VA panel mi yoksa IPS panel mi ? Yeni Video Eklendi

VA panel Mi yoksa IPS panel mi?

• VA panel

Oy: 168 43.8%
  • IPS panel

Oy: 157 40.9%
  • Benim için Fareketmez

Oy: 27 7.0%
  • İkisi de değil TN panel

Oy: 3 0.8%
  • O ne la ? :)

Oy: 29 7.6%

• Kullanılan toplam oy
    384
H Çevrimdışı

hardnrocker

Yeni Üye
30 Mar 2020
15
41
Müşteri desteği ve performans tarafını düşünün derim.
Monitörü ne amaçla kullanacaksınız?
Bilgisayara bağlayacağım. Genelde internet, oyun için kullanıyorum. Bir tane next uydu kutusu var. Onu da bağlayıp arada tv izliyorum. Fakat daha çok bilgisayar oyun amaçlı kullanacağım. James Donkey va panel, sanırım onu alabilirim. R5 2600 işlemci, RX590 nitro+ mavi ekran kartlı sisteme bağlayacağım.
Üstte yazdığım asus modeli sadece bir satıcıda var. Her sitede farklı fiyattan satıyor. HB, n11, trendyolda mağazası var. Fakat n11 de soru cevap kısmını kaldırmış, okunmuyor. Soru sordum "İadeden gelmeyen, hiç açılmamış ürün mü? 0 ölü pixel garantisi var mı? Bir kullanıcı mevcut olduğunu yazmış.". Soruma cevap yazmış; "Kapalı, sıfır kutu gönderiyoruz, ama diğer konuları servise danışın. Yani yumurta-tavuk durumu gibi. Ben horozum, gömer geçerim diyor, polemiğe girmem. Fakat thm ye şikayet edilebilir. Uğraşmak istersen tabi...

Son düzenleme:
D Çevrimdışı

deepBlue23

Yeni Üye
26 Nis 2020
45
43
A Adem Helvacı, F fikoloji, TEKNOwest TEKNOWEST, albanez albanez, merhaba üstadlar benim merak ettiğim bir soru var. Mesela panelook.com da aşağıda linklerini verdiğim panda panel ile Samsung paneli teknik olarak karşılaştırdığımda panda panel, color performance color temp, color coverage değerleri olarak Samsung panelden bariz daha üstün görünüyor, ancak yorumlarda falan Samsung tercih sebebi oluyor. Sizce hangisi daha üstün? Bu konuda teknik özelliklere mi yoksa son kullanıcı tecrübelerine mi güvenmeliyiz? Saygılar.

Son düzenleme:
S Çevrimdışı

Semih343

Yeni Üye
28 Nis 2020
3
36
Videoda va panel de beyazların pembe gibi olması beni çok rahatsız etti. Oturma odamız için TV almayı planlıyoruz. TV nin karşısında köşe koltuk var. 2.5 metre mesafeden tam karşıdan ya da 1.5 metre yana kaymış şekilde izlenecek. Tahminim 35 derece falan. Genellikle ve en önemlisi dahili uydu alıcıdan TV kanalları izlenecek. Maç ayda yılda bir film hafta da bir izlenir. Çocuk için youtube kullanırız diye düşünüyoruz. TV karanlık ortamda izlenmez. Bu durumda va mı ips mi almak lazım. Bu kullanım şartlarında 43Ru7400 ips 50pus7304 va 50ru7400 va seçeneklerinden hangisi uygun olur. Ya da başka tavsiyeniz var mı. Bu ürünlerden daha fazlasına bütçem yetmiyor.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
A Adem Helvacı, F fikoloji, TEKNOwest TEKNOWEST, albanez albanez, merhaba üstadlar benim merak ettiğim bir soru var. Mesela panelook.com da aşağıda linklerini verdiğim panda panel ile Samsung paneli teknik olarak karşılaştırdığımda panda panel, color performance color temp, color coverage değerleri olarak Samsung panelden bariz daha üstün görünüyor, ancak yorumlarda falan Samsung tercih sebebi oluyor. Sizce hangisi daha üstün? Bu konuda teknik özelliklere mi yoksa son kullanıcı tecrübelerine mi güvenmeliyiz? Saygılar.

bazen cesaret ve öz güven gelir ve ucuz olsun ama daha özellikli olsun der bilinmedik marka alırsın. Ama memnun kalırsın. bu da o şekilde yeni bir panel, kullanıcılar daha iyi bir deneyim isteyince mecburi olarak daha bilindik, bizide yanıltmayacak panel öneriyoruz.

biri size gelse deseki abi ne önerirsin?
tek tek panda panel özelliği mi bakarsın yoksa bildiğin kalite samsung der geçermisin :)
bi kaç panda paneli idare eder bazıları vasat. tektek bakıp kontrol etmek gerekir.

eediz Çevrimdışı

eediz 

Aktif Üye
5 Mar 2020
336

hocam bu sitede nasıl karşılaştırıyorsunuz panelleri ? Hangi özelliklerine bakıyorsunuz? Ben birşey anlamıyorum bu siteden. Birde paneli nasıl buluyorsunuz cihazın?

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,211
bahsettiğiniz panellerin hemen hepsi ucuz yollu-vasat paneller dir ve hepside 50/60Hz lik ve 10-bit harici tiplerdir
bunları bütün üreticiler kullanıyor! örneğin PANDA,tamamen Sharp dan aldığı çeşitli üretim teknikleri Lisansları
ile üretim yapıyor! Samsung da böyledir!

ayrıca bu üreticilerin işin teknik olarak zaten hepsi Sharp lisansları kullandıkları için örneğin hepsi de isterlerse
en üst seviyeye kadar çıkabilen paneller üretme becelerileri de vardır ama hiç kimse üretmiyor,sebebi ise
"TV üreticilerinin" ucuz yollu panel talep etmeleridir:kiskis

bugün için IPS leri saymazsam,VA olarak en iyi kabul edilenler Samsung QLED ler dir,bir tek bunlar iyidir:ok
bundan gayrısı hikaye sayılır! ancak Samsung bile ucuz yollu Çin işi paneller kullanıp sadece QLED serisin de kendi üretimi
yüksek kalitedeki paneli takıyor!

IPS ler de ise şimdilik sadece Nano-LED 1400:1 Cr olanlar en iyileridir gerisi yine hikayedir!
bu Nano lar sadece LGE ve bir kaç ana TV üreticisinin HiEnd lerinin en üst serilerine takılıyor!

++

Yukarıdaki ilk bölümü geçip de işin Engine dediğimiz kısma gelirsek,esas filim burada çevriliyor!
kısaca bunu becermek hem baclit hem de yazılım olarak zordur,üretimi kolay dır ama bu kısmın yazılım
destekli kısmını geçmek çok ciddi zordur! ister VA olsun ister IPS olsun ki,bugün en azından TR bazın da
böyle çok iyi spesifik değerlerde yazılım v.s olarak bir TV de yoktur,hoş dışarıda da bulmak giderek zorlaştı!

ayrıca işin içine bazı yüksek değerler girerse zaten bu rakamlara TV alamazsınız!

bizim yaptığımız ucuz maliyetli bir panel takıp,bir de yazılım atıp;alın size TV diyoruz:hoba1

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,211
hocam bu sitede nasıl karşılaştırıyorsunuz panelleri ? Hangi özelliklerine bakıyorsunuz? Ben birşey anlamıyorum bu siteden. Birde paneli nasıl buluyorsunuz cihazın?

bak sana bir de bunun başka bir yönünü anlatayım,şimdi boşver panel bigilerini filan hatta salla geç sen onu

senin eline süper bir motor verdim,şimdi sen de bunu arabaya takacaksın ama kasa dahil her şey dandik sonra yeni motorlar
yazılım üzerine geliçtiler ki ona çok iyi bir yazılım atamazsan zaten motor da hikaye kalır,ama sen onu şimdi
beceremiyorsun ama elinde süper bir BMW motoru var,ne işine yarayacak acep:haha

eediz Çevrimdışı

eediz 

Aktif Üye
5 Mar 2020
336
bak sana bir de bunun başka bir yönünü anlatayım,şimdi boşver panel bigilerini filan hatta salla geç sen onu

senin eline süper bir motor verdim,şimdi sen de bunu arabaya takacaksın ama kasa dahil her şey dandik sonra yeni motorlar
yazılım üzerine geliçtiler ki ona çok iyi bir yazılım atamazsan zaten motor da hikaye kalır,ama sen onu şimdi
beceremiyorsun ama elinde süper bir BMW motoru var,ne işine yarayacak acep:haha
Gayet açıklayıcı oldu. O zaman vestel yazılımcılara biraz daha iyi para versin ve güzel yazılımlar çıkarsınlar.Görüntü kalitemiz artsın diyebilir miyiz ?

D Çevrimdışı

deepBlue23

Yeni Üye
26 Nis 2020
45
43

Panel modeli ilk sayfada vardı, diğer bazı TV ler için de panel modeli yazılıyor bu sitede. Panelook sitesinde compare özelliği var panel sayfasına gidin detail özelliklerine bakabilirsiniz, karşılaştırmak için compare deyin, ayrı bir popup da compare listesine atıyor sonra diğer panele de aynı işlemi yapın en son popup da compare deyin, gelen özelliklerde aynılarını gösterme diye seçenek var o da farklarını gösteriyor direk. Mesela color performance % ne kadar yüksekse o kadar iyi coverage ettiği yani renk kapsamının daha iyi olduğunu gösteriyor. Color temp. değeri ne kadar yüksek o kadar iyi daha pahalı panellerde daha yüksek. Lakin söylendiği gibi kalite olayı farklı birşey ve 2013 den sonra donanımda kalitenin düştüğü söyleniyor malesef uzun ömürlü olmuyorlar. Yazılım olayı da var ayrıca, panel kağıt üzerinde iyi olsa da yazılım iyi değilse panelin yeteneklerini de kullanamıyor. Xiaomi telefonumun kamera donanımı süperdi ama Samsung kadar iyi resim çekemiyordu çünkü yazılımı iyiydi samsungun ve donanımı daha iyi kullanıyordu.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,211
Gayet açıklayıcı oldu. O zaman vestel yazılımcılara biraz daha iyi para versin ve güzel yazılımlar çıkarsınlar.Görüntü kalitemiz artsın diyebilir miyiz ?

bak o iş Vestelin bir kere harcı değil,bunlar "TV toplamacısı",yazılım işi onların değildir,o iş başka kişilerin elindedir

ama ana üretici olup da+bu işi mutfağı da sen de varsa ve adam gibi yemek de yapmasını biliyorsan amenna
ama böyle üreticiler de kalmadı gibi

-caponlar sahadan kaçtılar
-bazı özel caponlar ise zaten daha önce kaçtılar
-bu arada bunlar aslında bir yerler de halen de bir şey bulup-gelitiriyorlar v.s ama sahaya çıkamıyorlar(örneğin
Pioneer hala işin içinde ama herifler 2009 Dükkan kapattılar,yaw kardeşim sen neyin paeşindesin hala:hmm)
-Sharp bu işin piri o da Pio gibi
-Hitachi ayrı bir "PİR" esamesi okunmuyor
-Toshiba ise hem "yazılımcı" hem donanımcı hem de sistem+teknik bulucusu v.s hatta Sharp dan daha ileri bazı
teknolojiler de buldu ama Toshiba "Markasını" 40 yıllığına 140 milyon dolara HiSenseye kiraladı:haha (sadece TV üretimi için)

kısaca "caponlar" işin içideler ama heriflerde TV adına tık yok!

Gelelim Çin liye;zaten saha da bir tek onlar var top oynayan! Koreli de işi bunlara devretmiş!
Ancak Çin liler de bir şeyler var özellikle bir kısım teknikler üzerine+bu herifler teknoloji de artık bulmaya
başladılar ama ortada dandik paneller kötü yazılımlar dışında hiç bir "mok" yoktur!

En son RUS lara gelirsem;yazılım işi bunlardan sorulur,ama bu herifler işin daha çok "hacker" kısmında aktifler:fiskos
heriflerin açmadığı/açmadığı "kilit" yok yaw,şimdi bu adamlar oturup teknoloji bulmak v.s ile uğraşmazlar!

abi göster bana açayım diyorlar sadece,herifler bu işin adamları yaw!

kısaca TV işi ayağa düşmüştür++Çin li bir şeyler yaptı ama o mallarda TR de yok zaten ve sanırım olmayacak gibi örneğin
HiSense bence şu anda dünya da TV işinde number-one:ok:ok:ok ama herifler bir kaç ülke dışında yoklar yaw
sanırım birileri bunlara fazla açılmayın filan demiş!

S Çevrimdışı

santra

Yeni Üye
22 Ocak 2020
45
47
KONUYU OKUYUNCA ANLADIM BAZI ŞEYLERİ.... HERKESİN SEYİR ZEVKİ BAŞKA TABİKİ... ADEM HOCAMIZIN DEDİĞİ GİBİ, İYİ PANEL YOK, İHTİYACA GÖRE PANEL VAR... GALİBA BEN VA PANELCİYİM :))) ... ÖYLE UZMANLIK GEREKTİREN BİR TERCİHTEN DEĞİL, TV İZLERKEN FARK ETTİĞİM BİR DETAY YÜZÜNDEN... BİRÇOK MARKA KULLANDIM TV OLARAK.. SAMSUNG 55 İNÇ 7400 SERİSİ VARDI GEÇEN YIL.. ONUN IŞILTISI, RENKLERDEKİ CANLILIĞI, NE BİLEYİM KARŞITLIĞI, PIRILTISI ADINI SİZ KOYUN HİÇ BİR TV DE GÖREMEDİM.. VA PANELLER GALİBA KARŞITLIĞI, RENK ZITLIĞI FAZLA OLAN, RENKLERİ DE DETAYLARI DA DAHA PIRILTILI IŞILTILI VEYA RENKLERİ OLDUĞUNDAN CANLI GÖSTEREN BİR SEYİR ZEVKİ VAR VE BU BENİM ÇOK HOŞUMA GİDİYOR... BAKIN İKİ GÜN ÖNCE TECHWOOD 43U902 MODEL TELEVİZYON KURULDU EVİME... VESTEL GELDİ KURDU.. TAMAM HOŞ TELEVİZYON, GÜZEL TELEVİZYON, LG PANEL, MB ANAKART VS.... VE İPS PANEL.... AMA GÖRÜNTÜ... AH İŞTE AH.... GÖRÜNTÜ BANA MAT GELİYOR... PASTEL RENK VARMIŞ GİBİ GELİYOR.. RENK AYARLARI İLE YETERİNCE OYNAYAMIYORUM.. IŞILTI PIRILTI DİYE TABİR ETTİĞİM O VA PANELDEKİ SEYİR ZEVKİ YOK...YOKSA YANDAN İZLERKEN ŞÖYLE, ŞU AÇIDA BÖYLE, HERKESİN SEYİR ZEVKİ İLE ALAKALI.. BEN KARŞIDAN İZLİYORUM... SAMSUNGDA ÖYLE YAN AÇI ZAAFİYETİ GÖRDÜĞÜMÜ VS DE HATIRLAMIYORUM GERÇİ YA... BAKINIZ ADEM HELVACI USTAMIZ,BİR ARKADAŞIMIZIN SORUSUNA CEVAP VERMİŞ, DİJİTSU 32 İNÇ TV HANGİ PANEL DİYE.. VA PANEL DİYE CEVAP VERMİŞ, ÇOK ŞAŞIRDIM... ÇÜNKÜ İKİ GÜN ÖNCE TECHWOOD KURULURKEN SEHPANIN ÜZERİNDE DİJİTSU TV VARDI.. BİM DEN ALMIŞTIM... VE ÖĞRENDİM Kİ O DA VA PANELMİŞ... AMA SEYİR ZEVKİ, RENKLERİN CANLILIĞI, İNANIN TECHWOOD DAN DAHA İYİYDİ.... HEP DE HAYRET ETMİŞTİM, YA BU TANINMAMIŞ MARKANIN GÖRÜNTÜSÜ NE KADAR NET CANLI DİYE :))) ANLADIM Kİ DİJİTSU DA VA PANELMİŞ... BU KADAR YAZDIKLARIMDAN SONRA ÇIKAN SONUÇ, BEN VA PANELCİYİM... BUNU ANLADIM.. BEN SEVİYORUM ONDAKİ CANLILIĞI, PARLAKLIĞI, IŞILTIYI, PIRILTIYI, ABARTIYI... TECHWOOD KÖTÜ MÜ,HAYIR HİÇ DEĞİL, ÇOK GÜZEL BİR TV O DA.. FİYATININ KAT KAT ÜZERİNDE KALİTESİ VAR... AMA İŞTE GÖZ ZEVKİ BENİMKİSİ... TABİ UCUZ ETİN İPS İ İLE UCUZ ETİN VA SI DA BİR OLMUYOR.. HERKESE SELAMLAR...
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

ŞİMDİ MERAK ETTİM,BEN DE YANYANA KOYUP BİR VİDEO ÇEKSEM Mİ... DİJİTSU VA PANEL TV İLE, TECHWOOD İPS PANEL TV Yİ... :)))

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri