VESTEL 65UD8900 vs 65UB9100 vs 65UD9400 vs 65UD9650

M Çevrimdışı

metkaya

Yeni Üye
2 Ocak 2018
24
Merhabalar arkadaşlar, forumda yeniyim.. Uzun zamandır Vestel 65 inç tv araştırmasındayım, internette olsun mağazalarda olsun sürekli araştırmakta incelemekteyim.. internet ortamından bilgi birikimiyle tanıdığım Adem Bey (ADO) beye mail atmıştım kafamı kurcalayanlar için. çünkü aydınlanması gereken bazı bilgiler vardır ve adem beyin bu bilgiye sahip olduğundan emindim.. kendisine yazdım ve onunda önerisi ile forumda başlık olarak açıyorum..

konunun altına herkes bildiklerini deneyimlerini yazarsa çok sevinirim güzelde bir rehber veyahut kıyaslama yapmış oluruz düşüncesindeyim..Adem Bey (ADO) in güzel bir bilgi paylaşımı yapacağından hiç şüphem yok, şimdiden teşekkürler.. 

Yukarda da bahsettiğimi gibi bir süredir 65 inç tv araştırmasındayım, 65ub9100 alsammı almasammı diye düşünürken 65ud8900 çıktı 2017 içerisinde..düzgün bir test ararken tavsiyeforumu sitesindeki konuyu gördüm...

Sizlerdenden ricam, 65ud8900, 65ub9100, 65ud9400, 65ud9650 arasındaki farkları teknik detayları yazmanız mümkün mü?.. 

-Panel VA mı IPS mi ?
-Parlaklık değerleri kıyaslamak açısından nit olarak biliniyor mu ?
-Aydınlatma biçimi edgeled yada directled mi ?
-Renk açısından görüntü işleme açısından hangi anakarta sahipler hangi tvler.. ve bu anakartların becerileri farklılıkları nelerdir (mb100,mb120,mb130 vs) ?
-Hertz 4tv de de 100 hz olmasada yanyana mağazalarda gördüğümde ud9400 ud9650 öne çıkıyor, bunu sağlayan panel kalitesimidir yoksa işlemci gücümüdür ?
-Son olarak bazen aynı seride va ıps panel farklı çıkışlı olabiliyor sizlerden çok duyduk, böyle durumlar da varmıdır, varsa nasıl anlayabiliriz ?

Kısaca kendi aralarında teknik bir karşılaştırma mümkünmüdür.. öncelikle sevgili Adem bey (Ado) ve sevgili forumdaşlarım.. herkes bildiklerini paylaşırsa güzel bir kıyaslama rehberi olur diye düşünüyorum, teşekkürler tekrardan

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
metkaya' Alıntı:
Merhabalar arkadaşlar, forumda yeniyim.. Uzun zamandır Vestel 65 inç tv araştırmasındayım, internette olsun mağazalarda olsun sürekli araştırmakta incelemekteyim.. internet ortamından bilgi birikimiyle tanıdığım Adem Bey (ADO) beye mail atmıştım kafamı kurcalayanlar için. çünkü aydınlanması gereken bazı bilgiler vardır ve adem beyin bu bilgiye sahip olduğundan emindim.. kendisine yazdım ve onunda önerisi ile forumda başlık olarak açıyorum..

konunun altına herkes bildiklerini deneyimlerini yazarsa çok sevinirim güzelde bir rehber veyahut kıyaslama yapmış oluruz düşüncesindeyim..Adem Bey (ADO) in güzel bir bilgi paylaşımı yapacağından hiç şüphem yok, şimdiden teşekkürler.. 

Yukarda da bahsettiğimi gibi bir süredir 65 inç tv araştırmasındayım, 65ub9100 alsammı almasammı diye düşünürken 65ud8900 çıktı 2017 içerisinde..düzgün bir test ararken tavsiyeforumu sitesindeki konuyu gördüm...

Sizlerdenden ricam, 65ud8900, 65ub9100, 65ud9400, 65ud9650 arasındaki farkları teknik detayları yazmanız mümkün mü?.. 

-Panel VA mı IPS mi ?
-Parlaklık değerleri kıyaslamak açısından nit olarak biliniyor mu ?
-Aydınlatma biçimi edgeled yada directled mi ?
-Renk açısından görüntü işleme açısından hangi anakarta sahipler hangi tvler.. ve bu anakartların becerileri farklılıkları nelerdir (mb100,mb120,mb130 vs) ?
-Hertz 4tv de de 100 hz olmasada yanyana mağazalarda gördüğümde ud9400 ud9650 öne çıkıyor, bunu sağlayan panel kalitesimidir yoksa işlemci gücümüdür ?
-Son olarak bazen aynı seride va ıps panel farklı çıkışlı olabiliyor sizlerden çok duyduk, böyle durumlar da varmıdır, varsa nasıl anlayabiliriz ?

Kısaca kendi aralarında teknik bir karşılaştırma mümkünmüdür.. öncelikle sevgili Adem bey (Ado) ve sevgili forumdaşlarım.. herkes bildiklerini paylaşırsa güzel bir kıyaslama rehberi olur diye düşünüyorum, teşekkürler tekrardan

Öncelikle aramıza hoş geldiniz.

Oldukça bilgi birikimi oluşturabilecek ve son zamanlarda artık oldukça yüksek talep görmeye başlayan 65'' ürünler ile ilgili derin bilgiler barındırabilecek bir konu olabilecek gibi duruyor bu başlık.

Ben elimden geldiğince bildiğim, bilmiyorsam da erişebildiğim bilgileri buraya paylaşmaya çalışıırm.

Yalnız konu derin, model sayısı fazla, bu nedenle karşılaştırma işlemleri uzun sürecektir bu nedenle kendi üzerime düşen kısımlarla ilgili çalışma yapabilmek adına kısa bir zamana ihtiyacım olduğunu belirtmek isterim.

Forumda panel konusunda meraklı ve araştırmacı arkadaşlarımız da var,bu esnada kendileri de bulabildikleri kadar bilgi paylaşırlarsa ortaya oldukça faydalı bir çalışma çıkacaktır düşüncesindeyim.  :ok:

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Günaydın;

Şöyle bir karşılaştırma yaptım.

''Şu da eklense iyi olur'' diyeceğiniz özellikler var ise ekleyelim. :ok:

bLOPGb.png

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bunun dışında ''Şu soruların cevabını alamadım'' dediğiniz yerler var ise onlarla da bilahare ilgilenirim. :ok:

ÖNEMLİ NOT: Arkadaşlar bir arkadaşımızın hatırlatması ile sonradan aklıma geldi ve yazma gereği duydum. 

Örnek üretimler son üretimlerdir. 

Üretim koşulları gereği modeli X olmasına rağmen iki farklı kod ile üretilen ve her üretimde farklı kombinasyonlar olan ürünler de mevcuttur. 

Yani Modeli 65XX7890 şeklindedir, ancak 10101111 kodu ile bu ürün X panel,10101112 kodu ileaynı modelürün Y panel ile üretilebilir. 

Benim seçtiğim ürünler hep üretim tarihine göre en son üretilenlerdir. önceki üretimlerde durum farklılık gösterebilir. Bu nedenle satın almadan evvel seri numarasını satıcıdan ister bana ulaştırırsanız KESİN kontrol yapabiliriz.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Umut Barış' Alıntı:
Ürünlerin menüsünde film algılayıcı ayarı yoksa (Ekran > Gelişmiş ayarlar) o üründe yazılımsal hızlandırma olmayabilir.

Benim aldığım Vestel'de 400 Hertz diyordu ama menüde Movie Sense (Film Algılayıcı) yoktu. 

LG TV'lerde gördüğüm yazılımsal hızlandırma bariz benim TV'de yoktu.

Yazılımsal hızlandırma aynı kareyi defalarca eklemeyle oluşan birşey. FPS'yi artırıyor yani. 

TV'yi alalı yaklaşık 4-5 yıl oldu ve mahkemeye başvurmadım. 

Buna dikkat edin. Vestel sattığı çoğu TV'ye yazılımsal hızlandırma var diyerek kutusuna ibare basıyor. (SMR,RMR,NMR gibi)

Ben sizin şu yazılımsal hızlandırma konusunu nasıl algıladığınızı anlayamadım.

Bu cümleyi bir kaç keredir yazıyorsunuz ve konu uzamasın diye de ha hu falan dedim ama, Bilgisayarlardaki overclock konusu ile tv lerdeki yazılım ile hertz oynaması konusunu karıştırıyor olabilirmisiniz acaba?

M Çevrimdışı

metkaya

Yeni Üye
2 Ocak 2018
24
Adem bey şimdiden çok teşekkürler, konu doldukça ve diğer arkadaşlarda katılımcı oldukça güzel bir rehber hazırlıyacağız sizinde sayenizde inşallah.

-Şunu sorabilirim, bir vidyonun veyahut tv görüntüsünün akıcı oynatılabilmesi, yada kısaca tv yi 100 hertz yapan donanım nedir tam olarak acaba son kullanıcının bildiği manada?

İşlemcimi, anakartmı, panelmi vs? 

-Bu tv modelleri arasında hangisi hem akıcı hem de parlak ve canlı renk sunma becerisine en yakın modeldir diyebiliriz.. Bazen herzaman en üste konumlandırılmış model en iyisi olmamakta :), bu sebeple açıkca sormak istedim

-Bir diğer merakım, mb120 ve mb130 vs anakartların artıları eksileri becerileri ne olabilir?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Ado' Alıntı:
Umut Barış' Alıntı:
Ürünlerin menüsünde film algılayıcı ayarı yoksa (Ekran > Gelişmiş ayarlar) o üründe yazılımsal hızlandırma olmayabilir.

Benim aldığım Vestel'de 400 Hertz diyordu ama menüde Movie Sense (Film Algılayıcı) yoktu. 

Yazılımsal hızlandırma aynı kareyi defalarca eklemeyle oluşan birşey. FPS'yi artırıyor yani. 

Buna dikkat edin. Vestel sattığı çoğu TV'ye yazılımsal hızlandırma var diyerek kutusuna ibare basıyor. (SMR,RMR,NMR gibi)

Bu cümleyi bir kaç keredir yazıyorsunuz ve konu uzamasın diye de ha hu falan dedim ama, Bilgisayarlardaki overclock konusu ile tv lerdeki yazılım ile hertz oynaması konusunu karıştırıyor olabilirmisiniz acaba?

Abi tv'deki overclock ile ne ilgisi var? Vestel'in Movie Sense diye tanıttığı özellik nedir? 
Bizim tv'lerde yazılımsal hızlandırma varsa neden TV yayınları 60 FPS de oynamıyor? 
Aynı yayını LG TV'de izliyorum daha akıcı?

M Çevrimdışı

metkaya

Yeni Üye
2 Ocak 2018
24
Adem bey tablo için çok teşekkürler, herkese çok yardımcı olacaktır..

Tabloya parlaklık değerlerini yada yeteneğini belirten ve tvler malum 100hz değil ama birbirleri arasında kıyaslamak için akıcılık yeneteklerini belirten değerlerde eklememiz mümkün olursa çok seviniriz. teşekkürler

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
metkaya' Alıntı:
Adem bey şimdiden çok teşekkürler, konu doldukça ve diğer arkadaşlarda katılımcı oldukça güzel bir rehber hazırlıyacağız sizinde sayenizde inşallah.

-Şunu sorabilirim, bir vidyonun veyahut tv görüntüsünün akıcı oynatılabilmesi, yada kısaca tv yi 100 hertz yapan donanım nedir tam olarak acaba son kullanıcının bildiği manada?

-Bu tv modelleri arasında hangisi hem akıcı hem de parlak ve canlı renk sunma becerisine en yakın modeldir diyebiliriz.. Bazen herzaman en üste konumlandırılmış model en iyisi olmamakta :), bu sebeple açıkca sormak istedim

-Bir diğer merakım, mb120 ve mb130 vs anakartların artıları eksileri becerileri ne olabilir?

Selamlar;

Şu hertz konusunu kim çıkarttıysa Allah tepesinden baksın diyorum ben :kıskıs:

Konunun karışma sebebi, aslında hertz teriminin temel elektrik kavramlarından ve elektroniğin yapı taşlarının önemli bir üyesi olmasından kaynaklanıyor.

Fakat LCD dünyasında hertz konusu (Daha önce crt tv lerde 100hz vardı) farklı lanse edildi ancak farklı anlaşıldı veya anlatıldı.

Bakınız konuya tam hakim olabilmek için öncelikle

HERTZ NEDİR
SATIR TARAMA NEDİR
İNTERLACED NEDİR
PROGRESSİVE NEDİR
FPS NEDİR
PAL NEDİR
PANEL NASIL ÇALIŞIR
GÖRÜNTÜ NASIL OLUŞUR

Sorularının cevaplarını vermemiz gerekir.

Bu cevapları vermeliyiz ki, koca koca kurumlar, bu bilgi eksiklikleri nedeniyle sahtekarlıkla suçlanmasın.

Benim ömrüm bu görüntü teknolojilerini kurcalamakla geçti. Ben TV tamir etmeye başladığımda,PL504 PY88 kodlu labmalar vardı ki daha lambalı tv ler zamanından beri bu mevzuları kurcalamaktayım. CRT tv ler zamanında bize geceler boyunca arıza aratan o osilatör frekansı olan 15625 hertz’i stabil hale getirmek için çektiğimizi biz biliriz zira osilatör frekans sapması demek, horizantel driver transistörün çaaat diye patlaması demekti o zamanlar :))

Bakın yine bir hertz den bahsettim hem de 15625 hertz, gerçek rakamdır bu, sallama değildir ben de uydurmadım. Bu bir satır frekans sayısıdır ve yatay taramanın rakamıdır. Yani horizantel.

Bunun bir de vertikal olanı vardır o da 50 dir ki bu 50 bizim bildiğimiz 50hz dir.

İşte konu burada karışmaya başlar. O nedenle hafif karıştırıp sonra toparlamak adına şunları yazmam gerekir ki normalde bir tvde (CRT) görüntü nasıl oluşurdu onu anlayalım ve bu 50 hz nin sihrini çözelim sonra da neden 100 200 yapılmaya çalışıldığını anlamaya başlayalım.

Bakınız görüntünün, daha doğrusu ekranda sadece 1 kare resmin oluşması için ekranın tamamının taranması gerekir, bu da hem yatay hem de dikey şekildedir. Yatay tarama frekansı 15625 Hz'dir. Saniyede 25 resim seçildiğine göre 15625/25=625 satır vardır. Bir satırın meydana gelebilmesi demek, 1 saniyede 15625'in bir satıra düşen payı demektir. 1/16525=64 µsn (0,000064 sn) 625 satırlık ekranda sadece 625 satırın bir kere taranması ekranda sadece bir resmin oluşması demektir. Bunu için geçen süre 625*0,000064=0,04 sn'dir. 1 saniyede 25 resmin tarandığını hesaplarsak 0,04*25=1 sn eder ki, böylece normal olarak resim anlaşılır hale gelir.

Düşey tarama frekansı 50 Hz'dir. Yani, 50 Hz'lik düşey frekansı ile 25 resim taranmış olur. 625 satır 25 kere taranmakla 1 saniyede 15625 Hz'lik yatay oluşur. Resmin oluşmuş olması için 625 satırlık 25 resmin bulunması durumunda 1 saniyede 625*25=15625 alan taranmış olur.

Arkadaşlar bu teknoloji geldi geçti, sistem değişti, artık lcd tv lerimiz var. Peki tarama teknolojisi bitti mi? Tabi ki bitmedi.

Şu an kullandığımız interlaced yöntemi de bir tarama protokolüdür. Bu protokol ekranda önce tek satır sırasını, daha sonra çift satır sırasını doldurarak 1 kare resim için bir bütün oluşturur.

Şöyle düşünün bir sistem var, o sistem o koca ekranı önce tek satırlar sonra da çift satırlar olarak tarayacakta size sadece 1 kare resim gösterecek.
Burada tabi şu bilgiyi de vermek gerekiyor.

Normalde sinema filmlerinde saniye başına 24 kare düşer ki tv söz konusu olduğunda bu 25 karedir.

lO2zmX.png

Taranan satırlar şu şekildedir

Yg25n2.png

Bu aşağıdaki, eğitimlerde de kullandığımız bilinen bir resimdir ancak konuyu güzel özetler.

vjdo1z.png

Aşağıya bir yer rezerve ediyorum. yarın devam ederim.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Kafaları en çok kurcalayan konuların başında ise bu hertz konusu ve sahne yenileme hızı karmaşaları gelir.

Yukarıda verdiğim bilgiler doğrultusunda HERTZ, aslında temelinde bir fizik terimidir. Bilimsel açıklaması, kaynaklarda belirtildiği üzere Hz simgesiyle gösterilen ve bir saniyede bir titreşim yapan devirli bir olayın frekansına eşit olan frekans birimi. şeklindedir.Devirli dediğimizde bu sefer işin içine motor girdi. aşağıdaki örneğimizde karşımıza çıkan ise180hz oldu

nOV7ql.png

Enteresandır ki aslında duyma organımızın da temelinde hertz vardır, malum insan kulağının belli hertz ve kilohertzleri duyup duymama yeteneği de bilimsel veriler arasındadır. Daha detaylı bilgi verecek olursak yine kaynak kullanarak şu açıklamayı yapıştırabilirim buraya. , sans-serif]İnsan kulağı 20-20.000 Hz arasındaki sesleri duyar. Bu sınırın altındaki seslere infrasonik, üstündeki seslere de ultrasonik sesler denir. Konuşma sesi aralığı da 500-2000 hz arasında değişir.

İnsan kulağı ve hertz

p6qgL0.jpg

Şehir şebekesi dediğimiz evimizin duvarlarındaki prizlerde bulunan voltaj 220 dir (Artık 230) ancak hertz değeri 50 dir. 40 olsa sistemler çalışmaz, çalışanı da sağlıklı çalışmaz zira temel elektronik ile çalışan sistemlerimizde bulunan saatler dahi bu hertz temel alınarak kodlanmıştır. İşte size dünyadan bazı ülkelerin şebekelerindeki hz değerleri

vjdEW6.png

Tüm bu veriler doğrultusunda özetlersek eğer;

Hertz dedik, fizik dedik, şebeke dedik, kulak dedik, motor dedik, tüplü tv dedik fakat hepsinde hertz olmasına rağmen ya hepsinde farklı anlamlar ile karşılaştık,ya da hepsinde farklı değerler ile karşılaştık.

TV dünyasından yola çıktık ama klima kompresöründe bile hertz ile karşılaştık. Ne yani şimdi bu üçkağıtçı firmalar bizi kazıklıyormu? Yoksa TV içerisine klima kompresörü takıyorlar da bizim haberimizmi yok??? Mahkemeye vermek lazım :kıskıs:

Gelin konuyu toparlayalım biraz.

Öncelikle hertz kelimesiTV söz konusu ise ne ifade ediyor onu anlayalım.

TV'lerde Hertz (HZ) Nedir? Yenileme Hızı “Refresh Rate” Hertz; Saniye başına düşen görüntü “yinelenme” sayısını ifade eder. Yani, 50Hz bir televizyon, saniyede 50 resmi ekranda gösterir. Resimler de, Interlaced ve Progressive tarama adı verilen iki farklı teknikle oluşturulur ve kaynağından 50Hz olarak çıkar. (DVB-S, DVB-T, DVB-C, ANALOG) PAL yayınlar 625-line “Satır” / 50 field “Alan” (25 frame “Çerçeve” fps) NTSC yayınlar 60Hz 30 (frame “Çerçeve” fps)'dir.

Şimdi hertz aslında hayatımızın her aşamasında var. bunu 1 saniyelik zaman dilimindeki hareket sayısı olarak nitelendirelim ki kafamız karışmasın. Fakat şunu unutmayalım ki 1 saniyede motorun tur sayısı da,1 saniyede elektrik frekansının yukarı aşağı salınımı da,insan kulağının duyduğu bazı frekansları da hertz diye tanımlıyoruz bunu bir daha vurgulama gereği duyuyorum.

Önce size tüplü tv lerdeki 50hz ve 100hz farkları hakkında kısa bilgi vereyim.
Tüplü tv lerdeki konu TAM ANLAMI İLE şebekeye bağımlı bir konu idi zira ilk mesajımda yazdığım satır tarama frekansı olan 15625 hertzlik değer ile 625 satırlık alan birbiri ile bağlantılıydı. yani 1 saniyede ekranın ne kadar taranacağına şebekedeki hertz karar verirdi. Demek ki elektriğin 1 saniyede 50 kere yukarı ve aşağı salınımı tam anlamı ile bizim izleme şeklimize etkendi.

Burada hemen bir ara detay vermem gerekiyor, Bizlerin tv de gördüğümüz o AKICI her karenin arasında aslında bir karanlık ekran var, yani 1 görüntü,1 karanlık, 1 görüntü,1 karanlık şeklinde ilerliyor sistem ama tabiki biz bunu görmüyoruz.

Peki görmediğimiz bir şeyi daha iyi anlayabilmek için gelin aşağıdaki videoya bakalım

Aslında herşey bilimsel olarak ve insan gözünün algı yeteneğinin üzerine inşa edilmiştir.
Videoda sayfa ne kadar hızlı hareket ediyorsa o derece akıcı algılıyoruz çizimleri.

Ve yine eskilerimiz bilir, ''Çok tv izleme gözlerin yorulur'' derlerdi, evet aslında gerçekten yorulurdu zira gözümüz saniyeler içerisindeki bütün o karanlık olan ve yenilenen sahneleri aslında görürdü. İşte şebeke frekansı 50 hz ise o sahne yenileme 1 saniyede 50 kere olurdu, şebeke 100hz olduğunda ise bu iki katına çıkar ve hissedilmezdi. (En azından daha az hissedilirdi)

Gelin bir de şöyle değerlendirelim;

1 sahne için bize sadece 10 kare kullanılsaydı ne olurdu? 100 kare kullanılırsa ne olur?

Videoyu hatırlayın,cevap videoda var :ok:

Peki 50hz 100hz ye nasıl döndürüldü?

Basit;

Aslında sistem önce inverte edildi, şebekeden gelen 220V 50Hz ayrı bir üniteye alındı bunun adına da 100hz modülü dendi, şebekeden 220V50hz girilen bu devreden, 220V100hz olarak çıkıldı ve TV bu enerji ile beslendi. Aslında tv içerisine extra bir donanım takıldı bunu yapmak için ve çok da büyük etkisi görüldü. Elbette ki TV içerisindeki 50hz olan tüm sistem donanımsal olarak 100hz ye uyarlandı öncesinde.

Ancak sistemdeki sorunlar ve frekans uyumsuzlukları yanısıra, insanoğlundaki o hep DAHA DAHA DAHA dürtüsü durmadı elbette. Bu süreçte teknoloji gelişti, panel tip tv ler yaygınlaştı fakat bu saniye başına kareler ve tarama teknolojisinin değişimi/gelişimi yeni sorunları ortaya çıkarttı. İlk nesil lcd tv leri hatırlayanlarınız o dönemin rezil görüntülerini ve berbat altyazılarınıda hatırlar mutlaka.

Burada yine devreye 100hz sistemleri girdi bazı modellerde ancak yeterli olmadı. Bu aşamada mühendisler, yayın ve görüntü teknolojilerinin değişmesi ve gelişmesini takiben ürünün TAMAMINI 100hz yapmak yerine sadece görüntü aygıtını yani paneli 100hz yapma yoluna gitti ve yaptılar. Elbette ki bunun bir de donanım maliyeti ortaya çıktı ve olsa olsa 100hz yaptılar, velev ki tüm imkanları zorladı ve 200 hz yaptılar,ya sonrası?

Sistemlerin bu derece inceltilmeye hafifletilmeye, daha az maliyetle üretilmeye çalışıldığı, az enerji tüketmeye odaklandığı, daha estetik kaygısı ile üretilen tv lerde bu donanımlar hem ekstra ısı üretip hem fazladan çok enerji tüketip hem de acaip yer kaplamaya başlayınca buna da çözüm arandı ve bu sefer işin içine kodcular girdi. Yani yazılım.

Şu bilgileri hatırlayalım. Ne demiştik? Saniyede belli bir kare ve aralarda karanlık ekranlar vs.

Peki 1 saniyede 50-60 kare ve aradaki geçiş ekranlarının yarattığı rahatsızlıklar nasıl elimine edilebilirdi? zaten çekim bile bu teknoloji üzerine yapılmış ise olmayan kareler mi ekleyeceklerdi aralara? EVET.

Şimdi burada bir mola daha vermemiz gerekiyor zira, bu sefer de LCD hücrelerin çalışma şeklini anlamak zorundayız.

LCD nin ana teması olan kristal hücrelerin hareketleri aslında kısmen birer mekanik harekettir. Yani açılır ve kapanır bir durum var ortada, bu da o açılıp kapanma esnasında bir zaman harcama anlamı taşırki buna da tepki süresi denir. İşte bu tepki süresini minimalize edebilmek de yine bir saniyelik döngüde müdahale zorunluluğu getirmiştir. Bu müdahale şekline de fake refresh rate diyebilirmiyiz bunu bir düşünün bakalım. :ok:

İşin temelinde gerek hertz değerleri ile yazılımsal olarak oynamak olsun, gerekse kareler arasına aslında olmayan kareler eklensin bunların hepsi bir noktadan sonra sadece donanım müdahaleleri ile olamayacağına kanaat getirildiği için yazılımcılar ile ortak çalışmanın birer sonucudur.

Konu aslında böyle 3-5 satıra sığdırılabilecek birkonu değil ancak kırpa kırpa özetleye özetleye ancak bu çıkıyor ortaya.Açıkçası zaman sorunum da yok dersem yalan olur :kıskıs:

Elimden geldiğince ilave etmeye, eksik kalan kısımları tamamlamaya çalışırım. :ok:

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Umut Barış' Alıntı:
Ado' Alıntı:
Umut Barış' Alıntı:

Abi tv'deki overclock ile ne ilgisi var? Vestel'in Movie Sense diye tanıttığı özellik nedir? 
Bizim tv'lerde yazılımsal hızlandırma varsa neden TV yayınları 60 FPS de oynamıyor? 

''Movie sense nedir?'' diye bana soracağına kullanma kılavuzunu açıp oku, orada hem ne işe yaradığı, hem de hangi  koşullarda kullanman gerektiği yazıyor.

''Overclock ile ne ilgisi var?'' diye soracağına, sorduğum soruya cevap verseydin de senin tv deki yazılım hızlandırması denilen şeyden ne anladığını anlasaydık ona göre cevap yazsaydık. 

Burada bazı ithamlarda bulunmadan evvel bazı araştırmalar yapmak makul olur bence.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Ado' Alıntı:
Umut Barış' Alıntı:
Ado' Alıntı:

''Movie sense nedir?'' diye bana soracağına kullanma kılavuzunu açıp oku, orada hem ne işe yaradığı, hem de hangi  koşullarda kullanman gerektiği yazıyor.

''Overclock ile ne ilgisi var?'' diye soracağına, sorduğum soruya cevap verseydin de senin tv deki yazılım hızlandırması denilen şeyden ne anladığını anlasaydık ona göre cevap yazsaydık. 

Burada bazı ithamlarda bulunmadan evvel bazı araştırmalar yapmak makul olur bence.

Ben ithamda bulunmadım ki? Vestel'le ilişkisi olan sizsiniz ve size sorup öğreneyim dedim doğal olarak.  :sırıtma2:

Yazılımsal hızlandırma frame ekleyerek olmuyor mu? Başka yolu var mı? Vestel'in yazılımsal hızlandırması nasıl? 

Bana bunu açıklayın, benim başka bir isteğim yok.

gurkan Çevrimdışı

gurkan

Aktif Üye
26 Eki 2017
254
Ado' Alıntı:
metkaya' Alıntı:
Adem bey şimdiden çok teşekkürler, konu doldukça ve diğer arkadaşlarda katılımcı oldukça güzel bir rehber hazırlıyacağız sizinde sayenizde inşallah.

-Şunu sorabilirim, bir vidyonun veyahut tv görüntüsünün akıcı oynatılabilmesi, yada kısaca tv yi 100 hertz yapan donanım nedir tam olarak acaba son kullanıcının bildiği manada?

-Bu tv modelleri arasında hangisi hem akıcı hem de parlak ve canlı renk sunma becerisine en yakın modeldir diyebiliriz.. Bazen herzaman en üste konumlandırılmış model en iyisi olmamakta :), bu sebeple açıkca sormak istedim

-Bir diğer merakım, mb120 ve mb130 vs anakartların artıları eksileri becerileri ne olabilir?

Selamlar;

Şu hertz konusunu kim çıkarttıysa Allah tepesinden baksın diyorum ben :kıskıs:

Konunun karışma sebebi, aslında hertz teriminin temel elektrik kavramlarından ve elektroniğin yapı taşlarının önemli bir üyesi olmasından kaynaklanıyor.

Fakat LCD dünyasında hertz konusu (Daha önce crt tv lerde 100hz vardı) farklı lanse edildi ancak farklı anlaşıldı veya anlatıldı.

Bakınız konuya tam hakim olabilmek için öncelikle

HERTZ NEDİR
SATIR TARAMA NEDİR
İNTERLACED NEDİR
PROGRESSİVE NEDİR
FPS NEDİR
PAL NEDİR
PANEL NASIL ÇALIŞIR
GÖRÜNTÜ NASIL OLUŞUR

Sorularının cevaplarını vermemiz gerekir.

Bu cevapları vermeliyiz ki, koca koca kurumlar, bu bilgi eksiklikleri nedeniyle sahtekarlıkla suçlanmasın.

Benim ömrüm bu görüntü teknolojilerini kurcalamakla geçti. Ben TV tamir etmeye başladığımda,PL504 PY88 kodlu labmalar vardı ki daha lambalı tv ler zamanından beri bu mevzuları kurcalamaktayım. CRT tv ler zamanında bize geceler boyunca arıza aratan o osilatör frekansı olan 15625 hertz’i stabil hale getirmek için çektiğimizi biz biliriz zira osilatör frekans sapması demek, horizantel driver transistörün çaaat diye patlaması demekti o zamanlar :))

Bakın yine bir hertz den bahsettim hem de 15625 hertz, gerçek rakamdır bu, sallama değildir ben de uydurmadım. Bu bir satır frekans sayısıdır ve yatay taramanın rakamıdır. Yani horizantel.

Bunun bir de vertikal olanı vardır o da 50 dir ki bu 50 bizim bildiğimiz 50hz dir.

İşte konu burada karışmaya başlar. O nedenle hafif karıştırıp sonra toparlamak adına şunları yazmam gerekir ki normalde bir tvde (CRT) görüntü nasıl oluşurdu onu anlayalım ve bu 50 hz nin sihrini çözelim sonra da neden 100 200 yapılmaya çalışıldığını anlamaya başlayalım.

Bakınız görüntünün, daha doğrusu ekranda sadece 1 kare resmin oluşması için ekranın tamamının taranması gerekir, bu da hem yatay hem de dikey şekildedir. Yatay tarama frekansı 15625 Hz'dir. Saniyede 25 resim seçildiğine göre 15625/25=625 satır vardır. Bir satırın meydana gelebilmesi demek, 1 saniyede 15625'in bir satıra düşen payı demektir. 1/16525=64 µsn (0,000064 sn) 625 satırlık ekranda sadece 625 satırın bir kere taranması ekranda sadece bir resmin oluşması demektir. Bunu için geçen süre 625*0,000064=0,04 sn'dir. 1 saniyede 25 resmin tarandığını hesaplarsak 0,04*25=1 sn eder ki, böylece normal olarak resim anlaşılır hale gelir.

Düşey tarama frekansı 50 Hz'dir. Yani, 50 Hz'lik düşey frekansı ile 25 resim taranmış olur. 625 satır 25 kere taranmakla 1 saniyede 15625 Hz'lik yatay oluşur. Resmin oluşmuş olması için 625 satırlık 25 resmin bulunması durumunda 1 saniyede 625*25=15625 alan taranmış olur.

Arkadaşlar bu teknoloji geldi geçti, sistem değişti, artık lcd tv lerimiz var. Peki tarama teknolojisi bitti mi? Tabi ki bitmedi.

Şu an kullandığımız interlaced yöntemi de bir tarama protokolüdür. Bu protokol ekranda önce tek satır sırasını, daha sonra çift satır sırasını doldurarak 1 kare resim için bir bütün oluşturur.

Şöyle düşünün bir sistem var, o sistem o koca ekranı önce tek satırlar sonra da çift satırlar olarak tarayacakta size sadece 1 kare resim gösterecek.
Burada tabi şu bilgiyi de vermek gerekiyor.

Normalde sinema filmlerinde saniye başına 24 kare düşer ki tv söz konusu olduğunda bu 25 karedir.

lO2zmX.png

Taranan satırlar şu şekildedir

Yg25n2.png

Bu aşağıdaki, eğitimlerde de kullandığımız bilinen bir resimdir ancak konuyu güzel özetler.

vjdo1z.png

Aşağıya bir yer rezerve ediyorum. yarın devam ederim.

:çüş: :çüş: :çüş:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt