Windows ürün anahtarı hakkında

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
? ? Hazır biosa girmişken sorayım bu işlemci ve anakart ta işlemci voltajı nı 1.300 v düşürüp Core performance boost kapatın diyorlar işlemci fazla voltaj aldığı için ısınıyor diyorlar varmı böyle bişey
o işlemciye göre değişir. ama işlemciniz belli moedllerse anakaart yanlış ölçüyor.
amd bios güncellemişti. bi de 1.300 volt nedir lan? kim yazdı onu. sarhoş mu ne bunlar :) 1.1 le çalışıyor bu işlemciler. daha sana işlemciyi yaktırmaya çalışıyorlar.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

msi larda böyle bi gerilim bugu var ama o işlemcişyi windowstan hızaşırtınca oluyor.

T Çevrimdışı

TeyesCC3 

Süper Üye
31 May 2018
510
o işlemciye göre değişir. ama işlemciniz belli moedllerse anakaart yanlış ölçüyor.
amd bios güncellemişti. bi de 1.300 volt nedir lan? kim yazdı onu. sarhoş mu ne bunlar :) 1.1 le çalışıyor bu işlemciler. daha sana işlemciyi yaktırmaya çalışıyorlar.

msi larda böyle bi gerilim bugu var ama o işlemcişyi windowstan hızaşırtınca oluyor.

Recep BALTAŞ ın bir videosunu izledim orada görmüştüm ama voltaj ayarı auto da iken 1.328 volt civarı geziyor

Bios um enson versiyon yazılım ve bios devamlı güncel tutarım

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
Desktop-Screenshot-2019.06.16---15.25.32.3600854dc5f7d748ff.png
Desktop-Screenshot-2019.06.16---15.24.07.95750579b88f3e1f7d.png

düşük voltajlı olan güç tasarrufu öbürü de yüksek performans durumunda. core boost falan edersen az voltaj yükselir ama çok az. zaten tavsiye etmiyorum.
oc edersen de maks 1.4125 yapmak lazım. ama mmsi videomu da izlersen 1.530 volt veriyor. msi kötü evet ama gigalar 1.7 verebiliyor.bunlar gerilim bugu. o biosu yazan mühendis de mühendis ise ben eşşeğim :)
recep baltaşın daha kat edeceği çok yol var. ya donanım konusunda aşırı eksiği olan birisi ya da insanları salak sanmayı çok seviyor. ama her türlü de bu işlemcilerin 14 nm olduğnu unutuyor. 14 nm demek düşük gerilim demektir. zaten iç direnci düşük transistörlerin bi de o voltajı verirsen ne olur?= bunlar 45 nm değil ki 1.3 le çalışsın hatta 90:)

T Çevrimdışı

TeyesCC3 

Süper Üye
31 May 2018
510
Desktop-Screenshot-2019.06.16---15.25.32.3600854dc5f7d748ff.png
Desktop-Screenshot-2019.06.16---15.24.07.95750579b88f3e1f7d.png

düşük voltajlı olan güç tasarrufu öbürü de yüksek performans durumunda. core boost falan edersen az voltaj yükselir ama çok az. zaten tavsiye etmiyorum.
oc edersen de maks 1.4125 yapmak lazım. ama mmsi videomu da izlersen 1.530 volt veriyor. msi kötü evet ama gigalar 1.7 verebiliyor.bunlar gerilim bugu. o biosu yazan mühendis de mühendis ise ben eşşeğim :)
recep baltaşın daha kat edeceği çok yol var. ya donanım konusunda aşırı eksiği olan birisi ya da insanları salak sanmayı çok seviyor. ama her türlü de bu işlemcilerin 14 nm olduğnu unutuyor. 14 nm demek düşük gerilim demektir. zaten iç direnci düşük transistörlerin bi de o voltajı verirsen ne olur?= bunlar 45 nm değil ki 1.3 le çalışsın hatta 90:)

Bu sisteme aida ile hiç bakmadım. Kullandığımız SSD lerde aynı bu arada.

Bu gün müsait olursam voltaj değerini dahada düşürüp aida ve prime95 ile test yapar denerim O.C niyetim yok ama boşuna ısınmasın yaz günü zaten sıcak ?

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
Bu sisteme aida ile hiç bakmadım. Kullandığımız SSD lerde aynı bu arada.

Bu gün müsait olursam voltaj değerini dahada düşürüp aida ve prime95 ile test yapar denerim O.C niyetim yok ama boşuna ısınmasın yaz günü zaten sıcak ?
voltajı ne diye düşürüyon azizim. bırak elleme. autoda kalsın. sen bana bi sistemin tüm özelliklerini yaz. benimki belli :)
recep gibileri amd ye çamur atmaya bayılır. yok voltj yüksek yok ısınır. lan delidi intelciler bulmasa inanıcam da. burda ben testten geçiriyorum pc leri. intel işlemcilerin bazıları amd kadar dayanamıyor. he amd de de dayanamayan çıkıyor. ama en azından işi bitirmeni sağlıyor.
tutuyorlar 45 wattlık anakarta 95 wattlık işlemci takıyorlar. sonra amd ısınıyor diyorlar. bilmiyorlar ki aida yanlış ölçüyor. ölçtüğü kısım cpu değil vrm.

T Çevrimdışı

TeyesCC3 

Süper Üye
31 May 2018
510
Msi x470 gaming plus
8x8 3000mhz ram markasını unuttum
Ryzen 2600x
Evga GTX 1070 ftw
250 gb tr200 ssd
1 TB Toshiba HDD

İçlerinden birtek tr200 den memnun değilim vaad ettiği değerleri hiç yakalayamadım genelde vaad edilenin yarısında geziyor okuma yazma değerleri

Konu başka yerlere gitti, aslında başka bir konu açıp orada paylaşmak lazım O.C değerlerini

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
Msi x470 gaming plus
8x8 3000mhz ram markasını unuttum
Ryzen 2600x
Evga GTX 1070 ftw
250 gb tr200 ssd
1 TB Toshiba HDD

İçlerinden birtek tr200 den memnun değilim vaad ettiği değerleri hiç yakalayamadım genelde vaad edilenin yarısında geziyor okuma yazma değerleri

Konu başka yerlere gitti, aslında başka bir konu açıp orada paylaşmak lazım O.C değerlerini
hocam tr 200 de ram yok ondan her zmn tam hızda çalışmayabilir.
ama ben o hızlarda çalıştırdım. sen bence 10 kullandığın için düşük hız alıyorsun ççünkü 10 aşırı ssd yiyor. bi bekle ben kullanım değerlerini sunayım istersen.

güç tasarrufu modunda işlemci kendini aşırı kısıyor onu açtı isen hız çok düşüyor.
güç tsarrufunda 300 mb ı aşmadı ama yüksek performansa alınca hızlandı

HDTune_Benchmark_TOSHIBA-TR200.png

T bicer79 part 1. al izle.

al bu da part 2

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Benim arkadaşım 10 liraya almıştı win 10 lisansı 1 yılı geçti 2 kere format attı gitmedi aynı lisansı kullanıyor. 1900 lira vermek akıl işi değil

Elbette 1900 çok, ben sadece durumu açıkladım.
Aslında 1900 olmasının nedeninde döviz kurunun payı oldukça yüksek.

Ürünün anavatanı Amerika'da 199 Dolar.
Oranın 199 lirası gibi düşünün.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Birde retail ve OEM key diye ayrılıyor bunlar ne demek oluyor

Retail key, bir bilgisayarda etkinleştirilmiş olmak şartı ile donanım kısıtlaması olmaksızın kullanabileceğiniz lisans modeli.

Mesela bugün Intel 1151 soketli bir bilgisayarınız var diyelim, Windows 10 etkinleştirmişsiniz.
Yarın bu bilgisayarın BIOS'unu ve harddiskini sıfırlayıp sattınız diyelim.
Yeni bir bilgisayar olarak da AM4 soketli AMD sistem topladınız diyelim.
Satın almış olduğunuz lisans anahtarını bu ürüne yükleyeceğiniz Windows 10 için de kullanabilirsiniz.
Yani lisansınız bir donanım yapılandırmasına özgü olmayıp, sadece cihaz sayısı ile kısıtlanmış olacaktır.

OEM lisans ise, üreticiler veya donanım yükseltmesi yapmayacak olan müşteriler için uygulanan bir lisanslama modelidir.
OEM lisans anahtarları etkinleştirildiği ürünün donanım konfigürasyonu ile eşleştirilir.
Yani, yarın OEM lisans kullandığınız bilgisayarın anakartı arızalandı ve değiştirdiniz diyelim, Microsoft yeni anakartınızla mevcut OEM lisansınızı eşleştirmeyecektir, haliyle Windows size lisans anahtarınızın ürün için geçersiz olduğunu ve sistemi etkinleştirmeniz gerektiğini söyleyecektir.

OEM lisansların geçersiz olma durumu bazen BIOS güncellemeleri ile de yaşanabilmektedir.
Bu durumda etkinleştirme ekranında telefon ile etkinleştirmeyi seçerek, vereceği anahtarı Microsoft'un telefon ile ürün etkinleştirme servisini arayıp girerek, tele sekreterin size tek tek söyleyeceği ürün anahtarını girerek sisteminizi etkinleştirebileceksiniz.

OEM lisans donanım yükseltmesi yapılmayacak sistemlerde tercih edilebilir bence.
Öbür türlü retail lisans daha avantajlı.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
hocam ve herkes
alınmayın ama w10 a boşuna para vermeyin 7 ye para vermedik 10 a verirsek 7 ye haksızlık olur.
7 de ve de xp de bile 10 senede 3 defa şifrem zor çalınmışken 10 da haftasında hem feys hem google şifrelerim sonrasında hotmail hesablarım patlatıldı. allahtan tüöünmde aşamalı seçenekler var da öyle kurtardık.
üstüne win 10 un sistemle ne kadar güzel çalıştığı ! da ortada :deli1dx12 ekran kartınız ve de dx 12 oyun oynamıyorsanız zaten faydası yok. eski iyidir :)

7'nin güvenlik güncellemeleri kesilince yalnız başınasınız.
Bulaşmaz demeyin, öyle bir an gelir ki, dalgınlık sonucu virüs bulaştırabilirsiniz bilgisayarınıza.
Windows 10'un ağır geldiği bilgisayarlar elbette Windows 7'de kalabilir veya 8.1 deneyebilirler ama Windows 10'a da faydası yok demeyelim.

T Çevrimdışı

TeyesCC3 

Süper Üye
31 May 2018
510
hocam tr 200 de ram yok ondan her zmn tam hızda çalışmayabilir.
ama ben o hızlarda çalıştırdım. sen bence 10 kullandığın için düşük hız alıyorsun ççünkü 10 aşırı ssd yiyor. bi bekle ben kullanım değerlerini sunayım istersen.

güç tasarrufu modunda işlemci kendini aşırı kısıyor onu açtı isen hız çok düşüyor.
güç tsarrufunda 300 mb ı aşmadı ama yüksek performansa alınca hızlandı

HDTune_Benchmark_TOSHIBA-TR200.png

T bicer79 part 1. al izle.

al bu da part 2

Yardımların için teşekkür ederim.
TIA portal diye bir uygulama kurmam gerekiyor sanal makinede bazen sorun çıkarabiliyor dedi daha önce kullanan arkadaşım bu hafta biraz uğraşayım eğer problem yaşamassam win 7 kurmadan kullanabilirim teşekkür ederim

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
plc programmar mi çıkaracaktır. bu tür arabirim programlarda bi win 7 partition iyidir bence.

7'nin güvenlik güncellemeleri kesilince yalnız başınasınız.
Bulaşmaz demeyin, öyle bir an gelir ki, dalgınlık sonucu virüs bulaştırabilirsiniz bilgisayarınıza.
Windows 10'un ağır geldiği bilgisayarlar elbette Windows 7'de kalabilir veya 8.1 deneyebilirler ama Windows 10'a da faydası yok demeyelim.
abicim 10 un güvenlik güncellemeleri geliyor da ne oluyor? kurduğum hafta hesaplarımı komple çaldılar. 4 yıldırgüvenlik güncellemesi almayan xp ye de açtım geçen ay hesaplarımı. çalınmadı.
yok herkes korkutuyor bizi güvenlik güncellemesi yok diye. 10 daki telemetry in neleri götürdüğünü sorunca ise cevap alamıyoz :)

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
Devir big data devri, Microsoft'da nemalanmak istiyordur haliyle.
Telemetri dün de vardı.
NT'den beri MS aynı. :hihi
telemetry nasıl dün de vardı? zaten 10 la gelmedi mi?_ ben 7 de görmedim telemetry falan 8 de de görmedim. dediğinm gibi bi haftada 10 yıldır çaldırmadığım tüm hesaplarım çalındı. sana belki kolay gleiyor ama tüm işlemler 1 hafta sürdü ve artık şifreleri aklımda tutamıyorum. çünkü sağolsun yeni hesap şifreleri çok karmaşık. eski basit şifrelerim basitti ama kimsenin aklına gelmiyordu. zaten elin malezyalı benim memleketim ve okuduğum şehri nasıl bilsin :) onun kombinasyonunu nasıl bilsin :)
ayrıca da versin abi verimi tamam da şifrelerim nasıl veriyor? bu veri vermek değil bildiğin data hırsızlığı. ayrıca sadece hesap da değil. ssd me ettiklerini söylemek bile istemiyorum.
oyun keyfimin içine ediyordu. yayın yapamıyordum. sottr de 20 fps nedir lan? oyun ortasında küt diye kapanma nedir? diyeceksin ki donanımsal arza vardır. e 7 de neden olmuyor derim :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt