Yazlık Lastik Seçimi

A Çevrimdışı

aykuttt 

Aktif Üye
14 Şub 2019
137
37
Takıyorum 4 mevsim devam ?şimdiye kadar yaz geldi lastik değiştireyim diye hiç düşünmedim.
Kendi aracım olsa belki takardım. Aracı annem kullandığı için aslında lastiğe değil de anneme çok güvenemedim şehir içinde açıkçası. Ama limitleri sınırladığı bir gerçek.
problem tire GIF
?

Fair Play Çevrimdışı

Fair Play 

Süper Üye
4 Şub 2021
556
yeni konu açmak istemedim. Görüşlerinize, varsa deneyimlerinize ihtiyacım var.

4 lastiğim 40bin kmde(yazlık lastik pirellinin bir modeli). Ön lastikler kabak olmak üzere. Arka lastiklerin durumu iyi görünüyor.

Sizce sadece iki ön lastiği değiştirip, 20bin km falan sonra arka lastikleri değiştirsem olur mu?(öndekileri arkaya takıp yine öne sıfır 2 lastik takılacak o zamanda) Yoksa 4 lastik birden mi değişmeli?

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
956
29
yeni konu açmak istemedim. Görüşlerinize, varsa deneyimlerinize ihtiyacım var.

4 lastiğim 40bin kmde(yazlık lastik pirellinin bir modeli). Ön lastikler kabak olmak üzere. Arka lastiklerin durumu iyi görünüyor.

Sizce sadece iki ön lastiği değiştirip, 20bin km falan sonra arka lastikleri değiştirsem olur mu?(öndekileri arkaya takıp yine öne sıfır 2 lastik takılacak o zamanda) Yoksa 4 lastik birden mi değişmeli?
Ekspertizde çalıştığım dönemde lastik çiftleri eşdeğer değilse kusur olarak rapora yazıyorduk. Arka lastiklerde balon veya yanak yaması yoksa kalabilir. Ön çiftin diş derinlikleri 3.0mm nin üzerindeyse veya o civardaysa ön arka çifti birbiriyle de değiştirebilirsiniz (yasal olarak minimum 1.6mm ama 3.0mm altında yağmur performansı riskli seviyelere geliyor)

Ön çifti ayrı, arka çifti ayrı değiştirmenizde sakınca yok. Çift olarak değiştirmeniz önemli amortisör değiştirirken olduğu gibi. Lastik desenleri, marka ve diş derinlikleri eşdeğer olmalı her çiftin kendi arasında.

Ön çiftin boyutuyla arka çiftin boyutu bile farklı olabilir hatta.

T Çevrimdışı

tim_ozz 

Aktif Üye
29 Eki 2019
104
36
Fair Play yeninoob, merhabalar. İmkanınız varsa 4 lastik değiştirmeniz daha iyi olacaktır. Desen basma alanları farklı olacağından dolayı özellikle virajlarda her iki taraf farklı tepki verecektir. ön tutsa bile arka taraftan kopma gerçekleşebilir. Ebat nedir bilmiyorum ama 1000 lira fark için değer mi değmez mi karar sizin.

Fair Play Çevrimdışı

Fair Play 

Süper Üye
4 Şub 2021
556
Fair Play yeninoob, merhabalar. İmkanınız varsa 4 lastik değiştirmeniz daha iyi olacaktır. Desen basma alanları farklı olacağından dolayı özellikle virajlarda her iki taraf farklı tepki verecektir. ön tutsa bile arka taraftan kopma gerçekleşebilir. Ebat nedir bilmiyorum ama 1000 lira fark için değer mi değmez mi karar sizin.

Lastikler arası 10binde bir rotasyon işe yarıyormuş ama bilmeyince geldiğim durum şu; arka lastiklerin durumu kullanılabilir durumda rotasyon olmadığı için. O yüzden nasıl değerlendirebilirim bilemiyorum.

T Çevrimdışı

tim_ozz 

Aktif Üye
29 Eki 2019
104
36
Fair Play yeninoob, sonuçta 4 teker üstünde gidiyoruz. Güvenlik parçası sayılabilecek bir parça. Evet çapraz ön arka yapmak tabiyki daha iyi olurdu. Ama zaten bir lastiğin kullanılacağı maksimum kullanım ömrü 50-60bin km arasında. Aslında lastikte diş derinliğide birşey ifade etmiyor. Önemli olan hamurun özelliğinin kayıp edilip edilmemesi. Arkalar yeni gibi durup özelliğini de kaybetmiş olabilir. Özellikle sertleşme olan lastiklerde lastik yeni gibi durup aslında yolu sıfır tutan tiptir.

T Çevrimdışı

TeyesCC3 

Süper Üye
31 May 2018
509
Bende lastik almam lazım ama ne alsam bilemedim
hankook nasıl teknik verileri yol tutuş B yakıt tüketimi B görünüyor ?

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
956
29
Bende lastik almam lazım ama ne alsam bilemedim
hankook nasıl teknik verileri yol tutuş B yakıt tüketimi B görünüyor ?
Hankook Kinergy 4S 2020 kullanıyorum ve fazlasıyla memnunum. Bundan önce de Petlas marka 2017 yaz tipi lastik kullanıyordum.

- Yakıt tüketimimde değişiklik olmadı.
- Antalya sıcağında yol tutuşunda biraz azalma hissediyorum. Normal havalarda da azalmaktan öte artıyor.
- Yağmurlu havalarda yaz tipi lastikten zaten iyi, kış tipi lastiğe göre de bir miktar daha iyi.
- Yol sesi nedense benim yaz tipi lastiklerden daha az (ki lastikçi artacağını söylemişti).
- Düzce’nin sert kışında karlı havalarda kış tipi lastikten hiç bir farkını hissetmedim.

Esasen aracımı 7 yıldır (~240bin km) kullanıyorum. Bu lastikleri almadan önce yaz ve kış değişmeli lastikler kullanıyordum. Toplam 5 kazam var 1’i ağır ve hepsi bu arabayla. 1 buçuk yıldır falan da Hankook kullanıyorum kazam yok ?

Ya araba kullanmayı artık öğrendim. Ya da lastiklerin ne durumda ne yapabileceğini daha iyi hissediyorum ki bana bu ikinci durum daha olası geliyor. Zira bu yaz kediye çarpmamak için yaptığım bir kaçış manevrasında yaklaşık 90km hız ile yokuş aşağı kontrol kaybı yaşamıştım arka taraftan. Beklediğimden daha yavaş bir bırakma olduğundan pek zorlanmadan müdahale edebildim ve aksi yöne kayma olmadı. Muhtemelen en ağır kazam olmaya aday bir durumdu.

Kısacası Michelin üretimli bilmem ne markaları veya kronik çatlama sorunlu yerli markalar yerine tercih edilebilecek bir marka olduğuna inanıyorum. Alırken tereddüt ettim ama artık başka marka araştıracağımı sanmıyorum. Lastik olarak da yaz veya kış yerine her zaman 4 mevsim tercih edeceğim yumuşaklığı ve yağmur performansı nedeniyle. Varsın 80 binde değil de 70 binde bitsin.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri