Yazlık Lastik Seçimi

bojack Çevrimdışı

bojack

Aktif Üye
10 Mar 2019
92
Selamün Aleyküm,
Fiat egea aracıma yazlık lastik bakıyorum. Üzerindeki lastiklerin ebatları 195-65-R16
Bu ebatlara uygun lastik bulamadım. 16 inç olan başka ebatlara baksam olur mu?
Yani 205 - 55 - R16 gibi ya da daha küçük ebatlar gibi. Kullanım esnasında bir sorun yaratır mı?

Edit: Arabadaki jantları bir tanıdıkla takasladık. Ben 205-55-R16 olan çelik jantları aldım. Hemen 4 adet Falken ZE310 Lastikleri sipariş verdim.

Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Taban genişliğini arttırıyorsunuz, yanak mesafesini kısaltıyorsunuz (126,75 mm'den 112,75 mm yapıyorsunuz).
Çap değşimesede sarfiyatınız bir miktar artacaktır. Bunlardan ziyade hız ve yük indexlerini de kontrol etmenizi rica ederim. Üzerindeki orijinalinkinden fazla dışarı çıkmayın derim. Ayrıca lastik alırkende lastiklerin üretim yıllarınıda kontrol etmenizde fayda var. Piyasada 10 yıl saklama koşulu olduğu bilinir lakin tavsiyem 2017'dan önce üretilmiş lastikleri tercih etmeyin.

bojack Çevrimdışı

bojack

Aktif Üye
10 Mar 2019
92
Taban genişliğini arttırıyorsunuz, yanak mesafesini kısaltıyorsunuz (126,75 mm'den 112,75 mm yapıyorsunuz).
Çap değşimesede sarfiyatınız bir miktar artacaktır. Bunlardan ziyade hız ve yük indexlerini de kontrol etmenizi rica ederim. Üzerindeki orijinalinkinden fazla dışarı çıkmayın derim. Ayrıca lastik alırkende lastiklerin üretim yıllarınıda kontrol etmenizde fayda var. Piyasada 10 yıl saklama koşulu olduğu bilinir lakin tavsiyem 2017'dan önce üretilmiş lastikleri tercih etmeyin.
Yorumunuz için teşekkür ederim. Bu lastikleri almak istiyorum çok övmüşler ama ebat konusu aklımı karıştırdı.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Yorumunuz için teşekkür ederim. Bu lastikleri almak istiyorum çok övmüşler ama ebat konusu aklımı karıştırdı.
Mevcut lastiğinizin hız kodu ve yük endeksine bir bakın ona göre karar verin derim. Yeni üretim çok ve olumlu yorum var. Hiç duymasamda (şirket aracı kullanıcısıyım neden takip edeyim sektörü :) ) bu kadar yorumu boşa almamıştır diye düşünüyorum.

A Çevrimdışı

aykuttt 

Aktif Üye
14 Şub 2019
137
37

Yukarıda verdiğim linkten ebat değiştiğindeki hesaplamaya bakınız. +%3 ile -%3 arasındaki değişimler normal karşılanıyor. Eğer bu sınırları aşarsa, çok büyük ya da küçük lastik taktığınız anlamına gelir. İkisi de tehlikelidir.
Zamanında eski aracımda195/60/15 ebatlı lastikler vardı. Bunlar muadillerine göre çok pahalıydı. O nedenle bu araştırmaya girmiştim. Üretimi az olduğu için bu tür lastikler için kurulan fabrika düzeninin parasını bize yansıtıyorlar. Özel üretim gibi düşünün yani.
205/55/16 lastikler -%4,43 gibi bir değer çıkıyor. Kesinlikle kullanmayınız. 215/55/16 ve 225/55/16 gibi lastiklerin değerleri daha yakın. özellikler 225 olanı tercih edebilirsiniz.

bojack Çevrimdışı

bojack

Aktif Üye
10 Mar 2019
92

Yukarıda verdiğim linkten ebat değiştiğindeki hesaplamaya bakınız. +%3 ile -%3 arasındaki değişimler normal karşılanıyor. Eğer bu sınırları aşarsa, çok büyük ya da küçük lastik taktığınız anlamına gelir. İkisi de tehlikelidir.
Zamanında eski aracımda195/60/15 ebatlı lastikler vardı. Bunlar muadillerine göre çok pahalıydı. O nedenle bu araştırmaya girmiştim. Üretimi az olduğu için bu tür lastikler için kurulan fabrika düzeninin parasını bize yansıtıyorlar. Özel üretim gibi düşünün yani.
205/55/16 lastikler -%4,43 gibi bir değer çıkıyor. Kesinlikle kullanmayınız. 215/55/16 ve 225/55/16 gibi lastiklerin değerleri daha yakın. özellikler 225 olanı tercih edebilirsiniz.
Hocam çok teşekkür ediyorum.
Ancak 225 li lastikler bayağı pahalı geldi bana. 2.el de almam anca sıfır üretim kullanırım. Artık bi lastikçi ile iyice anlaşmak lazım 195-65-16 lastikler için.

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
Alt taban genişleyince yol tutuşu artıyor diyenlerde var.Ne derece artış olur onu bilemiyorum.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Alt taban genişleyince yol tutuşu artıyor diyenlerde var.Ne derece artış olur onu bilemiyorum.
Fizik kurallarına göre evet ama arabanın sürtünme yüzeyide artıyor, dolayısıyla daha çok yoruluyor ve sarfiyat artıyor. Hep 20 liralık gaz alanlar için önemli görünmüyor ama :deli1

modifiyeli-sahin-ankara.jpg

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Bu tarz verileri son kullanıcının yolda standart kullanım ile anlaması mümkün değildir.

Taban genişledikçe, aracın yola oturma yüzeyi lastikler aracılığı ile daha fazla olacağı için sert virajlarda daha az kayma yapar, sürtünme fazla olduğu için yakıt artar, yoldaki daha fazla alana temas olduğu için bizim gibi yolları kaymak asfalt olmayan (!) ülkelerde de konfor azalır.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt