6000 TL Sistem Tavsiyesi

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Biraz sıkıntı asrocklar

Yazılım desteği konusunda pek düşünceli davranmıyor sanırım Asrock.
Asrock kullanıcılarında gördüğüm izlenim bu gibi.
Henüz Asrock'ı deneyimleme şansım olmadı. :sirit

Kasa ve rampage set değişse kabul edilebilir bir sistem gigabyte nin "ucuz" anakartları çok boş. 2 seri üstüne çıkılırsa iyi olur.

Gigabyte'da RMA konusunda, satış sonrası hizmet konusunda oldukça sorunlu bir firma diye biliyorum ama emin değilim.
Normalde anakart alma arifesinde iken ASUS, MSI, Gigabyte arasında gidip geliyordum.
Gigabyte hakkında iyi şeyler duymayınca elemek durumunda kaldım.
Kur artar endişesi ile ASUS ROG Strix B450-F Gaming almak zorunda kaldım. Normalde MSI B450 Tomahawk alacaktım.
Aldıktan 1 hafta sonra da stoklar yenilendi iyi mi! :kopŞu an 848 TL olan B450 Tomahawk o dönemler 650-700 TL arasıydı. :hihi

E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
Fiyata göre anakart oldukça giriş seviyesi kalmış. Ryzen 5 2600 işlemci için BIOS güncellemesi yüklenmesi gerekir.
Ayrıca Ryzen 5 2600'ü beslerken MOSFET'ler üzerinde soğutucu olmadığı için ısınabilir.
Ekran kartı FHD için kabul edilebilir.
Bellek çift kanal olsa daha iyi olurdu. (Daha fazla FPS alınabilir.)
27 inç Full HD için biraz büyük. İdeal olan Full HD için en fazla 24.5 inç bence.

6000 TL için düşük bir sistem olmuş bence. Yine de tavsiyeniz için teşekkür ederiz tabi.
Ben de 6000 TL'yi biraz aştım ama elimden geldiğince performansa yer vermeye çalıştım.
Hocam benim 4 ay once kurdugum sistem bu sadece ekran karti Radeon RX Vega 56 Air Boost 8GB OC Ekran Kartı ve 2x8gb ram anakart gamer fakat

Siz overclock yapmiyacaksaniz bu bahsettiginiz ısınma olayini mantıklı bulmuyorum anakartin destekledigi bir islemci oldugu icin ve ve ayriyeten işlemci 65w ısınma olayı cok mantıksız ve imkansiz

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Hocam benim 4 ay once kurdugum sistem bu sadece ekran karti Radeon RX Vega 56 Air Boost 8GB OC Ekran Kartı ve 2x8gb ram anakart gamer fakat

Siz overclock yapmiyacaksaniz bu bahsettiginiz ısınma olayini mantıklı bulmuyorum anakartin destekledigi bir islemci oldugu icin ve ve ayriyeten işlemci 65w ısınma olayı cok mantıksız ve imkansiz

A320'de zaten Overclock desteği yok fakat soğutucu olmadığı için ısınabilir diye düşünüyorum.
Bir de anakartı A320 olduğu için işlemci desteği yönünden ileriye dönük olma şansı da düşük bence.
Hepsini tek site üzerinden alınca, firma fark etmeksizin, daha pahalıya mâl oluyor.

E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
A320'de zaten Overclock desteği yok fakat soğutucu olmadığı için ısınabilir diye düşünüyorum.
Bir de anakartı A320 olduğu için işlemci desteği yönünden ileriye dönük olma şansı da düşük bence.
Hepsini tek site üzerinden alınca, firma fark etmeksizin, daha pahalıya mâl oluyor.
Oyuzden hb üzerinden dedim araştırmak size kalmis orda tek fiyatı da söyledim düşürmek elinizde

Anakartlarin ileriye donuk olma ihtimali zaten belli birseyleri bilmeniz gerek bu anakart kac watt işlemci destekliyor veya ileride alacağınız işlemci kaç watt olacak
Uzerindeki mosfet ler anakartin desteklediği işlemcilere gore secilir ileride yani en pahalisini bile alsanız ileride desteklememe gibi bir şansıda var

Basima geldi biliyorum

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Oyuzden hb üzerinden dedim araştırmak size kalmis orda tek fiyatı da söyledim düşürmek elinizde

Anakartlarin ileriye donuk olma ihtimali zaten belli birseyleri bilmeniz gerek bu anakart kac watt işlemci destekliyor veya ileride alacağınız işlemci kaç watt olacak
Uzerindeki mosfet ler anakartin desteklediği işlemcilere gore secilir ileride yani en pahalisini bile alsanız ileride desteklememe gibi bir şansıda var

Basima geldi biliyorum

Uçuk güç tüketimi olan bir işlemci çıkarsa dediğiniz doğru.
Zaman gösterecek.
Ryzen 9'larda tüketim biraz çıkacak sanırım.

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Sorun yok hocam alıntı yapmanızda ama güç kaynağından feragat etmemek gerekir diye düşünüyorum.
Şubat ayında 600 liraya MasterWatt 750 almıştım.
Ülke stoklarında olsa tam F/P bir güç kaynağıydı.
Güç kaynağından feragat etmedim. 500w bu sisteme yeter rahatlıkla. Ayrıca 80+ bronze. Sadece sizinki kadar kaliteli değil, modüler değil. Buradan arttırdığım paraya m2 ssd koydum. NVMe 1.3 PCIe.

Asrock markası son derece iyi ve tutulan bir markadır. Bu anakart için son bios gğncellemesi 1 ay önce falan geldi güncel bir kart. Yurtiçi ve yurtdışı referansı olan bir marka ve karttır.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Ramler de RGB bu arada

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Güç kaynağından feragat etmedim. 500w bu sisteme yeter rahatlıkla. Ayrıca 80+ bronze. Sadece sizinki kadar kaliteli değil, modüler değil. Buradan arttırdığım paraya m2 ssd koydum. NVMe 1.3 PCIe.

Bugün yeter de yarın yükseltmeye yeter mi bilemeyiz.
Bileşen kalitesi düştükçe, kullanım senaryosuna bağlı, ömür de düşüyor bence.

E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
Anakartin sisteme performansi yok denicek kadar az egerki aldiginiz parcalar kartin uyumluluguna bagli
Alicaginiz psu alicaginiz ekran ekran kartinin herzaman bir iki tik üzerinde olmalidir suan 750w 80+plus veya biraz daha uzeri bir psu sizi minimum 5 sene daha tasir

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Bugün yeter de yarın yükseltmeye yeter mi bilemeyiz.
Bileşen kalitesi düştükçe, kullanım senaryosuna bağlı, ömür de düşüyor bence.
1660Ti a SLI yapmayacak sonuçta. Bence yükseltmek istediği zaman yetersiz gelen parçaları 2.el olarak elden çıkarabilir. Güç hesabı yapsın bu sistem için tavsiye edilen güç kaynağı 450w üzeri çıkar.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Anakartin sisteme performansi yok denicek kadar az egerki aldiginiz parcalar kartin uyumluluguna bagli
Alicaginiz psu alicaginiz ekran ekran kartinin herzaman bir iki tik üzerinde olmalidir suan 750w 80+plus veya biraz daha uzeri bir psu sizi minimum 5 sene daha tasir

Mesele performans değil de mesele işlemciyi taşıyabilmesi.
Ucuza da 750 Watt kalmamış pek piyasada ama, 10 liraya da 750 Watt var 100 liraya da.
Bileşen kalitesi ve mühendislik farkından başka birşey yok zaten güç kaynaklarında.

Döviz kuru işi zora sokuyor maalesef.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
1660Ti a SLI yapmayacak sonuçta. Bence yükseltmek istediği zaman yetersiz gelen parçaları 2.el olarak elden çıkarabilir. Güç hesabı yapsın bu sistem için tavsiye edilen güç kaynağı 450w üzeri çıkar.

Öyle ama önemli olan güç kaynağının o gücü nasıl verebildiği bence.
Yoksa Everest, Frisby, Rampage gibi bir sürü firmanın da yüksek kapasiteli güç kaynağı var ama pratikte gelebildikleri nokta görünüyor.

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Öyle ama önemli olan güç kaynağının o gücü nasıl verebildiği bence.
Yoksa Everest, Frisby, Rampage gibi bir sürü firmanın da yüksek kapasiteli güç kaynağı var ama pratikte gelebildikleri nokta görünüyor.
Bu konuda haklısınız. Ama zaten sizin de bildiğiniz gibi 500w yazan bir güç kaynağı 500w gücü bilgisayara verir ama buradaki soru şebekeden ne çeker? Bu yüzden uzun vadede elektrikten tasarruf edilmek isteniyorsa gold sertifikalı güzel bir güç kaynağı alınabilir. Gönül ister ki her parçası son derece kaliteli komponentlerden oluşan kaliteli bir kasa toplayalım. Ama malum ekonomi nedeniyle toplayacağımız bilgisayarı 6 ya değil de 9 a toplarız. Performansa da aman aman bir faydası olmaz ama uzun ömürlü ve kaliteli olmuş olur. Gerçi uzun ömürlü diyoruz ama dediğiniz gibi dark, frisby gibi Çin'den ithal edilen hiçbir sertifikası olmayan 40-50 liraya satılan ve 8-10 sene çalışan PSUlar gördüm ben.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt