Airfel LTXN35UB İncelemesi

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Güle güle kullanın. Bir şey sormak istiyorum dış ünite mutlaka balkon gibi kolay erişilebilir bir yerde mi olmalı? Montajı binanın balkon olmayan dış cephesine yapabiliyorlar mı?
250₺ civarına 1 saatliğine asansör kiralamanız gerekebilir eğer seçeceğiniz nokta asansörsüz erişilemez bir noktaysa. Asansör kurulum ücretine dahil edilmez.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
14 m² salon da soğuk ayarda 30 dereceyi ayarladığımda kumanda ve klima 30 derece gösteriyor ve içerisi tam istediğim gibi oluyor. Ancak DRY nemli modu seçince kumanda 30 derece gösteriyor klima 26 derece ve içerisi soğuk oluyor. Sizin de böyle mi? DRY modunda dış ünite çok az çalışıyor 30 derecede DRY modunda salonda üşüyorum desem yalan olmaz?
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Ömer Çolak omercolak

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
14 m² salon da soğuk ayarda 30 dereceyi ayarladığımda kumanda ve klima 30 derece gösteriyor ve içerisi tam istediğim gibi oluyor. Ancak DRY nemli modu seçince kumanda 30 derece gösteriyor klima 26 derece ve içerisi soğuk oluyor. Sizin de böyle mi? DRY modunda dış ünite çok az çalışıyor 30 derecede DRY modunda salonda üşüyorum desem yalan olmaz?

Ömer Çolak omercolak
Dry modda uzun süre beklerseniz klima 22-21 dereceleri de gösterecek. Çalışma mantığını çözemedim ama gerçekten üşütüyor ?

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Dış ünite çalışmıyor acaba daha az enerji mi harcıyor bu DRY mod. Aslında DRY modda tüketimi incelemek lazım.
Adem abi bu konuya bakacağını söyledi. Ben de onu bekliyorum. Eğer öyleyse dry mod çok iyi olabilir.

Ama sanırım dry modda sistem şöyle çalışıyor,
- Dış ünite önce tapagaz çalışıyor ve iç ünitedeki sıcaklığı dibe indiriyor
- İç ünite hava akışını en düşük ayarın da altına çekiyor (fan hızını)

Fan hızı düşük olduğu için çabuk ısı transferi yapmıyor, dış ünite daha az çalışıyor.
Yine fan hızı düşük olduğu için iç üniteden geçen hava daha uzun süre bekliyor ve sıcaklığı daha da düşüyor ve tabi nem tutma kapasitesi düştüğü için nemin büyük bölümünü iç üniteye bırakarak çıkıyor.

Tüketim ölçüm aleti alıp bağlamak istiyorum da hanım benden habersiz kart patlatmış. Bu ay o zorlayacak biraz ?

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
İyi serinlemeler hayırlı olsun.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Çok fazla serinletiyor orası kesin 28-29 dan aşağı inemiyoruz neden bilmiyorum. Gazı mı fazla acaba?
Havası size vuruyorsa oda sıcaklığı ayarlamak tam bir eziyet gerçekten :)

Benim klimanın baktığı koltuk acil serinleme koltuğu resmen. Ama normal tv izlemek için uzanayım derseniz karsa gidiyorsunuz :gul
Avantajı da tabi daha yüksek sıcaklık ayarında daha düşük elektrik tüketimi. Ama klimanın bakmadığı bölgeler sıcak gelebilir :)

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Havası size vuruyorsa oda sıcaklığı ayarlamak tam bir eziyet gerçekten :)

Benim klimanın baktığı koltuk acil serinleme koltuğu resmen. Ama normal tv izlemek için uzanayım derseniz karsa gidiyorsunuz :gul
Avantajı da tabi daha yüksek sıcaklık ayarında daha düşük elektrik tüketimi. Ama klimanın bakmadığı bölgeler sıcak gelebilir :)
Salon 14 m² direk güneşi hiç bir zaman görmüyor oda sıcaklığı 35-36°C. Kanatçığı havaya doğru baktırıyorum o şekilde kullanıyoruz klimanın karşısında 3 lü koltuk var ve o üçlünün hafif sağ karşısında tv ?. Dışarı çıkıp 10 saniye sonra salona tekrar giriyim kapıyı açtığımda buzane girişinde gibi oluyorum. Odanın her yerinde aynı serinliği hissediyorum ama ölçmedim.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Dış ünite çalışmıyor acaba daha az enerji mi harcıyor bu DRY mod. Aslında DRY modda tüketimi incelemek lazım.
Kesinlikle daha çok tüketim yapıyor.

DRY mode firmaların algoritmalarına göre farklı çalışıyor.

Şaşırtıcı lakin bunların birisi nem alma yani adı üstünde NEM ALMA faaliyeti anlamında
Diğeri ise Nemi Alma bırak biraz kalsın anlamında.

Bu tamamen mühendisin algoritmayı kurma şekline göre değişiyor.

Mesela adını anmadığımız markanın klimalarında algoritma nem alMA bırak nem degesi korunsun anlamında dizayn edilmiş, o nedenle kompresörde bir kademeli çalışma algoritması devreye giriyor, biraz karmaşık bir ilerleyişi olmakla birlikte 4 dakikada bir frekans değişikliği ile sistematik bir denge kuruyor bir ara daha detaylı anlatırım sizlere.

Standart bir klimadaki nem alma modu ise nemi alıp dışarı atma amaçlı dizayn edildiği için soğutma seviyesi daha yüksek olmalı zira başka türlü yoğuşturamazlar ve amaca ulaşamazlar.

Şöyle örnek vereyim,

Bendeki Midea klimayı Nem alma modunda 28 de çalıştırdığımda 650watt çekerken, aynı 28 de soğutma modunda 200 watt tüketiyor :)

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Salon 14 m² direk güneşi hiç bir zaman görmüyor oda sıcaklığı 35-36°C. Kanatçığı havaya doğru baktırıyorum o şekilde kullanıyoruz klimanın karşısında 3 lü koltuk var ve o üçlünün hafif sağ karşısında tv ?. Dışarı çıkıp 10 saniye sonra salona tekrar giriyim kapıyı açtığımda buzane girişinde gibi oluyorum. Odanın her yerinde aynı serinliği hissediyorum ama ölçmedim.
Şu klima aparatlarından alacağım diyorum her seferinde unutuyorum.

Hemen şimdi bakayım yine.

Evet buraya mesaj yazmaya ara verip gittim ürünü aldım.

Geldiğinde kullanıp sonucu sizlere yazacağım mutlaka.

Yani cihazın enerji verimliliğini etkiliyor mu önce ona bir bakalım.

1b991be875080e371.jpg

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Evet gelelim klimaya ve konuya.

Öncelikle konu başlığına çok sevindim çünkü ihtiyacımız vardı.

Airfel son dönem benim de acil durumlarda ekonomik anlamda önerdiğim ürün oldu.

Kondanser bakır, servisinden bilgi aldım. aradaki boru da bakır lakin sizin durum beni düşündürdü o nedenle sevgili Ahmetin dediği gibi izolasyonu hafifi aralayıp yüzeysel bir bıçak sürtmesi ile bunu çok rahat anlayabilirsiniz.

Geçmiş yıllarda bu tarz uygulamaları yani SARI AKPALAMLI olan alm kitleri çok kullandılar klimacılar.

Güzel günlerde kullanmanızı diliyorum.

Konu başlığını takip edeceğim, kısa orta ve uzun vadede neler verecek bize bakalım görelim :)

Geri
Üst Alt