TV coaxial çıkış !?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Umut ,yazılımın önemi yok.İster linux olsun ister windows (win tv varmıdır bilmiyorum) ,bunu yapmak bir nevi "kafa yapısı" bana göre :) Yukarıda da yazdım ya,"kesinlikle yazılımsal" diye ,işte asıl sorun buradaki "kafa yapısı" :)
Bilgisayarda Windows veya Linux'ta bu işi mümkün kılabiliyorsak orada da olur.
Oldurma kısmı derin bilgi istiyor tabi.
TV firmware'ini tersine mühendislikle açmak lazım en basiti.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
Bilgisayarda Windows veya Linux'ta bu işi mümkün kılabiliyorsak orada da olur.
Oldurma kısmı derin bilgi istiyor tabi.
TV firmware'ini tersine mühendislikle açmak lazım en basiti.
Tersine mühendislik olmaz gibi bana göre ,baştan derlenmeli ,dedim ya "kafa yapısı" diye ,o işin kaba kısmıydı ,eğer derlemeyi yapıyorsan zaten "derin bilgin" vardır diye düşünüyorum sevgili umut,önemli olan donanımın bunu desteklemesi.Küçücük uydu alıcısında adamlar yazılıma "plugin" koymuşlar ,görsen.Her işi onunla yaptırıyorlar(plugin),yeterki yapılmak istensin :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Tersine mühendislik olmaz gibi bana göre ,baştan derlenmeli ,dedim ya "kafa yapısı" diye ,o işin kaba kısmıydı ,eğer derlemeyi yapıyorsan zaten "derin bilgin" vardır diye düşünüyorum sevgili umut,önemli olan donanımın bunu desteklemesi.Küçücük uydu alıcısında adamlar yazılıma "plugin" koymuşlar ,görsen.Her işi onunla yaptırıyorlar(plugin),yeterki yapılmak istensin :)
Derlenmemiş halini bulamayacağımız için, mevcut olanın kırılması lazım. :sirit
Donanım desteği de önemli tabi ama kapasite olduktan sonra, depolama ve bellek, çevresinden dolaşılabilir belki.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
Derlenmemiş halini bulamayacağımız için, mevcut olanın kırılması lazım. :sirit
Donanım desteği de önemli tabi ama kapasite olduktan sonra, depolama ve bellek, çevresinden dolaşılabilir belki.
Ne demek istediğimi anlamışsın:ok
Donanım önemli tabii,istediğin kadar yazılıma "volum + - " ekle ,desteklemedikten sonra sadece menüde adı görünür :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Ne demek istediğimi anlamışsın:ok
Donanım önemli tabii,istediğin kadar yazılıma "volum + - " ekle ,desteklemedikten sonra sadece menüde adı görünür :)
Bu seçeneği sesi TV'de çözüp yaptırmak dışında mümkün kılmıyor.
O zaman da optiğin özelliği sadece 6 ayrı kanalı ayrı ayrı bağlamak yerine tek kablo ile taşımak oluyor.
Evrensel kumanda bunu çözüyor bu sefer de.
Ya da HDMI CEC özellikli bir amfi & alıcı.
Yön tuşları, kanal tuşları, ok tuşu oluyor AVR kumandalarında çünkü.
Şu kur ile ses sistemi kurmak da epey külfet oldu zaten.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Ses ayarının kazanç dışında bir etkisi olduğunu düşünmüyorum, optikte ses ayarı TV'de olabilirdi bence.
Kullanıcının inisiyatifine bırakabilirlerdi. PCM seçeneğinde en azından.
Peki o zaman şöyle düşünelim.
Ses ayarı sadece kazanç mıdır yoksa bir efekt midir?
İlk akla gelen cevap sadece kazanç olacaktır.
Peki bu kazancın yan etkisi var mıdır?
Evet vardır. Bu ses ayarının yapılması sırasında eğer bu işlem dijital olarak yapılırsa bazı "1" olan değerler çözünürlük hassasiyetine bağlı olarak "0" olacaktır. Bu da sinyalin orjinalliğini bozacaktır. Sesin orjinalliğini bozan her şey efekt olarak adlandırılır. Bu iş analog olarak yapılıyorsa da bu sefer dip gürültüsü de orjinal sinyale binecektir. Zaten bu dijital aktarımın başlıca amacı en az kayıpla ses iletimi.

Kimi televizyonlarda "passthrough" yerine "bitstream" de oluyor bu arada.

Bilmem hatırlar mısınız eski bilgisayar anakartlarında onborad SP/DIF pinleri olurdu. Arka I/O panelinde olmazdı. Ayrı braketle takılırdı. Oraya takılan brakette Hem SP/DIF hem de optik çıkış olurdu. Yani ikisine de aynı data gidiyor.

Bir de şöyle bir durum var. Sonuçta bu dijital ses aktarımında bant genişliği devreye giriyor. Dolby, DTS formatları sıkıştırılmış formatlar iken PCM sıkıştırılmamıştır. SP/DIF ile sıkıştırılmış (Dolby Surround ve DTS) 6 kanal ses aktarabiliyorken, sıkıştırılmamış olan PCM ile 2 kanal iletebilirsiniz.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Evet vardır. Bu ses ayarının yapılması sırasında eğer bu işlem dijital olarak yapılırsa bazı "1" olan değerler çözünürlük hassasiyetine bağlı olarak "0" olacaktır. Bu da sinyalin orjinalliğini bozacaktır. Sesin orjinalliğini bozan her şey efekt olarak adlandırılır. Bu iş analog olarak yapılıyorsa da bu sefer dip gürültüsü de orjinal sinyale binecektir. Zaten bu dijital aktarımın başlıca amacı en az kayıpla ses iletimi.

Bilmem hatırlar mısınız eski bilgisayar anakartlarında onborad SP/DIF pinleri olurdu. Arka I/O panelinde olmazdı. Ayrı braketle takılırdı. Oraya takılan brakette Hem SP/DIF hem de optik çıkış olurdu. Yani ikisine de aynı data gidiyor.

Bir de şöyle bir durum var. Sonuçta bu dijital ses aktarımında bant genişliği devreye giriyor. Dolby, DTS formatları sıkıştırılmış formatlar iken PCM sıkıştırılmamıştır. SP/DIF ile sıkıştırılmış (Dolby Surround ve DTS) 6 kanal ses aktarabiliyorken, sıkıştırılmamış olan PCM ile 2 kanal iletebilirsiniz.
Etkisi tabi ki var ama ne kadar önemli o tartışılır.
Kalite önceliğimizse zaten kaynak TV veya Netflix olmamalı.
Alınır high-end bir blu-ray oynatıcı, diski takar izler.

PCM zaten cihazın sesi kendisi çözmesi olayı.
TV'lerin çoğunda zaten 6 kanal hoparlör yok.
O da ayrı bir konu.
Ses Dolby veya DTS ama ya downmix yapılıyordur ya da 2.0 olarak çözüyordur.

Bu işi en rahat halletmenin yolu bir PC kullanmak.
Kutu veya TV esnek değil.
Üreticiler ne istiyorsa o oluyor sadece.

Ya da HDMI CEC ile tek kumanda yapılır, o da AV Receiver veya oynatıcılı bir sinema sistemi kullanmayı ister.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,332
39

Yazdıklarınıza katılıyorum. Eski anakartımın (MSI 990FXA-GD65) arka panelinde sp/dif çıkışı vardı, optik kablo ile kulaklık bağlıyordum. Sanırım aynı port hem optik hem de sp/dif destekliyordu.

Optik kablo ile analog (RCA) arasında bitrate olarak fark var mı bilmiyorum ama analog sistemdeki o dip sesler beni deli ediyordu. Kablonun hafif şekilde oynaması bile parazit yapabiliyor. Optik bu bakımdan çok rahat, film izlerken sessiz sahnelerde alttan uğuldama sesi gelmiyor.

Düşük bitrate ses formatlarında en iyisi DTS geliyor bana fakat stream platformları desteklemiyor. Zaten yüksek çözünürlüklü Dolby için en az 18 mbit/s veri akışı gerekli, DTS HD-Master 24,5 mbit'e kadar çıkıyor.

Netflix'in 4K içeriklerde verdiği ise saniyede 15 mbit civarı fakat Windows 10 uygulaması hariç. Benim monitör FHD olduğu halde veri akışının 80 mbit'e kadar çıktığını görüyoruz, 4K olsa nasıl olurdu merak ediyorum.
Netflix_bitrate_ss.jpg

Burda da olay Umut Barış Umut Barış ın dediğine geliyor; bilgisayar üzerinden izlemek hem görüntü hem de ses kalitesine etki edebilir. Fakat bu sefer de elektrik faturası etkilenmiş olacak.
Dolby_133ee16bd54430bde.jpg

Dolby_2.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Yazdıklarınıza katılıyorum. Eski anakartımın (MSI 990FXA-GD65) arka panelinde sp/dif çıkışı vardı, optik kablo ile kulaklık bağlıyordum. Sanırım aynı port hem optik hem de sp/dif destekliyordu.

Optik kablo ile analog (RCA) arasında bitrate olarak fark var mı bilmiyorum ama analog sistemdeki o dip sesler beni deli ediyordu. Kablonun hafif şekilde oynaması bile parazit yapabiliyor. Optik bu bakımdan çok rahat, film izlerken sessiz sahnelerde alttan uğuldama sesi gelmiyor.

Düşük bitrate ses formatlarında en iyisi DTS geliyor bana fakat stream platformları desteklemiyor. Zaten yüksek çözünürlüklü Dolby için en az 18 mbit/s veri akışı gerekli, DTS HD-Master 24,5 mbit'e kadar çıkıyor.

Netflix'in 4K içeriklerde verdiği ise saniyede 15 mbit civarı fakat Windows 10 uygulaması hariç. Benim monitör FHD olduğu halde veri akışının 80 mbit'e kadar çıktığını görüyoruz, 4K olsa nasıl olurdu merak ediyorum.
Netflix_bitrate_ss.jpg

Burda da olay Umut Barış Umut Barış ın dediğine geliyor; bilgisayar üzerinden izlemek hem görüntü hem de ses kalitesine etki edebilir. Fakat bu sefer de elektrik faturası etkilenmiş olacak.

Dolby_2.jpg
Ne kadar ekmek o kadar köfte ilişkisi maalesef.
Optik sayısal veri iletir, analog zaten sesin kendisini iletir.
Dip ses sürücü veya topraklama kaynaklı bir sorun.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Etkisi tabi ki var ama ne kadar önemli o tartışılır.
Kalite önceliğimizse zaten kaynak TV veya Netflix olmamalı.
Alınır high-end bir blu-ray oynatıcı, diski takar izler.

PCM zaten cihazın sesi kendisi çözmesi olayı.
TV'lerin çoğunda zaten 6 kanal hoparlör yok.
O da ayrı bir konu.
Ses Dolby veya DTS ama ya downmix yapılıyordur ya da 2.0 olarak çözüyordur.

Bu işi en rahat halletmenin yolu bir PC kullanmak.
Kutu veya TV esnek değil.
Üreticiler ne istiyorsa o oluyor sadece.

Ya da HDMI CEC ile tek kumanda yapılır, o da AV Receiver veya oynatıcılı bir sinema sistemi kullanmayı ister.
Kalite önceliğimiz ise kaynak olarak Netflix gibi streamler tabii ki olmaz çünkü her ne kadar ATMOS deseler de Dolby Surround üstüne ATMOS metadatasını koyuyorlar. Yani kayıplı bir format üstünde ATMOS oluyor. Oysaki ATMOS'un ATMOS olabilmesi için kayıpsız olan Dolby TrueHD üstüne konulması lazım.
Ancak televizyondan kasıt tam olarak nedir? Eğer standart TV yayınları ise evet kaynak olamaz. Peki televizyon (malum artık bir çoğu akıllı) USB'den film oynatıyorsa ya da KODI gibi bir uygulama vasıtasıyla yine ağdaki bir sunucudan dosya oynatıyorsa? O zaman kesinlikle kaynak olarak kabul edilmelidir.

Mesela benim şuan ki sistemim Kodi yüklü bir PC - Yamaha RX-V577 - Sony 65XH9096. Televizyon 1 yaşına girdi ama hoperlöleri daha 6 saat bile ses vermemiştir. Ne yazık ki benim emektar Toshiba 55SV685D'nin ses kalitesi Sony'de yok. Bu nedenle sesi her zaman Yamaha veriyor. Netflix'in 5.1'i için de PC'yi açmanın anlamı yok zaten, ARC üstünden devam ediyor çünkü se kalitesi değişmiyor. Sony'de eARC desteği var ama Yamaha'da ne yazık ki yok. Sony, Android tabanlı olduğundan KODI'yi kurabiliyorum (ki test amaçlı kurdum ve ağdaki sunucudan dosya oynattım). Bu nedenle temiz bir eARC desteği olan AVR koyabilirsem salondan PC'yi kaldırmış olacağım. Ama bunu yaparken de sese hiçbir efekt uygulanmasını istemeyeceğim. Çünkü orta halli 10 yıllık AVR'ler bile günümüz televizyonlarından çok daha kaliteli ses veriyorlar.

İşte optik bağlantılarda neden hiçbir ayar yapılmaması gerektiğinin cevabı da bu. Harici bir ses sistemi kullanılıyorsa sesin kaynaktaki hali ile ses cihazı üstünde çözülmesi en sağlıklısıdır. PC'lerde de passthrough'nun Windows için Direct Sound veya WASABI olması burada fark yaratıyor. Direct Sound'da DirectX sürücüleri kullanıldığından Windows'un kernel'i sese müdahale ediyor. Bu şekilde ses ayarı kulanılabilir oluyor. Ama mesela TrueHD yada DTS-HD Master Audio gibi kayıpsız bir format aktarmayı deniyorsanız, aktarmıyor. Bu nedenle WASAPI kullanılıyor. WASAPI'de ses direkt olarak ses cihazına aktarılıyor ve ses ayarı pasif halde oluyor. Linux'da ise passthrough'da zaten kontrol manyağı bir kernel olmadığından direkt Windows'un WASAPI'si gibi çalışıyor. Android'de doğal olarak aynı şekilde.

Toshiba 55SV685D'yi kullanırken bir ara PC'yi kaldırmak amaçlı android box'lara baktım ancak hepsi kayıpsız ses formatlarında patlıyorlardı. Ondan sonra da hevesim kaçtı. Eskiden Microsoft MCE klavye ve kumandasını kullanıyordum. Kızılötesi kullanıyor PC ile iletişimde. Eski AVR'mde (Yamaha RX-V365) CEC olmadığından Harmony One kumanda kullanıyordum. Tek kumanda ile yönetebiliyordum böylece sistemi.

Bu arada benim PC dediğim şey şu an N3050 işlemcili itx bir anakartta Windows 10 üstüne kurulu KODI'den ibaret bir makine. Açılırken direkt KODI açılıyor. Eski sistemlerimde de öyle çok güçlü makine hiç olmadı. O PC'nin görevi film oynatmak sadece.

Netflix_bitrate_ss.jpg

Dolby_2.jpg
Aslında SP/DIF protokolün adı. RCA veya optik'ten iletilen data ikisinde de aynı dijital sinyal. Analog dediğimiz sinyal direkt hoperlöleri taktığınız 6 soketli yapı. Aşağıdaki fotoğrafa bakarsanız devre kartının üstünde sadece birkaç adet pasif devre elemanı var. Tek farkları biri TTL elektrik sinyalini kullanırken diğeri ışık kullanıyor. Ama sonuçta ilettikleri şey aynı data.

1e237859d92eca65757ebb9d262df2013e4ccd4d_original.jpg

Ama genelde yapılan bir hata; RCA aynı zamanda analog ses iletiminde de kullanıldığı için ses kablosunu, spdif amaçlı kullanılması oluyordu. Çalışıyor muydu? Evet çalışıyordu ama performansı tartışmalı. Tabi bir de TTL seviyesinde bir sinyal düzgün izolasyonu olmayan bir kablodan aktarılıyorsa çevredeki cihazlardan etkileniyor. Türkiyede'de kaliteli ve amaca uygun kablo bulmak zor olduğundan şahsen ben optik kablo kullanmayı tercih ediyordum. Elime daha sonradan uygun RCA soketli kablo da geçti. Sistemde sadece kablo değişikliği yaparak (PC-AVR) denedim ve bir fark göremedim. Bundan dolayı amaca uygun düzgün kablo kullanmak gereklidir.

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
Aslında SP/DIF protokolün adı. RCA veya optik'ten iletilen data ikisinde de aynı dijital sinyal. Analog dediğimiz sinyal direkt hoperlöleri taktığınız 6 soketli yapı. Aşağıdaki fotoğrafa bakarsanız devre kartının üstünde sadece birkaç adet pasif devre elemanı var. Tek farkları biri TTL elektrik sinyalini kullanırken diğeri ışık kullanıyor. Ama sonuçta ilettikleri şey aynı data.
Bir ara ışık sürücüyü bulabilirsem sökeyim bakayım içinde ne var :kiskis
Burada basit devre şeması var(bir ara yapayım demiştim de :) )

spdif-TX.jpg

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
TOSLINK'in içi için nasıl bir şey hayal ediyorsunuz bilemiyorum ama OUT ucunda sadece bir LED varken IN ucunda da sacede bir fotodiyot var. Başka da bir şey yok :hihi
Oğlumda eski bir ana kart var(dı) ,o kartı hem server hem de müzik dinleme kutusu yapmak istemiştim(o zamanlar) ,hatta köydeyken kutusunu da hazırlamıştım,işte o kartta çıkış soketi vardı,kullanılmayan.Hatta apartmana fiber kablo döşenirken gençlerden istemiştim 1.5 metre kadar(söyleyince onlar da şaşırmışlardı,"amca bu normal kablo değil,fiber" demişlerdi :) )
Tabii hayal idi,"yaparsa alo yapar" demiştim ama maalesef hayal kaldı,serveri hep yazarım ekranı kırık bir "dell" (çöpe atıp ,geri gidip çöpten aldığım) laptopa kurdum( centos web panel).
İşte böyle sevgili aeronics :hihi

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Oğlumda eski bir ana kart var(dı) ,o kartı hem server hem de müzik dinleme kutusu yapmak istemiştim(o zamanlar) ,hatta köydeyken kutusunu da hazırlamıştım,işte o kartta çıkış soketi vardı,kullanılmayan.Hatta apartmana fiber kablo döşenirken gençlerden istemiştim 1.5 metre kadar(söyleyince onlar da şaşırmışlardı,"amca bu normal kablo değil,fiber" demişlerdi :) )
Tabii hayal idi,"yaparsa alo yapar" demiştim ama maalesef hayal kaldı,serveri hep yazarım ekranı kırık bir "dell" (çöpe atıp ,geri gidip çöpten aldığım) laptopa kurdum( centos web panel).
İşte böyle sevgili aeronics :hihi
Kablo olarak internet için olan fiber ile ses için olan fiber biraz farklı. İletişimde kullanılanlar ise camdan üretilmiş çok damarlı oluyor. Böylelikle çok uzun mesafelerde dahi kullanılabiliyor. Ses için kullanılanlar genelde tek damarlı ve plastikten üretilmiş oluyor. Bu nedenle genelde en fazla 10 metre ile uzunluğunda oluyorlar. Düzgün sonlandırma yapılırsa iletişim için kullanılan kabloda kullanılabilir. Aslında bu şekilde üretilmiş ses kabloları da var ancak fiyatlarından dolayı Hi-Fi ve Hi-End pazarında ancak talep görüyor.

Ben server denemelerimi elime geçen endüstriyel bir ITX anakarta bağladığım disklerle yapıyorum. Şimdilik 6 HDD dolusu arşiv var.
İşletim sistemi olarak Lubuntu + Webmin üstünde duruyorum. Aynı sınıfta veri içeren birden fazla disk olduğundan onları da overlayfs ile tek klasör gibi gösteriyorum.

Ben de IBM'in eski yatay kasalarından buldum bir tane. Tüm hepsini onun içine toplayacağım gerekli modifikasyonlardan sonra.

Geri
Üst Alt