Vestel 55" TV Gölgelenme Sorn.

N Çevrimdışı

nedimm

Aktif Üye
10 Ara 2017
493
mb230 kart dimi bu :(
ne yazıkki sorun yok özellikle 4k veya 2k videolarda bu sorunu yapmıyor ama SD ve HD uydu yayınlarında bunu yapıyor, Youtube orjinal bit değiri yüksek olan 1080p veya 1080i de bile sorun yok yayından mı yapıyor bilemiyorum Ben bu mb230 ana karta ısınamadım :)
daha konusunu açmadım ama mb230 ile devam üretim nedende u9500 sonrası mb130s ile u9400 ve u9401 dönüldü. Acaba sorun aşılamadı mı yoksa mb230 istenileni vermedi mi anlamadım.

Sonuç; Üzülerek, Ne kadar ekmek o Kadar köfte diyebiliriz
Slm fikoloji yazindan anladığım kadariyla mb130 a geri mi döndü Vestel yeni uretimlerde özellikle 9400 serisinde

G Çevrimdışı

gkpadak

Yeni Üye
5 Nis 2020
1
34
Benim TV de de aynı sorun var (anakart mb211 55inc full HD) özellikle USB den film izlerken çok belirgin oluyor ne yaptıysam sorunu çözemedim

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
Çok ilginç. 50u9500'de gölgelenme vs rastlamadım hiç. MEMC kapalıyken titreme var biraz, ama MEMC açınca gayet akıyor yani. Bazı üretimlerde mi bir sıkıntı var nedir.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

H halo36 Verdiğiniz videonun bölüm, dakika ve saniyesi nedir? Aynı yeri açıp kendi TV'mde kontrol etmek istiyorum.

Son düzenleme:
H Çevrimdışı

halo36

Yeni Üye
19 Haz 2020
6
39
Çok ilginç. 50u9500'de gölgelenme vs rastlamadım hiç. MEMC kapalıyken titreme var biraz, ama MEMC açınca gayet akıyor yani. Bazı üretimlerde mi bir sıkıntı var nedir.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

H halo36 Verdiğiniz videonun bölüm, dakika ve saniyesi nedir? Aynı yeri açıp kendi TV'mde kontrol etmek istiyorum.

tekrar aynı görüntüyü bulmam zor fakat özellikle orada yapıyor diye paylaşmadım, rastgele izlerken çekmiştim.
yani buna benzer tüm yatay hareket eden cismin etrafında bariz şekilde oluşuyor gözden kaçmaz sizde de varsa zaten.

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
Hocam o zaman Şark Bülbülü filminde 1 dakika 50. saniyeden itibaren Kemal Sunal'ın elinde tüfekle yürüdüğü kısa bir an var. Bu sahnede bu durum oluşuyor mu diye kontrol edebilir misiniz? Bi'ara Behzat Ç.'den aynı sahneyi bulup bir test daha yaparım.

Hatta MB230 anakarta sahip arkadaşlar kontrol edebilirlerse elimizde daha çok veri olur.

50U9500'de tekrar tekrar izleyince, varla yok arası bir harelenme tespit ettik. Ama varla yok arası diyorum, zira "yok" tarafına daha yakın seviyede diyebileceğim kadar az. (MEMC kapalı bu arada)

MB130S anakartlı 55UD9360'da ise net olarak sıfır sorun var.

F Çevrimdışı

Ferh@t 

Aktif Üye
7 Mar 2020
133
38
MB 230 anakarta sahibim memc kapalı iken yapmıyor fakat memc kapatınca bu defada tüplü TV den hiç bir farkı kalmıyor TV nin görüntü kötüleşiyor birde üstüne hareketlerde sanki takılma oluyor memc orta ayarda kullanıyorum mecburen yoksa görüntü berbat oluyor bu defada bahsettiğimiz sorun oluşuyor yapacak bişi yok bole kullanıyorum bu arada dediğimiz sorun genelde bir şahıs yürürken arkasında ağaç tel örgü parmaklık falan varken daha bariz belli ediyor buradan yürüyerek yola cikabiliriz

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,232
yaw beyler okudum bütün başlıkta yazılanları ve önce işi şakayla karışık biraz anlatayım

öncelikle iyi kafaylamı bunları izlediniz yaw:hihi

işin tekniğini geçersem; "UHD" panel den,SD yayın veya çakma SD den digital bilmem ne ile tam çakma
HD izlerken neyi anlatmak istiyorsunuz?? yaw bu panel Pio eski 768pixel bile olsa ancak bu kadar olur
veya bir tık iyi olur:haha

Not;bu filmler ile test filan olmaz özellikle SD/24fps ama çok kötü resim kalitesi olan kareler!
veya günümüz hesapta HD(örneğin ilk videoda ki gibi)

veya benzer biçimde özellikle hızlı sahneli+SD ve kısmen HD v.s ilede test olmaz;kısaca bu paneller
ile bunların iyi olması olamazki

çok kısa bir başka şey;bu TV lerin hiç birisi isterse Sony olsun isterse bilmem ne olsun bu tür özellikle
"çakma" ama bir şekilde re-master edilmiş(hatta 1080p ler+4K lar bile) ve de özellikle "24fps" li
hiç bir içeriği başarılı oynatmaz,ama istisna olarak bu testleri daha sağlıklı anlayabilmek adına şunu
yapabilirsiniz

>eski bir "DVD" Player cihazı(bağlantısının önemi yoktur,SCart/HDMI v.s bunu geçin şimdilik)"copy" değil
normal bir DVD-media atın içine ve oynatın bakın bakalım panel de manzara nedir???

>ama daha doğru olan ise şudur "Bluray" e "çakma" değil,org.bir film atın bakın bakalım manzaraya??

Not;UHD en doğrusudur ama şimdilik buna gerek yok,zaten kimin elinde var UHD BD cihazı!

siz bütün bunları aşmış da sankim gelip SD/HD nin Uydudan veya Dahiliden böyle içeriklere bakıp ki
bunlar org.SD 24fps filmler dir(çoğu) yaw kendinize değil de bari panele acıyın kardeşim,bu paneller de
ne böyle bir işletme sistemi vardır+bağlı olarak da uygun yazılım v.s v.s v.s kısaca hiç bir mok yokken
böyle işkencevari testleri bu paneller yemez!

>24fps lik işleri geçtim
>50Hz bunu da geçtim sayılır,100Hz bile kısmen sadece kısmen bir hıza bağlı düzelme olsa bile yine hikayedir!
>USB den HDD/taktım bunuda geçin! zira panelin içindeki GPU nedir acep!! örneğin MALI864 müdür?? değil tabiki

kısaca interpolation/frame-drop/BFI v.s v.s yapmak istiyor sistem ama bunu da yapamıyor!

>>>panelin özellikle çok yüksek çöz. de olması en büyük handikaptır böyle içerikler de! ana sıkıntı işte budur
siz şimdi UHD panelden bahsediyorsunuz ama bu paneller SD/HD ve bunların "çakmalarında" 200Hz bile olsa
yine hikaye olacaktır!

bence kafayı takmayın bunlara ve ne görüyorsanız eyvallah deyin,hiç haybeye yorulmayın ona buna takarak

++

Bazı durumları aşmak adına örneğin Android TV-Box özellikle işin MedyaPlayer kısmı için daha doğru bir seçim olacaktır!
veya bir Shield box süper olacaktır ama süper pahalı gibi!
Her Box olmaz! bununla işin Android kısmını aşarsınız ama MP kısmını aşamazsınız!

İyi bir Receiver ile de uydu işin aşabilirsiniz,örneğin ben Dahiliyi hiç kullanmıyorum,çünkü bana göre beş para etmez
bahsettiğiniz yukarıdaki durumlar itibarıyla hem panelin USB si hikaye(daha doğrusu resim kalitesi yaramaz)hemde
dahilisi zaten hikaye olduğu için iyi bir Receiver bağlıyorum(onu da bazen)durum ciddi farkediyor!

Hatta bir keresinde Servis gelmişti başka bir işlem için abi amma süper görüntü veriyor panel demişti!
adam sonra farkettki ki Receiver dan geliyordu görüntü!

Paneller de GPU/Dahili/USB v.s bana göre iyi değil hatta çok kötü,benim 4K panel de durum belki bir tık daha iy olsa bile
ben hiç birisini beğenmiyorum!
Box/Receiver/Bluray var şimdilik çoğu işi aşıyorum ama iş bu sadece UHD panele kalırsa bu tür sorunlar illaki çıkacaktır!

adam arıyor beni Samsung Q8 aldım dahili den bilmem neyi açtım rezalet diyor! bir çuval para verdi o panele!

sanırım birileri paneli alıyor ve her bir şeyi süper yapsın istiyor veya neyi görse sıkıntı var diyor,yani bunlar normal
özellikle dikkatinizi çekerim millet UHD panel aldıkça böyle sorunlar daha çok çıkmaya başladı!

Adam 4 bin kağıt vermiş ama benim için 2 kağıt veya 3 kağıt bile bu paneller için çok para çok,Sony bile olsa çok yaw
zira insanlar bir alay farklı içerikte şeyler izliyor ama bunları perfomanslı göremedikçe isyan ediyor!

G Çevrimdışı

gokhanknc1

Yeni Üye
17 Haz 2020
23
34
2-3 gündür kullanıyorum aynı TV yi. Hiç denk gelmedi bana böyle bișey. Auo panel dediler forumda. Akşam iyice bi inceleyim ama olsa görürdüm diye düşünüyorum :(

S Çevrimdışı

s7eve7n

Aktif Üye
20 Ocak 2020
71
40
Bende 58 olani var ne droo yiyor nede takilma piksellesme oluyor her turlu video içeriğini usb olsun karasal smart sorunsuz işliyor.

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
MB 230 anakarta sahibim memc kapalı iken yapmıyor fakat memc kapatınca bu defada tüplü TV den hiç bir farkı kalmıyor TV nin görüntü kötüleşiyor birde üstüne hareketlerde sanki takılma oluyor memc orta ayarda kullanıyorum mecburen yoksa görüntü berbat oluyor bu defada bahsettiğimiz sorun oluşuyor yapacak bişi yok bole kullanıyorum bu arada dediğimiz sorun genelde bir şahıs yürürken arkasında ağaç tel örgü parmaklık falan varken daha bariz belli ediyor buradan yürüyerek yola cikabiliriz

MB130S'te MEMC fonksiyonu hiç olmadığı için, karşılaştırmayı kapalı yapmak daha doğru olur. MEMC kimisinin çok hoşuna gidiyor, kimisi nefret ediyor.

F Çevrimdışı

Ferh@t 

Aktif Üye
7 Mar 2020
133
38
MB130S'te MEMC fonksiyonu hiç olmadığı için, karşılaştırmayı kapalı yapmak daha doğru olur. MEMC kimisinin çok hoşuna gidiyor, kimisi nefret ediyor.
Memc kapalı iken yapiyormu yapmıyormu diye soruyorsanız eğer kapalı iken yapmıyor orası kesin en azından bendeki TV de öle ama dediğim gibi kapalı iken de bu defa görüntü cirkinlesiyor birde takılmalar sanki oluyor bu arada bendeki TV de memc yoktu zaten modlamayla açmıştım işin garibi bizim TV de memc olmadığı halde nasıl açık olarak geldiği 55uhl950 bendeki 130S anakarti bilmiyorum modlama ile demi gelmiyor menüye

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
Memc kapalı iken yapiyormu yapmıyormu diye soruyorsanız eğer kapalı iken yapmıyor orası kesin en azından bendeki TV de öle ama dediğim gibi kapalı iken de bu defa görüntü cirkinlesiyor birde takılmalar sanki oluyor bu arada bendeki TV de memc yoktu zaten modlamayla açmıştım işin garibi bizim TV de memc olmadığı halde nasıl açık olarak geldiği 55uhl950 bendeki 130S anakarti bilmiyorum modlama ile demi gelmiyor menüye

MB130S'lerde MEMC hiç bir şekilde açılmıyor. Donanım izin vermiyor buna. Şimdi siz öyle deyince biz taş mı yiyelim diyesim geldi hocam. MEMC'siz kaldık biz. :kiskis

Geri
Üst Alt