Önemli Vestel ve Vestel ürünü TV lerde Amazon Prime video aktif etmek

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Güncelleme Nisan 2023 Disney plus ve Amazon Prime uygulamali portal linki paylasiyorum,hangi anakartlarda calistigini ya yorumlari takip ederek ögrenin veya deneyin..Bütün anakartlarda calismayabilir sertifika hatasi verebilir.

0702cf74-4ff4-49eb-8272-3397872238f93714520fff1e2cac.jpg

Prime video türkiyede hizmet vermeye baslamistir.Bu yazida Vestel ve Vestel grubunun ürettigi tv lerin büyük cogunlugunun Smart menüsünde olmayan bu uygulamanin nasil aktif olabilecegini anlatacagim.

Bahsedilen uygulama mb120 den emin degilim ama mb130 ve üstü anakartlarda görünmese de büyük ihtimalle var ,diger anakartlarda ise simdilik iki farkli sekilde uygulama aktif hale getirilip eger tv nizde destekliyorsa kullanilabilir diye tahmin ediyorum, geri bildirimler sonrasinda bu konuda daha net bir fikrimiz olur.
** edit: Vestelin prime video uygulamasini destekledigi anakartlarin MB211s V3 yazılım versiyonu ,MB130s V5 yazılım versiyonu ve Mb230 anakartlari oldugu hakkinda bilgiye ulaştım.

Ilk olarak Smart menü icerikleri ülkelere göre farklilik göstermektedir,ben almanya da yasadigim icin tv yi almanya veya türkiyeye göre kurulum yaptigimda smart icerikleri degismektedir,büyük ihtimalle eger lisans problemi yoksa bu icerik vestel tarafindan otomatik olarak eklenebilecek bir uygulamadir aynen EBA uygulamasini ekledikleri gibi otomatik olarak ekleyebilirler,eger eklemezlerse ilk kurulumu Almanya ya göre yapip smart menünüzde büyük ihtimalle prime video yu göreceksiniz.Ilk kurulum yapdiginizda tüm ayarlariniz silinir hotel modunda ayarlarinizi önceden yedekleyebilirsiniz ayrintili bilgi forumda var.

Ikinci olarak starturl ile prime video adreslerini ekleyerek kullanmak mümkün konuyla ilgili detayli aciklama yepyeni smart portal konusunda mevcut..starturl
Ayrica yeni portal linklerini tv nize yükleyerek burada bulunan web app tester uygulamasina adresi yazarak kullanmak yine mümkün.

Su ana kadar bahsettigim sekilde deneme yapan 2 mb100 tv sahibi üye olumsuz geri bildirim yapti, tv desteginin olmadigi seklinde uyari almislar.

Starturl.txt dosyası
Starturl isimli text dosyasi hazirlayip icine paylastigimiz portallardan bir tanesinin linkini veya biliyorsaniz herhangi bir smart uygulamasinin adresini yazip fat32 ile formatlanmis usb ye kaydediyoruz..

Tv deki starturl'u doğru bir şekilde güncellemek için USB OPERATIONS yapmamiz gerekiyor . Bunu yapmak için menüye girmeli ve ardından uzaktan kumandayı kullanarak “4725” sayılarını girmelisiniz. “Servis Menüsü” ekranı görünecektir. En alttaki secenek olan “USB İşlemleri” seçilmelidir. Ok tusuna basmanizla “starturl.txt” dosyasına yazılan uygulama bağlantısını TV'ye yüklemis olacaksiniz. “Servis Menüsü” ekranını kapattıktan sonra, Tv nizi yeniden baslatmaniz gerek,tv niz acilip internet baglantisi kurulduktan sonra uzaktan kumandadaki İnternet tuşu düğmesine basıldığında uygulama/portal bağlantısı açılacaktır.

-Bahsedilen olay vestel ve vestel grubunun ürettigi tv ler icin gecerlidir.
-Url olarak herhangi bir smart uygulamasinin sizin tv nizin portalina ait smart uygulama adresini ,veya paylastigimiz smart portal linklerini yazmaniz yeterli.
-Adres linklerinde ki; http veya https:// olan kismi silmeniz gerek yoksa sertifika hatasi verebilir.
-Aktif olmasi icin önce tv nizin internet baglantisi kurulduktan sonra smart menüyü acmaniz gerekli.
-Tek bir adres yazabilirsiniz.
-Yazdiginiz adres kendi tv nizin smart menüsünü pasif hale getirecek, yüklediginiz portal menüsü aktif olacaktir.Eger kendi tv nizin smart menüsünü kullanmak istiyorsaniz tv niz henüz internete baglanmadan smart menünüzü acip intenete baglanmasini beklemeniz yeterlidir.Internet baglantisi saglandiginda ekrandaki smart menü güncellenecek orjinal smart menüsü aktif olacaktir.
-Eger yüklediginiz portal veya uygulamadan memnun kalmazsaniz factory reset yaptiktan sonra ilk kurulum yapmaniz veya bos bir starturl.txt dosyasini yukarda anlatilan sekilde tv nize yüklemeniz yeterlidir.
-Portal linki olarak paylasilanlardan http:// ile baslayanlar mb9x larda aciliyor fakat sözlesme onay menüsünde onaylanamadigi icin smart menü kismina gecis olmuyor ,bosuna denemeyin.
-Portallar mb97 ve üst model kartlarda calisiyor ve bütün kartlara starturl dosyasi olarak yüklenebilir..Smart uygulama adreslerini tv nizin tarayici adresine yazarakda acmaniz mümkün.*Blutv mb97 de calismayabilir..
-mb95 de olumsuz geri dönüs oldu mb96 da henüz denemedi deneyip geri bildirim yapan olursa sevinirim.

portal link örnegi:
sharp aquos net + (benim tercih ettigim yükledigim link)

Uygulama link örnegi:
blutv : BluTV
dsmart : Özgürlük O!
youtube : youtube.com/tv
Primevideo: fe.primevideo.com veya flight.primevideo.com

Moderatör tarafında düzenlendi:
Muratovsky Çevrimdışı

Muratovsky 

Aktif Üye
1 Tem 2018
55
Yaziniz icin tesekkur ederim, hem konuyla alakali hemde alakasiz 2 sey soracagim.
Bende 65 inch vestel TV var, ekran karti sanirim MB120.

1- neden otomatik guncelleme hic gelmiyor?
2- otomatik guncelleme olmadigi icin Vestel prime video’yu da kendisi ekleyemez dogru mudur?

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Yaziniz icin tesekkur ederim, hem konuyla alakali hemde alakasiz 2 sey soracagim.

2- otomatik guncelleme olmadigi icin Vestel prime video’yu da kendisi ekleyemez dogru mudur?
Yazilim güncellemesi olup olmadigini ayarlardan kendinizin kontrol etmesi mümkün ,ben kontrol yöntemiyle mb230 karta full yazilim yükledikten sonra 3 farkli güncelleme yüklettim.
vestel prime video uygulamasini "eba" uygulamasinda oldugu gibi smart menüye eklemeleri mümkündür ,yazida yazdigim gibi lisans problemi yoksa ekleyebilirler.

Muratovsky Çevrimdışı

Muratovsky 

Aktif Üye
1 Tem 2018
55
O menuden kontrol ediyorum ama 2 senedir hic bulamadi ?

neyse kalsin boyle sorun cikarmadik sisteme elememek lazim, bunu ogrendim zamanla ??

L Çevrimdışı

Linky

Yeni Üye
14 Eyl 2018
13
29
Hocam portalların hangisinde amazon prime var acaba sizin attığınızda göremedim?

edit: Bir de sorum var orijinal portalına dönmek için fabrika ayarı mı yapmalıyım?

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
O menuden kontrol ediyorum ama 2 senedir hic bulamadi ?

neyse kalsin boyle sorun cikarmadik sisteme elememek lazim, bunu ogrendim zamanla ??
vestel maalesef güncelleme konusunda basarisiz, ayrica yurtdisinda yasayan bizler vestel grubunun ürettigi tv leri satin alan kisiler olarak daha sanssiziz.Web sitesi cok basit,güncelleme ile ilgili bilgi bulmak imkansiz.Full yazilimla cözulebilecek sorunlari yazilim bulamadiklari icin cözemeyen kullanicilar yok pahasina tv sini satmak zorunda kaliyor.
Ayrica getirilen güncelleme ile ilgili hic aciklama olmuyor, ayrica gelen güncelleme ile daha kötü hale gelebiliyor.Bende ki telefunken tv de mb230 anakarti cöktügü icin jvc yazilimi yüklemistim gelen son güncelleme ile kötü oldu, bu sefer full yazilimla vestele cevirdim daha da kötü oldu..Tekrar jvc yükleyip 2. ilk güncellemeyi yapip o sekilde birakacagim.

Netice olarak sorun olmadigi sürece dokunmamak en dogru karar..

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Hocam portalların hangisinde amazon prime var acaba sizin attığınızda göremedim?

edit: Bir de sorum var orijinal portalına dönmek için fabrika ayarı mı yapmalıyım?
Portallari eger web app tester menünüzde yoksa kullanmak icin yüklüyoruz,bu sayede prime video adresini yükleyerek tv destekliyorsa kullanmak mümkün.Orjinal portal eger tv niz internete baglanmadan smart tusuna basar ve beklersiniz acilir.Tamamen orjinal smart menüye dönmek isterseniz ilk kurulum yapmaniz yeterli, önceden hotel mode da ayarlarinizi yedeklersiniz.

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,508

Eski model olduğu içindir. Portalde gördüğünüz içerikler için telif hakkı ödeniyor yani lisans alınıyor. Yeni ana kartlar varken eski için uğraşmazlar MB9X ana kartlardan destek çekildi. Sıra eski olan diğer kartlara geliyor.

S Çevrimdışı

ser06

Yeni Üye
11 Eyl 2020
17
29
Benim MB130 anakartlı Regal 55R7560UA modelli TV de Prime Video mevcut fakat, giriş yaptıktan sonra bir video açtığımda video baslamadan uygulama yeniden basliyor her seferinde. Hafizasi vs mi yetmiyor anlayamadim. Bu sorunu cozmeleri için Vestel servis cagirabilir miyim mantikli mi? Ya da bir çözüm bilen var midir?

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Benim MB130 anakartlı Regal 55R7560UA modelli TV de Prime Video mevcut fakat, giriş yaptıktan sonra bir video açtığımda video baslamadan uygulama yeniden basliyor her seferinde. Hafizasi vs mi yetmiyor anlayamadim. Bu sorunu cozmeleri için Vestel servis cagirabilir miyim mantikli mi? Ya da bir çözüm bilen var midir?
tv nizin profilinizi paylasir misiniz?

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Program Türkiye'de yeni olduğu için olabilir mi ?
Eğer genel bir sorun varsa yeni yazılım gelir fakat size servis gelsede bişey yapabileceğini sanmam

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri