VDSL modem önerisi

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Uydu, telefon, fiber, elektrik vb daireye kilerden giriyor ve kutular, sigortalar falan hep orada. Fiberin “fiberi” de aynı şekilde santralden kilere kadar çekili. Kurulumda gpon ve yönlendirici kilerde yan yana kondu. Sinyal sıkıntısı yaşıyordum. telefon için cat5e kablo kullanıldığını görünce kilerdeki gponu oturma odasına taşıdığım yönlendiriciye telefon için döşenmiş bu cat5e ile bağladım. Olay esasen bu.

Apartman bodrumundan da iki tane cat5e kablo geliyor. Döşerken ne düşündüler bilmiyorum ama eve çift bakır tel ile vdsl yahut direkt ethernet vb mümkün. Yeterince kablo ve tel çifti var görünüyor. Yasak falan ama bir bağlantı alınıp dairelere bile dağıtılabilir, teknik olarak hemen her şey hazırmış.
Muhtemelen elektrikçi binaya gelecek olan bağlantı tipine göre yaptı.
İnternet servis sağlayıcı da kendi dilediği gibi yaptı.
Anladığım kadarıyla daireye hem ethernet hem fiber geliyor doğru mu?
Fiber geliyorsa GPON ona bağlıdır.
GPON'a bağladığınız router'ı evin içine taşımanız iyi olmuş.
Kiler dediğiniz yer 4 duvar arası bir şey olduğu için oradan modem çekmez zaten.
Çekse de düşük çeker, duvar üstüne duvar yani. Daha bunun eşyası vs de var.

Bizim binada superonline hep daire girişlerine koyuyordu modemi.
Biz evin ortasına koydurmuştuk o ayrı.
Tabi bizim binadaki dairelerde kiler diye bir şey yok. :kiskis

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Normalde daireye fiber falan yoktu. Yeni binada ilk yönetimdeydim. İnternet için Türk Telekoma başvurduk. İyi aile çocukları hiç sallamadılar bile. Yarırım planına daha girmemiş falan. Benim önerimle Superonline’a gittik. Kısa sürede Caddeden sokağımıza döşeyip sonra da bizim binaya hemen teşkilatı kurdular. İsteyen dairelerin içine kadar fiberi çektiler. Superonline kurar kurmaz hemen TT geldi. Onları kovduk, bir sene giremediler. :)

Kablo ethernet kablosu ama esasen sadece telefon için döşenmiş. Daire içinde 4 çift telin bir çiftini telefon için odalara aktarmış elektrikçi. Kalanları birbirine dolayıp kenara ayırmış. Doğrudan ethernet olarak da kurulabilirdi, ama sadece telefon prizleri var. Çin’de yaşadığım dönemde fiber internetimi dairemdeki ethernet prizine router bağlayarak kullanıyordum. Aslında gayet güzel olabilirdi. Mevcut durumda SOL daire içine kadar fiber çekiyor. TT ise bir çift kablo ile bodrumdaki dolaplarından telefon, vdsl falan iletiyor.

Yeni binalarda durumun daha iyi olacağını sanıyorum. Kablosuz sinyali ile uğraşmak yerine mevcut kablo ağını kullanmak daha mantıklı.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Yakın zamanda taşındım ve uydunet’ten Turkcell fiber’e geçtim. Turkcell pandemi nedeniyle her alınan hızın 2 katını veriyormuş. Şirket bilgisayarımı evde kullanırken outlook kasma (maile tıkladığımda takılma,program yanıt vermememe…vs) problemi yaşadım. Şirketin bilgi işlemcisi bağlanıp her şeyi güncelledi denedi çözemedi. Hızımı ölçtüğümde sonuçlara şaşırdım. 2 farklı site ama çok uç sonuçlar var. Sebebi nedir? Bilgi işlemci fast ölçümü daha güvenilir dedi ama internette videolarda kasma yavaşlık vs yok. Bu fark neden sizce? Modem ayarı ile ilgili mi?

0D257C50-94B4-484F-95F9-1B6224B7EC82.jpg
F85A55D8-A40D-427F-8ECB-CB21E2DD794A.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Normalde daireye fiber falan yoktu. Yeni binada ilk yönetimdeydim. İnternet için Türk Telekoma başvurduk. İyi aile çocukları hiç sallamadılar bile. Yarırım planına daha girmemiş falan. Benim önerimle Superonline’a gittik. Kısa sürede Caddeden sokağımıza döşeyip sonra da bizim binaya hemen teşkilatı kurdular. İsteyen dairelerin içine kadar fiberi çektiler. Superonline kurar kurmaz hemen TT geldi. Onları kovduk, bir sene giremediler. :)

Kablo ethernet kablosu ama esasen sadece telefon için döşenmiş. Daire içinde 4 çift telin bir çiftini telefon için odalara aktarmış elektrikçi. Kalanları birbirine dolayıp kenara ayırmış. Doğrudan ethernet olarak da kurulabilirdi, ama sadece telefon prizleri var. Çin’de yaşadığım dönemde fiber internetimi dairemdeki ethernet prizine router bağlayarak kullanıyordum. Aslında gayet güzel olabilirdi. Mevcut durumda SOL daire içine kadar fiber çekiyor. TT ise bir çift kablo ile bodrumdaki dolaplarından telefon, vdsl falan iletiyor.

Yeni binalarda durumun daha iyi olacağını sanıyorum. Kablosuz sinyali ile uğraşmak yerine mevcut kablo ağını kullanmak daha mantıklı.
TT'de çeşit çok.
Superonline daireye kadar fiber verse de, mükemmel değil maalesef.
Sadece söylediği hızı verebiliyor, ping roket. :kiskis
Upload ise sorunlu.

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
TT'de çeşit çok.
Superonline daireye kadar fiber verse de, mükemmel değil maalesef.
Sadece söylediği hızı verebiliyor, ping roket. :kiskis
Upload ise sorunlu.

superonline uzun süre kullandım. Başka yönlendirici kullandırmaması nedeniyle kıldım biraz. Taahhüt bitiminde yamuk yaptılar, ben de aynı altyapıda Vodafone’a geçtim. Şifremi online işlemlerden alıp kendi yönlendiricimi taktım hemen. Genel olarak sorunsuz kullanıyorum.

TT’ye ayrı kılım. Mümkün olan her yerde koşarak kaçarım kendilerinden. :) Allah muhtaç etmesin.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
superonline uzun süre kullandım. Başka yönlendirici kullandırmaması nedeniyle kıldım biraz. Taahhüt bitiminde yamuk yaptılar, ben de aynı altyapıda Vodafone’a geçtim. Şifremi online işlemlerden alıp kendi yönlendiricimi taktım hemen. Genel olarak sorunsuz kullanıyorum.

TT’ye ayrı kılım. Mümkün olan her yerde koşarak kaçarım kendilerinden. :) Allah muhtaç etmesin.
Ben mecburen kullanıyorum Superonline'ı. TT burada vasat muhtemelen. :kiskis

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Ben mecburen kullanıyorum Superonline'ı. TT burada vasat muhtemelen. :kiskis
Bizde TT'nin içini boşalttılar özelleştirme sonrası TT sadece göstermelik belli başlı yerlere altyapı çalışması yaptı
Sonrası yok tek çivi çakılmıyor Bursa merkezdeyim köy kasaba belde değil Merkez desteklenen hız ADSL 16
2 sene önce TT saha ekibi 3-5 aya fiber gelecek buraya dedi 2.5 sene geçti fiber gelmedi
Almanya adamlar köyde yaşıyor bildiğin köy fiber var 200mpbs hız alıyorlar yıl 2021 biz ADSL'le devam :kiskis
Çok geriye gittik doğru dürüst çalışan işleyen sistem kalmadı bataklığın içine soktular

Ekran-Alintisi0445912be4599079.png

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bizde TT'nin içini boşalttılar özelleştirme sonrası TT sadece göstermelik belli başlı yerlere altyapı çalışması yaptı
Sonrası yok tek çivi çakılmıyor Bursa merkezdeyim köy kasaba belde değil Merkez desteklenen hız ADSL 16
2 sene önce TT saha ekibi 3-5 aya fiber gelecek buraya dedi 2.5 sene geçti fiber gelmedi
Almanya adamlar köyde yaşıyor bildiğin köy fiber var 200mpbs hız alıyorlar yıl 2021 biz ADSL'le devam :kiskis
Çok geriye gittik doğru dürüst çalışan işleyen sistem kalmadı bataklığın içine soktular

Ekran-Alintisi0445912be4599079.png
Benim sahada çalışan bir arkadaşım vardı TT'de.
Yeni yerleşim yerlerine fiber götürdüklerini söylemişti.
Bizim burada Türknet maksimum 70 alabilirsin diyor adres tanımladığımda.
Arkadaşım 3-4 durak ileride yeni bir yerde oturuyor, evinde TT fiber var, Türknet ile 100 megabit alıyordu.

Birden çok saha dolabı çeşidi var zaten, tek bir standartları da yok.
TT'de bu işlere nasıl karar veriyorlar, ne oluyor ne bitiyor bilmiyorum.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Benim sahada çalışan bir arkadaşım vardı TT'de.
Yeni yerleşim yerlerine fiber götürdüklerini söylemişti.
Bizim burada Türknet maksimum 70 alabilirsin diyor adres tanımladığımda.
Arkadaşım 3-4 durak ileride yeni bir yerde oturuyor, evinde TT fiber var, Türknet ile 100 megabit alıyordu.

Birden çok saha dolabı çeşidi var zaten, tek bir standartları da yok.
TT'de bu işlere nasıl karar veriyorlar, ne oluyor ne bitiyor bilmiyorum.
Aslında bizim sokak başından sonuna kadar 70 mpbs bakır fiber var
Sokağın %90 bakır fiber aynı sokak son 7 binaya devam etmemişler
Bizi yeşilyayla42 santraldeyiz 1600 metre mesafe var 40 metre kablo çekseler
Bizede 50-60 mpbs gelecek son 7 binayı yeni hatta taşımamışlar böyle saçmallık olmaz
Yeni hatta taşısalar santral uzaklığı 260 metre olacak
TT müdürlüğe gittim bizim abone değilsin Türknet'e başvur onlar çözsün
Yada neti bize taşı sonra gel Sorunu anlat yardımcı olmaya çalışırız diyor
İyi size taşıyım o zaman dedim 35 mbps'lik paketi istedim
Sistemde 16 adsl gözüküyor en fazla 14 alırsın 24 ay taahhüt imzala
Sonra gel altyapı iyileştirmesi için talepte bulun kim öle kim kala dalga geçiyorlar insanla
Saçma sapan iş yapıyorlar ne olduğu belli değil
Türknet 20 mbps veriyor gel 14 verelim sonrasına bakarız deyip 24 ay kitleyecekler:kiskis

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Aslında bizim sokak başından sonuna kadar 70 mpbs bakır fiber var
Sokağın %90 bakır fiber aynı sokak son 7 binaya devam etmemişler
Bizi yeşilyayla42 santraldeyiz 1600 metre mesafe var 40 metre kablo çekseler
Bizede 50-60 mpbs gelecek son 7 binayı yeni hatta taşımamışlar böyle saçmallık olmaz
Yeni hatta taşısalar santral uzaklığı 260 metre olacak
TT müdürlüğe gittim bizim abone değilsin Türknet'e başvur onlar çözsün
Yada neti bize taşı sonra gel Sorunu anlat yardımcı olmaya çalışırız diyor
İyi size taşıyım o zaman dedim 35 mbps'lik paketi istedim
Sistemde 16 adsl gözüküyor en fazla 14 alırsın 24 ay taahhüt imzala
Sonra gel altyapı iyileştirmesi için talepte bulun kim öle kim kala dalga geçiyorlar insanla
Saçma sapan iş yapıyorlar ne olduğu belli değil
Türknet 20 mbps veriyor gel 14 verelim sonrasına bakarız deyip 24 ay kitleyecekler:kiskis
Aynı sokakta bir komşudan kaliteli altyapı ile kablosuz internet çekeceksin hocam.
Biraz masrafı var ama çile çekmezdin açıkçası.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Aynı sokakta bir komşudan kaliteli altyapı ile kablosuz internet çekeceksin hocam.
Biraz masrafı var ama çile çekmezdin açıkçası.
kiralık ev bakıyorum bana yakın oraya nakil alıp sonra 35.40 mt ethernet kablosu ile çekeceğim neti :kiskis

en fazla 1 aylık kira parası öderim komşuya dedim oralı olmadı eski komşular hep taşındı

B Çevrimdışı

Beyaz_Peynir

Aktif Üye
16 Nis 2021
150
34
Sota Sota
TL-WR841HP aldık, kullanıyorum. Cihazdan memnunum çekim kalitesi çok iyi. 2.4ghz olduğu için hızda çok azalma oluyor.
5ghz lazım gibi aynı cihazın Archer C58HP olan modelini alsak, perde betonda yada başka bir şeyde sıkıntı yaşar mıyım? Tavsiye eder misiniz?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,458
Sota Sota
TL-WR841HP aldık, kullanıyorum. Cihazdan memnunum çekim kalitesi çok iyi. 2.4ghz olduğu için hızda çok azalma oluyor.
5ghz lazım gibi aynı cihazın Archer C58HP olan modelini alsak, perde betonda yada başka bir şeyde sıkıntı yaşar mıyım? Tavsiye eder misiniz?
5GHZ kapalı alanlarda çok daha fazla kırılır.
2.4GHZ 1. kanalını kullanarak yayın yapmayı deneyin.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt