VESTEL 65UD8900 Ürün İncelemesi

M Çevrimdışı

Merkans

Yeni Üye
30 Eki 2017
22
Tekrar merhaba arkadaşlar;

65UD8900 modeli tv elime ulaştı, sorunsuz kurulumu yapılıp, çalışır vaziyette tarafıma teslim edildi.

Bir süre evde olamayışım ve de ürünü yeterince kullanmadan yorum yapmak istemediğim için biraz geç dönüş yapmak durumunda kaldım. İlk gözlemlerime göre;

1- Ekran büyüklüğü gerçekten benim için biraz abartılı geldi (eşim çok memnun ama bana laf söyletmiyor) tam olarak alışamadım. Odanın en sonundan izlemeye çalışıyorum. Bana kalırsa 55 inç daha idealdi odamız için…

2- Renk canlılığı harika, zaten vestele ilgim çalıştığım dairede müdürümüzün kullandığı vestel tv deki renk canlılığı görmem ile başladı, özellikleri arasında hdr var yazıyor, açıp kapama gibi bir seçenek görmedim, ancak tv nin kendi uygulamasında hdr video açabildiğini gördüm. Telefonlardan bildiğim kadarıyla bu özelliği desteklemeyen telefonlarda hdr seçeneği açılmıyor.

3- Renkler harika olması ile birlikte görüntü kalitesi de bana çok güzel geldi, çamur, bulanık görüntü gibi bir olumsuzlukla karşılaşmadım.

4- Panel köşelerinden ışık saçılması, ölü piksel gibi bir sıkıntımda yok, maaşallah diyim.

5- smart tv özelliği benim için yeterli, puhu tv uygulamasından sorunsuz fi’ nin 2. Sezonu Çi’nin birinci bölümünü sorunsuz izledim. Ekran yansıtma özelliğini Gm android 4 one (saf android sürümü) telefonum ile çalıştıramadım. Uğraşlarım sonucu bunun google’ın diğer platformlara desteğini çekmesi sonrası nougat sürümü ile yaşanan bir sorun olduğunu anladım. Eşimin S8 telefonu ise nougat sürümü olmasına rağmen sorunsuz bir şekilde bunu başardı. Sanırım bu da samsung connect özelliği sayesinde…

6- Gelelim bir türlü aşamadığım TRT 4K izlerken özellikle uzak manzara çekimlerinde aydınlık, bol güneşli ortamlarda, kamera akarken özellikle yeşil rengin üzerinde local olarak yaşanan titrememsi görüntü kayıpları, sanırım tv nin donanımsal yetersizliği nedeniyle yaşanan bir sorun. Ancak bu durum tam test edemedim ama özellikle trt nin kendi belgesel çekimlerinde barizleşiyor. Bilgisayar aracılığıyla youtubedan izlediğim 4k videolarda (kalite olarak manuel 1480p yi seçerek) bu sorunla karşılaşmadım diyebilirim. Sanırım 4k fast diye belirlenmiş bir videoda da böyle sorunlar, görüntü kayıpları ile karşılaştım.

Bu sorunumun bir testi var mıdır. Sorun donanımsal mı, yazılımsal mı, uydu kablosu sorunu mu, yayın kaynaklı mı bilemiyorum. Ayrıca bu bir panel arızası mıdır onu da bilmiyorum. Bu konuda Adem Bey özellikle sizin görüşlerinize ihtiyacım var. Ayrıca bu bir konu başlığı olarak mı açılmalı burda mı yer almalı bu konuda da yönlendirmelerinize ihtiyacım var.

a18053f85d8d3495430798da3465dee3.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Cvp: VESTEL 65UD8900 Ürün İncelemesi

Her zaman söylediğimiz gibi, Öncelikle ürününüz hayırlı olsun.

Umarım uzun yıllar servis yüzü görmeden kullanırsınız. :ok:

TV konusu o kadar hassas bir denge ki, bahsi geçen yeşil alan sorunu tv kaynaklımı değil mi bunu anlamak için panel testleri uygulamak dorğu olur düşüncesindeyim, lakin harici kaynaktan verilen yayın ile bu sorunun görülmemesi insanda Banwwith ve/veya bitrate sorunu da olabilir düşüncesi uyandırıyor.

Yani bu durumda eğer olası bitrate sorunu ise bu durumda TV de kusur aramamız yanlış olabilir.

Peki panel testi OK
Bitrate OK
Bandwith OK

ise o halde sorun ne olabilir?

Bu sorunun cevabı Video Processor de yani görüntü işlemcide yatar, lakin bu tezimzi de çürütebiliriz zira VP unsuru dahili veya harici kaynak ayırmaz, ne gelirse gelsin aynı protokol ile işler, biz harici kaynaktan yayın verdiğimizde VP düzgün işlediğine göre o halde burada da sorun yok diyebiliriz.

Bu durumda dahili uydu alıcının işlemci hzıında kusur arayalım ve eğer imkan var ise sizden harii bir HD uydu alıcısı ile aynı yayını izlemenizi ve sonucu bildirmenizi rica edeceğim. (kaliteli bir uydu olsun lütfen, şu bimde satılan 39 luklar vs işimzi görmez)  :ok:

M Çevrimdışı

Merkans

Yeni Üye
30 Eki 2017
22
Teşekkür ederim Adem Bey, bahsettiğim gibi sorun sadece 4k da oluyor dolayısıyla harici uydu alıcının da 4k destekli bir alıcı olması lazım değil mi, o da pahalı, acaba servis gelip inceler mi bu durumu, onlarda bu receiverlardan varsa test etmiş oluruz.

Bir de Adem Bey önceki forum başlığında yazmıştım burda kopyala yapıştır yaparken kaçırmışım, servis menüsünde MB130 yazıyor bu sanırım anakartımın modeli değil mi, bu üzücü bir haber midir, panel için de farklılık anlamına gelir mi?

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

Merkans' Alıntı:
Teşekkür ederim Adem Bey, bahsettiğim gibi sorun sadece 4k da oluyor dolayısıyla harici uydu alıcının da 4k destekli bir alıcı olması lazım değil mi, o da pahalı, acaba servis gelip inceler mi bu durumu, onlarda bu receiverlardan varsa test etmiş oluruz.

Bir de Adem Bey önceki forum başlığında yazmıştım burda kopyala yapıştır yaparken kaçırmışım, servis menüsünde MB130 yazıyor bu sanırım anakartımın modeli değil mi, bu üzücü bir haber midir, panel için de farklılık anlamına gelir mi?

Elbette kontrol sağlarlar, hatta detaylı bir bildirim ile, donanımlı gelmelerini de sağlayabilirsiniz. Lakin sorun şu ki ekipman anlamında donanımlı gelseler de, kötüleme anlamında değil bu cümlelerim lakin içlerini çok iyi bildiğim için gelecek olan ekibin teknik bilgi anlamında çok donanımlı gelecekleri konusunda tereddütlerim var elbette.

Tabii ki yine de olası bu durumun kayıtlara geçmesi adına mutlak abir kontrol sağlatmalısınız.  :ok:

MB130 konusu teknik sorun değil, Ayrıca biliyorum sık sık telaffuz ederim gönlümdeki aslan MB120 dir fakat yeni nesil olması ve (MB120 2 yaşına doğru gidiyor) geliştirme çalışmalarının devamının uzun sürecek olması bize ayrı bir avantaj sağlar. 

Panel konusu sorun değil, her panele hermen hemen her anakart istenirse kullanılır onda teknik bir engel yok. Sizin üründe panel kontrolü yapmışmıydık?

M Çevrimdışı

Merkans

Yeni Üye
30 Eki 2017
22
Ado' Alıntı:
Merkans' Alıntı:

Elbette kontrol sağlarlar, hatta detaylı bir bildirim ile, donanımlı gelmelerini de sağlayabilirsiniz. Lakin sorun şu ki ekipman anlamında donanımlı gelseler de, kötüleme anlamında değil bu cümlelerim lakin içlerini çok iyi bildiğim için gelecek olan ekibin teknik bilgi anlamında çok donanımlı gelecekleri konusunda tereddütlerim var elbette.

Tabii ki yine de olası bu durumun kayıtlara geçmesi adına mutlak abir kontrol sağlatmalısınız.  :ok:

MB130 konusu teknik sorun değil, Ayrıca biliyorum sık sık telaffuz ederim gönlümdeki aslan MB120 dir fakat yeni nesil olması ve (MB120 2 yaşına doğru gidiyor) geliştirme çalışmalarının devamının uzun sürecek olması bize ayrı bir avantaj sağlar. 

Panel konusu sorun değil, her panele hermen hemen her anakart istenirse kullanılır onda teknik bir engel yok. Sizin üründe panel kontrolü yapmışmıydık?

Evet "Ürün LG IPS 65"UHD DLED BMS UNB panele sahip MB130 anakartlı üründür" demiştiniz, anakartı da burda belirtmişsiniz zaten, ben tekrar teyit ettirmiş gibi oldum kusura bakmayın.

Diğer taraftan servisten gelen arkadaş "televizyon nasıl sorun yaşanan bir model midir" sorumuz üzerine samsung panel var bunda dedi ama sanki biraz bizi idare etmek adına öylesine söyledi

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

Merkans' Alıntı:
Ado' Alıntı:

Evet "Ürün LG IPS 65"UHD DLED BMS UNB panele sahip MB130 anakartlı üründür" demiştiniz, anakartı da burda belirtmişsiniz zaten, ben tekrar teyit ettirmiş gibi oldum kusura bakmayın.

Diğer taraftan servisten gelen arkadaş "televizyon nasıl sorun yaşanan bir model midir" sorumuz üzerine samsung panel var bunda dedi ama sanki biraz bizi idare etmek adına öylesine söyledi

Seriden kontrol ettiysem %100 doğru bilgidir verdiğim.

Modelden baktıysam ki elimden geldiğince bu konuda uyarıyorum, nadiren 2 li üretimler olabiliyor. dolayısı ile arkadaşın verdiği bilgi de doğru olabilir şimdi kafadan suçlamayayım bilgisiz diyerek.

Yanlış anlamayın gün içerisinde 100 lerce kontrol sağladığım için kime neye göre cevap verdiğim aklımda kalmıyor.  :ok:

Seriden kontrol sağlamadıysak, seri verirseniz kontrol eder kesin sonucu bildirebilirim.

M Çevrimdışı

Merkans

Yeni Üye
30 Eki 2017
22
Seri no: 7885194700061

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

Merkans' Alıntı:

V10109776 kodlu üretim LG IPS panel
V10112581 kodlu üretim SAMSUNG VA panel ile yapılmış

Sizin ürün ikinci nesil üretim (Yeni) ve SAMSUNG VA panel. Çocuk doğru bilgi vermiş. :ok:

M Çevrimdışı

Merkans

Yeni Üye
30 Eki 2017
22
Ado' Alıntı:
Merkans' Alıntı:

Sizin ürün ikinci nesil üretim (Yeni) ve SAMSUNG VA panel. Çocuk doğru bilgi vermiş. :ok:

Nasıl bir panel peki bu Adem Bey, işin aslı samsung olsun istemezdim ama inşaallah iyi çıkar

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

Merkans' Alıntı:
Ado' Alıntı:

Nasıl bir panel peki bu Adem Bey, işin aslı samsung olsun istemezdim ama inşaallah iyi çıkar

İşin gerçeği ben hep sonuca baktım isme değil.

Daha önce yazdığım bir yazıda belirtmiştim. VESTEL in tedarikçisi olan 4 firma yani SAMSUNG LG CHİMEİ ve AUO markalarından CHİMEİ olanıinsana en çin malı hissi uyandırıyor. Yine enteresandır ki bu paneller içerisinde görüntü ekrandan fırlayacakmış gibi görüntü veren bir paneldir CHİMEİ

Mesela siz dediniz ki SAMSUNG olsun istemezdim. Ben de isterdim ki keşke AUO olsaydı sizin panel. (ciddiyim)

Yani markaya takılı kalmayın üründe benim yazılarımdan etkilenmeden gördüğünüz performansa odaklanın.

SAMSUNG panellere gelince;

VESTEL in 1 numaralı tedarikçisidir. VA yapıda üretilir (LG ler IPS dir) 

VA ile IPS panelleri ayıran en temel özellikleri ise 

VA = Yüksek kontrast ve Hızlı tepkime
IPS= zengin renk algoritması ve Daha geniş açıdan izleme olanağı

Yani Sizin tv açı duyarlıdır

Tam karşısından izlediğinizde aldığınız performans ile, yakın ve yandan izlediğinizde aldığınız performans farklıdır.
IPS panelde bu sorunu yaşamazsınız.

Sorun şu ki IPS apanellerin de tepkime hızı düşüktür. Yüksek hızlı sahnelerde ghosting efekti görme olasılığınız VA lara nazaran daha yüksektir (ki artık yazılımlarla bu sournlarıda çözdüler)

Yani sizin tv den daha iyi kontrast, Daha iyi tepkime süresi alırısnız, Renk algoritması IPS kadar yüksek değildir ve açı duyarlıdır aralarındaki temel fark budur ancak daha teknik detaylarında griden griye farklılıkları vs de vardır. :ok:

M Çevrimdışı

Merkans

Yeni Üye
30 Eki 2017
22
Çok teşekkür ederim, incelerimi paylaşmaya devam ederim, araştırmalarım devam ediyor, tapatalk' ı da öğrendim forumdan soru gelirse cevaplamaya çalışacağım, herkese iyi geceler dilerim

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

Merkans' Alıntı:
Çok teşekkür ederim, incelerimi paylaşmaya devam ederim, araştırmalarım devam ediyor, tapatalk' ı da öğrendim forumdan soru gelirse cevaplamaya çalışacağım, herkese iyi geceler dilerim

:ok:

impossible Çevrimdışı

impossible

Yeni Üye
15 Kas 2017
68
Merkans' Alıntı:
Tekrar merhaba arkadaşlar;

65ud8900 modeli tv elime ulaştı, sorunsuz kurulumu yapılıp, çalışır vaziyette tarafıma teslim edildi.

Bir süre evde olamayışım ve de ürünü yeterince kullanmadan yorum yapmak istemediğim için biraz geç dönüş yapmak durumunda kaldım. İlk gözlemlerime göre;

1- Ekran büyüklüğü gerçekten benim için biraz abartılı geldi (eşim çok memnun ama bana laf söyletmiyor) tam olarak alışamadım. Odanın en sonundan izlemeye çalışıyorum. Bana kalırsa 55 inç daha idealdi odamız için…

2- Renk canlılığı harika, zaten vestele ilgim çalıştığım dairede müdürümüzün kullandığı vestel tv deki renk canlılığı görmem ile başladı, özellikleri arasında hdr var yazıyor, açıp kapama gibi bir seçenek görmedim, ancak tv nin kendi uygulamasında hdr video açabildiğini gördüm. Telefonlardan bildiğim kadarıyla bu özelliği desteklemeyen telefonlarda hdr seçeneği açılmıyor.

3- Renkler harika olması ile birlikte görüntü kalitesi de bana çok güzel geldi, çamur, bulanık görüntü gibi bir olumsuzlukla karşılaşmadım.

4- Panel köşelerinden ışık saçılması, ölü piksel gibi bir sıkıntımda yok, maaşallah diyim.

5- smart tv özelliği benim için yeterli, puhu tv uygulamasından sorunsuz fi’ nin 2. Sezonu Çi’nin birinci bölümünü sorunsuz izledim. Ekran yansıtma özelliğini Gm android 4 one (saf android sürümü) telefonum ile çalıştıramadım. Uğraşlarım sonucu bunun google’ın diğer platformlara desteğini çekmesi sonrası nougat sürümü ile yaşanan bir sorun olduğunu anladım. Eşimin S8 telefonu ise nougat sürümü olmasına rağmen sorunsuz bir şekilde bunu başardı. Sanırım bu da samsung connect özelliği sayesinde…

6- Gelelim bir türlü aşamadığım TRT 4K izlerken özellikle uzak manzara çekimlerinde aydınlık, bol güneşli ortamlarda, kamera akarken özellikle yeşil rengin üzerinde local olarak yaşanan titrememsi görüntü kayıpları, sanırım tv nin donanımsal yetersizliği nedeniyle yaşanan bir sorun. Ancak bu durum tam test edemedim ama özellikle trt nin kendi belgesel çekimlerinde barizleşiyor. Bilgisayar aracılığıyla youtubedan izlediğim 4k videolarda (kalite olarak manuel 1480p yi seçerek) bu sorunla karşılaşmadım diyebilirim. Sanırım 4k fast diye belirlenmiş bir videoda da böyle sorunlar, görüntü kayıpları ile karşılaştım.

Bu sorunumun bir testi var mıdır. Sorun donanımsal mı, yazılımsal mı, uydu kablosu sorunu mu, yayın kaynaklı mı bilemiyorum. Ayrıca bu bir panel arızası mıdır onu da bilmiyorum. Bu konuda Adem Bey özellikle sizin görüşlerinize ihtiyacım var. Ayrıca bu bir konu başlığı olarak mı açılmalı burda mı yer almalı bu konuda da yönlendirmelerinize ihtiyacım var.

a18053f85d8d3495430798da3465dee3.jpg

TRT 4K daki sorun yanlızca sizin tv de değil bendeki 55ua8300 mb120 anakartlı tv dede var.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

merhabalar 65ud8900 almak üzereyim. ne dersiniz? nette neredeyse hiç bilgi yok. akıllı tv yazılımı nasıldır etkin kullanabilir miyiz, kablo tv ile kullanacağım. ürünün paneli vs genel kanınız ne yönde?

cevaplarsanız sevinirim. ilgilenirseniz bende kol saatleri konusunda bilgi-tavsiye paylaşımında bulunabilirim.

Selamlar Değerli kardeşim;

En tarafsız en içten en teknik en samimi yorumları bu konuda bulabileceğinizi düşündüğüm için size bu linki paylaşıyorum mailinize.

Konuyu okuduktan sonra merak ettiğiniz ne var ise yine buradan sorabilirsiniz, %100 doğru cevap alacağınıza emin olabilirsiniz.

:ok:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri