özellikler sayfasına nasıl erişebiliyoruz. Nette 4725 li bir kod varda çalıştıramadım. Bilen varmıdır.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Hayırlı olsun, en azından konu başında bahsettiğimiz özellikler var mı, sayenizde de anlarız. İnşallah daha güzellerini dealmak nasip olur

26 senedir internet sektöründeyim, medya-pr tarafını da iyi bilirim, malum tiplerin o pr ajanslarıyla ahbap-çavuş ilişkisini. Nacizane, geniş çaplı tv incelemelerine inşallah başladığınızda dinamik bir içerik-kurgu anlayışı olursa eğer; sizi bilen kitlenin haricinde bu konuda tek başvuru kaynağına dönüşürsünüz
İlteriş Yılmaz İlteriş Yılmaz duy bunları

Haydi bence sen şu Blog işine hız ver, Seni de destekleyelim kardeeeş :kiskis

17MB211S Çevrimdışı

17MB211S

Yeni Üye
2 Tem 2019
24
38

Vestel e biraz uzağım. Anakart ve teknik özellikler sayfasına nasıl erişebiliyoruz. Nette 4725 li bir kod varda çalıştıramadım. Bilen varmıdır.
Anakart bilgilerine erişmek için: TV açıkken şu düğmelere sırasıyla basın: MENU 4 7 2 5
RAM ve CPU gibi donanım özelliklerine erişmek için: Play Store'dan AIDA 64 uygulamasını yükleyin. CPU Z veya diğer uygulamalar da çalışabilir.

Bu işe yararsa lütfen bazı fotoğraflar yüklemeyi unutmayın :)

(Original)
To access motherboard information: with the TV turned on, press these buttons in order: MENU 4 7 2 5
To access hardware specifications like RAM and CPU: install AIDA 64 app from the play store. CPU Z or other apps may also work.

Please remember uploading some photos if this works :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt