Yeni akvaryum aldım

ERSAN.NET Çevrimdışı

ERSAN.NET 

Aktif Üye
19 Haz 2019
179
40
Keşke biraz daha büyük alsaydınız 1 metre bir akvaryum aynı zamanda dış motor öneririm. Suyun renginin sürekli temiz olabilmesi için dış motor öneriyorum. İç motorlar çok performans vermiyor. Başlangıç için iyi ama ilerleyen aşamalarda demek istediğimi yaşayarak öğreneceksiniz. Birde ilk başta çiklet ile başlayıp sonra ilerleyen aşamalarda frotoza gibi :) sürü halinde yaşayan balıklardan tercih edebilirsiniz.
Ben son liberomu frontoza ile kapatmıştım.
ondan önce biraz nazlı bir cins olan "marlboro discus" besledim:) çok daha güzel görüntü ve şekil olarak tek geçiyorum. çok narin oldukları için akvaryum camına elinle sert şekilde vurduğunda tribe girip ölebilecek bir balık :) aynı zamanda papağan ile midas dan yavru alan birisi olarak bu işlerde incelik gerekiyor. çünkü sabah kalktığınızda balıkları ölü görmek insan sinirlerini bozuyor:) çok balık öldürdüm sonra öğrendim. (sonra öğrendim ki ben değil balıklar balıkları öldürüyormuş. uyum içerisinde yaşayan cinsler bellidir, akvaryumu çeşit balık ile doldurmak yerine anlaşabilecek balıklarla doldurmak daha iyi olacaktır. Şuan aldığınız Çikletler en dayanıklı cins olduğu için amatörlük sürecini bununla atlatmanız iyi olacak:) Hayırlısı olsun diyorum iyi forumlar.

sidar2000 Çevrimdışı

sidar2000 

Aktif Üye
3 Ocak 2019
311
38
Güzel olmuş. :) . Hep balık beslemek istedim hiç kısmet olmadı. Hep muhabbet kuşu besledik :kiskis

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Sota Sota bir akvaryum alıp, 1-2 ay bitki yetiştirdikten sonra tatlı su karidesleri ve tetra koyma planım var. Baya bir video izledim YouTubeda. 80cm bir akvaryumla başlamak istiyorum. Kum olarak biraz kafam karıştı, kimi lav kırığı, kimi sadece silis, kimi silis altına torf toprak taban atıp üstüne silis atmış. Birde ledlerin yosunlanma ve döngü üzerine etkileri konusu var. Burada önereceğiniz bir led yada başka çözüm varmı?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,415
Sota Sota bir akvaryum alıp, 1-2 ay bitki yetiştirdikten sonra tatlı su karidesleri ve tetra koyma planım var. Baya bir video izledim YouTubeda. 80cm bir akvaryumla başlamak istiyorum. Kum olarak biraz kafam karıştı, kimi lav kırığı, kimi sadece silis, kimi silis altına torf toprak taban atıp üstüne silis atmış. Birde ledlerin yosunlanma ve döngü üzerine etkileri konusu var. Burada önereceğiniz bir led yada başka çözüm varmı?
Bitki konusunda pek tecrübem yok ama bitki akvaryum kuracaksan
sana co2 lazım mayalı vb dıy sistemlerin çoğunda sonuç hüsran olur
tüp+regülatörle en iyi randımanı alırsın.

canlı işi kolay suyun oturduktan istediğini katarsın.

yarin arkadaşı rahatsiz ederim taban malzemesinin sıralanışı için.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Bitki konusunda pek tecrübem yok ama bitki akvaryum kuracaksan
sana co2 lazım mayalı vb dıy sistemlerin çoğunda sonuç hüsran olur
tüp+regülatörle en iyi randımanı alırsın.

canlı işi kolay suyun oturduktan istediğini katarsın.

yarin arkadaşı rahatsiz ederim taban malzemesinin sıralanışı için.
Birkaç videode co2 olmadan kuran gördüm. Co2 lazımsa o işe girmeyeyim hiç. Taban malzemesine ek olarak bitki tavsiyeleride alabilirim.

N Çevrimdışı

Nickneyime 

Aktif Üye
30 Nis 2020
69
31
Acemi olduğun için sadece 1 tane beta balığı da besleyebilirsin senin için kolay olur ayrıca çok güzel bir balıktır. Artemia da canlı yemdir bunun seti varsa artemia kolayca çıkarabilirsin zor bir şey değil internette kullanımıyla ilgili videolar var.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Acemi olduğun için sadece 1 tane beta balığı da besleyebilirsin senin için kolay olur ayrıca çok güzel bir balıktır. Artemia da canlı yemdir bunun seti varsa artemia kolayca çıkarabilirsin zor bir şey değil internette kullanımıyla ilgili videolar var.
Hocam ben bitki kurmak istiyorum co2 olmadan. Sonrasında karides ağırlıklı balık düşünüyorum.

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Akvaryumla ilgili kafaniza takilan ne varsa
en temiz,yalin bilgiyi benden edebilenirsiniz.

yillarca balik uretimi yaptim profosyonel olarak.
fanustan baslayip 8000lt akvaryum 2500lt havuz kapasitesine cikip.

Tropheus Uretimi yaptim. Duboisi Maswa Konusunda
Türkiye sathinda taninirim :kas

Maşallah

Yorum yapacaktım bunu okuyunca dedim gerek yok profu var burda ?

alper1925 Çevrimdışı

alper1925 

Aktif Üye
19 Haz 2020
50
31
Selam Hocam Öncelikli olarak hayırlı olsun.

Sota Sota hocama selamlar olsun , yıllar boyunca malawi türevlerini ürettim. Bazı türlerinde Türkiyeye ilk gelmesine ve üremesine vesile oldum.

Hala bu sektörün içerisindeyim ama Deniz Akvaryumları diyelim.

Tavsiyeye gelecek olursak ,

İlk önceliğiniz o bitkileri çıkarmanız olacaktır.
Sonrasında malawi türlerinin aşırı derece kumla ilgili vardır. Üreme , yumurtlama ve yuva işlemi tamamen kumla olur. O yüzden akvaryum tabanını min 5cm kadar kum koyun . Yeri geldiğinde sabah bir kalkacaksınız bildiğiniz kepçe çalışır gibi içeride sabaha kadar kumu bir yerden bir yere taşıdıklarını göreceksiniz. :)

Sonrasında delikli kayalar bulabilirseniz onlardan dış filtreyi örtecek şekilde bir yığın yaparsanız balıklar için yuva yapmak adına bir alan oluşur. Malawi kolonileri genelde 2E 5D veya 1E 3D şeklinde ideal olarak kurulur. Malawi türleri bölge sahiplenen balıklardır. İçeride fazladan erkek popülasyonu olursa çiftleşme zamanı ölümle sonuçlanabilir. İdeal Sıcaklık 22-24 C arasındadır. Daha fazla yükseltmeyin ki bu sıcaklığa alışsınlar hem enerji tasarrufu hemde 27-28 C sıcaklıklarda ışırı üreme olabiliyor. Sonrasında ani sıcaklık düşüşlerinde bazı hastalıklara sebebiyet veriyor. PH yüksek tutmak adına mercan kırığı kumu koyabilirsiniz. Silis kumlar ince taneli olur görüntüsü güzel olur ama temizlik zordur. İdeal olarak Quartz kum konulabilir .

Ayrıca Dip Not ; Beyaz Presenses diye tabir edilen tür riskli bir türdür bilginize. Sebebi ise her tür malawi ile çiftleşebiliyor .
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Hocam ben bitki kurmak istiyorum co2 olmadan. Sonrasında karides ağırlıklı balık düşünüyorum.

Hocam sizede söyle tavsiye bulunayım , Sert türdeki bitkilerin bir çoğu CO2 olmadan bakabilirsiniz. Co2 istiyen bitki türleri genelde ince yapraklı veya kırmızı damarlı bitkilerdir. Cryto türleri , Anubias , Java moss tarzı bitkiler kolaydır ve Co2 çok rahat bakabilirsiniz. Buradaki olay torf ve misket gübre.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Selamlar arkadaşlar.

Bende sonunda güzel bir ikinci el akvaryum aldım. Bitki olayını bir müddet erteledim çünkü içeride 10 can var. Eski sahibi bakamamış çocuklarından dolayı satışa çıkarmış.

Özetle
1xPengasus Köpek Balığı
2xJapon Balığı
2xVatos (birisi değişik ürkek dikenli) Balığı
1xÇöpçü Balığı
2x Minik balık (cinsini eski sahibide bende bilmiyorum)
1xMelek Balığı
1xBeta Balığı

Bilgisi olanlardan, özellikle Sota Sota dan ricam bu canları nasıl besleyeceğim. Çünkü eski sahibi sadece batmayan granül yem kullandığını söyledi, aşağıdakiler ve küçükler yemiyor gibi gözlemledim. Fadimenin Düğünü gibi halay var diyince herkes gelmiş. Akvaryumcularla değişim için konuşacağım, popülasyon biraz kalabalık geldi.

60Lt , Sobo ithal akvaryum, tepe filtresi var. Oraya sünger karbon ve seramik takviyeler yapacağım.

132360A1-E18D-4F33-AB5C-130FCDCDB6C8.jpg
C6A83E0A-8482-49F9-957E-2DBF7BA0C26B.jpg
6C7DC68B-0246-441F-A79D-0DD7E490922B.jpg

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Selamlar arkadaşlar.

Bende sonunda güzel bir ikinci el akvaryum aldım. Bitki olayını bir müddet erteledim çünkü içeride 10 can var. Eski sahibi bakamamış çocuklarından dolayı satışa çıkarmış.

Özetle
1xPengasus Köpek Balığı
2xJapon Balığı
2xVatos (birisi değişik ürkek dikenli) Balığı
1xÇöpçü Balığı
2x Minik balık (cinsini eski sahibide bende bilmiyorum)
1xMelek Balığı
1xBeta Balığı

Bilgisi olanlardan, özellikle Sota Sota dan ricam bu canları nasıl besleyeceğim. Çünkü eski sahibi sadece batmayan granül yem kullandığını söyledi, aşağıdakiler ve küçükler yemiyor gibi gözlemledim. Fadimenin Düğünü gibi halay var diyince herkes gelmiş. Akvaryumcularla değişim için konuşacağım, popülasyon biraz kalabalık geldi.

60Lt , Sobo ithal akvaryum, tepe filtresi var. Oraya sünger karbon ve seramik takviyeler yapacağım.

132360A1-E18D-4F33-AB5C-130FCDCDB6C8.jpg
C6A83E0A-8482-49F9-957E-2DBF7BA0C26B.jpg
6C7DC68B-0246-441F-A79D-0DD7E490922B.jpg
Güzel duruyor, bende ne arkada resim nede içinde süs var boş duruyor balıklar bakinip duruyor ?

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Abe bu konu benim miş ya okuyunca hatırladım. Kaç kaç kaç ????
İlk akvaryum hali guzllelmis la ☺️
Sonra ısıtıcı patladı o balıklar mefta oldu, kaldırdım 1 sene kenara, Sonrasında kızımın ilgisi vardı bende hemen balık koyup ilave bişey yapmadım boş kaldı ☺️ balıklar yüzüyor içinde

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri