205/55 16 91V, W Lastik Tavsiyesi

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,255
Lastik seçerken 2 şeye dikkat etmek gerekir.
Hamur sertliği yani hamur sert olsun lastik uzun gitsin yada hamur yumuşak olsun az gitsin ama performanslı olsun.

Daha öncede yazmıştım aracımın üzerinde riken uhd vardı. Lastik erimek nedir bilmiyor.
şehir içi kullanim yaptığım halde 70000km 4mm diş derinliği vardı.
Hamurun sert oluşu sebebiyle konfor çok kötüydü ve yağmurlu havalarda kızaklama yaşayabiliyor.

şuan falken 510 kullanıyorum parasına göre çok çok iyi lastik. (255 × 45 x 18)

B Çevrimdışı

boranoglu 

Aktif Üye
6 Ocak 2018
84
Arkadaşın dediği gibi önceliğinize göre seçim yapmalısınız. 2006 model 307 de petlas pro green pt525 kullanıyoruz bolca stabilize ve kötü köy yollarında ve ıslak zeminlerinde bizi memnun ediyor. Ancak sert hamur konfora pek bir katkısı yok o işi komple amortisöre bırakıyor :) Genel olarak değerlendirirsek tam bir f/p ürünü bence.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,255
Arkadaşın dediği gibi önceliğinize göre seçim yapmalısınız. 2006 model 307 de petlas pro green pt525 kullanıyoruz bolca stabilize ve kötü köy yollarında ve ıslak zeminlerinde bizi memnun ediyor. Ancak sert hamur konfora pek bir katkısı yok o işi komple amortisöre bırakıyor :) Genel olarak değerlendirirsek tam bir f/p ürünü bence.
Adananın yollarının çok iyi olduğunu söyleyemem zaten aracımın süspansiyon sistemi sert + lastikte sert olunca tangır tungur sürüş yapmak zorunda kalıyordum.

(Riken) Uzun yol yapıyorum lastik sertliği umrumda değilde sert fren yapmam dersen 100-150k km rahatlıkla devirir.

Yanılmıyorsam kumho aynı hamur ve deseni kullanıyor.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,290
39
2009 model Peugeot 207 1.6 HDI var bende, 2015 yılından bu yana kullanıyorum.

- İlk lastiklerimi Michelin marka almıştım. Çok yumuşak, konforlu ve yol tutuşu çok iyiydi. Fakat ömrünü çabuk tamamladı. Ayrıca bir defasında yanlardan yarılmıştı. Modeli yanılmıyorsam Primacy 4 olması lazım.

- Michelin'ler çabuk yıprandığı için daha sert bir lastik istedim ve Bridgestone Turanza T005 aldım. Yani memnunum ama Michelin'lerde aldığım konfor ve yol tutuşu yok gibi geliyor bana.

Fren mesafesi ve yağmur tutuşu daha önemli aslında benim için.
Bridgestone Turanza T005 modelinin ıslak zemin performansı A;

Label_382327.jpg

lastik.png

Son düzenleme:
Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,290
39
Turanza t005 babamda ki Megane da var. İyi bir lastiğe benziyor. Sadece yol sesi biraz fazla gibi lastiğin. Bunun dışında iyi gibi geldi bana.
Daha sessiz isterseniz Michelin Primacy 4 olabilir. Bu lastiğin de ıslak zemin performansı A. Bridgestone'a göre daha konforlu ve bence yol tutuşu daha güzel.
Fakat Bridgestone daha sert olduğu için, lastik ömrü ve sağlamlık olarak da daha iyi.

B Çevrimdışı

Beyaz_Peynir

Aktif Üye
16 Nis 2021
150
34
Turanza t005 babamda ki Megane da var. İyi bir lastiğe benziyor. Sadece yol sesi biraz fazla gibi lastiğin. Bunun dışında iyi gibi geldi bana
Daha sessiz isterseniz Michelin Primacy 4 olabilir. Bu lastiğin de ıslak zemin performansı A. Bridgestone'a göre daha konforlu ve bence yol tutuşu daha güzel.
Fakat Bridgestone daha sert olduğu için, lastik ömrü ve sağlamlık olarak da daha iyi.
Michelin hem çok yumuşak hem pahalı. Yollar Michelin için uygun değil, hemen balon yapar.
Goodyear EagleSport 1 var şuan. Ses ve konforu düşük ama yol tutuşu iyi. Aslında Efficient Grip Performance 2 düşünüyorum, pahalı :)
Birde FP olarak alt markası Sava önerilmiş.
Ay sonuna doğru gözümü karartıp bir fantezi yapcaz artık 🤣

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri