Aliexpres ve vergi

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
"Gemi" derken örneğin orada ki ingilizce ifade tam nedir?

Shipment
Shipping
v.s gibi
genel de bunlar kullanılıyor işin ""sevkiyat"" kısmı için! buradan anlam olarak GEMİ kelimesi veya anlamı çıkmaz!

Artık tüm ürünler direk İst.Posta İşlemeye gelir,oradan ilk muayene sonucunda Posta İşlemenin olduğu yerlere(Yurtdışı)
gönderilir,bu da uzun sürüyor,Anadolu da çoğu iller de Muayene memurları ya azdır ya da haftanın belirli günleri
mesai yaparlar!

Bu tür mallar(ticari olmayanlar)Çin den/HongKong dan öyle hızlı gelir ki aklınız şaşar!herifler rekorlar kırıyor yaw
şaka değil bu yazdığım! muazzam bir Uçak Trafiği yapmışlar başta USA/EU/Australia olmak üzere,yani adma gibi
düzenli çalışma olan ülkeler için "saatlik" sevkiyatlar oluyor,örneğin adam Aus dan 23 saat sonra elimde diyebiliyor yaw

Trafik de şöyle;Çin>>HongKong>>Sydney=23 saat gibi rekor süreler de oldu!

Bana bir sevkiyat olmuştu(TVBox) sanırım 2 sene önce;Çin>>Singapur>>Viyana>>Brüksel>>İstanbul=28 saat da gelmiştir!
sevkiyat dökümüne baktığımda aynen bunun görmüştüm,ülen bu ne hız demiştim:hoba1

Ancak taa Çin den çıkıp da elime geçmesi paketin 26günü bulmuştu,demekki biz de 27 gün sallanmış paket:haha

Benzer durum özellikle US/Canada/EU içinde yaklaşık böyledir herifler paketlerini 2/3 gün içinde alıyorlar!
Ayrıca Almanya/Polonya/Rusya ve bir kaç ülkede daha var EU da,burada Ali nin yerel depoları vardır
siparişlerin bazıları buradaki stoklardan gönderiliyor 1 günde elinize geçiyor! veya o merkezlere Çin den
"direk" sevkiyatlar da yapılıyor(aktarmasız)yine 2 günde elinize geçebiliyor,oralarda Gümrük işleri diye
olan işler "saatlik" yaw(çoğu da "beyan" üzerine geçiyor)Rusya gibi ülke de ise bizden çok çok daha hızlıdır!

TR bu anlam da en kötü ve en yavaş sistemde dir! bir de şimdi %40/50 vergi soygunu çıktı,artık her paket
aranıyor tek tek,arada kaynıyanlar olabiliyor ama hepsi işlemden geçiyor G.Vergisi alınabilmesi adına!

TR için 30 gün 60 gün veya 15 gün v.s bu süreleri gözden çıkaracaksınız

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
Bu Ali Veli filan var ya,herifler dünya devi oldular,CİRO ları TR nin bile üstünde yaw:haha
dünyaya mal yığdılar be!

Heriflerin öyle bir sistemleri var ki elin Amerikalısı veya İngilizi veya Avustralyalısı bile
hayran hayran ve de hayretle izliyorlar Çin lileri:kiskis

Bana çok eskiden TEST için "beleş" cihaz da göndermişler di,ben yorumlara bir başladım
bir daha hiç bir şey göndermediler:haha1
Böyle çok kişi vardır bu firmaların "gazcıları" amannn diyeyim bunları okuyarak mal almayın

Ali den ben BAN lıyım ayrıca:hihi
Diğer Geek/Gear/Bang v.s şayet "yorum" gönderirsem;kesinlikle yayınlamıyorlar!

Oralar da gördüğünüz çoğu yorumlar FAKE dir! hatta bazen tamamı FAKE dir,uyanık olun yorum
filan okumayın!

Eskiden BOX alırdım,sonra parasının yarısını geri alırdım:hihi anlayın artık gerisini!

Öyle çakal bu herifler,ama malı da felaket götürüyorlar!

E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
Yok be ustam adamlarin kaliteli cihazlarida var eskiden oldugu gibi deil artik misal motor aldim 100tl idi disli seti ile beraber resimdekinden farkli bir motor geldi boyut filan birebir ama uzerindeki yazilar farkli rsim cekip bunorjinal degil ve sanirim farkli voltaj diye mesaj attim cevap bile vermediler ertesi gun baktim para iadesini baslatmislar parayi aldim motor ve disliler de bende kaldi ben para deildebyenisini gonderirler diye bekliyordum

Orjinal ibaresi olup orjinal gondermesseler kanitlayabilirsen %100 iade hakki var sonrasinda

Elektronik bir kart almistim calisiyordu fakat sikinti li idi onuda video cekerek kanitladim satici kabul etmedi aliexpres kabul etti parayi geri aldim o gene kullandigim guc kaynaginin amperi yetmiyormus o yuzden korumaya aliyormus kendini ilk taktigim guc kaynagini baska yere kullanmistim belki tamir ederim ras gele 2 kati amper degerine sahip bir guc kaynagina bagladim ve sikintisiz calisti ama bilerek yaptigim bisry degildi ve adamlarin hakkini yedim gibi hissediyorum ozur mesaji attim fakat is isten gecmisti

Tabiki aldiginiz urunler beklediginiz kalitede beklediginiz randimanda çalışmayabilir iyi yorumda kotu yorumda son aliciya kalmis iyiyse iyi kotuyse kotu yazmayi ihmal etmiyorum ki bizden sonra alanlara katkimiz olsun tr yorumlarinokumadan genelde hicbirsey almam birde fiyati cok burdakilerin vergi dahil yari fiyatinin altina gelmiyorsa almam zaten bekledigine degmez

E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
Bu vergiler hakikaten neye gore yaziliyor ben hic anlamadim

180tl lik elktronik alisverisine 18tl vergi
100tl lik elktronik icermeyen pakete 22tl vergi
65tl lik elktronik icermeyen pakete 16tl vergi
220tl lik elektronik icermeyen pakete 19tl vergi aralarinda hicbir baglanti kuramadim ben?

En ilginci iste kullanmak icin bir entegre siparis ettim 1.2tl vergisi 14.5tl tuttu fakat burda bakmadigimiz yer kalmadi ve getirtiriz diyenlerde oldu 40 50tl arasi dediler entegreyide gorseniz mercimek tanesi kadar

180tl lik alisverisi bi arkadasimda aldi ben china post ile aldim arkadasim aliexpres shiping ile aldi daha hizlibgelir diye 1$ da kargo odedi ben ücretsiz aldim onunki 2 gun once geldi hakikaten hizliymis o 51 tl odedi ben 18tl vergi odedim

Son düzenleme:
F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Bı hediye çıktı 16 TL gözlük tü, kargo ücretsiz di. Kargo geldi 18 TL vergi çıktı. O günden sonra yurtdışı alışverişini kestim ilk ve sondu ?

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
Beyler Gümrük tek tek hepsini incelese bile trafik aşırı fazla olduğu için,fazla eşelemiyorlar
basıyor kafasına göre belli bir oran sonra bunu tahakkuk ettiriyor,tamamen şansa bu işler
onun için o yukarıda gördüğünüz dengesiz/oransız vergiler oluşuyor!

Özellikle BOX lar da durum ise farklı,Çin li 100/150 lık Box a bile 9 veya 29 dolar çekiyor:haha
onun için bir şey farketmiyor ve TR yi bildikleri için de komik rakamlar yazıyorlar ama bunu
Gümrük yemiyor(kendileri de zaten BOX getirip kullanıyorlar:nanik)

Ben geçen sane pahalı bir Box almıştım sanırım $ 140 idi(vergisi o zaman %20 idi) adamlara ısrarla
bir kaç kere msg attım tam fatura istiyorum diye,herif yine $ 29 yazmış yaw:kas yemediler
tabiki Gümrükte ama ben önceden fat.(tam)mail ile getirtmiştim+banka extre çıktısınıda almıştım(ön
ödemeli) v.s bunları sundum zaten adamlar da güldüler abi bunu bizim biladare getirmiştim
o da kullanıyor demişti:haha1

Müşteki Çevrimdışı
22 Ara 2018
379
Ürün bedelinin %20'sini ödüyorsunuz. Her kutu için Damga ve gümrüğe sunma ücreti de söz konusu. Aynı fiyata yurtiçinden bulamamıyorsanız dışarıdan almak en mantıklısıdır.

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,059
ürün anlaşmazlık kabul malı geri istemiyor at çöpe diyor .
ama tüm vergilerin bedeli ? ne olacak .

iade edilmeyen veya edilemeyen çöp ürünün tüm vergiler nasıl geri alınacak .
veya nasıl iade edilecek
ürünü aldıktan sonra hiç iade etmedim ,
işlem nasıl oluyor .
ücretsiz karşı taraf ödemi mi gönderilecek ?
gönderildi diyelim karşı taraf teslim almassa .
veya
ürün 3 dolar kargo parası verilecek 4 dolar nasıl sistem ilerliyor .

sivri odun hediyeli !!! + ürün .

E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
ürün anlaşmazlık kabul malı geri istemiyor at çöpe diyor .
ama tüm vergilerin bedeli ? ne olacak .

iade edilmeyen veya edilemeyen çöp ürünün tüm vergiler nasıl geri alınacak .
veya nasıl iade edilecek
ürünü aldıktan sonra hiç iade etmedim ,
işlem nasıl oluyor .
ücretsiz karşı taraf ödemi mi gönderilecek ?
gönderildi diyelim karşı taraf teslim almassa .
veya
ürün 3 dolar kargo parası verilecek 4 dolar nasıl sistem ilerliyor .

sivri odun hediyeli !!! + ürün .
Tartisma acip fotoraf veya video ile kanitlarsaniz satıcı kabul ederse surec basliyor etmezse aliexpres devreye giriyor hakliysaniz %90 geri alirsiniz parayi vergi haric tabiki verginin geri donusu yok

Moderatör tarafında düzenlendi:
istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,059
Tartisma acip fotoraf veya video ile kanitlarsaniz satıcı kabul ederse surec basliyor etmezse aliexpres devreye giriyor hakliysaniz %90 geri alirsiniz parayi vergi haric tabiki verginin geri donusu yok

haric tabiki verginin geri donusu yok.

tüketici derneğine danışmak gerek
avukatları vardır .
veya bimer vs gibi .

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
yaw bu adamların normal de beş kuruş etmeyen malları(özellikle BOX lar) bir sürü paraya satıyorlar!
maliyeti 25 lik malın satışı(nihai tüketiciye) 100/150 civarı olabiliyor,adam tabiki geri almaz ve at çöpe
diyecek! herif ne yapsın bozuk malı,kaldıki çoğu "yazılım kaynaklı" bir alay sorunu varionu yazan
adam zaten ya RUS ya da Ukraynalı:haha çoğu zaman da bu herifler gelip burada Antalya da
yaşıyorlar uzun yılardır 25 yıldızlı oteller de üstelik:hoba1

Gördüğünüz malların Çin de tabiri caizse üç-beş tane üreticisi vardır! gerisi komple satıcıdır ya da en fazla
fasoncudur!,hemen her mal grubu Çin de aynen böyledir gerçek ana üretici dediğimiz yerler sayılıdır yani
çok çok azdır!

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
yerli malıda farklı değil kutusunda 4 adet olan ve kutusu 135 tl satılan ürünün tekini n11-gittigidiyor gibi sitelerde tanesini 135 tl satıyorlar bunun adıda ticaret oluyor.

gokhanyavuz Çevrimdışı

gokhanyavuz 

instagram: gokhanyavuz07
Yeni Üye
4 Nis 2020
18
20liralık malzeme alıyorum 25 lira vergi ödüyorum. dünyanın en saçma vergi sistemi türkiyede :(

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt