YENİ ENERJİ REGÜLASYONU (MART 2021)

Geçiş sizce mantıklı mı?

• evet

Oy: 12 75.0%
  • hayır

Oy: 5 31.3%

• Kullanılan toplam oy
    16
hareketliperde Çevrimdışı

hareketliperde 

Süper Üye
17 Ara 2019
459
35
Bugün itibari ile ülkemiz yeni enerji regülasyonuna geçiş yaptı. A+++ lar artık tarihe karıştı. A ve G arası enerji sınıfları geldi. beyaz eşyların test koşulları değişti. konu ile ilgili basında haber göremedim henüz. zamanla çıkar herhalde :) yeni duruma alışmak zor olacak gibi. A+++ olan ürün D ye falan dönüşmüş olabilir artık

BİLGİLENDİRME BROŞÜRÜ

Son düzenleme:
S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Ülkemiz değil de easen Avrupa Birliği geçiş yaptı, biz de geçmiş sayıldık her zamanki gibi. Türkiye'den haber yok ama merak edip
Grundig Almanya web sitesine baktım. Ana sayfaya ürün çeşidi bazında detaylı bilgilendirme koymuşlar. Arçelik A++ yarı ankaster bulaşık makinemiz orada Grundig olarak satılıyormuş. A++ iken E olmuş mesela :)

Ürünler limite ulaşıp bazı sınıflar anlamsız kalınca yapılması gerekiyordu tabii. Yalnız etkisi ilk çıkışı kadar radikal olmayacak kanımca. Bazı ürünlerin tüketimi teorik sınırlara iyice yaklaştı zaten. Süper bir teknoloji atılımı olmadığı sürece bir çok ürün belli harflerde çakılı kalacak. Bulaşık çamaşır makinesine falan ısı pompası koyarlarmesela, belki tüketim ciddi düşer ama fizibıl olur mu tartışılır.

F Çevrimdışı

Fatih009

Kayıtsız / Doğrulanmamış

Vatana millete hayırlı olsun.

Başlığı görünce regülatör yerine regülasyon yazmış, yazım hatası var galiba dedim? içeriği okuyunca he tamam dedim.

E Çevrimdışı

erdem215 

Aktif Üye
3 Eki 2018
103
37
bulaşık makinelerini incelemek için çeşitli markaların web sitelerine girmiştim ürünlerin hepsinde olmasada bazılarında yeni tip etiketlemeye geçilmiş, bu durum çamaşır makinesi ve buızdolaplarına da aynı şekilde uygulanmış

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Evet bu çok kafa karıştırdı, geçen mağazaya girdim bir TV de yeni enerji regülasyon etiketi, diğerinde eski. Birinde a sınıfı diğerinde g sınıfı bayi çalışanı anlatamadi gerçi yanımda ürün almaya çalışan müşteri anlamayinca "ya boşa mı fazla elektirik tüketicek" dedi ?
Bu konuda kamu spotu yada haberlerde pek tutulmadı

hareketliperde 

Süper Üye
17 Ara 2019
459
35
Evet bu çok kafa karıştırdı, geçen mağazaya girdim bir TV de yeni enerji regülasyon etiketi, diğerinde eski. Birinde a sınıfı diğerinde g sınıfı bayi çalışanı anlatamadi gerçi yanımda ürün almaya çalışan müşteri anlamayinca "ya boşa mı fazla elektirik tüketicek" dedi ?
Bu konuda kamu spotu yada haberlerde pek tutulmadı
en basit anlatım fabrika verilerinden normal ev kullanımına göre yeniden oluşturuldu demek. eskiden çamaşır makinaları 260 bulaşıklar 220 yıkamaya göre hesaplanıyordu şimdi 100 kullanıma göre hesaplanacak. bazılarına göre az gelebilir ama haftada 2 kere çalıştırmaya denk geliyor ki ab standartlarında normal gibi. bizde de çekirdek aileler için yakın değerler.

ben bu işin iyi olacağına inanıyorum. Seg flavel adını zar zor hatırladığımız firmalar bile a+++ diyip geçiyordu bu ölçüm değerleri ile. şimdi ana çatı firmalar A - B seviyelerine ulaşmak için arge ye yatırım yapmak zorunda kalacak. en alt markalar F-G ye mahkum tabi.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

birde eski ürünlerin satışına 1 aralık 2020 e kadar izin var. 1 aralıktan sonra eski regülasyondan ürün satışı yasaklanıyor. bu yaz iyi kampanyalar indirimler olur.

A101 elinde ne varsa sitesine yüklemiş bile

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
en basit anlatım fabrika verilerinden normal ev kullanımına göre yeniden oluşturuldu demek. eskiden çamaşır makinaları 260 bulaşıklar 220 yıkamaya göre hesaplanıyordu şimdi 100 kullanıma göre hesaplanacak. bazılarına göre az gelebilir ama haftada 2 kere çalıştırmaya denk geliyor ki ab standartlarında normal gibi. bizde de çekirdek aileler için yakın değerler.

ben bu işin iyi olacağına inanıyorum. Seg flavel adını zar zor hatırladığımız firmalar bile a+++ diyip geçiyordu bu ölçüm değerleri ile. şimdi ana çatı firmalar A - B seviyelerine ulaşmak için arge ye yatırım yapmak zorunda kalacak. en alt markalar F-G ye mahkum tabi.

birde eski ürünlerin satışına 1 aralık 2020 e kadar izin var. 1 aralıktan sonra eski regülasyondan ürün satışı yasaklanıyor. bu yaz iyi kampanyalar indirimler olur.

Yeni etiketi basar koyarlar üstüne, kampanya falan olmaz pek. Ha, yepyeni modellere iyi zam koyarlar o ayrı.

hareketliperde 

Süper Üye
17 Ara 2019
459
35
Yeni etiketi basar koyarlar üstüne, kampanya falan olmaz pek. Ha, yepyeni modellere iyi zam koyarlar o ayrı.
Arçelik grubunda ciddi indirimler başlattılar çamaşır makinelerinde. Vestel'de yakında onlara katılır. o dediğinizi anca Spotçu mehmet abi yaparsa yapar. Spotçu mehmet abiler zaten garip yerler ana markadan pahalıya alt marka satıyorlar. alanlarda alıyor şaşıyorum açıkçası :)

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777

1 aralık 2020 geçti hocam.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Bu tür satış yapan mağazalar elinde (stok) ürün ile çalışmıyor. Müşteri sipariş geçiyor mağazaya, parasını peşin/taksit ödüyor, mağaza fabrikaya bildiriyor, fabrikadan da servise, servis eve getirip kuruyor.

Sistem bu, diğer türlü oluşacak maliyetler yüzünden bu fiyatlara satmaları imkansız zaten.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt