VESTEL den Klima Konusunda Müthiş Atak ve Performans. VESTEL FLORA serisi.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Arkadaşlar Merhaba;

Klima konusunda yıllar süren baskı ve şikayetlerimiz, sonunda meyvesini verdi ve VESTEL mühendisleri A dan Z ye kadar tamamen kendi tasarımları olan bir üretimi 2017 yılında sadece 9.000BTU ve 12.000BTU olarak sahaya sürdüler.

İlk defa geçen yaz mevsiminde montajlarını yaptığımız bu klimaların özellikle montaj sürecinde dahi biz teknik taraf olarak aradaki farkı görebildik.

Üzerine LG kompresör farkı ile gelen sessizlik ve yüksek kalori eklenince, Ürün ile birlikte sunulan 6 kademeli iç ünite fan devir ayarı seçeneği, Ultra sessiz modu, Soğutma modunda eğer istenirse dış ünite sessizlik modu, Değişken devirli dış ünite fanı, easy start gibi pozitif etkenler de eklenince ciddi anlamda hem biz, hem de ürünü satın alan tüketiciler oldukça memnun kalmıştı ancak bu modeller ile ilgili çok erken konuşmamak adına bu güne kadar bir konu açma gereği duymamıştım.

Geçen hafta ise bir tüketicimizin evine 4 tane birden VESTEL FLORA klima montajı yapınca, hem çoklu montaj, hem de yeniden değerlendirme fırsatı nedeniyle ''konu açma vakti geldi'' diye düşündüm ki zaten VESTEL yetkilileri de bu süre içerisinde boş durmamış ve geçen seneden aldıkları başarılı geri dönüşlerin neticesinde ürünlerin artık 18 ve 24 lük modellerini de üretmişler ve hatta bu yeni seri üretimlere WİFİ ile kontrol özelliği de eklemişler.

Arkadaşlar daha önceleri verdiğim bilgilerden hatırlayacağınız üzere VESTEL klima üretimlerinde BAKIR kondanser ve Eşanjör kullanılır. Aynı zamanda kondanser ve eşanjördeki sarmallarda m2 ye düşen materyal sayısı eski üretimlere oranla yüksektir. Gaz miktarı da buna paralel daha yüksek gramajdadır (BTU ya göre değişir)

LG kompresör ve doğal olarak R410 soğutucu akışkan kullanılır. IPM + PFC ile birlikte iç ünite takım elektronik devre kartı tamamen yerli mühendisliktir, aynı zamanda yazılımsal altyapı da yine Türk mühendislerimiz tarafından kodlanmıştır. Devre kartlarındaki konponentler bildiğiniz üzere ithaldir zira ülkemizde FET MOSFET DİYOT TRANSİSTÖR TRİSTÖR TRİYAK vs gibi konponentler üretilmemektedir.

Daha önce montajı yapılan klimalarda beni en çok rahatsız eden konu, AİRFEL HOTPOİNT LG gibi klimaların iç üniteleri, İç ünite sacına KLİK diye otururken bizim klimaların bizi hep uğraştırması bizi kahrederdi. FLORA serisinde ise hem montaj sacı hem de kasa yapısı TAMAMEN değiştirilmiş.

1-pngc56ca3c3d585f851.png

Yeni iç ünite yapısında Montajlı arka gövde ve Montajlı ön panjur ayırımı bulunmamaktadır. Ön panjur bir bütün şeklinde çıkmakta ve iç ünite gövdesi ise monoblok şeklinde dizayn edilmiş.

2-pnge2f206a7601c4c93.png

GİZLİ DİSPLAY modasına uyan VESTEL yetkilileri, işi daha da büyütüp oldukça büyük bir segment display tasarlamış.

3-png09a43f9fca53fc35.png

Ankastre tesisata yapılmış olan bu montajda kullanılan boru çapı 3/8 ve 1/4 dür. (Ankastre tesisatlar her zaman bakır borudur)

4-png.png

Bu ürünlerde düşey otomatik salınım özeliği bulunmamaktadır. Bu klima bizim tercihimiz dışında pencereye çok yakındır. Biz buna literatürde MÜTEAHHİT BEYİNSİZLİĞİ diyoruz :ok (Ankastreyi oraya hazırlamışlar)

5-png.png

Montajı bitiren ekibimiz teslimat öncesi temizlik işlemlerine devam ediyor. ŞENAY Ustamıza Selam ederim buradan :ok

6-pngfb33946a84514392.png

Hemen önüne kiriş denk gelmesi nedeniyle dış ünite tavana sıfır yapılmadı, kaldı ki tavana sıfır dış ünite montajları çok da benim tarzım değildir.

7-png.png

8-png.png

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bu eve yapılan Montajların 1 tanesi 9.000 ve kalan 3 tanesi 12.000BTU o nedenle sadece 12.000BTU özelliklerini paylaşıyorum aşağıya.

Genel Özellikler
  • Göstergeli LED Display:Var
  • Ürün Tipi:Ev Tipi Inverter
  • BTU Değeri:12000
  • Seri:Flora Inverter
Fiziksel Bilgiler
  • İç Ünite Ürün Boyutları (mm) (YxGxD):281x822x190
  • Renk / Materyal:Beyaz
  • Dış Ünite Ürün Boyutları (mm) (YxGxD):532x720x245
Performans / Tüketim Bilgileri
  • Enerji Sınıfı (Isıtma):A
  • Enerji Sınıfı (Soğutma):A++
  • SEER (Soğutma) (W/W):6,1
  • R410A Çevreci Gaz:Var
  • Standby Tüketimi:2 Watt
  • Soğutucu Gaz:R410A
  • SCOP(Isıtma)(W/W):3,8
  • Isıtma Modu Min. Çalışma Sıcaklığı:-10 Derece
  • Soğutma Modu Max. Çalışma Sıcaklığı:+46 Derece
Fonksiyon ve Teknolojiler
  • Turbo Çalışma:Var
  • Nem Alma Fonksiyonu:Var
  • Değişken Hızlı Dış Ünite Fanı:Var
  • Dış Unite Sessiz Mod (Soğutma):Var
  • Favori Modu:Var
  • +46 °C 'de Soğutma:Var
  • Otomatik Fan Hız Ayarı:Var
  • Ultra Sessiz Çalışma:Var
  • Isıtma/Soğutma/Nem Alma/Fan/Auto İşletim Konumları:Var
  • Hata Teşhis ve Otomatik Koruma Fonksiyonu:Var
  • Buz Çözme Özelliği:Var
  • Ultra Sessiz Uyku Modu:Var
  • Enerji Tasarruf Modu:Var
  • Sessiz Çalışma:Var
  • Kompresörü Koruyan 3 Dakikalık Gecikmeli Çalışma:Var
  • Wi-Fi Kontrol Özelliği:Var
  • Yüksek-Düşük Voltaj Koruması:Var
  • Restart Özelliği:Var
  • Dijital DC Inverter Teknolojisi:Var
  • -10 °C 'de Isıtma:Var
  • 24 Saat Ayarlanabilen Zamanlayıcı:Var
  • Arıza Durumunda Çalışma:Var
  • Düşük Kalkış Akımı:Var
  • Otomatik Sıcaklık Kontrolü:Var
Filtreler
  • Çıkarılıp Yıkanabilen Ön Filtre:Var
  • İyonizer:Var
  • Catechin Filtre:Var
Ek Özellikler
  • Üfleme Yönü Hafızası:Var
  • Otomatik ya da Manuel Kanatçık Ayarı:Manuel
  • 6 Kademeli İç Ünite Fan Hızı:Var
  • Çift Işıklı LCD Uzaktan Kumanda:Var
  • İç Ünite Bip Sesi İptali:Var
  • Sıcaklık Göstergesi:Kasa İçi Gizli LED
  • Otomatik Dikey Hava Salınımı:Var

gurkan Çevrimdışı

gurkan

Aktif Üye
26 Eki 2017
254
Bu klima is yapar abim. Bizim firmanin magazalarin hepsinde vestel klima mevcut salon tip olsun duvar tipi olsun oncellille dizayn olarak cok guzel olmuski magazalardaki klimalara kiyasladigimda

B Çevrimdışı

break

Yeni Üye
16 Nis 2018
16
35
Bu eve yapılan Montajların 1 tanesi 9.000 ve kalan 3 tanesi 12.000BTU o nedenle sadece 12.000BTU özelliklerini paylaşıyorum aşağıya.

Genel Özellikler
  • Göstergeli LED Display:Var
  • Ürün Tipi:Ev Tipi Inverter
  • BTU Değeri:12000
  • Seri:Flora Inverter
Fiziksel Bilgiler
  • İç Ünite Ürün Boyutları (mm) (YxGxD):281x822x190
  • Renk / Materyal:Beyaz
  • Dış Ünite Ürün Boyutları (mm) (YxGxD):532x720x245
Performans / Tüketim Bilgileri
  • Enerji Sınıfı (Isıtma):A
  • Enerji Sınıfı (Soğutma):A++
  • SEER (Soğutma) (W/W):6,1
  • R410A Çevreci Gaz:Var
  • Standby Tüketimi:2 Watt
  • Soğutucu Gaz:R410A
  • SCOP(Isıtma)(W/W):3,8
  • Isıtma Modu Min. Çalışma Sıcaklığı:-10 Derece
  • Soğutma Modu Max. Çalışma Sıcaklığı:+46 Derece
Fonksiyon ve Teknolojiler
  • Turbo Çalışma:Var
  • Nem Alma Fonksiyonu:Var
  • Değişken Hızlı Dış Ünite Fanı:Var
  • Dış Unite Sessiz Mod (Soğutma):Var
  • Favori Modu:Var
  • +46 °C 'de Soğutma:Var
  • Otomatik Fan Hız Ayarı:Var
  • Ultra Sessiz Çalışma:Var
  • Isıtma/Soğutma/Nem Alma/Fan/Auto İşletim Konumları:Var
  • Hata Teşhis ve Otomatik Koruma Fonksiyonu:Var
  • Buz Çözme Özelliği:Var
  • Ultra Sessiz Uyku Modu:Var
  • Enerji Tasarruf Modu:Var
  • Sessiz Çalışma:Var
  • Kompresörü Koruyan 3 Dakikalık Gecikmeli Çalışma:Var
  • Wi-Fi Kontrol Özelliği:Var
  • Yüksek-Düşük Voltaj Koruması:Var
  • Restart Özelliği:Var
  • Dijital DC Inverter Teknolojisi:Var
  • -10 °C 'de Isıtma:Var
  • 24 Saat Ayarlanabilen Zamanlayıcı:Var
  • Arıza Durumunda Çalışma:Var
  • Düşük Kalkış Akımı:Var
  • Otomatik Sıcaklık Kontrolü:Var
Filtreler
  • Çıkarılıp Yıkanabilen Ön Filtre:Var
  • İyonizer:Var
  • Catechin Filtre:Var
Ek Özellikler
  • Üfleme Yönü Hafızası:Var
  • Otomatik ya da Manuel Kanatçık Ayarı:Manuel
  • 6 Kademeli İç Ünite Fan Hızı:Var
  • Çift Işıklı LCD Uzaktan Kumanda:Var
  • İç Ünite Bip Sesi İptali:Var
  • Sıcaklık Göstergesi:Kasa İçi Gizli LED
  • Otomatik Dikey Hava Salınımı:Var
Hocam selam,

2. el klima alacaktım fakat sıfır almak daha mantıklı olacak gibi sonradan çıkabilecek ekstra sıkıntılara karşı. Oda 25-30 m² ve sadece soğutma amacıyla kullanılacak. 12,000 BTU gerekli fakat 9,000 BTU bütçem var.

Alternatif olarak aşağıdakiler var:
1. Regal RAC 5009,
2. Vessen VTXN25A,
3. Vestel Nature Plus 9,
4. Demirdöküm A4,
5. Tronic TRK09INVDMB,
6. Indesit EvolutionPlus SPIW409LIN,
7. Hotpoint-Ariston Elegant KIT3 SPIW409LHP,
8. Finlux FXAC 9

Vestel Flora LG kompresör olması nedeniyle tercihim. Bizi üzer mi kısa vadede? Bütçem maksimum bu kadar zaten üzerine çıkmam imkansız...

Odanın alanına göre 9,000 BTU cihaz çok mu yıpranır aşırı çalışmadan dolayı?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Hocam selam,

2. el klima alacaktım fakat sıfır almak daha mantıklı olacak gibi sonradan çıkabilecek ekstra sıkıntılara karşı. Oda 25-30 m² ve sadece soğutma amacıyla kullanılacak. 12,000 BTU gerekli fakat 9,000 BTU bütçem var.

1. Regal RAC 5009,
2. Vessen VTXN25A,
3. Vestel Nature Plus 9,
4. Demirdöküm A4,
5. Tronic TRK09INVDMB,
8. Finlux FXAC 9

Vestel Flora LG kompresör olması nedeniyle tercihim. Bizi üzer mi kısa vadede? Bütçem maksimum bu kadar zaten üzerine çıkmam imkansız...

En başta yazayım ki HOTPOİNT denen o klimadan dinlen dinlen kaç azizim, hatta dinlenmeden kaç yoksa yakalanırsın Allah korusun. Aynı guruptalar o nedenle İNDESİT klimayı da eleyebilirsin.

Distribütor mantığı nedeniyle TRONİC eleyebilirsin

25 ile 30 arasında değşet değer değişiklikleri yaratacak fark var o nedenle net m2 önemli
Eğer 30m2 ise REGAL klimayı eleyebilirsin.

9.000BTU nun adını dahi anma azizim sen söylemedin böyle bir şey, biz de duymadık :))

FINLUX kafadan ele yoruma dahi gerek yok.

DEMİRDÖKÜM hakkında yorum yapacak kadar bilgim yok o nedenle pas geçiyorum NÖTR diyorum cevap olarak.

Gerisi hakkında tercih sizin. Öncelikli önerim 12 lik FLORA dır. :ok

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Hocam selam,

1. Regal RAC 5009,
2. Vessen VTXN25A,
3. Vestel Nature Plus 9,
4. Demirdöküm A4,
5. Tronic TRK09INVDMB,
8. Finlux FXAC 9

Listende yok ama kumtel daylux 12000

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,211
benim İstanbul daki evde ilk aldığım iki adet Vestel(sanırım ikisi de HAIER di)birisi 9x luk diğeri de 18lik idi
buraya geleli 10 sene oldu,evi sattığım kişi hala onları kullanıyor yaw! 1996 da almıştım bunları demek ki
22 sene olmuş,bakım yaptırırdım sürekli! sattığım kişi de yaptıyormuş

Antalya da 4 tane Vestel almıştım 3x9xxluk 1x18xxlik ler den 2 tanesi hala kullanılıyor!(2008 de takıldı bunlar)
2 tanesini ise kızıma gönderdim onlarda hala kullanılıyor!

ancak klima işine artık hiç bakmıyorm bunlarla devam ediyorum nerede trak orada bırak olacak anlaşılan!
Inverter gazına filan takılmıyorum,burada kullananlar var bizim Apt. da hem de 3 dairede hepsi de ME
ama faturalar bayağı yüklü geliyor! adamlar da cahil veya bu işi bilmeyenler filan değildir!

son olarak yerli veya yabancı kşima fiyatları acaip şişmiş yaw:slap
ülen soygunamı çıktınız anlamadım 5/6/8/9 kağıda filan klima var memlekette
bu ne kardeşim,yemişim MARKA sını zaten çoğunu Gree ve Midea üretiyor sonra da Haier
elini sallasan marka ama "ana üretici" 10 tane var veya yok!

hepsini geçtim ne fiyatlat bunlar yaw,Vestel bile acaip pahalı geliyor,han 1 tane alıp geçsek yine pek sorun
olmaz ama bizim burada her odaya klima çakmak gerekiyor yaw,adamı bitirir valla:haha

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
benim İstanbul daki evde ilk aldığım iki adet Vestel(sanırım ikisi de HAIER di)birisi 9x luk diğeri de 18lik idi
buraya geleli 10 sene oldu,evi sattığım kişi hala onları kullanıyor yaw! 1996 da almıştım bunları demek ki
22 sene olmuş,bakım yaptırırdım sürekli! sattığım kişi de yaptıyormuş

Antalya da 4 tane Vestel almıştım 3x9xxluk 1x18xxlik ler den 2 tanesi hala kullanılıyor!(2008 de takıldı bunlar)
2 tanesini ise kızıma gönderdim onlarda hala kullanılıyor!

ancak klima işine artık hiç bakmıyorm bunlarla devam ediyorum nerede trak orada bırak olacak anlaşılan!
Inverter gazına filan takılmıyorum,burada kullananlar var bizim Apt. da hem de 3 dairede hepsi de ME
ama faturalar bayağı yüklü geliyor! adamlar da cahil veya bu işi bilmeyenler filan değildir!

son olarak yerli veya yabancı kşima fiyatları acaip şişmiş yaw:slap
ülen soygunamı çıktınız anlamadım 5/6/8/9 kağıda filan klima var memlekette
bu ne kardeşim,yemişim MARKA sını zaten çoğunu Gree ve Midea üretiyor sonra da Haier
elini sallasan marka ama "ana üretici" 10 tane var veya yok!

hepsini geçtim ne fiyatlat bunlar yaw,Vestel bile acaip pahalı geliyor,han 1 tane alıp geçsek yine pek sorun
olmaz ama bizim burada her odaya klima çakmak gerekiyor yaw,adamı bitirir valla:haha

Abi 2014 sonrası klima dünyası bildiğin alt üst oldu. Her şey değişti, bütün senaryolar en baştan yazıldı. Tabi fiyatlar da ona keza.

Aynen PANEL dünyası gibi Can abi, panel üreten 6, TV üretene 666 marka var ya hani, işte bu da öyle :kiskis
Aslında senin de belirttiğin gibi ana kompresör/klima üreticileri bellli :ok

Abi bende sanırım koridorda yok :kop

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
A Ado hocam Finlux'u neden kafadan ele dedin acaba? Bu arada gittigidiyorda bugüne özel %5 indirim var B break 1660 liraya geliyor. BOnus varsa 50 de bonus puan yükleniyor kabaca 1610 TL'ye geliyor diyebiliriz. Bence çok iyi bir fırsat.

FİNLUX ün şu an pazarlamacılığını yapan firmanın talebi üzerine o üretimde kullanılan kompresörler bizim önerdiğimiz kompresörlerden değil güzel kardeşim. O nedenle kafadan eledim. Daha önce önerdim, bundan sonraki süreçte de önerebilirim, ancak bu kompresörlüleri değil :ok

A Çevrimdışı

alptugay

Aktif Üye
7 Nis 2018
62
33
FİNLUX ün şu an pazarlamacılığını yapan firmanın talebi üzerine o üretimde kullanılan kompresörler bizim önerdiğimiz kompresörlerden değil güzel kardeşim. O nedenle kafadan eledim. Daha önce önerdim, bundan sonraki süreçte de önerebilirim, ancak bu kompresörlüleri değil :ok
Bu sadece 9binlik model için mi geçerli Ado hocam yoksa diğer modeller için de geçerli mi? Bir de bu önerilmeyen kompresörlerin markası nedir? Bakarken ona göre bakalım almayalım diye soruyorum.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bu sadece 9binlik model için mi geçerli Ado hocam yoksa diğer modeller için de geçerli mi? Bir de bu önerilmeyen kompresörlerin markası nedir? Bakarken ona göre bakalım almayalım diye soruyorum.

Marka ile sorunumuz yok (Kompresör markası)
Ya da şöyle izah edeyim size.

X marka klima üretmek için Y marka kompresör kullanırsınız, Ancak Y marka kompresörün X1 modeli vardır, X2 modeli vardır, X3 modeli vardır vs.

İşte X2 kullanılması gereken yerde X1 model kompresör kullanarak da klima üretimi yapılabilir, Her ne kadar BTU anlamında aynı sonuç alınsa da biz bunun bilinen bazı olumsuz yönleri olduğunu biir bu nedenle sizleri uyarırız :ok

9-12-18-24 hepsi için geçerlidir.

FİNLUX alacağınıza gidip AİRFEL alabilirsiniz mesela (Örnektir)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri