Vestel Tv Ses var Görüntü yok

Muhammet Sarıçam Çevrimdışı

Muhammet Sarıçam 

Süper Üye
20 May 2018
738
34
Vestel 49UD9650
Defalarca kapayıp açtım. Fişini çektim ama düzelmiyor. İzlerken bir anda görüntü gitti. Nedendir sizce?
6B5DB8D2-A70B-4B30-AB65-2A0BDF3377D6.jpg

Son düzenleme:
barbarosso Çevrimdışı

barbarosso 

Aktif Üye
7 Eki 2017
340
Benzeri bir arızayı yaşamıştım.ticon kart değişimi ile çözmüştüm.bazen de lvds mi neydi ,yassı şerit bağlantı kablolarının arızası da böyle sonuçlanabilir.
Daha iyisini ustalarımız bilir...

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
14,663
Dahili uydu alıcısı ile kullanılıyorsa bu arızayı anakart, tcon, lvds kablo, panel yaptırır kontrol etmek gerekir.
Harici uydu vs kullanılıyorsa öncelikle ara bağlantı kablosu kontrol edilmelidir. Bu arada ses, menü vs tuşlayınca ekrana geliyor mu?

Muhammet Sarıçam 

Süper Üye
20 May 2018
738
34
Dahili uydu alıcısı ile kullanılıyorsa bu arızayı anakart, tcon, lvds kablo, panel yaptırır kontrol etmek gerekir.
Harici uydu vs kullanılıyorsa öncelikle ara bağlantı kablosu kontrol edilmelidir. Bu arada ses, menü vs tuşlayınca ekrana geliyor mu?
Tv’yi kapayıp 10 dk bekledim açtım düzeldi 🙄 ama korkuyorum, bu olay başlangıç gibi geldi bana. Bu durum bir fikir verir mi arıza ile alakalı?

Muhammet Sarıçam 

Süper Üye
20 May 2018
738
34
Temassızlık vardır veya ısınınca kesiyordur kullanmaya devam edin belkide tekrarlamayacak karamsar olmayın.
Biraz önce yine aynısı oldu. Arka planda led ışığı var ama görüntü yok. Açılış ekranında vestel yazısı da gözükmüyor. Menü vs. hiç tepki yok Adem Helvacı Adem Helvacı abi bi el atsan benim konuya 😕

Son düzenleme:

Muhammet Sarıçam 

Süper Üye
20 May 2018
738
34
İçinin kontrol edilmesi lazım.
Pazartesi gününe servis kaydı açtırdım. Merak ettiğim, servis ekibi evde arıza tespiti yapabiliyor mu? İlla servise mi götürmeleri lazım?
Bir de, hangi arızalı parçayı ben de değiştirebilirim? Servisin uçuk kaçık fiyatlarına karşı kendim internetten alıp değişebileceğim parçalar hangileridir?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,890
Pazartesi gününe servis kaydı açtırdım. Merak ettiğim, servis ekibi evde arıza tespiti yapabiliyor mu? İlla servise mi götürmeleri lazım?
Bir de, hangi arızalı parçayı ben de değiştirebilirim? Servisin uçuk kaçık fiyatlarına karşı kendim internetten alıp değişebileceğim parçalar hangileridir?
Nokta atışı bulabilmek biraz şans.
Garanti bitikse içini açabilirsiniz ama bir yere zarar verip vermemek size kalmış.
En basiti LVDS kablo kontrol edilebilir.
Tabi bu altyapıda bu arıza neyi işaret ediyor onu bilmiyorum.

Usta yukarıda yazmış

Panel arızasıysa zaten geçmiş olsun.
Birden fazla yerin aşama aşama kontrol edilmesi gerek belli ki.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Günaydın. Panelin osilatör gerilimlerinden ya birisi ya da tamamı kesilmiş olabilir. Osilatör gerilimleri panelden panel değişen genelde 3 ayrı gerilimdir. 6.8V 8.9V 26.6V gibi değerlerdir ve bu gerilimler tv nin güç kartının haricinde ya Tcon kart ya da Buffer kart üzerinde özel olarak üretilirler. Eğer gerilim akışında, akışı engelleyecek nominal değerlerin üzerinde bir değer var ise sistem gerilimi keser ve dolayısı ile gerilimini güç kartından (Besleme kartı) alan ledler yanmaya devam ederken görüntüyü vermesi gereken panel beslenmediği için görüntü akışını alamazsınız.

Buna olası sebepler ise zor ama Tcon veya bıffer üzerindeki SMD kapasitörlerden birisinin arıza yapmış olması muhtemel olsa da sanki bu durum panel üzerindeki COF lardan birisinin üzerindeki chiplerden birisinin normalden fazla akım çekmesi ve bu akım çekişinin sistemin algılaması ile gerilimi kesmesi durumu gibi duruyor. Olasılık çok fazla. Ürünün yanında olan ve işi bilen birisi için tespit süresi ortalama 5 dakika.

Muhammet Sarıçam 

Süper Üye
20 May 2018
738
34
Günaydın. Panelin osilatör gerilimlerinden ya birisi ya da tamamı kesilmiş olabilir. Osilatör gerilimleri panelden panel değişen genelde 3 ayrı gerilimdir. 6.8V 8.9V 26.6V gibi değerlerdir ve bu gerilimler tv nin güç kartının haricinde ya Tcon kart ya da Buffer kart üzerinde özel olarak üretilirler. Eğer gerilim akışında, akışı engelleyecek nominal değerlerin üzerinde bir değer var ise sistem gerilimi keser ve dolayısı ile gerilimini güç kartından (Besleme kartı) alan ledler yanmaya devam ederken görüntüyü vermesi gereken panel beslenmediği için görüntü akışını alamazsınız.

Buna olası sebepler ise zor ama Tcon veya bıffer üzerindeki SMD kapasitörlerden birisinin arıza yapmış olması muhtemel olsa da sanki bu durum panel üzerindeki COF lardan birisinin üzerindeki chiplerden birisinin normalden fazla akım çekmesi ve bu akım çekişinin sistemin algılaması ile gerilimi kesmesi durumu gibi duruyor. Olasılık çok fazla. Ürünün yanında olan ve işi bilen birisi için tespit süresi ortalama 5 dakika.
Abi pazartesi servisten gelecekler. Evde tespit yapabilirlermi yoksa servise mi götürmeleri lazım. Bide bu arızaların muhtemel tamir ücretleri hakkında bilgin var mı? Mesela panel ne kadardır. Eğer panelden derlerse değer mi?

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Abi pazartesi servisten gelecekler. Evde tespit yapabilirlermi yoksa servise mi götürmeleri lazım. Bide bu arızaların muhtemel tamir ücretleri hakkında bilgin var mı? Mesela panel ne kadardır. Eğer panelden derlerse değer mi?
Panel arızası ise onarımına sıcak bakmam ben, panel değişimi ise tv değişimi kadar tutar o da mantıksız olur. TV güzel bi model olsa da hem tamir görmüş, hem peşin ödeme yapacağınız hem de garanti dışı bir ürün olacak. Onun yerine taksitle sıfır ve garantili tv satın almak, elinizdeki tv nin kartını ve çalışan diğer bölümlerini internette satışa çıkarmak daha makul olur görüşündeyim.

Evde tespiti kolay olsa da yetkili servisler sadece alır götürür, atölye ustaları bakıp karar verir ve sizi bilgilendirirler. Bu hizmetin de ücretli olacağı unutulmamalıdır.

Muhammet Sarıçam 

Süper Üye
20 May 2018
738
34
Panel arızası ise onarımına sıcak bakmam ben, panel değişimi ise tv değişimi kadar tutar o da mantıksız olur. TV güzel bi model olsa da hem tamir görmüş, hem peşin ödeme yapacağınız hem de garanti dışı bir ürün olacak. Onun yerine taksitle sıfır ve garantili tv satın almak, elinizdeki tv nin kartını ve çalışan diğer bölümlerini internette satışa çıkarmak daha makul olur görüşündeyim.

Evde tespiti kolay olsa da yetkili servisler sadece alır götürür, atölye ustaları bakıp karar verir ve sizi bilgilendirirler. Bu hizmetin de ücretli olacağı unutulmamalıdır.
Teşekkür ederim abi.
120 lira servis ücreti yazıyordu. Bu arıza tespiti içinde olan bir fiyat sanırım.
Bir de, tv’yi alıp belli bir ücret karşılığında yeni bir tv verme teklifi olur mu?
Açıkcası nasıl bir yol izleyeceğimi bilmediğim için soruyorum size. Bazı servisler kazıklamak isteyebilir. En iyi sen biliyorsundur abi bu durumları. Bu tv’yi alırken de size danışmıştım. Arıza durumuna göre yine size danışacağım. Sizin fikirleriniz benim için önemli.

Geri
Üst Alt