Önemli VESTEL Panel Bilgi hattı

T Çevrimdışı

troia

Yeni Üye
30 Nis 2022
20
32
FSA FSTN gibi yapı tipleri temel olarak TV panel tabanında bilinmekle birlikte geliştirilen teknolojiler sayesinde bugün artık diğer forumlarda ısrarla tekdüze olarak üzerinde durulan va ve ıps kavramlarının artık geçmişte olduğu kadar dar görüşlü ele alınamayacak kadar geniş bir dünya olduğunu biz forumumuzda ispat ettik.

Bundan birkaç yıl evvel ben bu forumda ADS kavramını ortaya attıktan sonra gördüğüm kadarı ile artık va ıps ile birlikte ads de demeye başlamışlar ancak bu da yeterli değil.

Ezberlemeleri değil ÖĞRENMELERİ gerekir eğer insanlara bilgi verdiklerini düşünüyorlar ise

FSA yapı tipi yukarıda da belirttiğim üzere temel olarak TN tabanından gelir . Fast Switching Alignment yani dikey hizalama dediğimiz VA panelin polimer destekli bükümlü halidir likit kristal üzerinde değerlendirecek olursak.

Daha ilginç olanı ise bu bilgileri forumumuzu kaynak dahi göstermeye gerek duymadan kullananların bazı yuazılarına bakıyorum, YENİ TEKNOLOJİ gibi lanse etmeye çalışsalar da daha önce yine forumumuzda yazdığım üzere bu teknolıjinin temeli de kabaca 1999-2005 gibi aralıklarda dahi üzerinde zaten çalışıyor olan teknolojiler di.

UV2A yı daha önce açıklamıştık biliyorsunuz o nedenle bunun derin detayına inmiyorum.

Taban olarak bakarsaız her iki yapı tipi de dikey hizalama konumundadır. Arayüz kısımlarına takılmayın onlar son kullanıcıyı ilgilendirmiyor yani adam o kısmı ister mini lvds olarak dizayn eder, isterse 51 pin connect farketmez. Onlar çok daha ileride işleyeceğimiz konular :)

Normally Black konusu ise neredeyse bildiğimiz her 100 panelin 99 u zaten Normaly Black dir, düşünün ki uzun yıllara dayanan meslek hayatımda Normaliy White panel 2 kere gördüm ben :)

Çok emin değilim ama birisi sanırım 2-3 sene evveldi ve fotosunu çektiğimi çok iyi biliyorum, arşivde bulursam forumda bir ara paylaşırım :ok

Hocam teşekkürler,

Anladığım kadarıyla HKC TN Panel, PANDA VA panel doğru mudur? Ama ben şahsen TN tercih etmek istemeyeceğim için PANDA tercihim olacak, derken Anti-Glare oranı gördüm :) HKC de %3, PANDA'da yüzde bilgisi yok.. Çok sıkıntı valla. :)

Ama bu TN detayını öğrendiğim iyi oldu.

Tekrar teşekkürler. A Adem Helvacı

M Çevrimdışı

Murat83

Yeni Üye
24 May 2022
10
38
Arkadaşlar panel bilgisine nasıl bakabiliyoruz

IMG_20220526_2222440cb890ab787d24ed.jpg

IMG_20220515_11142328a0266a32a0982d.jpg

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Hocam teşekkürler,

Anladığım kadarıyla HKC TN Panel, PANDA VA panel doğru mudur? Ama ben şahsen TN tercih etmek istemeyeceğim için PANDA tercihim olacak, derken Anti-Glare oranı gördüm :) HKC de %3, PANDA'da yüzde bilgisi yok.. Çok sıkıntı valla. :)

Ama bu TN detayını öğrendiğim iyi oldu.

Tekrar teşekkürler. A Adem Helvacı
Yani direkt olarak tn diyemiyorum ama onun tabanından çok şey kullanılmış. TN VA karışımı desek çok da yanlış olmaz. TN gibi renk sapması yoktur ama bunlarda.

M Çevrimdışı

Murat83

Yeni Üye
24 May 2022
10
38
Panel bilgisi paylaşmadıkları için seriden kontrol edilmesi en doğru yöntem oluyor, Servis menü de nadiren yanıltabiliyor o nedenle bu konu başlığı altında tv nin seri numarasını yazıyorsunuz, arkadaşlar kontrol edip size bilgi veriyorlar.
Çok teşekkür ederim Adem abi
bu iki Tv nin anakart ve panel bilgisini sorucaktım gerçi vestelin anakartı 17mb181tc diye tahmin ediyorum diğerleri için yardımcı olabilen olursa çok sevinirim Allah işinizi gücünüzü rast getirsin

SEG 50SBU705
Seri No : 8773567200154

VESTEL 43F9510
Seri No : 8754788100213
Panel bilgisi paylaşmadıkları için seriden kontrol edilmesi en doğru yöntem oluyor, Servis menü de nadiren yanıltabiliyor o nedenle bu konu başlığı altında tv nin seri numarasını yazıyorsunuz, arkadaşlar kontrol edip size bilgi veriyorlar.

E Çevrimdışı

eayildiz

Yeni Üye
27 May 2022
5
31
selamlar
a101 de iki adet tv baktım fakat 43UL2163DT modelini internette hiç bir şekilde bulamadım
ikisinden hangisini almalıyım
hangisinin paneli daha iyidir... ben ikisini aynı sanmıştım oysaki :)
By_Trol By_Trol

IMG20220527194545.jpg
IMG20220527194825.jpg

Son düzenleme:
S Çevrimdışı

sonnenberg40

Yeni Üye
6 May 2020
12
43
hello masters,
can you please help me regarding panel type for this Finlux tv from Vestel? It is sold by Metro Romania for 240 euro 55 inch model. 4k no android no dolby vision but has hdr and dolby atmos. Thank you

20220527_202455.jpg
20220527_202313.jpg

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri