40. kez ve yine çamaşır makinesi tavsiye talebi :)

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Herkese merhaba.
15 sayfalık tavsiye kısmındaki ç.mak. başlıklarına şöyle bir göz attım ama yine de yeni konu açmadan edemedim. Bu sefer durum accık farklı.

Şimdi genelde bu zımbırtıyı alırken; kapasite, program sayısı, sıkma devri, fiyatı, markası ile garanti süresi ve buna bağlı olarak servis kalitesi ve hatta şekli şemali bile kriter olabiliyor.
İhtiyaca göre de bunlar içinden kombinasyon şeettirebiliyoruz.

Normalde eve alıyor olsam, kazan kapasitesi büyük ve bol su harcayan (su tasarrufu ayağına yünlülerde deterjanı eritip arıtamadan program bitiriyor yeniler ? ) sıkma devri yüksek bi model bakardım, biter giderdi. (ha bi de pres kazan olmayacak:sirit)

Amma; yılda 20-30, bilemedin 40 gün kalınan bir yazlığa lazım bu arkadaş. Aslında 30 yaşını aşmış, 40'a doğru giden, çelik kazanlı, mekanik beyinli ve benim istediğim gibi şaldır şuldur yıkayan bi AEG'miz var daa; tahliye motorunun tam tepesinden geçen kauçuk körük damla damla motor üstüne kaçırmakta, o da motoru sıkmakta. Her yıkama öncesi yukarıdan motoru elle çevirme işi baydı. Üst tepsi sökük, kazanı seyrede seyrede çamaşır yıkıyoruz.

Bu sene ben gitmeyi düşünmüyorum, hanım ve sıpa efendi de bu işi kıvıramayabilir. O yüzden de yeni bi makine zorunlu olacak. Sanırım tamir de edemem zira o kauçuk körüğü bulmam olanaksız gibi bi şey. Bu bağlamda;

Yazlıkta kullanılacağı için yünlü, yorgan, yastık vb yıkama derdi olmayacak
Bol su ile çappidi çuppidi yıkayan
Ben başında yokken dert çıkarıp çor çocuğu servisin kucağına itmeyecek
Bomb*k kalite artezyen suyuna burun kıvırmayacak (olmadı girişe silifoz ve tortu filtresi takarız)
Tabiri caizse eşşek niyetine kullanılacak R12 toros kalitesinde (sadece a noktasından b noktasına götüren araç) bir makine lazım.

On yüzz bin devire gerek yok (zaten güneşe asınca 15-20 dakkada çatır çatır oluyor çamaşırlar)
40 çeşit programa gerek yok (yazlık bura, çamaşırların neredeyse tümü pamuklu ve penye, mayolar en kısa programda deterjansız hallolur?)
Hafriyat kamyonu kadar hacme gerek yok. Penye/pamuklu yünlü gibi değil, havaleli değil
Çift su girişi olmasa da olur, zaten normalde de hep soğukta (kar tanesi işaretinde) yıkıyoruz evde de.
Bütçe önemli değil 50-100TL'nin hesabını yapmam diyecem ama, bu özelliklere sahip araba parasına makineler de var, onun yerine gider TWE10 alırım, İzmir de yakın:sirit
İlla da pres kazan olmayacak (hatta en önemli kriterim)
Gürültüyü dert etmiyorum, istediği kadar bağırabilir:sirit

Ne almalı.
Gidip A101 ya da BİM'den uyduruk, en ucuz makineyi alasım var.
Ama öyle yapıp taklaya gelmek de ürkütmüyor değil hani.

Yanıtlayan herkese teşekkürler.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Ne almalı.
Gidip A101 ya da BİM'den uyduruk, en ucuz makineyi alasım var.
Ama öyle yapıp taklaya gelmek de ürkütmüyor değil hani.

Öncelikle ustalarımızı etiketleyeyim. A Adem Helvacı F fikoloji TEKNOwest TEKNOwest
7 KG ve üstü olmadıktan sonra Vestel üretimleri çok da üzmez bildiğim kadarıyla.
Zaten 1 yıl içinde çok az süre kullanacağınız için erken yıpranma gibi bir durum da olmayabilir.
Tabi nemli bölgeyse, makineyi de nemli ortamda tutarsanız o zaman iş değişir o ayrı.
Banyoda durduk yere makinesi çürüyenler de var. (A101, BİM malı olmayanlar da dahil.)

Karşınızda düzgün muhatap bulabileceğiniz bir firmayı tercih etseniz yeterli.
Ek garanti yaptırırsınız, biraz daha işi güvence altına alırsınız.

Ama belli seri ve modeller haricinde, pahalı oluyorlar haliyle, bu tip makineler uzun süre gitmez o kesin.
Az kullanacağınız için sizi götürebilir ama.

Bizim evdeki garabet Hotpoint'i gördükçe eski Siemens Arçelik'i özlüyorum açıkçası.
Kazan çevirirken bile tüm evden duyulurdu ama o kaliteyi bir daha Siemens de üretmedi desem yeri.
Motorun kömürü bitti diye gözden çıkarttık. :hihi

İşin ilginci o AEG'nin körüğü bulunamıyor mu? Sıkıntılı olan yer tam olarak neresi?
Belki ustalar yardımcı olur size?

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Öncelikle ustalarımızı etiketleyeyim. A Adem Helvacı F fikoloji TEKNOwest TEKNOwest
7 KG ve üstü olmadıktan sonra Vestel üretimleri çok da üzmez bildiğim kadarıyla.
Zaten 1 yıl içinde çok az süre kullanacağınız için erken yıpranma gibi bir durum da olmayabilir.
Tabi nemli bölgeyse, makineyi de nemli ortamda tutarsanız o zaman iş değişir o ayrı.
Banyoda durduk yere makinesi çürüyenler de var. (A101, BİM malı olmayanlar da dahil.)

Karşınızda düzgün muhatap bulabileceğiniz bir firmayı tercih etseniz yeterli.
Ek garanti yaptırırsınız, biraz daha işi güvence altına alırsınız.

Ama belli seri ve modeller haricinde, pahalı oluyorlar haliyle, bu tip makineler uzun süre gitmez o kesin.
Az kullanacağınız için sizi götürebilir ama.

Bizim evdeki garabet Hotpoint'i gördükçe eski Siemens Arçelik'i özlüyorum açıkçası.
Kazan çevirirken bile tüm evden duyulurdu ama o kaliteyi bir daha Siemens de üretmedi desem yeri.
Motorun kömürü bitti diye gözden çıkarttık. :hihi

İşin ilginci o AEG'nin körüğü bulunamıyor mu? Sıkıntılı olan yer tam olarak neresi?
Belki ustalar yardımcı olur size?
Teşekkür, derdim kömür olsa kolay, olmadı motor değiştiririm. Sıkıntılı kauçuk, motorun üstünden geçen tahliye suyunu taşıyan arkadaş. Ama kazandan motora mı, motordan çıkıp tahliye hortumuna mı gidiyor tam anımsamıyorum, 2 sene geçti aradan. Tamir ederim dedim hanıma, makine nerdeyse benim yaşımda, bu sefer başka yeri çörtleyecek dedi. Hani yani her gittiğimde de bi anahtar değdiriyorum bu makineye, haklı kadıncaaz :sirit

Pitbull Pitbull
Hocam bu arçelik tayfası pres kazan değil mi?

@denysmih6
Hani yani eski şambriyelle bile halledecem ama nereye kaa? Başka yerden çörtleyecek diye korkuyorum.

Ya bir de kazan sabitleme civataları mafiş. E yani 35-40 yıllık belki. Bunu sabitlemeden yatırsam dikkatlice bi sakatlık olur mu?
Ya da yeni alacaksam neden uğraşıyorum, kafamda deli sorular.............

Şeytan diyo götür köye, sağlam bi sterilize et, çelik kazan sonuçta, felaket şaraplık üzüm sıkılır bunla:kiskis

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Teşekkür, derdim kömür olsa kolay, olmadı motor değiştiririm. Sıkıntılı kauçuk, motorun üstünden geçen tahliye suyunu taşıyan arkadaş. Ama kazandan motora mı, motordan çıkıp tahliye hortumuna mı gidiyor tam anımsamıyorum, 2 sene geçti aradan. Tamir ederim dedim hanıma, makine nerdeyse benim yaşımda, bu sefer başka yeri çörtleyecek dedi. Hani yani her gittiğimde de bi anahtar değdiriyorum bu makineye, haklı kadıncaaz
Bildiğim kadarıyla kazandan tahliye pompasına gider, tahliye pompasından da tahliye hortumuna gider.
O körük bulunabilir belki.
Pompa ve körük değişimi makineyi yatırıp alt kısımdan yapılabiliyor bildiğim kadarıyla.
Komple sökmeye gerek yok diye düşünüyorum.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Yazdıklarıniza bakılırsa marka model program ve ses sorununuz yok. E en ucuza da bunlar var ?
Bim keysmart bakabilirsiniz yada a101 seg
Ama bu cihaza ilave Garanti uzatmayı yaptırmanızı tavsiye ederim.

N Çevrimdışı

NBKpro 

Aktif Üye
15 May 2021
191
Eski takipçi, yeni bir üye ve ilk mesajım olarak belirtmek isterim ki çamaşır makinesinde vestel biraz sınıfta kalmış gibi en azından yeni teknolojide. bu hafta a101'de seg var sanırım fakat sitelerinde genelde 2 model stokta görünüyor. arçelik üretimi alt markalar daha sağlammış gibi geliyor bana. zaten Adem hocamızın da çektiği vestel üretimi makineleri biliyoruz. Arçelik grubu sütten çıkmış ak kaşık olmasa da çamaşır makinesinde tercihim olur. Altus veya Flavel ilk akla gelen arçelik alt markaları. Son Altus makinelerde ise, geçenlerde büyük bir markette gördüğüm kadarıyla yanlarındaki diğer marka çamaşır makinelerinden derinlik olarak daha kısa duruyordu. Yani makinenin ön-arka arası mesafe Altus'larda daha kısaydı. Tambur hacminden mi kısmışlar, yoksa birazcık düzgün planlamayla sığdırmışlar mı çözemedim. A101,BİM satışı da olsa çıkan ürün Arçelik veya Vestel sonuçta. Öyle yerlerden de almakta bir sakınca görmüyorum.

Flavel markası Altus markasının eski modellerinin yeni ismi olmakla birlikte eşdeğer sayılabilecek Altus'a göre daha ucuz. Çok kafa şişirdim iki linkteki ürün sanırım aynı biri Flavel diğeri Altus. İç teknik özellikleri hakkında Flavel'in malesef bir bilgisini bulamadığım için emin konuşmayacağım.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Eski takipçi, yeni bir üye ve ilk mesajım olarak belirtmek isterim ki çamaşır makinesinde vestel biraz sınıfta kalmış gibi en azından yeni teknolojide. bu hafta a101'de seg var sanırım fakat sitelerinde genelde 2 model stokta görünüyor. arçelik üretimi alt markalar daha sağlammış gibi geliyor bana. zaten Adem hocamızın da çektiği vestel üretimi makineleri biliyoruz. Arçelik grubu sütten çıkmış ak kaşık olmasa da çamaşır makinesinde tercihim olur. Altus veya Flavel ilk akla gelen arçelik alt markaları. Son Altus makinelerde ise, geçenlerde büyük bir markette gördüğüm kadarıyla yanlarındaki diğer marka çamaşır makinelerinden derinlik olarak daha kısa duruyordu. Yani makinenin ön-arka arası mesafe Altus'larda daha kısaydı. Tambur hacminden mi kısmışlar, yoksa birazcık düzgün planlamayla sığdırmışlar mı çözemedim. A101,BİM satışı da olsa çıkan ürün Arçelik veya Vestel sonuçta. Öyle yerlerden de almakta bir sakınca görmüyorum.

Flavel markası Altus markasının eski modellerinin yeni ismi olmakla birlikte eşdeğer sayılabilecek Altus'a göre daha ucuz. Çok kafa şişirdim iki linkteki ürün sanırım aynı biri Flavel diğeri Altus. İç teknik özellikleri hakkında Flavel'in malesef bir bilgisini bulamadığım için emin konuşmayacağım.

Geçen yıllar içerisinde ortaya çıkan manzara ne yazık ki Vestel'in sahaya iyi girip kötü devam ettiği şeklinde oluyor.

bahsi geçen marka Bulaşık makinesinde aynı golü attı
Çamaşır makinesinde ilk nesil market SEG leri TAŞ gibiyken sonra yine golü attı
Flora klimalarda ilk defa ''Oh beeee nihayet adam gibi klima'' dedik onda da golü attı.

Hiç kusura bakmasın aga enayi yok karşısında.

Göz göre göre vatandaşın parasına göz koydurmayız kimseye.

Ne zaman eski mantığına geri döner o zaman eyvallah yeniden oturur konuşuruz lakin şu koşullarda bize makine diye sattığı bu gaz tenekelerine vatandaşın para vermesi konusu cidden tartışmaya açık halde.

grezimonk Çevrimdışı

grezimonk

Süper Üye
21 May 2018
647

kazanları pilastik çıkabilir...

N Çevrimdışı

NBKpro 

Aktif Üye
15 May 2021
191
Geçen yıllar içerisinde ortaya çıkan manzara ne yazık ki Vestel'in sahaya iyi girip kötü devam ettiği şeklinde oluyor.

bahsi geçen marka Bulaşık makinesinde aynı golü attı
Çamaşır makinesinde ilk nesil market SEG leri TAŞ gibiyken sonra yine golü attı
Flora klimalarda ilk defa ''Oh beeee nihayet adam gibi klima'' dedik onda da golü attı.

Hiç kusura bakmasın aga enayi yok karşısında.

Göz göre göre vatandaşın parasına göz koydurmayız kimseye.

Ne zaman eski mantığına geri döner o zaman eyvallah yeniden oturur konuşuruz lakin şu koşullarda bize makine diye sattığı bu gaz tenekelerine vatandaşın para vermesi konusu cidden tartışmaya açık halde.
Adem ustam ben de sizin videolarınızı takip edip bildiğim için zaten Vestel üretimi değil Arçelik üretimi makine tavsiyesinde bulundum. Kendi can çeşiken makinem ölünce de Vestel makinelerinden uzak durmayı düşünüyorum.
kazanları pilastik çıkabilir...
Zaten 10-15 yıldır çamaşır makineleri hep plastik kazanlı. Çelik kazanlı makine mi kaldı. Hoş şuan Arçelik 2100 üretilse hâlâ gideri olur gibi ya.

Tekrar olarak konuyu açana yardımcı olabilmek adına ben Arçelik üretimi olan Altus veya Flavel markalarını seçerdim. Olmazsa 7 kg'a kadar bir Seg düşünürdüm. 7 kg ve üzeri bir Seg-Regal gibi Vestel üretimleri ise :deli1 böyle titreşimli sonuçlara yol açabilir.

Yer sağlayıcı olarak hizmet veren sayfalarda görebileceğiniz Finlux, Vestfrost, Windsor gibi markalar da Vestel üretimidir.
Sanırım Arçelik'in Altus Flavel ve Keysmart dışında çamaşır makinesi ürettiği marka yok.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt