TV DUVAR MONTAJI HK.

lemon Çevrimdışı

lemon

Aktif Üye
31 Eki 2020
416
37

daha önce bundan alıp montajını yaptım. duvara taktıktan sonra yüksekliği ayarlamak için 3 adet çentik var ama sadece ortadaki çentikte güvenlik demiri için delikler vardı. güvenlik demiri oratadaki uzun beyaz çubuk. tvnin askı aparatından çıkmasını engelliyor.
yani diyelim tvyi yükseltmek istediğimde üst çentiğe alıyorum ama güvenlik demirini takamadığım için aparattan ayrılıp düşme ihtimali oluyor. matkapla kendim delik açıp demiri taktım.

tavsiyem öncelikle tvnin arkasına takılan parçaları tvnin altından görünmeyecek şekilde takın.
Duvara monte edilen parçanın yerini ayarlayın.
parçalar tvye takılı şekilde, duvara tıkılan parçada duvardayken yüksekliği ayarlayın. ardından duvarı delerek montajı yapın. parçanın demirleri tvnin altından gözükmesin. çok çirkin görünüyor

Son düzenleme:
T Çevrimdışı

tavsiyebekleyen

Yeni Üye
4 Ocak 2020
7
27
Şuan evin içinde mobilya vs hiç bişey yok bunu nasıl ayarlıyacağım bilemedim teşekkür ederim yorumun için

daha önce bundan alıp montajını yaptım. duvara taktıktan sonra yüksekliği ayarlamak için 3 adet çentik var ama sadece ortadaki çentikte güvenlik demiri için delikler vardı. güvenlik demiri oratadaki uzun beyaz çubuk. tvnin askı aparatından çıkmasını engelliyor.
yani diyelim tvyi yükseltmek istediğimde üst çentiğe alıyorum ama güvenlik demirini takamadığım için aparattan ayrılıp düşme ihtimali oluyor. matkapla kendim delik açıp demiri taktım.

tavsiyem öncelikle tvnin arkasına takılan parçaları tvnin altından görünmeyecek şekilde takın.
Duvara monte edilen parçanın yerini ayarlayın.
parçalar tvye takılı şekilde, duvara tıkılan parçada duvardayken yüksekliği ayarlayın. ardından duvarı delerek montajı yapın. parçanın demirleri tvnin altından gözükmesin. çok çirkin görünüyor

IMG-20220623-WA0013.jpg

Karşıdan baktığınızda boynunuz ne aşağı ne de yukarı gidecek şekilde olmalı.
Yani tam karşıya rahat bakabileceğiniz şekilde paneli merkezlemeniz lazım.
Teşekkür ederim yorumunuz için bu iş öyleyse mobilyalardan sonra mı yapılmalı ölçü alabilmek için

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
İzleme pozisyonunda düz baktığınızda göz hizanız ekranın alttan 1/3'ü ile 1/2'si arasında kalacak bir yükseklikte olmalı.
Tabii bu televizyonu dik montaj etmeniz durumunda geçerli. Açılı montaj varsa durum değişir.

T Çevrimdışı

tavsiyebekleyen

Yeni Üye
4 Ocak 2020
7
27
bir sandalye bulabilirsen oturduğunda göz hizanda olacak sekilde olması gerekli yani yaklaşık yerden 120,130 cm olmalı
Teşekkür ederim osmanke abi sandalye ile koltukta aynı ölçülerde olur değil mi? Şey mi yapsam servisi çağırıp mojtajlattırsam?

İzleme pozisyonunda düz baktığınızda göz hizanız ekranın alttan 1/3'ü ile 1/2'si arasında kalacak bir yükseklikte olmalı.
Tabii bu televizyonu dik montaj etmeniz durumunda geçerli. Açılı montaj varsa durum değişir.
Teşekkür ederim dik olacak şekilde
Şu duvara
IMG-20220625-WA0007.jpg

Son düzenleme:
H Çevrimdışı

hadeka

Aktif Üye
7 Eki 2019
158
Ben de tv nin birini 50 cm. diğeri 60, bir başkası da 68 cm. yerden yüksek olarak kullanıyorum, memnunum.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Merhaba herkese duvara Sonorous Surefix 645 askı Aparatı ile 75au9000 tvyi duvara montaj yapmayı düşünüyorum yerden yüksekliği nasıl olmalı televizyonun?
Teşekkür ederim yorumlarınız için.
Köydeyken 43'' tv yi duvara takacaktım,tek başıma koca tvyi konrol edemem deyip ,bir gazeteyi açıp duvara izole bant ile yapıştırmıştım.Karşısındaki koltuğa oturdum,gazeteye baktım,tam göz hizama gelene kadar gazeteyi ayarladım,gazetenin üstünden kurşun kalemle duvarı işaretledim,burası tvnin üst kısmı oldu yani :) ,sonra tv arkasından askı yerlerini üst kısmından ölçtüm,duvarda da o kısımları işaretledim,aynı yöntemi yanlardan da yapıp duvara işaretledim,çok az fark ile duvara monte etmiş oldum,koltuğa oturulduğunda tam göz hizamıza denk gelmişti :)

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,668
59
Teşekkür ederim osmanke abi sandalye ile koltukta aynı ölçülerde olur değil mi? Şey mi yapsam servisi çağırıp mojtajlattırsam?

Şu duvara
IMG-20220625-WA0007.jpg
bir sandalyenin yerden yüksekliği 50,55 cm koltuklarda hemem,hemen aynı oturma seviyesinden sonra seninde bel ile baş arası yaklaşık 70,80 cm yani bu hesapla senin göz seviyen yerden 120 ila 130 cm oluyor aparatta tv,nin ortasında kaldığına göre hesap doğrudur şuda var tv,nin altına tv standı veya konsol konulacaksa ki bunlarda yerden hemen,hemen 70,80 cm yüksektir tv standından yukarıya doğru 30 cm ölçerek kalem ile işaretle askı aparatını altını bu ölçünün üstünde tut birebir vida yerlerinden yani delinecek yerlerden işaretle ve düzgün del kaydırma yoksa vidaları takamassın deldikten sonra mümkünse delikleri temizle dübelleri tak 4 delik taksan yeter bazı aparatlarda fazla delik yerleri oluyor eğer bir su terazin var ise aparatın üzerine koy dengeli olarak vidala malzemen ve yeteneğin var ise basit bir iştir tornavida ile sıkmak biraz zorlar mümkünse akülü matkap veya vidalama kullan iyice sıkıldığından ve dengeli olduğundan eminsen şimdi tv,ni askı aparatına takabilirsin kolay gelsin. yok bunu yapamam dersen servis veya bir uyducu çağırıp yaptırabilirsin eğer tv, sıfır ise kendi servisi gelip ücretsiz kuruyor olması lazım zaten uğraşma derim .

H Çevrimdışı

hadeka

Aktif Üye
7 Eki 2019
158
Benim 2 tv standda ölçüm yapınca birisinin alt kenarı yerden 50cm. diğeri 60 cm. yükseklikte, duvara montajlı olanda 68 cm. yükseklikte, orta ve üst kenar buna göre ortaya çıkar, standdaki tv ler 55, duvardaki tv 50 inch.

S Çevrimdışı

sisperdesi 

Aktif Üye
28 May 2022
255
29
Yerden yukseklik icin tv sehpasi vs koyacaksınız izleme mesafeniz 3 metre ise tv alt köşesi yer ile arasindaki boşluk 75 cm ideal izleme boyunda oluyor.

Tv sehpalari yerden max 55 cm
Tv uniteleri yerden max 80 cm dir.
70 inclik bir tv nin boyu soldan saga genelde 178 cm gelir.
Altina tv sehpasi koyacaksani eger tv sehpasinin ölçüsü en az soldan sağa 2,00 m olmalı. Bunu da oturdugunuz alan ve tv nin koyulacago duvara göre ayarlayın.
70 inch bir tv icin tv unitesi cok yuksek kaçar ve yukari bakmak zorunda kalirsiniz o yuzden onlara tv sehpasi daha uygun geliyor.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44

Şu duvara
IMG-20220625-WA0007.jpg
Koltuk ve sandalyedeki kalça konumu (literatürde hip point deniyor) farklıdır.

Bir de bu işi yaparken tv'nin alt veya üst kenarı referans alınmamalı. 32 inç panelin alt kenarına göre hesaplayıp 65 inç konduğunda tüm hesaplar sapar. Bu nedenle hesaplama da panelin ortası ile alttan 2/3'ü arası mesafe kullanılır.

Bu işi koltuk felan diye ölçerek yapmakla uğraşmayın. Kimi koltuk vardır içine gömülürsünüz, kimisinde de taş gibi üstünde oturursunuz. Bu nedenle koltuğunuza özel bakmanız gerekir.
Koltuğunuza oturduğunuzda duvarda genel odak noktanızı bulun. Burası sizin göz hizanızdır. İnsan kafası öne eğilmeye müsaittir. Bu nedenle de ekranın alttan 2/3 mesafesi kadar yukarısı kullanılır. Askı aparatı ile TV'nin bağlantı noktası da farklılık gösterir. Hesaplamanız gereken aslında bu kısım kalıyor. Onda da ayar imkanı vardır büyük ihtimalle askı aparatınızda.

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt