Önemli Vestel Mb82-Mb100-Mb110-Mb120-Mb130-Mb140-Mb211-Mb230 Güncelleme-Çekirdek Yazılım Konusu

M Çevrimdışı

mesutank 

Süper Üye
4 Şub 2018
656
45
ADAM insanlara karşılıksız, menfatsiz hiçbir çıkarı olmadan yardım ettiği için mi yanlış yapıyor.
ADAM güncel yazılım sorunca öyle bir yazılım dan haberi olmayan ağzı bir karış açık kalan servis elemanlarına bizi muhtaç etmediği için mi yanlış yapıyor.
ADAM tv kurulumu için evime gelip 4725 tuşlayıp service menü ye giremeyen elamanlara muhtaç etmediği için mi yanlış yapıyor.
ADAM ucuza kaçıp kalifiye eleman çalıştırmayan her eline tornavida pense alıp usta diye sağa sola gönderen tek çıkarı amacı para kazanmak olan servislere bizi muhtaç etmediği için mi yanlış yapıyor.

anlaşılan o ki sizin tek derdiniz para hadi işinize bakın buralarda zaman kaybetmeyin.

herkes ADAM olamaz içimizde bir ADAM var onada kimse laf edemez.

VESTEL servis lerinin tek çıkarı ve amacı sadece ama sadece para.müsteri odakli calisan servis e henuz denk gelmedim.1 defa merkez fabrikadan geldiler ve cok donanimli idiler ne ise onu soyleyip sorunu cozup gittiler...

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
17MB100_34.25 bu model anakartlar için daha yeni bir yazılım versiyonu varmıdır??
VESTEL servis lerinin tek çıkarı ve amacı sadece ama sadece para.müsteri odakli calisan servis e henuz denk gelmedim.1 defa merkez fabrikadan geldiler ve cok donanimli idiler ne ise onu soyleyip sorunu cozup gittiler...

Bu fazlasıyla genel ve benim, bu işi hakkını vererek yaptığını bildiğim nice arkadaşıma da haksız bir itham olmuş bu nedenle kabul etmediğimi belirtmek isterim.

Ben de burada Yetklili servisleri, çalışma tekniklerini, yanlarında çalışan personeli eleştiririm ama bu genelleyici ve fazla aşağılayıcı olmuş.

Şu aşağıdaki videoyu izlemenizi rica ederim zira bu bir kurgu değil, senaryo değil, reklam değil gerçek yaşam hikayesidir.

O videodaki Yaşlı beyefendi günlerce İstanbuldaki plazaya gidip gelmiş sırf servise olan teşekkürünü iletsin diye.

O servis Marmaris servisi, Değerli arkadaşım, Can kardeşim Osman Dural dır. Bir adamı, işini gücünü bırakıp İstanbula VESTEL in plazasına kadar gönderecek derecede gönlünü hoş etmiş ise bu servis ve bunun gibi daha nice teşekkür hikayelerine konu olan servislerimiz, demek ki başardıkları büyük işler var bunun arkasında.

Tamam kabul, aksayan, ters giden ve bizim istediğimiz gibi olmayan bir sürü şey var ancak bu denli genellemeyi ben kendi namıma kabul edemedim. Tabii ki siz düşüncelerinizi özgürce ifade etmekte serbestsiniz biz bu platformu bu nedenle kurduk, ancak yanlışa da ''yanlış'' demek bizim de hakkımız azizim :ok

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,455
49
ado usta bişeyler yazma gereği duydum malum işlik olarak piyasanın altında hak ediş alan vestel servis sahipleri elinde personel tutamamakta .örnek vereyim 2 yıllık elemanımız maaş az geldiği için bosch servisine geçti hakeza 2 elektronik teknisyeni başka firmalara geçiş yaptı.sıfır elde sıfır yeni eleman al yetiştir bu süreci siz benden daha iyi bilirsiniz. vestel gözünde ben herkeze servislik yaptırırım bende işçilikler bu işine geliyosa hesabı yapıyor. servislik verilen dsmart digitürk bayileri var hatta kombi servis olup da servislik verilende var.yani alan pişman alamayanda pişman bu işçilikler kaliteli hizmet verilmez bu paralara servis sahipleri piyasanın en ucuz elemanlarıyla bu işleri çeviriyorlar.çok fazla beklenti içinde olmayın arkadaşlar.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
ado usta bişeyler yazma gereği duydum malum işlik olarak piyasanın altında hak ediş alan vestel servis sahipleri elinde personel tutamamakta .örnek vereyim 2 yıllık elemanımız maaş az geldiği için bosch servisine geçti hakeza 2 elektronik teknisyeni başka firmalara geçiş yaptı.sıfır elde sıfır yeni eleman al yetiştir bu süreci siz benden daha iyi bilirsiniz. vestel gözünde ben herkeze servislik yaptırırım bende işçilikler bu işine geliyosa hesabı yapıyor. servislik verilen dsmart digitürk bayileri var hatta kombi servis olup da servislik verilende var.yani alan pişman alamayanda pişman bu işçilikler kaliteli hizmet verilmez bu paralara servis sahipleri piyasanın en ucuz elemanlarıyla bu işleri çeviriyorlar.çok fazla beklenti içinde olmayın arkadaşlar.

Şurada benim de içimi cız ettiren ve canımı çok yakan hususlar var anlattıklarınıza keza.

Ben biliyorum ki VESTEL akademi salonları kuruyor, Uzmanlık eğitimleri veriyor, uzun dönem eğitimler, kısa dönem eğitimler, uzaktan eğitimler, merkezi eğitimler (Fabrikada ve önceden planlanmış eğitimler) ve Merkez Servis salonlarında verilen (O da ayrı bir tartışma konusu) ara dönem eğitimleri.

Dikkat ederseniz sürekli bir eğitim faaliyetidir gidiyor.

Gidiyor çünkü kalifiye eleman yok. Kalifiyeden vazgeçtim eleman yok zira gerek eğitim sisteminin son halleri, gerekse Asgari ücret ve İnsanımızın beklenti düzeyinin yükselmesi ancak işveren için ülke koşullarının aynı düzeyde yükselmemiş olması.

Bakınız Asgari ücret 800TL den sallıyorum 1200TL ye çıktı. Bu YASA olması nedeniyle İşçi kardeşlerimiz hemen bu haklarını aldılar.
Peki VESTEL in servislere verdiği montaj işçilikleri 80Tl den 120TL ye çıktı mı?

İşte asıl konuşulması gereken konular bunlar.

Ülkemizde maalesef son dönem hükümetin veya genel hükümetlerin anlayışı şu. ''Ben kanunu çıkarttım oldu''

Tamam arkadaş kanun çıktı da, Bunun uygulaması? Sahaya yansıması? direkt etkileri? Yan etkileri?

Sen asgari ücreti ücreti 800 den 1200 e çıkarttın, 2 ay sonra ev sahibi kirayı 800 den 1200TL ye çıkarttı yalan mı?

DEVLET olarak ev sahibine gidip ''Hoooop hemşehrim, Noooluyor? Sen neye dayanarak bu kirayı bu kadar arttırdın?'' diyebiliyor mu? Diyemiyor

Peki şimdi asgari ücret yükselmiş mi oldu?

Hiç bir şey olmadı sadece piyasada dönen para miktarının hacmi yükseldi o kadar.

Peki Asgari ücret zamlandı, Ev sahibi de zamladı, Ama işçilikler aynı yerde sayıyor.

Peki başa dönelim. İşçi 800 alıyorken aynı işi yapıyordu, İşçiye 800 veren işveren aynı geliri alıyordu, İşçinin ev sahibi aynı 800Tl ye razıydı, Peki son durum ne oldu?

İşçinin 800 oldu 1200
Evsahibinin 800 oldu 1200
VESTEL Servis sahibinin aldığı para halen yerinde sayıyor.

Kimse olaya bu gözle bakmak istemez yalnız.

Ben daha önceki bir çok yazımda belirttim, ''Bizler kurumsallaştıkça insanlığımızı yitirdik'' dedim hep. Halen de lafımın arkasındayım zira kurumsal kanladan beklentilerimi zo kadar yüksek ki, Sonuç olarak şu cümleyi kurmayı kendimize düstur edindik

''Biz ne yapalım kardeşim birisi devlet kanun koymuş, öteki evsahibi zam yapmış, Öteki işçi zam almış, ben anlamam arkadaş ben alacağım hizmete bakarım, o zaman daha çok maaş versin daha çok eleman alsınlar, işi bilen eleman alsınlar''

Tamam alsınlar, nerede o işi bilen elemanlar?

Kim istiyor Ağustos güneşinin altında 46 kilo klimayı omuzuna alıp merdivenle 3 üncü kata takmayı?
Kim istiyor 108 kilo buzdolabını merdivenlerden 6 ıncı kata çıkartmayı?
Kim istiyor mesleği teknisyenlik olup da amelelik yapmayı?

Buyursun gelsin kim istiyor ise bu gün benim tanıdığım en az 100 VESTEL yetkili servisi eleman arıyor.

Kimse istemez tabi zira insanoğlunun derdi çekilmez.

İşte yetkili servislik demek dert çekmek demektir Ülkemizdeki lügat anlamı olarak.

Peki vatandaşın suçu ne? para vermiş mal almış hizmet alamasın mı?

Tabi ki alsın bizim de bu forumda derdimiz bağcı dövmek değil biz güzel olgunlaşmış rengini almış üzümler yemek istiyoruz.

İstiyoruz ki VESTEL servislerine daha iyi ödenek çıkartsın
İstiyoruz ki Servis sahipleri daha iyi koşullarda personel çalıştırsın
İstiyoruz ki personeller sahtekarlık yapmasın hırsız olmasın, aldığı maaşın hakkını versin ve en önemlisi kendisine BEDAVA verilen eğitim hizmetinden kaçmak için kırk takla atmasın. Bu lafım benim de çok yakınımda olan bazı işgüzar kardeşlerime gelsin, bakın ben hiç çekinmeden usulünce yazarım her şeyi.

Eğitimden kaçmak, Fabrikadaki uzun dönem eğitimine, Uzmanlık eğitimine gitmemek için fake atmak için şeytana pabucunu ters giydren kardeşlerime bu lafım.

Devletimizin yasaları ne diyorsa o, O belge alınacaksa alınacak.

Ohm kanununu bilmeyen adamdan Elektronikçi
Termodinamik yasalarını bilmeyen adamdan klimacı
Spir sargılarını ölçemeyen adamdan beyaz eşyacı olmaz arkadaşlar kendinize gelin lütfen.

@teknovest ben yıllarca forum ortamlarında yazdım ve bütün servislere seslendim dedim ki ''gelin usulünce yazın sesinizi duyurun, birlik olun. Kanun ve nizamın dışına çıkmadan, Kurum içi bilgileri deşifre etmeden, Kritik noktaları ifşa etmeden ne istiyorsanız yazın ama bunlar yapıcı eleştiriler olsun marka karalama değil''

Hatta uzun yıllar önce fabrika eğitim toplantılarında bir çok arkadaşla görüşüp o dönemler unreadedpost yapısı altında 70 e yakın kardeşimizle bir araya gelmiştik. Arıza detayları, fikir alışverişi, bülten sorgulamaları, yazılım alışverişleri vs vs. ve hatta bir bölüm hazırlatmıştım o dönemli programcı arkadaşımıza, VESTEL Teknisyenlerinin giriş yaptığı alan sadece teknisyenler tarafından görülebiliyordu böylece yazışmalar normal üyeler tarafından okunamıyordu o bölümdekiler. Burada da yapabiliriz bunu, Benim bir ricama ve Programcı kardeşimiz @Sota Ahmet'in iki parmağına bakar her şey.

Mesela Tekno Vestelciler Bölümü oluşturulup, o bölüme giriş yetkisi sadece tarafımdan onaylanan ve VETSEL de çalıştığını bildiğimiz kardeşşerimize açılır, o bölüm sadece o erişim yetkisine sahip kardeşlerimizd eolur. Her türlü bilgi ve fikir alışverişi yapılabilir.

Enteresan olanı nedir biliyormusun?

VESTEL bunun alasını yaptı aslında ancak kimse umursamıyor. Halen aktif kurum içi platform var kimse gidip orada bilgi alışverişinde bulunmaz ama facebookta vestel itiraf sayfasına gidip gece vardiyasında çikolata makinesi neden çalışmıyor diye çat çat çat döşerler arkadaşlar :)))

Yani yazacak olsak söz çok arkadaşlar, sadece şunu bilmenizi istiyorum ülkemizde hiç bir şey tek taraflı değil. Hele ki sadece kendinizin baktığı taraftan göründüğü gibi hiç değil :ok

P Çevrimdışı

pisi123

Yeni Üye
25 Eyl 2018
7
22
Değerli Arkadaşlarım;

Öncelikle, yazılım yükleme risklerinden bahsetmeye artık gerek dahi olmadığını bilsek de, özellikle zaten çalışan tv lerinde ''Acaba ne olacak?'' düşüncesi ile yazılım yüklemenin tam bir macera olduğunu hatırlatmakla başlamak isterim.

Özellikle MB9X serisi kullanıcılar ve hele ki FAZ2 kullanıcıları için bu konu tam bir maceradır bu nedenle lütfen bir sorun yaşamıyorsanız, ''ACABA'' gibi gerekçelerle yazılım yüklemeyiniz. Sistem çökmesi, servis hizmeti, anakart değişimi yüksek servis maliyeti gibi durumları peşinen hatırlatmak ve bu konuda uyarmak isterim.

Bu konu başlığında yalnızca orijinal çekirdek yazılımların paylaşımı yapılıyor.

Yazının sonunda önemli uyarı bölümünü mutlaka okuyunuz.

Yükseltilen yazılımlarda nelerin değiştiğine dair bilgilendirme yapmıyorum bunlar kullanıcı deneyimi olarak arkadaşlarımız tarafından forumda dile getiriliyor.

Yazilima kendisi mudahale eden tuketicilerin urunlerinde garanti kosullarina istinaden sorun yasanabilecegi riskini unutmayiniz.

Cekirdek yazilim yuklerken X bir nedenle tv cokerse full yazilima ihtiyac duyacaginizi aklinizdan cikartmayiniz.

Full yazilimlar boyut anlaminda buyuk olmalari ve her tv icin ozel olmalari nedeniyle isteyen her arkadasimiza full yazilim yollama imkanimin zamansal anlamda olmadigini defalarca yazdim lutfen bunu goz ardi etmeyiniz.

Yetkili servisler kendisi ariza yapan tum urunlere ucretsiz hizmeti zaten sagliyorlar ancak degistirilmis yazilimlari tespit edecek donanima sahip olduklarini unutmayiniz.

Tüm bu uyarilarin hepsi, sizin hem guvenliginiz hem hakkinizi korumak aynı zamanda urununuzun gereksiz ariza yapmasına engel olmak icindir.

Vestel TV Arızaları için MB82 kurtarma yazılımı kullanılabilir. Çekirdek yazılımlar ÇÖKMÜŞ tv durumlarında etken değildir lakin yazılım kaynaklı bug durumlarında ve ürün performans iyileştirmelerinde etkendir.

Tüm bu bilgilerin sonrasında yazılımın nasıl yüklendiğini de anlatalım.

Yazılım yükleme işlemi öncesi ve sonrasında MENU 4725 ile servis menüye girerek versiyon kontrolü yapmayı unutmayınız.

Bu konudaki tüm yazılımlar USB den yüklenebilir yazılımlardır. Bu anlamda kullanılacak olan USB nin veri hızı yüksek bir bellek olması önemlidir zira bazı durumlarda ''Resim Video gösteriyor ama yazılımı yükleyemiyorum'' geri dönüşleri ile karşılaşabiliyoruz. Sandisk belleklerde pek negatif geri dönüş olmamıştır bilgilendirmek isterim.

Yazılım yüklemenin 2 yöntemi vardır (Debug kartları ile yüklenen pro yöntemlerin haricinde)

A- FULL yazılım yükleme yöntemi

Bu Yöntemdeki sıralama şu şekildedir

1- FAT 32 olarak formatlanmış boş bellek içerisine uygun yazılım KLASÖRSÜZ olarak yerleştirilir
2- TV fişi çekilir
3- Bellek TV ye takılır
4- Uzaktan kumandanın OK butonuna basılı tutularak TV fişi takılır
5- STBY ışığı hızlı hızlı yanıp sönmeye başladığında OK butonu bırakılır.

iki dakika içerisinde TV açılacaktır.

B- ÇEKİRDEK yazılım yükleme yöntemi:

1- FAT32 olarak formatlanmış boş bellek içerisine uygun yazılım yerleştirilir
2- USB tv ye takılır
3- MENU 1505 kodlanır ve ''Yüklemek istiyormusunuz'' sorusuna EVET cevabı verilir

iki dakika içerisinde TV işlemleri tamamlayarak kendisi açılacaktır.

FULL yazılımlar sadece FULL töntemi ile yüklenir lakin ÇEKİRDEK yazılımlar her iki yöntemle de yüklenebilir bir zararı yoktur[sm=ok.gif]

Aşağıdaki yazılımlar mümkün olan en güncel resmi yazılımlardır. Daha Detaylı Yükleme talimatları için VESTEL bilgi ve kontrolündeki sitesini ziyaret edebilirsiniz.[sm=ok.gif]

• 17MB82 1.35

• 17MB82 1.37

• 17MB82 KURTARMA

• 17MB90_MB91R1R2_MB92R3_MB95_MB95S_MB95M_FAZ3_V366y

• 17MB91 3.3.8.c Stabil sürüm

• 17MB96 - MB91R3 - MB92R4 3.7.6.L

• 17MB91R3_MB92R4_MB96_FAZ3_V376n

• 17MB96_3.7.6.s Çekirdek

• 17MB97_98_0.45.23.32

• 17MB97-98 0.45.23.39 Çekirdek yazılım

• 17MB100-34.23

• 17MB100_34.25

• 17MB100 2.7.0.0. Çekirdek Yazılım

• 17MB100 2.15.14 (Olumsuz geri dönüşler nedeniyle link kaldırılmıştır)

• 17MB110 2.22.0.0

• 17MB110 2.32.0.0

• 17MB110_2.24.1.0_FBTV

• 17MB110 2.35.15.0

17MB110 2.35.40 Çekirdek yazılım

• 17MB110S 3.16.6.0 Çekirdek yazılım

17MB110S 3.16.12.0 Sürüm Çekirdek Yazılım

• 17MB120-2.29.6.0

• 17MB120-2.29.11

• 17MB120-2.40.2.0

• 17MB120-2.40.6.0

• 17MB120 2.45.70 çekirdek yazılım

• 17MB120 2.45.101 Çekirdek yazılım

17MB120 2.45.12.1 NETFLİX Çekirdek Yazılım

17MB120 2.45.12.2 GÜNCEL ÇEKİRDEK YAZILIM (23.05.2018)

• 17MB130 3.1.9.2.0 Çekirdek Yazılım (NONCONNECTED)

• 17MB130 3.1.9.8.0 Çekirdek Yazılım (NONCONNECTED)

• MB130-3.3.7.3.0 Çekirdek Yazılım (CONNECTED)

• 17MB130 3.4.4.6.0 Çekirdek Yazılım (CONNECTED)

• 17MB130 3.4.7.1.1.0 Çekirdek Yazılım (CONNECTED)

• 17MB130 CONNECTED 3.62.4.0 sürüm çekirdek yazılım. Yotube, Netflix Çözüm içerir

17MB130 3.62.7.0. Çekirdek Yazılım

17MB130 3.62.13.0 Çekirdek yazılım

• 17MB140 CARBON Menü Çekirdek Yazılım

• 17MB140 TİTANİUM Menü çekirdek Yazılım

17MB140 1.38.100 Çekirdek Yazılım

• 17MB211 0.49.10 Çekirdek yazılım

17MB211 0.56.1.0 Çekirdek yazılım

ÖNEMLİ UYARI;
TV yazılımları X bir nedenle çökebilir, Çöken sistemin sorumluluğu, yükleyiciye aittir. Forumda bu bilgiler tamamen DESTEK ve YARDIM amacı ile paylaşılmıştır bu nedenle olası yaşanan sorunlardan bizleri sorumlu tutmamanız gerektiğini hatırlatmak isterim.

Olası sorunlara dair forum içerisinde yüksek kalite oranında bilgi paylaşımı mevcuttur bu nedenle okuduğunuz 2 satır yazı ile yazılım yüklemeye kalkışmak yerine önce bu bilgilerden biraz faydalanmanız tavsiye edilir.

Özellikle 2.2.4.t kullanıcılarına dair yükleme prosedüründeki bazı hassas konuların gözden kaçırılmaması adına aşağıdaki linkten de faydalanabilirsiniz.

Full yazılımlar ile Çekirdek yazılımlar birbirinden farklıdır ve bununla ilgili forum içerisinde defalarca bilgi paylaşılmıştır.

Benim dışımda paylaşılan yazılıların orijinalitesini lütfen sorgulayınız zira modlanmış yazılımlar normal kullanıcılar tarafından yeni sürümmüş gibi sahaya verilmektedir. Orijinal olmayan yazılım kaynaklı olası sorunları ve çökme-performans kaybı risklerini, bunun sonrasında full yazılıma ihtiyaç duyulacağı ve hatta konunun anakart değişimine kadar gideceği, ürünün garanti dışı kalacağını önemle hatırlatmak isterim.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

işler nasıl yürüyor vestel de tam bilmemekle, olamsı gereken şu şekilde olmalıdır yazılımı yazan arkadaş oluşturduğu yazılımın HASH değerini notalır servere atınca HASH kontrol edilir düzgün yüklenmişmi o HASH le birlikte linkverilir servislere, servis indirdiği dosyanın HASH değerini orj paylaşılanla kontrol eder doğru inmiş se flaşdrv atar atıktan sonra tekrar kontrol eder HASH değerini değişiklik yoksa yani orj se dosya tv takılıp güncelleme yapılır.

indirirken pc de veya flşh a atarken sorunlu bir bileşen varsa HASH değeri değişir yani yazılım sorunlu inmiş olur bu nunla tv yazılım atılırsa düzgün çalışması beklenemez.
vestelin en büyük eksiği tüm ürünleri için ilk versiyon ve güncelleme versiyonlarını kendi sitesinde yayınlamaması bü yüzden bir sorunla karşılaşan arkadaş lar fellik fellik yazılım dilenmekte.

anakarta göre cpu modelleri tam kodu nedir bir paylaşım göremedim panel sadece üretici adı geçiyor sorulunca tam modeli verilmeli ki nedir bakabilsin merak eden baka bilir tam modeli bilen. kaliteli bir ips kalitesiz bir ips bir olmaz aynı marka olsa bile veya va ki bunlarınbile birçok modeli var lcd devri çoktan bitti aslında ama usd yüzünden 1100usd olede faiş fiyat veriemiyoruz normalde 2500 3000tl olurdu dolar coşmasaydı.

VESTEL POWER BOARD üzerinde kaliteli markaların bileşenlerini kullanmıyor ucuz elektronik bileşenler kullanıyor tabi demiyorum ki ucuz giriş seviyesinde pahalı bileşenler kulansın demiyorum zaten hicbir üretici kulanmaz ama ust seviye de ust seviye veya orta kalite kullanmalı kaliteyi oldukça etkileyecektir ve ömrünü.

MAIN BOARD üzerinde ust seviye için diyelim kaliteli bileşenler görmek isteriz sadece mt cpu yetmez görüntü geliştirmek için ek diğer üreticiler gibi görüntü işem birimleri kullanmalı.
satınalma biraz kulağını çekmeli hep en ucuz bileşenler alınmaz mühendise yazık.
yazılımdesteğine yoğunlaşmalı , adnroide yoğunlaşmalı sık güncelleme vermeli türk üretici diyince güncelleme olmaz bunu yıkmalı özelleştirebilirlik açısından, birde saf görüntükalitesi verecek ustseviye parçalardan olusan modeller olmalı , tabi pc oyuncularıda unutulmamamlı oled 120hz+ dp estetik kasalı üst seviye bileşenler olan bi mont olsa iyi olurdu.
lcd devrini bu giriş seviyesi parçalarla tamamladı vestel bari oled devinde kaliteyi artırsın söz herkesi vestelci yapacam :)
oled panel üretimi fab açmalı joled ortak joled 2020 de büyük ekren seri üretime geçecek fırsatları kaçırmasın.

birde bu satış elemeanlarını eski karpuzcu pazarcılardan fialanmı topluyorlar gelaabi karpuza bak çok olmuş dayanıklı slap tv ortasına bi tokat bak ips dayanıklı mal akşama kadar tokatmanyağı yapıyolar tvleri sondrada müşteri ye tokatlı teşir satmaya çalışıyor yersen abi yenidaha 3ay olmadı bi saatini açıp baksak karpuz gibi kızaracak maza modunda 3ay ev modunda 6aya eşiz bence teşir alınmaz uzak durun. falanın malını kötüleyip kendininkini yücelten üçkağıtcı pazarlamacılarada azının payını verince bozuluyorlar tüm firmaların mazaları elemanları bilgi yok öğretmişler su stok fazla eritin tü kaka diye yönlendirme yapıyor haydarı ıslayacan ... ... ... maza gezmekten soğudum ne hale gelmiş millet yanaşınca hemen yarım lazım değil diyorum kovalıyorum yoksa sabrımı sınıyorlar bitanesi bizim tv şöyle böyle ezberletileni sayıyor biarasustu dts-hd çze biliyormu dedim demez olaydım one demesinmi tamam dedim güle güle.

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt