Android TV'lerin belirsiz (!) özellikleri

B Çevrimdışı

Birden

Yeni Üye
20 Haz 2022
11
38
Adem Helvacı ve Fikoloji'nin yazı ve videolarını merakla izliyorken üye olup yazmak istedim. Vestel ve Grundig-Arçelik tarafında yeni modeller var ama web sitelerinde teknik bilgiler leş ötesi(!) TV'de panel önemli, lakin fiyat-performans anlamında eski-yeni model ayrımı yapılamıyor, aynı paraya eski model alınıyor. Yeni modeller, anakartları sebebi ile 2gbram-16gb hafıza, android tv 11, av1 desteği, memc, hdmi2.1, dolby vision-atmos gibi görece olarak modern özellikte; biz bunun yerine abuk sabuk kozmetik bilgileri öğreniyoruz, nasıl ayıracağız modelleri?

Son düzenleme:
The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Çok yerinde bir tesbit, özellikle tv nin ram, hafıza, ses, görüntü ve android bilgisi kesinlikle belirtilmeli. Bu özellikler resmi sitelerde özellik kısmında belirtilmiyor, onu geçtim tv yi aldıktan sonra kullanım klavuzlarında bile bu bilgiler yok. Bu ürünün ram kapasitesi, depolama kapasitesi nedir ? Tv ye Android yazılmış ama lisanslı mı , lisanssız mı belli değil. Tv hangi sertifikalara sahip hiç birinde yazmıyor, işin enteresanı bu tv leri youtube da tanıtanlarda bu bilgilerden habersiz, biz burada çoğu kişiye tv nin görüntüsüne bakarak bilgiler vermeye çalışıyoruz, yada youtube da güya tv incelemesi yapan 2 adet usb, 2 adet hdmı girişi var diyen arkadaşların videolarını izleyip tv hakkında bir çıkarım sağlıyoruz.

Artık kalıplaşmış incelemelerden ziyade, bu tarz inceleme videoları çekenlerinde kendilerini güncellemesi lazım.

R Çevrimdışı

robur 

Aktif Üye
3 Haz 2022
77
44
Yeni televizyonumuzu almadan önce beni çok yormuştu ve uğraştırmıştı bu durum. Bu "Akıllı" cihazları üretip satıyorsan, yaz bütün özelliklerini, biz de ona göre karar verip alalım.

YouTube'da inceleyenler genelde "Çok şık, ince, görüntü harika" vs. şeklinde inceliyorlar, adamakıllı inceleme çok az.

Mağazaya gidiyorsun, pek çok mağazada görevli daha IPS panel mi, değil mi onu bilmiyor.

Şanslıyım ki TV'yi aldığımız Mediamarkt'taki görevli ürünün bütün özelliklerini biliyordu ve bizi gayet iyi yönlendirmişti, ayrıca bize TV'yi uzun süre inceleme fırsatı da tanımıştı. Ram, hafıza, hangi Android sürümü olduğu, panel bilgisi gibi pek çok bilgiye sahipti.

Bir sorun daha var. Biz 55 GGU 8960 aldık, mağazada bir de 55 GGU 9760 vardı. Kağıt üstünde bütün özellikleri aynı görünüyorken 9760 yaklaşık 500 lira daha pahalıydı. Ben hiçbir şekilde ikisinin farkını bulamadım.

B Çevrimdışı

Birden

Yeni Üye
20 Haz 2022
11
38
Yeni televizyonumuzu almadan önce beni çok yormuştu ve uğraştırmıştı bu durum. Bu "Akıllı" cihazları üretip satıyorsan, yaz bütün özelliklerini, biz de ona göre karar verip alalım.

YouTube'da inceleyenler genelde "Çok şık, ince, görüntü harika" vs. şeklinde inceliyorlar, adamakıllı inceleme çok az.

Mağazaya gidiyorsun, pek çok mağazada görevli daha IPS panel mi, değil mi onu bilmiyor.

Şanslıyım ki TV'yi aldığımız Mediamarkt'taki görevli ürünün bütün özelliklerini biliyordu ve bizi gayet iyi yönlendirmişti, ayrıca bize TV'yi uzun süre inceleme fırsatı da tanımıştı. Ram, hafıza, hangi Android sürümü olduğu, panel bilgisi gibi pek çok bilgiye sahipti.

Bir sorun daha var. Biz 55 GGU 8960 aldık, mağazada bir de 55 GGU 9760 vardı. Kağıt üstünde bütün özellikleri aynı görünüyorken 9760 yaklaşık 500 lira daha pahalıydı. Ben hiçbir şekilde ikisinin farkını bulamadım.
Benze durum grundig Almanya ürünlerinde de var aynı özellikli iki model biri daha ince çerçeve varmış.

Çok yerinde bir tesbit, özellikle tv nin ram, hafıza, ses, görüntü ve android bilgisi kesinlikle belirtilmeli. Bu özellikler resmi sitelerde özellik kısmında belirtilmiyor, onu geçtim tv yi aldıktan sonra kullanım klavuzlarında bile bu bilgiler yok. Bu ürünün ram kapasitesi, depolama kapasitesi nedir ? Tv ye Android yazılmış ama lisanslı mı , lisanssız mı belli değil. Tv hangi sertifikalara sahip hiç birinde yazmıyor, işin enteresanı bu tv leri youtube da tanıtanlarda bu bilgilerden habersiz, biz burada çoğu kişiye tv nin görüntüsüne bakarak bilgiler vermeye çalışıyoruz, yada youtube da güya tv incelemesi yapan 2 adet usb, 2 adet hdmı girişi var diyen arkadaşların videolarını izleyip tv hakkında bir çıkarım sağlıyoruz.

Artık kalıplaşmış incelemelerden ziyade, bu tarz inceleme videoları çekenlerinde kendilerini güncellemesi lazım.
Üretici burada olduğu için grundig Almanya tv kataloğuna baktım özellikler en tepede ayrıntılı gösteriliyor, bir de Almanya inceleme sitelerinde renk gamutu, parlaklık değeri gibi bilgiler anlatılır + - notlanıyor ve bunu grundig Almanya sitesi bunları pdf olarak paylaşıyor

IMG_20220625_141039.jpg

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Yüksek bellek ve yüksek depolama olsun yeterli.
Zaten üst seviye Android deneyimi beklentiniz olmasın.
YouTube'a vs giriyim yeter yazılımıdır bunlar.
Telefondaki Android'le aynı değil zaten.
Uygulama indirir, video akışı oynatır vs.
TV'ler aslında hala Linux ama daha yetenekli bir Linux gibi düşünün.
Donanım ne kadarına müsaade ediyorsa, yazılım da o kadar oluyor.
En fazla bellek ve depolama Philips ve Sony'de mevcuttu sanırım.
Philips'in yeni modellerinde 3-32 gibi değerler görmüştüm.

B Çevrimdışı

Birden

Yeni Üye
20 Haz 2022
11
38
IMG_20220625_1417189bc76e42a84d58d8.jpg
IMG_20220625_141734.jpg

Grundig Almanya sitesi model özelliklerini ayrıntılı yazmakla kalmıyor, modelin sayfasında değerlendirme pdflerini yüklüyor

Adem Helvacı üstadın bahsettiği mb185 anakart da, vestel international sitesinde yukarıda yazılı tüm güncel özelliklere sahip (2gbram-16gb hafıza, android tv 11, av1 desteği, memc, hdmi2.1, dolby vision-atmos) ama hangi model de bul bulabilirsen

Son düzenleme:
Barış Bayraktar Çevrimdışı

Barış Bayraktar 

Aktif Üye
23 Mar 2022
381
25
Yüksek bellek ve yüksek depolama olsun yeterli.
Zaten üst seviye Android deneyimi beklentiniz olmasın.
YouTube'a vs giriyim yeter yazılımıdır bunlar.
Telefondaki Android'le aynı değil zaten.
Uygulama indirir, video akışı oynatır vs.
TV'ler aslında hala Linux ama daha yetenekli bir Linux gibi düşünün.
Donanım ne kadarına müsaade ediyorsa, yazılım da o kadar oluyor.
En fazla bellek ve depolama Philips ve Sony'de mevcuttu sanırım.
Philips'in yeni modellerinde 3-32 gibi değerler görmüştüm.
TCL C728 vs. de 3-32 GB

Huawei'in bir TVsini görmüştüm internette 4 GB ram 128 GB depolama. Telefon gibi! 🤓

İşlemcisi bile telefon gibi. big.LITTLE mimarisi (2 A73, 2 A53) var.

Screenshot-2022-06-25-150435.png

2499 Yuan imiş (yaklaşık 373 USD).

Hindistan'da 2.199.999 Rupi imiş (yaklaşık 2.811,40 USD).

Şu da iyiymiş Xiaomi:
8,5-64 🤓

Ve 77 inç olmasına rağmen 3100 dolar.

55 inci olsa 1000 dolar civarı olurdu herhalde. O da burada 16-17 bin olsa bu özelliklerde çok satardı.

Son düzenleme:
Barış Bayraktar Çevrimdışı

Barış Bayraktar 

Aktif Üye
23 Mar 2022
381
25
Android tv kesinlikle almam,adı var kendi yok cihaza para vermem ama verene de "verme" demem :)
Neden ki? Bence mantıklı ama dediğiniz Vestel, Arçelik vs. için doğru olabilir çünkü ucuz olsun diye güçsüz işlemci koyuyorlar, bu durumda Android Box mantıklı ama Sony, TCL, Hisense, Huawei, Xiaomi gibileri Android boxlardan bile daha güçlü oluyor ve bu sayede iyi çalışıyor.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Neden ki? Bence mantıklı ama dediğiniz Vestel, Arçelik vs. için doğru olabilir çünkü ucuz olsun diye güçsüz işlemci koyuyorlar, bu durumda Android Box mantıklı ama Sony, TCL, Hisense, Huawei, Xiaomi gibileri Android boxlardan bile daha güçlü oluyor ve bu sayede iyi çalışıyor.
Sanırım benimki "eski kafa"lıktan kaynaklanıyor sevgili barış,iyi bir box hatta receiver android tvden kat kat iyidir,bu gün Çankaya'da gezerken tanıdık tv satıcılarını da dolaştım,aynı fikirdeyiz hepimiz :)
Komplike cihazlarda mutlaka bir yerden kolaylıkla hata verilir,bu kesindir,böyle bir hatada elde yedek tv yoksa iş zordur,hele bu cihaz android ise bak olaya :)
Dediğim gibi belki "eski kafa" lıktan kaynaklı, ama ben kesinlikle almam android tv .

B Çevrimdışı

Birden

Yeni Üye
20 Haz 2022
11
38
Sanırım benimki "eski kafa"lıktan kaynaklanıyor sevgili barış,iyi bir box hatta receiver android tvden kat kat iyidir,bu gün Çankaya'da gezerken tanıdık tv satıcılarını da dolaştım,aynı fikirdeyiz hepimiz :)
Komplike cihazlarda mutlaka bir yerden kolaylıkla hata verilir,bu kesindir,böyle bir hatada elde yedek tv yoksa iş zordur,hele bu cihaz android ise bak olaya :)
Dediğim gibi belki "eski kafa" lıktan kaynaklı, ama ben kesinlikle almam android tv .
Keşke üreticiler, vergisi de azalacağı için tunersiz, Smartsız sadece güzel bir panelle (dolby vision-atmos, hdr10 destekli) monitör-tv satsın biz de lisanslı güncel donanımlı android tv box alarak paketi tamamlasak

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,976
televizyonlarda dahili uydu alıcısını bile sevmiyorum .taktım bir android box birde kaliteli görüntü veren uydu alıcısı benim tercihim bu yönde tv alıyor olsam düz tv alırım ne android nede dahili uydu alıcısı tvnin içinde istemem.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri