Aliexpres ve vergi

E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
Aliexpiresten toplam 260 liralik urun alicam tek saticidan 3 parca 21 lira indirim kuponu var

260 tl ye tek seferde 20 lira indirim kuponu kullanarak 240tl ye dusuyor bu sekildemi daha az vergi oderim

Yoksa diger hesaplardan ürünleri tek tek indirim kuponu ile alipta mi daha ucuZa gelir bu vergi isi cok sikinti vergi sistemi çıktığından beri alışveriş yapmıyorum

Hangi sekilde bana daha hesaplı olur

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
tek paket gönderim yapılırsa tek vergi çıkar ayrı gönderim olursa her ürün için ayrı vergi çıkar paket büyükse vergi artar

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
tek paket gönderim yapılırsa tek vergi çıkar ayrı gönderim olursa her ürün için ayrı vergi çıkar paket büyükse vergi artar
Paketin büyüklüğü değil içindekilerin değerine göre gümrük vergisi çıkar. Sadece mektup zarfı gönderilse bile maktu damat vergisi çıkıyor geçen yıl 12-14 ₺ aralığında çıkıyordu, bu yıl hiç alış veriş yapmadım.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
E Ertanpel

Boyut olarak, aynı pakete sığacaksa, tek paket ile almanız daha mantıklı, gümrük vergisi çıkmasa bile maktu vergiyi tek ödersin, gümrük vergisi çıkarsa da tek ürüne çıkmış olur.

Satıcı ile diyalog kurabilirsen, tek pakete üç ürün koyup, tek paket ve düşük ücret yazdırabilirsin ama diğer iki ürün kayıtsız gelir ki, uyuşmazlık olursa risk almış olursun.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Paketin büyüklüğü değil içindekilerin değerine göre gümrük vergisi çıkar. Sadece mektup zarfı gönderilse bile maktu damat vergisi çıkıyor geçen yıl 12-14 ₺ aralığında çıkıyordu, bu yıl hiç alış veriş yapmadım.
paket büyükse çinli 1 dolar yazdıysa bizim memurlar 30$ hesaplıyor vergiyi 10$ aldığım ürün paket büyük diye 30$ dan hesapladılar kafan atıyorlar öyle fiyata bakmıyor gümrük memuru

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
paket büyükse çinli 1 dolar yazdıysa bizim memurlar 30$ hesaplıyor vergiyi 10$ aldığım ürün paket büyük diye 30$ dan hesapladılar kafan atıyorlar öyle fiyata bakmıyor gümrük memuru
Büyük paket için de 1 dolar abes olur, harama hile bu kadar da katılmaz canım... :kas :hihi

Geçen yıl 250 liralık ayakkabıya 18,5₺ vergi çıktı. Üzerinde 10 küsur dolar yazılmıştı.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Büyük paket için de 1 dolar abes olur, harama hile bu kadar da katılmaz canım... :kas :hihi

Geçen yıl 250 liralık ayakkabıya 18,5₺ vergi çıktı. Üzerinde 10 küsur dolar yazılmıştı.
iyi memur da var paket büyükte olsa açmıyor en düşükten yazıyor 300 TL lik alışverişe 15.5 TL vergi çıktı hükümete yakın memur yüksek yazıyor vergiyi göze girecek sanki terfi alacak en düşükten yazın gitsin sallasınlar başlarını alsınlar maaşlarını vatandaşı düşünen memur az memlekette :hihi

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
iyi memur da var paket büyükte olsa açmıyor en düşükten yazıyor 300 TL lik alışverişe 15.5 TL vergi çıktı hükümete yakın memur yüksek yazıyor vergiyi göze girecek sanki terfi alacak en düşükten yazın gitsin sallasınlar başlarını alsınlar maaşlarını vatandaşı düşünen memur az memlekette :hihi

Denetimsizlik mevcut sanırım.
Yurt dışı alışverişim pek fazla olmadı.
Bu şekilde cari açık ne kadar düşürülebilir ki? :alala

E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
Ayakkabi kutusuna sığacak kadar satıcıya mesaj attim tek kutuda gonderebilirmisiniz diye bakalim ne cevap gelecek oyle olursa dediginiz gibi tek damga vergisi ile kurtarabiliriz isi belki

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Ayakkabi kutusuna sığacak kadar satıcıya mesaj attim tek kutuda gonderebilirmisiniz diye bakalim ne cevap gelecek oyle olursa dediginiz gibi tek damga vergisi ile kurtarabiliriz isi belki
Kayıtlı gelmesi her iki taraf için koruma sağlayacaksa eğer tek kutu riskli olur, bunu göz önünde bulundurun. Diğer iki ürün kayıtsız gelmiş olacak tabi bu yöntemi kabul ederse.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
sorun çıkarsa gümrükte takılma olursa vs teslim süresi yaklaşırsa ürünü teslim almazsan dispute aç gümrükte takılsa bile aliexpres iade yapıyor iyi alışverişler

T Çevrimdışı

TeyesCC3 

Süper Üye
31 May 2018
510
Tek paket göndersin yoksa hepsi için gümrük sunum + vergi ayrı ayrı olacak daha pahalıya gelir 3 ürünü aynı pakete koyarak tek fiyat yazdır fiyatında ürünlerin toplam fiyatının yarısını yazdır.

Zaten ptt ve gümrükçüler çok çalışıyor imanları gevriyor çalışmaktan bıçağı vurup kutuya kontrol edildi diyerekten direk üzerindeki fiyata göre vergi çıkıyor. Meraklı olan varsa açıp bakıyor bu neymiş diye.

İçinde pil olmasın geçmez. Baktın vergi fazla çıktı (bazen aşırı fazla çıkıyor). Çok çalışan ptt kargo arkadaşlar dağıtıma yetişemiyor ve evine getiremiyor. Salla bırak geri gitsin para zaten iade olacak tekrar al.

Kargo kodu olunca buradan yaz kargo takip numaranı bulmakta yardımcı oluruz burada.

Not: tek satıcıdan aldığını düşünerek böyle yazdım hepsi farklıysa mecbur ayrı ayrı gümrük sunum ücreti ödeyeceksin. Fiyatları düşük yazdır

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt