Vestel 43Q9900 50Q9900 55Q9900 65Q9900 Teknik Özellikler

M Çevrimdışı

merlot 

Aktif Üye
26 Ara 2018
263
49
F fikoloji Vestelin sitesinde 43" açıklama bölümünde Internal Subwoofer olduğu yazıyor , diğer modellerde ki subwoofer ile arasında ki fark nedir ?

Son düzenleme:
M Çevrimdışı

merlot 

Aktif Üye
26 Ara 2018
263
49
43" yok olarak görmüştüm. Epey ilede kontrol ettim onda da yok gösteriyor
Vestelin sitede var yazıyor, ama şunu merak ettim 43" de "internal subwoofer" yazıyor diğer modellerde sadece subwoofer yazıyor ,arada bir fark mı var,
yoksa editoryal bi hata mı

S Çevrimdışı

SecretSky81

Yeni Üye
22 Haz 2021
5
42
Merhabalar. Adem bey ile uzun zaman önce 55UA9800 TV modeli için görüşmüştüm. Tavsiyeleri doğrultusunda TV yi iade edip yerine çek aldım ve kısmet oldu paraya çevirebildim ? Şuan 65 inç bir model için arayıştayım. Kanalda 65Q9900 için adamlar yapmış demişti Adem bey. İade ettiğim üründe ölü piksel ve bulutlanma sorunu vardı. 65Q9900 modelinde direct panel olduğunu söylemiştiniz. Tekrardan bunları yaşamak istemiyorum. Tavsiye forumun desteğine ihtiyacım var. Şimdide ilginiz adına teşekkür ederim ?

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Merhabalar. Adem bey ile uzun zaman önce 55UA9800 TV modeli için görüşmüştüm. Tavsiyeleri doğrultusunda TV yi iade edip yerine çek aldım ve kısmet oldu paraya çevirebildim ? Şuan 65 inç bir model için arayıştayım. Kanalda 65Q9900 için adamlar yapmış demişti Adem bey. İade ettiğim üründe ölü piksel ve bulutlanma sorunu vardı. 65Q9900 modelinde direct panel olduğunu söylemiştiniz. Tekrardan bunları yaşamak istemiyorum. Tavsiye forumun desteğine ihtiyacım var. Şimdide ilginiz adına teşekkür ederim ?
Videoda bulutlanma ya dikkat çekmiştim. D-led

C Çevrimdışı

coolnext4

Yeni Üye
13 Eyl 2020
18
F fikoloji Selam. VESTEL Panel Bilgi hattı başlıklı konuda ki mesajınıza istinaden cevap veriyorum.

Elimde ViewSonic VA2855smh, Macbook Pro 2020 dizüstü bilgisayar var. Cep telefonum ile yan açılardan ve direkt olarak birkaç resim çekeceğim ve böylece bu panelleri Vestel 43Q9900 ile karşılaştırmış olacağız. Biliyorum biraz eğreti bir çözüm olacak ama fikir vermek açısından mantıklı olabilir. Başka istediğiniz bir şey varsa yardımcı olurum yalnız TV olarak değil de monitör olarak kullanacağım.

Tabi şayet yarın TV kurulumu esnasında bir problem çıkmazsa, panel testleri yapıcam önce sonra kabul edeceğim ürünü.

ViewSonic VA2855smh:

• Innolux MVA Panel
  • 8 Bit
  • %72 NTSC
  • 300 Nit
  • 3000:1 Contrast
  • 1920x1080 60Hz

Macbook Pro 2020:

• IPS
  • HDR10+
  • 500 Nit
  • 1300:1 Contrast
  • 8 Bit + FRC ( Tahminen )
  • %88 Adobe RGB
  • %99 DCI - P3
  • 2560x1600 60Hz

Vestel 43Q9900:
  • IPS
  • HDR10+
  • Dolby Vision
  • 8 Bit + FRC
  • %68 NTSC ( ama bu saf panelin kendi değeri. QLED ve benzeri uygulamalar ile bu renk gamutunun değeri daha da fazladır diye düşünüyorum çünkü bazı monitörlerin panellerin özelliklerine panelook dan baktığımda daha düşük gösteriyor fakat üreticinin (ViewSonic, ASUS vs) kendi sitesinde ve incelemelerde (rthings, pcmonitor info vs) daha yüksek sonuçlar alabiliyor, yanlışım varsa düzeltin lütfen)
  • 3840x2160 60Hz

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
F fikoloji Selam. VESTEL Panel Bilgi hattı başlıklı konuda ki mesajınıza istinaden cevap veriyorum.

Elimde ViewSonic VA2855smh, Macbook Pro 2020 dizüstü bilgisayar var. Cep telefonum ile yan açılardan ve direkt olarak birkaç resim çekeceğim ve böylece bu panelleri Vestel 43Q9900 ile karşılaştırmış olacağız. Biliyorum biraz eğreti bir çözüm olacak ama fikir vermek açısından mantıklı olabilir. Başka istediğiniz bir şey varsa yardımcı olurum yalnız TV olarak değil de monitör olarak kullanacağım.

Tabi şayet yarın TV kurulumu esnasında bir problem çıkmazsa, panel testleri yapıcam önce sonra kabul edeceğim ürünü.

ViewSonic VA2855smh:

• Innolux MVA Panel
  • 8 Bit
  • %72 NTSC
  • 300 Nit
  • 3000:1 Contrast
  • 1920x1080 60Hz

Macbook Pro 2020:

• IPS
  • HDR10+
  • 500 Nit
  • 1300:1 Contrast
  • 8 Bit + FRC ( Tahminen )
  • %88 Adobe RGB
  • %99 DCI - P3
  • 2560x1600 60Hz

Vestel 43Q9900:
  • IPS
  • HDR10+
  • Dolby Vision
  • 8 Bit + FRC
  • %68 NTSC ( ama bu saf panelin kendi değeri. QLED ve benzeri uygulamalar ile bu renk gamutunun değeri daha da fazladır diye düşünüyorum çünkü bazı monitörlerin panellerin özelliklerine panelook dan baktığımda daha düşük gösteriyor fakat üreticinin (ViewSonic, ASUS vs) kendi sitesinde ve incelemelerde (rthings, pcmonitor info vs) daha yüksek sonuçlar alabiliyor, yanlışım varsa düzeltin lütfen)
  • 3840x2160 60Hz
Çok iyi teşekkürler, bı arkadaşımiz subwoofer sormuştu benim kaynağım ve epeyde 43" yok olarak gösterirken vestelin kendi sitesinde var yazıyor, sana zahmet arkada barkod üzerinde delikli kısım var mı varsa içinde hoparlör görebilecek misin bakarmisin.

C Çevrimdışı

coolnext4

Yeni Üye
13 Eyl 2020
18
Merhabalar detaylı karşılaştırmalarımı sizlerle paylaşıyorum.

Resimlerin Linki

Google Drive linkinde çok daha fazla resim var, bilginize.

ViewSonic VA2855smh

va2855smh_genelral.jpg

va2855smh_dolby_vision_fire.jpg

va2855smh_right.jpg

Macbook

macbook_general.jpg

macbook_dolby_vision_fire.jpg

macbook_right.jpg

Vestel 43Q9900

43q9900_general.jpg

43q9900_dolby_vision_fire.jpg

43q9900_right.jpg

Renk Derinliği

Macbook ve Vestel 43Q9900 10 bit bir panele sahip. 8 bit'de her renk başına 256 tane ton düşerken 10 bit de bu sayı 1024'e çıkıyor bu da renk çeşitliliğinde bariz üstünlük sağlıyor VA2855smh'a göre ve diğer bütün 8 bit panellere göre.

Renk Geçişleri

Macbook'un paneli bu konuda avantajlı arkasından VA2855smh onun ardından da Vestel geliyor diyebilirim. Yalnız burada şöyle bir durum var ekran ebatı çok büyük olduğu için bir rengin tonları arasındaki geçişleri görebiliyorum yani ebat çok etkiliyor sonucu.

Açı Performansı

Klasik bir sonuç VA panel yine şaşırtmadı üstten ve yandan resimler çektiğimde görüntüde sapmalar oluyor. Macbook en iyi sonra Vestel 43Q9900 en son VA2855smh geliyor fakat Vestel in paneli ile Mac'in paneli arasında büyük bir fark göremedim açı performansı konusunda.

Dolby Vision Demo & Gölge Detay & Siyahlar

İlk dikkatimi çeken şey alevin renk tonunda ve genel görüntüde ciddi bir farklılık var. VA2855smh'de alev sarı iken Macbook'da ve Vestel'de kırmızı. VA2855smh'de yeni hiçbir teknoloji yok ve Dolby Vision desteği olmadan bu videoyu oynattım tahmin ediyorum bundan dolayı elde edilen görüntü ile ham görüntü arasında fark olmasının sebebi bu.

Gölge detay kısımlarınde ise VA2855smh monitör daha başarılı mesela sol altta bulunan eldiveni seçebiliyorum. Mac'de eldiven belli belirsiz 43Q9900'da hiç yok :)

Yazı Netliği

Macbook daha başarılı fakat 13" bir panel olduğu için PPI değeri yüksek olduğundan dolayı sonuç böyle. Normalde VA2855'i kullanırken yazılarda herhangi bir netlik sorunu yaşamadım. Windows ile gerekli büyütme ayarları yapıldığında ise Vestel'de çok iyi sonuç verdi. İlle de sıralamak gerekirse Macbook sonra VA2855smh sonra Vestel diyebilirim.

Sonuç

VA2855smh bu resimde renkler konusunda Macbook'a göre biraz geride fakat siyah kısımlarda yaklaştırıp baktığımda daha başarılı. Vestel ise genel anlamda eski monitorümden daha başarılı, renkler daha canlı ve göze daha hoş geliyor. Özellikle doğru ayarlamaları yaptıktan sonra cihaz kendini gösteriyor. Hele bir de güzel bir içerik ile izledin mi işte o zaman sonuç çok güzel. Ses konusunda açıkcası beni tatmin etmedi fakat kötü diyemem gayet başarılı. Grundig GSB 910 SoundBar vardı elimde bariz o daha net ses çıkarıyor tabii ki sound bar ile dahili bir sistemi karşılaştırmak doğru olmaz ama şöyle diyeyim giriş seviyesi bir soundbar'ın kalitesi halen bundan daha iyi.

Bu arada televizyonun neresine bakacağımı anlamadım dahili "sub woofer" için biraz daha net açıklayabilir misiniz ? F fikoloji

Herkese sevgiler saygılar :)

Son düzenleme:
F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Bu arada televizyonun neresine bakacağımı anlamadım dahili "sub woofer" için biraz daha net açıklayabilir misiniz ? F fikoloji

Herkese sevgiler saygılar :)
Detaylı bilgi ve görseller için teşekkürler. Çok net ve güzel açıklama yapmışsın.
Arkasında barkod var hemen onun üstünde yuvarlak biçimde delikler olmalı, yoksa zaten hiç yoktur, varsa içinde hoparlör görebilecekmisin ?

N Çevrimdışı

Nuveos

Yeni Üye
28 Eki 2021
3
25
Merhabalar , bugün 55Q9900 TV nin kurulumunu teknik servis gerçekleştirdi. Bu TV için ideal görüntü ayarları elinizde mevcutsa paylasabilir misiniz ?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri