Akü takviye cihazı yapmak.

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
443
50
Bu gün tembellik yaptım, akü öyle mal mal durdu kenarda.

Bakalım, yarın şu ataleti üstümden atar, kaseyi kaldırıp da takarsam, kontrol ederim nerede ne saçmalıyor diye.
Gerçi sirion işte; nesi olabilir ki :haha

Yarislerde varsa böyle saçmalamalar, benimki de yapar ama.:alala

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Bu gün tembellik yaptım, akü öyle mal mal durdu kenarda.

Bakalım, yarın şu ataleti üstümden atar, kaseyi kaldırıp da takarsam, kontrol ederim nerede ne saçmalıyor diye.
Gerçi sirion işte; nesi olabilir ki :haha

Yarislerde varsa böyle saçmalamalar, benimki de yapar ama.:alala
Üstadım bir tavsiyede daha bulunmak istiyorum. Desülfatör özellikli bir şarj cihazı edinin. Akü durduğu yerde en fazla sülfatlaşmadan dolayı sıkıntı yaşıyor. O yüzden şöyle bir cihazla 1 hafta kadar repair modunda şarj ederseniz akünün ömrü de artıyor;

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,151
Üstadım bir tavsiyede daha bulunmak istiyorum. Desülfatör özellikli bir şarj cihazı edinin. Akü durduğu yerde en fazla sülfatlaşmadan dolayı sıkıntı yaşıyor. O yüzden şöyle bir cihazla 1 hafta kadar repair modunda şarj ederseniz akünün ömrü de artıyor;

Bir aküyü ayakta tutacağız diye bir akü para çepten çıkacak. :kiskis

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
443
50
Bir aküyü ayakta tutacağız diye bir akü para çepten çıkacak. :kiskis
slowfood slowfood
Şundan var

6 amper olanından ama.
Şu ana kadar 4 akü şarj ettim, 6 ay önce oto elektrikçisi "getirirsin aküyü 24 saat şar"Z"da kalır, 300TL" demişti de SSSGiYEAAA.!! deyip aldımıştım.
Amorti etti kendini.

Bissürü AGM'de sırada :sirit

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
slowfood slowfood
Şundan var

6 amper olanından ama.
Şu ana kadar 4 akü şarj ettim, 6 ay önce oto elektrikçisi "getirirsin aküyü 24 saat şar"Z"da kalır, 300TL" demişti de SSSGiYEAAA.!! deyip aldımıştım.
Amorti etti kendini.

Bissürü AGM'de sırada :sirit
Onu görmüştüm üst mesajda ama özelliklerine dikkat etmemiştim. Repair modu varmış.

Sota Sota Başkan bu arada cihaz 1900. İşte bu bir akü fiyatı yapar. :kiskis

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
443
50
İviiiit...!!!
Çok malım yauğğ. :kiskis

Özene bezene taktım aküyü. Bastım marşa; trrrrrrr...
Aha dedim bozduk elekrik sistemini arabanın. Öyle ettim olmadı böyle ettim olmadı, sonra üşenmeyip multimetreyi aldım yukarıdan.

10.7V:haha:haha:haha

Tevekkeli sessiz sedasız bir şarj olmuştu. Fışlamamıştı.
Boşa malım demiyorum: İnsan uyanır da aşağı götürmeden bi ölçmez mi.?

Tekrar sök, yukarı taşı, bağla... Aldım RECOND moduna, şimdi fış fış ediyore, buşon tarafından da sniff sniff ediverince karekteristik sülfür kokusunu alabiliyordumuştum.

Şinci bi patlatsın çatlatsın sülfatları, iş bittikten bi gün bekletip bir daha ölçecem. Olmadı bi RECOND daha... Yerse.

2500 kaat diyorlar la zııttirik 42 ah aküye.

Yemezse kaçar 2500 bi'yanlara, o da ayrı konu.

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
443
50
2'nci iviiiiiit.

Akümüz zortlamış.
Sürekli 10,9V alıyorum.
Recond mecond işe yaramadı.
Teorim, hücrelerden birinin mefta olduğu yönünde.
10,9/5 eder hücre başına 2,18V
6 hücre de sağ olsa idi 13,1V gibi bir değerle karşı karşıya kalırdık ki, gayet güzel bir değer.

Şimdi, köprülerde falan bir sakatlık olsa, hücreler seri bağlı olduğu için multimetreden hiç okuma yapamazdık.

Yeni akü kaçtı bi yanımıza ama eskiyi veresim yok, youtube fantazileri uygulayasım var üzerinde.
Dükkanda bir sürü geberik 12v 7ah ve vesair akü var. Hurda akü yerine 2-3 tane onlardan varsem; yer mi acaba :kiskis

Bu arada Tam 3,5 sene olmuş alalı ve açık konuşayım, hor kullanıyorum.

Şansa karta taksit geyiklerini de kaldırdılar👿💋

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,151
2'nci iviiiiiit.

Akümüz zortlamış.
Sürekli 10,9V alıyorum.
Recond mecond işe yaramadı.
Teorim, hücrelerden birinin mefta olduğu yönünde.
10,9/5 eder hücre başına 2,18V
6 hücre de sağ olsa idi 13,1V gibi bir değerle karşı karşıya kalırdık ki, gayet güzel bir değer.

Şimdi, köprülerde falan bir sakatlık olsa, hücreler seri bağlı olduğu için multimetreden hiç okuma yapamazdık.

Yeni akü kaçtı bi yanımıza ama eskiyi veresim yok, youtube fantazileri uygulayasım var üzerinde.
Dükkanda bir sürü geberik 12v 7ah ve vesair akü var. Hurda akü yerine 2-3 tane onlardan varsem; yer mi acaba :kiskis

Bu arada Tam 3,5 sene olmuş alalı ve açık konuşayım, hor kullanıyorum.

Şansa karta taksit geyiklerini de kaldırdılar👿💋
Akünün üst kapağı sökülebilir tipse kapağını aç gözlerdeki asit seviyesini kontrol et.

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
443
50
Akünün üst kapağı sökülebilir tipse kapağını aç gözlerdeki asit seviyesini kontrol et.
Cühelalık zor zenaat (imiş) :sirit

Recond işleminden sonra normal şarj yapılması lazımmış.
2. ivit iletisini yazdıktan sonra biraz youtube gezinip (oradan öğrendim zati) tekrar şarja taktım, umutsuzca.

Ne yaptıysam siyahta duran boncuk, yeşillendi az önce :tara
Bekliyorum bi umut... İşim bitti desin cihaz, şarjdan ayırıp bekleyecem sabaha kadar, sonra bi ölçüm daha yapacağım.

O zaman anlayacaz vehbinin kerrakesini.

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
Geçmiş olsun. Ben daha eski aküyü verince fiyattan düşen görmedim. Zaten eski kalacak abi öyle fiyat verdim diyor hepsi. Tabi yersen. O zaman akü kalsın diyince de üste fiyat ekliyorlar. Bir tek internette gördüm orda da garanti ve üretim tarihî problemli oluyor. Adam yeni yazmış özel mesaj atınca eski çıkıyor yada dediği tarih olmayabiliyor. Güvenilir yerden almak lazım. Bu arada işlemden sonra yeterince şarj ettiniz mi ?
Düzeltme: Son attığınız mesajı şimdi gördüm 😂

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
443
50
Eğer bu akü kurtulursa, dükkanda 12 yıldır yatan bi akü var. Onun üzerinde uygulayacam en ağır fantağzilerimi.
(tabi plakalar toz olmadıysa)

Madem takviye cihazı yapamıyorum, kurtulursa yedekte takviye aküsü olur.

Ama bunun için elektrolit asit oranını öğrenmem gerek. %33 müydü, neydi...?

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
Eğer bu akü kurtulursa, dükkanda 12 yıldır yatan bi akü var. Onun üzerinde uygulayacam en ağır fantağzilerimi.
(tabi plakalar toz olmadıysa)

Madem takviye cihazı yapamıyorum, kurtulursa yedekte takviye aküsü olur.

Ama bunun için elektrolit asit oranını öğrenmem gerek. %33 müydü, neydi...?
Saf su eklemeniz lazım hocam. Min Max çizgisi yoksa plakaları geçecek seviyede. Sülfürik asitli su mu eklemeyi düşünüyorsunuz? Akü bosalmadigi sürece sülfürik asit bir yere kaybolmaz su buharlaşır sadece.

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
443
50
Saf su eklemeniz lazım hocam. Min Max çizgisi yoksa plakaları geçecek seviyede. Sülfürik asitli su mu eklemeyi düşünüyorsunuz? Akü bosalmadigi sürece sülfürik asit bir yere kaybolmaz su buharlaşır sadece.
12 yıl yatan akü mortlamıştır.
İçini boşaltıp yıkayıp, karbonatlı su ile muamele edip tekrar bol bol yıkayıp, elektrolitle doldurmayı planlıyorum.

Zira zamanla plakalardan parçalar kopup tabanda kısa devreye neden olabiliyor.
Hücrelerin iç dirençleri sapıtabiliyor vb. iyi bir temizlik lazım yani öncesinde.

Geri
Üst Alt