VA panel mi yoksa IPS panel mi ? Yeni Video Eklendi

VA panel Mi yoksa IPS panel mi?

• VA panel

Oy: 168 43.8%
  • IPS panel

Oy: 157 40.9%
  • Benim için Fareketmez

Oy: 27 7.0%
  • İkisi de değil TN panel

Oy: 3 0.8%
  • O ne la ? :)

Oy: 29 7.6%

• Kullanılan toplam oy
    384
S Çevrimdışı

santra

Yeni Üye
22 Ocak 2020
45
47
İLK VİDEOM....
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

İKİNCİ VİDEOM

C Çevrimdışı

coolwhisper 

Aktif Üye
8 Mar 2019
235
56
İLK VİDEOM....

İKİNCİ VİDEOM
Keşke tam karşıdan çektikten sonra 170 Derece sağdan yada soldan da görüntü alsaydınız, burada va panel daha iyi görünüyor ama yandan izleme açılarında da ips panel daha iyi görüntü verecektir. Yine de emeğe saygı, teşekkür ederiz bilgilendirme için.

S Çevrimdışı

santra

Yeni Üye
22 Ocak 2020
45
47
Keşke tam karşıdan çektikten sonra 170 Derece sağdan yada soldan da görüntü alsaydınız, burada va panel daha iyi görünüyor ama yandan izleme açılarında da ips panel daha iyi görüntü verecektir. Yine de emeğe saygı, teşekkür ederiz bilgilendirme için.
BEN TEŞEKKÜR EDERİM ASIL... TABİKİ ONU DA YAPMAYA ÇALIŞAYIM .... AMA ODA KÜÇÜK :) .. ZATEN DEDİĞİNİZ GİBİ YAN İZLEME AÇISI İPS DE DAHA İYİ... AMA BEN HİÇ YANDAN FİLM İZLEMEM :)))

M Çevrimdışı

Muratti 

Süper Üye
14 Ocak 2018
573
Su zamanda cok guzel tazeleme orani yuksek ips mevcut piyasada amma velakin ederinden cok cok fazla.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,211
bu kıyaslama da öncelikle eşitlik yok!
yani her iki panel de iki farklı ebat da

bu arada her iki panel de normal de çok iyi resim veren yapıda değiller!

bir diğer konuda iki aynı resmi(hareketli görüntüler olsun bunlar)iki ayrı
ebat panel den gösterirseniz fizik kuralı gereği ebatı küçük olan göreceli olarak
hatta çok belirgin olarak daha iyi resim verecektir!

ebat büyüdükçe özellikle renklerin basması ebatı küçük olanda yoğun iken
büyük olanda daha açık olacaktır örneğin bu yukarıda görüleceği üzere!

Pic.Mod lar aynı olsa bile;değerler her zaman farklı dır,dolayısıyla her ikisi de vivid veya cinema
veya standard v.s deseniz bile aynı olmayacaktır ve farklı olduğu hemen göze çarpacaktır!

hatta bunu iki aynı markanın/serinin/modelinin iki farklı ebatında yapsanız bile resim kalitesi
aynı olamayacaktır!

gibi bir çok parametreler vardır ama bunlar kişiye göre değişen gerek göz zevki veya gerek
algılama v.s sebebiyle o kişi bunların tam tersini söyleyebilir,ona da saygı duymak gerekiyor,
neticede admaın zevki ve ben bunu daha çok beğendim diyorsa iş bitmiştir demektir

++

şimdi bu arkadaş veya diğer bir çok kişiler böyle yorumlar veya hazırlamalar v.s yapabilir ama bunlar
teknik olarak doğrudur veya böyledir demek de yalnış olur!
biz iyi niyete ve kısmen de olsa bazı şeylerine bakar ve teşekkür ederiz ki,bir çok normal seviyede ki
kullanıcılar için bunlar ciddi birer referance bile olabilirler,neticede herkes uzman değil,dolayısıyla
arkadaş oturmuş bunu yapmış ve belki de bir çok kişinin özellikle bu iki marka ki bunlar zaten
olduka fazla satılıyorlar piyasada böylece kafasında daha net şleyler oluşmasına sebeb olur

bu vesileyle arkadaşa teşekkür ediyorum,burası o malum bazı forumlar gibi iki ayaklı çakallar mekanı olmayıp
illa bir MARKA yı öne çıkarıp da mal satma derdinde olan insanlar olmadığımız için,böyle her türlü amatörce
olan ama bir şeyler vermeye çalışan üyelerle çok daha derli toplu ve yok o marka çöp yok bu marka Kral
denilen mekan olmadığı için insanlar güvenle bu bilgilere itibar edebilirler!

Not;böyle bir iki tip vardı,neyse ki yöneticiler bunları şutladılar malum geldikleri yerlere:clap2

++

AÇI konusuna fazla takılmayın,bir diğer yalnış ta burada yapılıyor ve de sürekli yazıyorum bunlar PDP
değildir OLED değildir! LCD ler açı filan vermezler! sadece birisi diğerinden biraz fazla veriyor o kadar

neyseki çoğu insan gözü bunları ya göremiyor ya da algılamıyor ama IPS de ciddi düşüşler yapıyor yan açılardan
öyle 120derece yok 150 derece filan böyle açılar yoktur,sadece PDP&OLED de vardır

açı derecesi ayrıca şöyledir tam cephe(karşıdan)>>panelin en kenarı ki bu da 90 derecedir total de!
siz buna göre yanlara giderek açıyı arttırısınız 0 ile 90 derece arası dır bu açı! ama üreticiler size bunu x2
diye verip abuk bir değer yazarlar kılavuza veya her nerede yazıyorsa artık örneğin 178 derece görürsünüz
klasik olarak,yaw bunu insan gözü izleyecek aloooo hangi 178 derece dir bu Timsah mı izleyecek yoksa:haha

0-90 arasını herifler x2 yapıyorlar yaw:hayir

normal de renk/ışık/contrast v.s düşmeleri 5 derecede başlar(VA) 10/15 leri de çoğu insan anlamıyor!
ama iş 25/30lara gelince bariz şekilde belli oluyor ama hala bunu farkedemeyen varsa,bence bunlar
göz dr.gitsinler ya da onlar çok şanslı hiç bir bozulmayı nasılsa anlamıyorlar dolayısıyla gidip örneğin
VA ları rahatça alabilirler!
Teknik sebeblerini de uzun uzun anlatmaya hiç gerek yoktur,ancak bunu ciddi bir kriter gibi hem de olayı hiç
bilmeden sunan kişilerede itibar etmeyin veya tekrar sorunuz ltf!

Bizim burada niyetimiz ne IPS aldırmak nede VA aldırmaktır! teknik detaylarını zaten çoğu insan da bilmez
bilmesine de gerek yoktur,adam gidip bir panel alacak oturup kafasına göre bir şey bulup izleyecek,onu şimdiden peşinen
streslere sokmanın da bir alemi yoktur

Burada ayrıca değerli gerçekten usta/uzman v.s arkadaşlar vardır,bunlar sorun bir çok şeyi

Net de o kadar yalan dolan bilgiler dolaşıyorki,zaten bunların büyük çoğunluğu da her zaman yazdığım üzere
markating türü işlerdir ama normal bir kişi bunları da aynen "yiyor",işte biz de bunları yemeyin zararlıdır
diye uyarıyoruz:kiskis

S Çevrimdışı

santra

Yeni Üye
22 Ocak 2020
45
47
EVET, YUKARDAKİ YORUMLAR UZMAN YORUMLARI... HEPSİ DOĞRUDUR... 3 VİDEO DAHA ÇEKTİM... AMA ŞÖYLE DİKKATLİ İZLENİNCE, RENKLERDE TONLAMA FARKI HİSSEDİLİYOR SANKİ.. EKLİYORUM VİDEOLARI

İKİSİ DE BENİM TV İM... İKİSİ DE ÇOK GÜZEL :)))))))

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,211
Hocam boşuna video atma,milletin kafası hepten gidik zaten şimdi iyice gidecek yaw:deli1

ilk kural şudur;her iki panel de en azından aynı ebatlarda olacaktır! yani 43 ile 32 mukayesesi olmaz bu sizin
bahsettiğiniz anlam da!

diğer kural ise;böyle genel bir resim yerine spesifik olarak tam nelere bakılacaktır yani ne aranacaktır??

üçücü kural da şudur;(FILM üzerine genel de bu yapılır çünkü sahneler biliniyor v.s)bir FILM açılır
ancak paneller ayrı ayrı yerlerde duracaktır yan yana değil,önce gidip birisine bakılacak sonra diğerine bakılacaktır
ama arada 10dk.çay/cigara filan molası verilecektir:kiskis

siz bunu yanyana koyarsanız,insan gözü ciddi yanılır hatta doğru gördüğünü beyin ona yanlış algılattırır!
zira panele bakarken Markasından tutunda bir çok faktör aklına gelecektir!
hatta ona doğru resmi gösterin ama o buna yanlış diyebilecektir!
Kartal/Şahin v.s kuş lazım bunlar için tam test olsun dersek yaw?

-bakın daha da çarpıcı ama net bir "psikolojik" gözlem durumu;adam Sony hastası! veya adam Samsung gördümü
kafadan gıcık oluyor gibi bir dünya ön-görüşlü tipler vardır,şimdi siz buna Pio da FILM açsanız bu ne yaw diyecektir
hiç beğenmeyecektir!

++
Bir diğer nokta da şu sistem de renk/tonlama ve calibrasyon v.s işiyle uğraşanlar bunları adam gibi doğru
değerlerde uygulamaz neden??? çünkü o zaman bunları satması çok zora girer!

vivid/sature/aşırı canlı v.s bir şeyleri mix edip alın resim budur diyorlar!
çünkü bu tür resimler müşteri de ciddi bir beğeni algısı yaratıyor! yani mal satar olayı:hihi

VIVID/canlı pic.mode ile mukayese asla yapılamazki!
belli bir yayın açılacaktır ki bunun adı "FILM" dir arkadaşlar! balıklar kuşlar filan değildir!
ya da Iguana gibi acaip renkli yaratıklar! Amazon papağanları v.s v.s

ilk kriter FILM dir>>1080p/24fps (UHD demiyorum ya da şimdilik 60/48fps demiyorum,zaten 4K diye aldığınız
bu panellerin çoğu burada çok kötü çuvallıyorlar! siz YouTube dan açtığınız resimlere kanmayın sakın(4K içerikler)
HDDye UHD attım deniyor ama içine ne attığını acaba biliyormu bunlar?? süper oynatıyor diyorlar!

Ben filme bakmam arkadaş diyen olursa o zaman kendi bileceği iş tabiki ama prof.anlamda paneller
böyle asker gibi dizilip de kiminki kimi dövecek olayı da değildir bu işler!

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
bu vesileyle arkadaşa teşekkür ediyorum,burası o malum bazı forumlar gibi iki ayaklı çakallar mekanı olmayıp
illa bir MARKA yı öne çıkarıp da mal satma derdinde olan insanlar olmadığımız için,böyle her türlü amatörce
olan ama bir şeyler vermeye çalışan üyelerle çok daha derli toplu ve yok o marka çöp yok bu marka Kral
denilen mekan olmadığı için insanlar güvenle bu bilgilere itibar edebilirler!

Hep yazıyoruz Can abi, Fikirlerimiz pro olsa da imkanlarımız amatör. Yani reklam karşılığı beleş ürün alıp da marka güzellemesi yapan yerler olmadığımız için paramızın yettiği ürünleri satınalıp, o ürünler üzerinde insanlara fikir sunmak için yaptığımız kendi çapımızdaki çalışmalar, Bu işe zerre kadar emek katmamış ama yıllarca böyle ortamlarda mal pazarlayıp bu işin ekmeğini yiyenler tarafından tüü kaka olarak gösterilmeye de çalışıldı biliyorsun.

Not;böyle bir iki tip vardı,neyse ki yöneticiler bunları şutladılar malum geldikleri yerlere:clap2

:kiskis

Bizim burada niyetimiz ne IPS aldırmak nede VA aldırmaktır! teknik detaylarını zaten çoğu insan da bilmez
bilmesine de gerek yoktur,adam gidip bir panel alacak oturup kafasına göre bir şey bulup izleyecek,onu şimdiden peşinen
streslere sokmanın da bir alemi yoktur
Hay ağzın bal yesin. İşin o kısmını mal pazarlamaya çalışanlar düşünsün :ok

Y Çevrimdışı

yugams

Aktif Üye
28 Eki 2017
139
Şu an 22'' LG üretimi TN panelli bir monitörden yazıyorum zira Pixel Teknoloji Outlierwit İlteriş kardeşimizin kendisine yeni aldığı, 1MS tepkime süreli monitörü World Of Tanks oyunumda gözlemlemek için almıştım.

Kısacık bir panel açı videosu çektim birazdan yüklerim videosunu.
İşin içinde lcd teknolojisi var ise, aslında hiç bir panelden istenen sonucu almak mümkün görülmüyor :kop
Adem hocam bu İPS vs VA konusunda naçizane bir ricada bulunacağım herkes açısından da faydalı olacağını düşünüyorum.. ips ve va panelli iki tv yan yana koyduktan sonra video dan ziyade foto çekimlerini koy ama tv de de resim olsun sabit görüntü ekranlar için önce dik açı karşıdan sonra geniş açı kenarlardan ve dar açı iyice çapraz dan olacak şekilde resimler koy tabi kombinasyonlar söyle iki tv içinde minumum parlaklık renk orta ayar parlaklık renk ve maksimum parlaklık ve renk olacak şekilde bu kombinasyonları örneğin 1.5m + 2.5m + 3 metreden ayrı ayrı böylelikle gözlem yapan bir kimse ekranda sabit fotoya bakarak yakın orta uzak mesafe üç farlı açıdan minumum orta ve maksimum parlaklıkta ve renkte verdiği performansı rahatlıkla görebilecek ve gerçekte ne istediğini bilebilir bilmem anlatabildim mi :bilmiyom

O Çevrimdışı

-oflu-

Yeni Üye
3 Ocak 2021
22
37
Renk canlılığı ve doygunluk olarak IPS ekran açık ara önde. Fakat siyah alanlarda IPS resmen ölüyor ve ayrıntıları yok ediyor.

Film için IPS ama gündelik kullanım için kesinlikle VA panel diyorum.

T Çevrimdışı

TeyesCC3 

Süper Üye
31 May 2018
509
Yeni mini led li tv ler çıkıyormuş bilgisi olan var mı. Oled ve Qled paneller den daha üstün olduğu yazılmış.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri