6000 TL Sistem Tavsiyesi

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Umut Barış Umut Barış muratala5361 muratala53

Asrock ilginç bir firma. Bazı konularda çok problemli gibi görünürken bazende insanı şaşırtıyor. Aslında çok uzun zamandır ürünleriyle pazarda yer edinmiş bir firma. Bazı üreticiler anakartın ‘a’ sı hakkında calıas yapmıyorken bu adamlar üretiyorlardı ancak sanıyorum fiyat bazında rekabeti benimseyip operasyonlarını buna göre yönetiyorlar.

Zira, anakart bileşenleri kalitesiz demek hak yemek olur ancak orta kalitede diyebilirim. Saglam bir overclock peşinde olmayanları tatmin edecek düzeyde.. windows altında kullanılacak yazılımları da eh işte dedirtecek cinsten.. accıkcası hiç birini kullanmayıp herşeyi biostan yapmayı uygun görüyorum desem sanırım ne derece iyi olduklarını anlatmış olurum :) Driver desteği veya bios update konusundaki tutumlarıda ortanın altı diyebilirim. Bios konusunda bir sorun mu yaşadınız? Allah sabır versin Bekle ki gelsin :) Kısacası ben bi sistem toplarım acarım oyunumu oynarım, didiklemeyi sevmem, fazla kafayı takmam, beklentımde performans anlamında cok fazla degildir diyenler görece daha makul fiyatları için alabilirler. Ama pc düşkünleri için ben asus veya gigabyte gibi markalara yönelmelerini dogru buluyorum. Msi neden telaffuz etmedim? Kendileriyle cok saglam sorunlarımız oldu. Aynı anakartı (üst seviye) 3 arkadas aldık. 3 ümüzün ki de benzer sürelerde yandı. Bir arkadasımızın ki bozulmasına ragmen servise gönderince anakartı kırıp geri gönderdiler ve kullanıcı hatası dediler.. Yani 4 tane üst üste olumsuz tecrübe beni uzak tutmaya itiyor. Ha kötü bir firmamıdır msi? Değildir... Ama dedigim gibi cok fazla üst üste sorun yaşadıgım ıcın psikolojik olarak uzagım.

ASRock yaşadığım örnek bir olayı da anlatayım efendim;

2 sene önce kendilerinden aldıgım orta üst segment bir anakartta VRM ler üzerinde kusurlu heatsink kullandıklarını tespit ettim. Sistemi toplayıp bir kaç gün kullandım. Sistem sıcaklıkları konusunda fazla duyarlı olduğum için arada kontrollerimi yapıyordum. Anakart üstündeki VRM lerin cok fazla ısındığını tespit ettim. Bu tespitler neticesinde internette araştırmaya başladım ve gördüm ki benzer sorundan muzdarip olan azımsanmayacak bir kitle mevcut. Anakartı cıkartıp gözle kontrol etmeye başladığımda heatsinkin metal malzemesinin daha ince, altında kullanılan thermal paste nin ise heatsinkten bile daha kalın oldugunu farkettim. Durum bunun tam tersi olmalıydı mantık olarak. Sonra internette bulduğum bir link üzerinde okuduklarım beni doğruya yönlendirdi. Bu anakartın birinci versiyon üretimlerinde bu sorun vardı. Konuyu aktarmak üzere türkiye distribütorüne ullaşmaya calıstım. Ancak ne e-maille ne de telefonla asla ulaşamadım. İnadım inat deyip konuyu Tayvan’a yani firma merkezine anlatmaya karar verdim. Önce sorundan bahsettim sonrada distribütöre ulaşamadıgımdan bahsettim. Kendileri Sagolsun adresimi alarak Tayvan’dan bana yeni bir heatsink yollamışlar. 2 Yıldır aktif olarak kullanıyorum bir sorunumuz yok..

Yani Asrock alınabilir ama türkiyede bir destek gerekirse veya yazılımsak bir sorun yaşarsanız allah sabır versin diyorum. Yinede uygun maliyetleri ve odenen ücret/sunulan özellik tablosunda tercih edilebilir anakartları var. Pc performansı konusunda duyarlı uzman kitlenin isefarklı markalarda arayış içinde olmasını tavsiye ederim.

Ben de msi ile şuan bir sorun yaşıyorum. Son bios güncellemesinden sonra(güncellemez olaydım) pc açılırken açılış logosu geliyor pc kapanıyor tekrar logo gelip öyle açılıyor. Biostan fast boot ayarını açınca bazen direkt açılıyor bazen hiç açılmıyor logoda kalıyor.

Asrock tavsiye ettim çünkü biri intel biri amd(tavsiye ettiğim) iki anakartı iki farklı sistemde kullanıyoruz şuan. Sorunsuz çalışıyorlar. AMD olan anakartımıza geçen ay bios update geldi. İnternette bir sürü incelemesi var. Ayrıca Asrock anakartta uzmanlaşmış bir marka. Yabancı alışveriş sitelerine bakarsanız amazon, newegg gibi çok satılan ve tutulan bir markadır. Olumlu feedbackler alıyor. İllaki olumsuz deneyimler elde edenler de olmuştur her markada olduğu gibi. Fiyat ve malzeme kalitesine gelirsek. Aynı malzeme kalitesine sahip asus, msi anakartı 800 liraya alıyorsanız, aynı kalitedeki asrock anakartı 500-600 e alırsınız. Ben şahsen kendi yaptığım hatalardan ders çıkardım. Markaya aldanıp ürün almayacağım. Çünkü şuanki sistemimde MSI H170 Gaming M3 Anakart ve MSI GTX 1070 Gaming X modellerini sırf daha iyidir, daha kalitelidir diyerek aldım ama sorunlar yaşadığım zamanlar oldu. Zotac, Galax, Asrock, Asus falan alsaydım çok birşey değişmezdi.

A Çevrimdışı

Askn0more

Aktif Üye
29 Mar 2019
109
39
Ben de msi ile şuan bir sorun yaşıyorum. Son bios güncellemesinden sonra(güncellemez olaydım) pc açılırken açılış logosu geliyor pc kapanıyor tekrar logo gelip öyle açılıyor. Biostan fast boot ayarını açınca bazen direkt açılıyor bazen hiç açılmıyor logoda kalıyor.

Asrock tavsiye ettim çünkü biri intel biri amd(tavsiye ettiğim) iki anakartı iki farklı sistemde kullanıyoruz şuan. Sorunsuz çalışıyorlar. AMD olan anakartımıza geçen ay bios update geldi. İnternette bir sürü incelemesi var. Ayrıca Asrock anakartta uzmanlaşmış bir marka. Yabancı alışveriş sitelerine bakarsanız amazon, newegg gibi çok satılan ve tutulan bir markadır. Olumlu feedbackler alıyor. İllaki olumsuz deneyimler elde edenler de olmuştur her markada olduğu gibi. Fiyat ve malzeme kalitesine gelirsek. Aynı malzeme kalitesine sahip asus, msi anakartı 800 liraya alıyorsanız, aynı kalitedeki asrock anakartı 500-600 e alırsınız. Ben şahsen kendi yaptığım hatalardan ders çıkardım. Markaya aldanıp ürün almayacağım. Çünkü şuanki sistemimde MSI H170 Gaming M3 Anakart ve MSI GTX 1070 Gaming X modellerini sırf daha iyidir, daha kalitelidir diyerek aldım ama sorunlar yaşadığım zamanlar oldu. Zotac, Galax, Asrock, Asus falan alsaydım çok birşey değişmezdi.

Evet dediğiniz gibi Asrockta fiyatlar görece diğerlerine göre daha makul. Her ne kadar malzeme kalitesi en fiyatlı olanlarında dahi gigabyte ve asus üst segment kartları kadar olmasada kabul edilebilir ölçüde. Elbette uzun süredir kendine pazarda yer bulmuş köklü bir firma. Kaldı ki bana istanbuldan yardım edemeyen distribütoru yerine taa Tayvanlardan yardım etmişlerdir :)

Aslında bu noktada farklı bir yere işaret etmekte de fayda görüyorum.. Eğer bir kişi bilgisayarı oyun oynama amaçlı ve ya iş - okul gibi nedenlerle alıyorsa gidipte bu işe ayırdığı bütçesinin önemli bölümünü anakarta gömmesine cidden hiç ama hiç gerek yok. Her zaman söylemişimdir. Oyun amaçlı alınacak yüksek bütçeli bir sistemde dahi en üst segment anakartlara para dökmek yerine o bütçeyi ekran kartının bir üst modeli, veya işlemci veya ssd için tüketmek performans anlamında cok daha anlamlı bir harcama olacaktır.

Msi anakart konusunda oldukça sabıkalı. Bahsettiğiniz sorun anakarta dair bir teknik sıkıntıdan ötürü olabilir. Ancak hemen güncellemeden sonra yaşamaya başlamanız bana Ram lerle ilgili olabileceğini anımsatıyor. Anakartta overclock yapıyor iseniz ayarları sıfırlayıp deneyiniz. Eger devam ediyorsa ramleri cıkarıp teker teker deneyerek calıstırmayı denediniz mi? Ramlerle ilgili özel bir ayar kullanıyorsanız onlarıda sıfırlayıp denemeli. İşlemci ısısına veya sisteme takılı olan sürücüleri cıkarı pteker teker başlatmayı denemektede fayda var eğer denemediyseniz..

Bunlarla sonuç alamaz iseniz farklı bir powersupply’ı sadece kablolaların ıtakara dısarıdan deneyin lütfen. İşlemciye kadar g ider bu deneme işleri :) ama sanırım ramlerle ilgili tarafta denemeleri yaparak bir sonuca ulaşabilirsiniz görüşündeyim.

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Evet dediğiniz gibi Asrockta fiyatlar görece diğerlerine göre daha makul. Her ne kadar malzeme kalitesi en fiyatlı olanlarında dahi gigabyte ve asus üst segment kartları kadar olmasada kabul edilebilir ölçüde. Elbette uzun süredir kendine pazarda yer bulmuş köklü bir firma. Kaldı ki bana istanbuldan yardım edemeyen distribütoru yerine taa Tayvanlardan yardım etmişlerdir :)

Aslında bu noktada farklı bir yere işaret etmekte de fayda görüyorum.. Eğer bir kişi bilgisayarı oyun oynama amaçlı ve ya iş - okul gibi nedenlerle alıyorsa gidipte bu işe ayırdığı bütçesinin önemli bölümünü anakarta gömmesine cidden hiç ama hiç gerek yok. Her zaman söylemişimdir. Oyun amaçlı alınacak yüksek bütçeli bir sistemde dahi en üst segment anakartlara para dökmek yerine o bütçeyi ekran kartının bir üst modeli, veya işlemci veya ssd için tüketmek performans anlamında cok daha anlamlı bir harcama olacaktır.

Msi anakart konusunda oldukça sabıkalı. Bahsettiğiniz sorun anakarta dair bir teknik sıkıntıdan ötürü olabilir. Ancak hemen güncellemeden sonra yaşamaya başlamanız bana Ram lerle ilgili olabileceğini anımsatıyor. Anakartta overclock yapıyor iseniz ayarları sıfırlayıp deneyiniz. Eger devam ediyorsa ramleri cıkarıp teker teker deneyerek calıstırmayı denediniz mi? Ramlerle ilgili özel bir ayar kullanıyorsanız onlarıda sıfırlayıp denemeli. İşlemci ısısına veya sisteme takılı olan sürücüleri cıkarı pteker teker başlatmayı denemektede fayda var eğer denemediyseniz..

Bunlarla sonuç alamaz iseniz farklı bir powersupply’ı sadece kablolaların ıtakara dısarıdan deneyin lütfen. İşlemciye kadar g ider bu deneme işleri :) ama sanırım ramlerle ilgili tarafta denemeleri yaparak bir sonuca ulaşabilirsiniz görüşündeyim.
Overclock yapmadım. Zaten ne işlemci k serisi ne de anakarttımın bellek frekansı yüksek. Stock durumunda çalışıyor sistem. Ama birçok şeyden kaynaklanıyor olabilir denemedim. Belki temiz bir format da çözebilir. Ekran kartı haricinde sistemi satıp güncel bir sistem toparlamayı düşünüyorum.

muratala5361 Çevrimdışı

muratala5361 

Süper Üye
3 Şub 2019
1,906
21
Anakart tasarım ve kalite özgünlüğünde ABIT gibisi yok. Gerçi ABIT firması da ortada yok ?? adamlar bu işin piriydiler ama kötü yönetime kurban gittiler. Belki A Ado abi iyi biliyodur

A Çevrimdışı

Askn0more

Aktif Üye
29 Mar 2019
109
39
Overclock yapmadım. Zaten ne işlemci k serisi ne de anakarttımın bellek frekansı yüksek. Stock durumunda çalışıyor sistem. Ama birçok şeyden kaynaklanıyor olabilir denemedim. Belki temiz bir format da çözebilir. Ekran kartı haricinde sistemi satıp güncel bir sistem toparlamayı düşünüyorum.
Oyle bir niyet var ise belkide cok zahmete girip denemeye gerek kalmaz ama boslukta parcalar denenerek sıkıntı olan yer bulunabilir. Yalnız guncel sıstem fıyatlarıda el yakıyor...

muratala5361 Çevrimdışı

muratala5361 

Süper Üye
3 Şub 2019
1,906
21
Anakart: MSI H370 Gaming Plus
İşlemci: Intel Core i5-9400F
Ekran Kartı: AMD Radeon RX 590 8 GB
Bellek: Corsair Vengeance RGB Pro 16Kit 3000 MHz CL15
Depolama: Toshiba 3.5″ 1TB P300 7200 RPM
SSD: Samsung 860 Evo 250 GB
Kasa: Cooler Master MasterBox Lite 5(600w psu var içinde)
Soğutma: Cooler Master Hyper 212

Let's _be_ honest Çevrimdışı

Let's _be_ honest

Süper Üye
30 Mar 2018
666
Sota Sota Başkan ne yaptınız , sistemi aldınız mı? Bu sabah bir sistem paylaşmıştım, o sistem gayet iyi.

Rami hyperx Kingston 3000 MHz 2x8 GB yapalım o sistemde 639 TL idi. ( Diğer patriotlardan emin olamadım anakarta uyumlu mu bakmam lazım)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri