VESTEL TV ARC SORUNU

O Çevrimdışı

ogulcangoktas

Aktif Üye
16 Ara 2018
55
24
Pardon linki yapıştırmayı unutmuşum
Link:
İçlerinden yalnızca 100805153007353123065157 V.1.1.2d_.ZIP ismindeki yazılımı kabul edip yükledi. O da hiç açılmadı. Sanki TV açılıyormuş gibi led yanıp sönüyor sürekli. Vestel yazısı dahi yok. Bende en azından Vestel yazısını görebileyim diye tekrar en başta yüklediğim hatalı MB95 yazılımını geri yükledim. Onda da Vestel logosu bir tuhaf geldi şimdi. Resim ekliyorum

20190713_221338.jpg

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Diyede sormuştum :)
Kusura bakmayın. https://tavsiyeforumu.com/konu/seg-40182b-smart-led-tv-acilmiyor.4477/#post-93788
Yukarıda verdiğim linkteki forumdan bulduğum yazılım. Yani şu yazılım ;

Bu arada tv modelim 50PF8175.

O Çevrimdışı

ogulcangoktas

Aktif Üye
16 Ara 2018
55
24
Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Maalesef öyle oldu. Eskiden tv.vesteldriver tarzı siteden almıştım bir defa fakat şuan site kapalı
Hımm,anlamıştım aslında hatanın nedenini ama seni çok sevindirecek bir haber veremeyeceğim maalesef,çünkü 2mblik flash yerine 1mblik flash yüklemişsin,senin kart 2mb flash yazılımı istiyordu (MB95M) büyük ihtimalle,tahminim 1mb flash yüklenince,geriye kalan 1 mblik alanı kapatmış(kabaca anlattım),sen orjinal yazılımı atsandaki atılamaz, tv geri gelmez gibi görünüyor,yani ne sevgili F fikoloji ,ne de TEKNOwest teknovest buna bir işlem yapamazlar,ya servise vereceksin veya tvye RS232 ile yazılım atan(ki o da varsa) birini bulup elindeki 2mblik mboot dosyasını flasha yazdıracaksın.

Yani tv ancak bu işlemle geri gelebilir ,çok emin olmamakla birlikte ,yukarıda yazdıklarımda maalesef haklıyım sevgili ogulcangoktas

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Hımm,anlamıştım aslında hatanın nedenini ama seni çok sevindirecek bir haber veremeyeceğim maalesef,çünkü 2mblik flash yerine 1mblik flash yüklemişsin,senin kart 2mb flash yazılımı istiyordu (MB95M) büyük ihtimalle,tahminim 1mb flash yüklenince,geriye kalan 1 mblik alanı kapatmış(kabaca anlattım),sen orjinal yazılımı atsandaki atılamaz, tv geri gelmez gibi görünüyor,yani ne sevgili F fikoloji ,ne de TEKNOwest teknovest buna bir işlem yapamazlar,ya servise vereceksin veya tvye RS232 ile yazılım atan(ki o da varsa) birini bulup elindeki 2mblik mboot dosyasını flasha yazdıracaksın.

Yani tv ancak bu işlemle geri gelebilir ,çok emin olmamakla birlikte ,yukarıda yazdıklarımda maalesef haklıyım sevgili ogulcangoktas
Uyabilecek bütün yazılımları paylaştım TEKNOwest teknovest te bir yorum yapsın bakalım

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Şimdi ne yapabilirim peki
Televizyonunuzun anakartini ayni model ve ekran büyüklügüne sahip tv den cikma anakartla degistirebilirsiniz.nette ortalama 200 tl civarinda fiyata var.Belki Panel yazilim uyumsuzlugu cikabilir, oda sanirim admin arkadaslarin yardimiyla cözülebilir.Eger degistirmeyi düsünürseniz tv nizin arka kapagini acip mutlaka baglanti yerlerinin almayi düsündügünüz anakartla ayni olmasina dikkat edin,ayni model tv lerde bile farklilik oluyor.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Ben verilen fotoyu görmemiştim,bu yüzden sanırım 2mb flash demiştim,oysa haklıymışım,2mblik flasha 1 mblik boot dosyası yüklenmiş,en doğru çözüm tvyi servise vermektir,dediğim gibi bu konuda sevgili dostlarımın yapabileceği bir şey maalesef yok,sevgili hosbulduk'un dediklerini de yapabilirsin ,ama elin alışık olmalı tv söküp takmaya,en iyisi servis veya tanıdık bir tamircidir.Umarım herşeye yinede haksız çıkarım.
Aslında en iyisi mb9x yazılımlarının linklerinin forumdan kaldırılmasıdır,bunu yönetime bildirdim ama sanırım işleri çok yoğun olduğundan ilgilenemediler,yoksa "bu yazılım kartıma uyar" deyip,indirip,tvyi uçuran çok kullanıcı var forumda maalesef.
Neyse ,daha fazla uzatmayayım :)

O Çevrimdışı

ogulcangoktas

Aktif Üye
16 Ara 2018
55
24
Ben verilen fotoyu görmemiştim,bu yüzden sanırım 2mb flash demiştim,oysa haklıymışım,2mblik flasha 1 mblik boot dosyası yüklenmiş,en doğru çözüm tvyi servise vermektir,dediğim gibi bu konuda sevgili dostlarımın yapabileceği bir şey maalesef yok,sevgili hosbulduk'un dediklerini de yapabilirsin ,ama elin alışık olmalı tv söküp takmaya,en iyisi servis veya tanıdık bir tamircidir.Umarım herşeye yinede haksız çıkarım.
Aslında en iyisi mb9x yazılımlarının linklerinin forumdan kaldırılmasıdır,bunu yönetime bildirdim ama sanırım işleri çok yoğun olduğundan ilgilenemediler,yoksa "bu yazılım kartıma uyar" deyip,indirip,tvyi uçuran çok kullanıcı var forumda maalesef.
Televizyonun garantisi maalesef yok dolayısıyla servis yüksek bir ücret isteyecektir düşüncesindeyim.

Televizyonunuzun anakartini ayni model ve ekran büyüklügüne sahip tv den cikma anakartla degistirebilirsiniz.nette ortalama 200 tl civarinda fiyata var.Belki Panel yazilim uyumsuzlugu cikabilir, oda sanirim admin arkadaslarin yardimiyla cözülebilir.Eger degistirmeyi düsünürseniz tv nizin arka kapagini acip mutlaka baglanti yerlerinin almayi düsündügünüz anakartla ayni olmasina dikkat edin,ayni model tv lerde bile farklilik oluyor.
Bende aynı şeyi düşünüp bir iki yer ile görüştüm bile fakat tv söküp tam kodunu öğrenmem gerekiyor. Onu da bugün söküp bakacağım. En endişe duyduğum konu, diyelim uygun kartı buldum ve kartı taktım fakat ya yazılımsal bir sıkıntı yaşarsam falan. Görüştüğüm arkadaş bire bir aynı kartı bulursan sorun olmaz dedi ama bakalım. Durduk yere masraf çıktı. En içime sinmeyen tarafı ise şuan zaten TV açılıyor ve Vestel yazıyor yani kart çöp değil fakat gel gör ki hiç bir müdahale şansızımız yok gibi.

Aslına bakarsanız yazılım konusunda siteye kinlenmedim değil. Çünkü full yazılım için gezmediğim konu kalmadı ve bende ilk bulduğumu yükledim. İşte bu noktada hatam olduğu için siteye bir şey diyemiyorum. Sizler uğraştınız geri döndürme konusunda bu konuda da çok teşekkür ederim fakat kesinlikle sitede en azından full yazılım tarzı bir konu açılıp orada paylaşılması gerekir yazılımların. Yazık burda günlerce uğraşacağım ve hiç yoksa 200 tl çöp oldu.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Aslına bakarsanız yazılım konusunda siteye kinlenmedim değil. Çünkü full yazılım için gezmediğim konu kalmadı ve bende ilk bulduğumu yükledim. İşte bu noktada hatam olduğu için siteye bir şey diyemiyorum. Sizler uğraştınız geri döndürme konusunda bu konuda da çok teşekkür ederim fakat kesinlikle sitede en azından full yazılım tarzı bir konu açılıp orada paylaşılması gerekir yazılımların. Yazık burda günlerce uğraşacağım ve hiç yoksa 200 tl çöp oldu.

Hocam yazılım konularında belirtiliyor zaten sorumluluk size ait diye. Bizim evdeki TV'de de MB95 anakart ve ilk yazılım yükleme tecrübemde TV boot ekranında sonsuz döngüye girmişti, sonra full yazılım ile çözmüştük. Bu aslında bildiğim kadarı ile MB95'de kullanılan işlemciden kaynaklı bir sorun sanırım. Pek kurcalanmaması gereken bir anakart. Kolay yazılım almıyor.

Diyelim ki farklı bir TV'den anakart buldunuz, bu sefer panel yazılımları farklı çıkabilir. Çalıştırma başarısız olursa eyvallah ama ya panele zarar verirse? Bir de böyle düşünün derim. Pek bilmiyorum ama bu ihtimali de göz önünde bulundurun derim. Aynı panel ve aynı model üretim TV'den sökülme kart olursa çalışır sanırım ama aynı modelde bile panelle ilgili dosyalarda parametreler farklı olabiliyor sanırım. TV yazılım konusu ile fazla ilgilenmediğim için hatırlamıyorum pek.

Piyasada kart 200 TL ise Vestel servisinde bence bu işi 350-400 liraya sağlam şekilde halledersiniz diye düşünüyorum.
Servisin çıkma kart satma ihtimali yok zaten bildiğim kadarıyla. Bence servise götürün, en güncel yazılımı da atmalarını isteyin, hallederler diye düşünüyorum.

O Çevrimdışı

ogulcangoktas

Aktif Üye
16 Ara 2018
55
24
Üstadlar bi yazılımdan ötürü paneli yakmak durumu var mıdır sahiden? Panel yazılımı nereden bulurum?

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Üstadlar bi yazılımdan ötürü paneli yakmak durumu
Bende eski 17mb95 anakartli bir tv sahibiyim.Yanlis güncelleme sonucu,ithal ürün oldugu icin seri numarasindan orjinal yazilimin bulunamadigi ama admin arkadaslarin cok emek sarfedip uyumlu bir yazilim bulmalari sayesinde tv yi kurtarmistim.

Bu forumda en fazla uyari yapilan anakarttir mb95,bir sorun yoksa kesinlikle dokunmayin diye.Güncelleme ile veya modlama ile herhangi bir sorunun giderilmesi , youtube veya netflix izlenmesi neredeyse imkansiz bir anakart.Bende youtube problemi yüzünden farkli yazilimlarla deneme yaparken bir denemenin sonucunda yazilim kaynakli olmayan tamamen kendi hatamdan kaynaklanan sebepten anakarti bozdum.

Bundan sonraki asamada anakarti daha iyisi ile degistirip tv yi calistirabilirmiyim sorusuna yanit aradim.Denedigim kartlar mb130s mb97 mb92 mb211 mb110.Hic bir kartta Panel yanmasi(?) olmadi,sadece ters görüntü veya kücük görüntü siyahbeyaz görüntü vb gibi görüntü bozukluklari ortaya cikti.Bu görüntü bozukluklarinin bazilarinin forumda konulari arastirirken okudugum iki olayda panel yazilimi ile düzeltilebildigini biliyorum,nasil yapilmasi gerektigide anlatilmisti ama bu yazilima bizim son kullanici olarak ulasmamiz mümkün degil.

Sonuc olarak benim yukaridaki kartlarla yaptigim denemelerimde panelim yanmadi,üstelik tesadüfen mb110 kart tv ile uyumlu cikti ,tv daha iyi teknik özelikllere sahip oldu.Eger baglanti yaparken yanlis baglanti veya kisa devre yaptirmazsaniz sorun olmamasi gerekir diye düsünüyorum..

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Üstadlar bi yazılımdan ötürü paneli yakmak durumu var mıdır sahiden? Panel yazılımı nereden bulurum?
Panel yanmasını ilk kez duydum,varmıymış öyle bir şey ,kırıldığını duydum-gördüm de :)
Böyle şeylere inanma,sadece yazdığım gibi duruma uğramışsın :2mb lik flash üzerine 1mb lik flash yazdırmışın,bu işe uğraşan kişilerden de yardım alabilirsin,hatta dışarıdan aparatla programlama yapan cep telefoncu da yapabilir,sökecek flashları (2 adet sanıyorum) tekrar programlıyacak,daha da ucuza olabilir kart almaktansa veya en azından denemeye değer ,nasılsa kart alacaksın,bu arada sevgili hosbulduk'un yazdıklarına katılıyorum :ok

O Çevrimdışı

ogulcangoktas

Aktif Üye
16 Ara 2018
55
24
Öncelikle yorumlarınız için her birinize tek tek teşekkür ederim. Mb100 serisinden bir kart alsam uymazsa elimde patlar durumu olduğu için o işe giremeyeceğimi fark ettim. Ama olsa çok iyi olurdu. Sağolsun Adem bey ile iletişime geçtim ve öyle görünüyor ki anakartı, güç devresini kendisine kargo ile göndereceğim, o da yazılım atıp beni bu dertten kurtaracak gibi. Ama yine de ilgimi çekti şu anakart ı üst seri ile değiştirmek. Yalnızca pinleri denk gelen bir MB100 veya MB200 serisi kart bulsam, ona panel yazılımı atabilir miyiz acaba. Optik ses çıkışlı bir anakart takarım böylece tv ye ve sahiden çok çok sevinirim bu duruma. Panelim LG nin 3D paneliymiş Adem Bey in dediğine göre. Zaten 4725 de çıkan rapor resmim yukarıda mevcut. Orada panel kodu falan yazıyor. hosbulduk hosbulduk teraspy teraspy

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt