TV coaxial çıkış !?

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Tvnin coaxial çıkışından bir şekilde 2.1 bağlantı yaptım. TV kendi hoparlör sesi devre dışı olmadı (3.5 bağlantı gibi). Onu geçtik bu bağlantıyı yaptığımda ses seviyesi sabit kalıyor. Yani spdif bağlantı gibi ses seviyesi ayarı olmuyor!?

images5e34915303c3ba9f.jpg

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Aslında SP/DIF ile Coacial bağlantı aynı bağlantı. Tek farkları SP/DIF dijital veriyi aktarmak için ışık kullanırken, coaxial elektrik kullanıyor.
3.5mm bağlantıda sesi mekanik olarak kesiyorsunuz aslında. Televizyondaki soketin en uç noktasını bir anahtarı açık konuma getiriyor ve bu anahtar da hoperlörlerin "-" ucuna bağlı olduğundan hoperlörlerdeki ses kesilmiş oluyor.
Dijital aktarımda ise amaç aslında sesi televizyonun değil bu iş için üretilmiş olan ve daha kaliteli yapması beklenen ses sisteminin çözmesi olmalı. Bu durumda da ses sinyaline hiç efekt uygulamadan ve dokunmadan iletilmesi istenir. Ses seviyesi de bu efektlerden biridir.

Düzeltme:
S/PDIF (Sony/Philips Digital Interface veya Sony/Philips Digital Interconnection Format) aslında coaxial bakır kablo bağlantısı ile elektriği kullanıyor.
TOSLINK (Toshiba Link) ise ışığı kullanan ve S/PDIF ile aynı amaçla formatta daha ileten optik bağlantı.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Aslında SP/DIF ile Coacial bağlantı aynı bağlantı. Tek farkları SP/DIF dijital veriyi aktarmak için ışık kullanırken, coaxial elektrik kullanıyor.
3.5mm bağlantıda sesi mekanik olarak kesiyorsunuz aslında. Televizyondaki soketin en uç noktasını bir anahtarı açık konuma getiriyor ve bu anahtar da hoperlörlerin "-" ucuna bağlı olduğundan hoperlörlerdeki ses kesilmiş oluyor.
Dijital aktarımda ise amaç aslında sesi televizyonun değil bu iş için üretilmiş olan ve daha kaliteli yapması beklenen ses sisteminin çözmesi olmalı. Bu durumda da ses sinyaline hiç efekt uygulamadan ve dokunmadan iletilmesi istenir. Ses seviyesi de bu efektlerden biridir.
Aslında ses seviyesi ile bir ilgisi yok.
PC'de optik çıkışın seviyesi ayarlanabiliyor.
HDMI da aynı şekilde.
Bunu TV'de engelleyen şey ya yazılımda olmaması ya da donanımda olmaması.
Muhtemelen şöyle düşünüyorlar, Optik ile amfisi olan bir sisteme bağlanacağı için, ayarı da oradan yaparlar diye düşünüyorlar.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
HDMI da aynı şekilde.
Muhtemelen şöyle düşünüyorlar, Optik ile amfisi olan bir sisteme bağlanacağı için, ayarı da oradan yaparlar diye düşünüyorlar.
Hem PC'de, hem de TV'de ses seviyesi hem ayarlanabilir, hem ayarlanamaz.
PC'den hareketle (TV'de de aynı durum söz konusu) konuşursak; eğer sesi PC'de decode edip ses sistemine yolluyorsak (HDMI, SP/DIF veya Coaxial farketmez) ses seviyesini PC üstünden ayarlayabiliriz. Çünkü sesin seviyesinin ayarlanması bile bir efekt olarak kabul edilir. Örnek olarak Dolby formatını seçersek, PC'nizin işlemcisi (ya da ses kartını işlemciniz) Dolby formatını PCM formatına çevirir ve ses sistemine yollar. Bu yüzden istediğiniz efekti sese oynatıcı seviyesinde yapmanız mümkündür.

Ancak sesi biz ses sistemine passthrough yaparsak ne olur? Bu durumda PC'niz ses verisine dokunmaz. Ses bilgisini hiç decode etmeden doğrudan ses sistemine aktarır. Yani bir önceki senaryodakinin aksine ses verisi Dolby olarak ses sistemine aktarılır. Diğer bir deyişle kaynaktaki (mkv dosyası mesela) veri ne ise ses sistemine aktarılan da odur. Ses sistemi gelen veriyi kendisi decode eder ve gerekli efektleri uygular (isteniyorsa). Sonrasında da anfi katına gönderir.

Siz sisteminizi nasıl konfigüre etmişseniz, sisteminiz de size ona göre cevap verir.

Harici bir ses sistemi kullanılıyorsa bunun asıl nedeni dahili ses sisteminin yetersiz bulunması olduğundan verimli kullanılması için sistemin ikinci senaryodaki kurulması tavsiye edilir.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Hem PC'de, hem de TV'de ses seviyesi hem ayarlanabilir, hem ayarlanamaz.
PC'den hareketle (TV'de de aynı durum söz konusu) konuşursak; eğer sesi PC'de decode edip ses sistemine yolluyorsak (HDMI, SP/DIF veya Coaxial farketmez) ses seviyesini PC üstünden ayarlayabiliriz. Çünkü sesin seviyesinin ayarlanması bile bir efekt olarak kabul edilir. Örnek olarak Dolby formatını seçersek, PC'nizin işlemcisi (ya da ses kartını işlemciniz) Dolby formatını PCM formatına çevirir ve ses sistemine yollar. Bu yüzden istediğiniz efekti sese oynatıcı seviyesinde yapmanız mümkündür.

Ancak sesi biz ses sistemine passthrough yaparsak ne olur? Bu durumda PC'niz ses verisine dokunmaz. Ses bilgisini hiç decode etmeden doğrudan ses sistemine aktarır. Yani bir önceki senaryodakinin aksine ses verisi Dolby olarak ses sistemine aktarılır. Diğer bir deyişle kaynaktaki (mkv dosyası mesela) veri ne ise ses sistemine aktarılan da odur. Ses sistemi gelen veriyi kendisi decode eder ve gerekli efektleri uygular (isteniyorsa). Sonrasında da anfi katına gönderir.

Siz sisteminizi nasıl konfigüre etmişseniz, sisteminiz de size ona göre cevap verir.

Harici bir ses sistemi kullanılıyorsa bunun asıl nedeni dahili ses sisteminin yetersiz bulunması olduğundan verimli kullanılması için sistemin ikinci senaryodaki kurulması tavsiye edilir.
Sizin bahsettiğiniz şey Passthrough, o zaten çoğu TV'de yok.

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
HDMI da aynı şekilde.
Bence bu tvde ayarı da oradan yaparlar gibi geliyor. Yani sesi bir kaynak olarak veriyor.
Mesela önceden sunny 14600 uydu alıcısının spdif çıkışını ses sisteminde kullanıyordum. Uydu alıcısında sese müdahale ediliyordu.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Sizin bahsettiğiniz şey Passthrough, o zaten çoğu TV'de yok.
Aslında var. Ama her üretici bunu farklı bir yöntemle yapıyor.
Şu an menülerine ulaşabildiğim için iki modeli söyleyeceğim.
Sony XH9096 serisinde Ses ayarları bölümünde direkt "Geçiş Modu" diye bir seçenek var.
Yaklaşık 10 yaşındaki LG LM620'de ise ses ayarlarında "Dijital Ses Çıkışı" diye bir bölüm var. "PCM ve "Oto." olmak üzere iki opsiyon var. "Oto." seçeneği aktif iken seslere hiç dokunmadan AVR'ye iletiyor.

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Sony XH9096 serisinde Ses ayarları bölümünde direkt "Geçiş Modu" diye bir seçenek var.
Yaklaşık 10 yaşındaki LG LM620'de ise ses ayarlarında "Dijital Ses Çıkışı" diye bir bölüm var. "PCM ve "Oto." olmak üzere iki opsiyon var. "Oto." seçeneği aktif iken seslere hiç dokunmadan AVR'ye iletiyor.
PCM ve OTO bir çok TV'de var. Şuan mevcut kullandığım awox 140st de var. Hatta bu forumda daha önce konu açmıştım AD anahtarı mevcut. +0 dan +100 e kadar bir ayarı var.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Vestel'de de PCM ve sıkıştırılmış diye mevcut.
Panasonic'te doğrudan "Passthrough" diye geçiyordu.
TV'de optik kullanmadığım için seçeneğin karşılığını bilmiyorum.
Ses seviyesi yine de ayarlanabilir bence.
TV'de ses butonuna bastığımızda çalışan şey aslında bir ses karıştırıcısı.
Linux tabanlı TV'ler zaten.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
PCM ve OTO bir çok TV'de var. Şuan mevcut kullandığım awox 140st de var. Hatta bu forumda daha önce konu açmıştım AD anahtarı mevcut. +0 dan +100 e kadar bir ayarı var.
Awox markası özelinde bir yorum yapamayacağım çünkü hiç deneyimlemediğim bir marka.

Vestel'deki "sıkıştırılmış" seçeneği de büyük ihtimal passthrough iletiyordur.

Daha önce kullandığım AVR'emde ARC ve CEC özelliği yoktu. PC'den sesi passthrough yaptığımda PC'imden ses ayarı yapamıyordum. Sırf bu yüzden Harmony One kumanda almıştım. Bu arada bir detayı belirteyim. Windows her ne kadar passthrough seçtiğinizde Direct Sound'u kullanıyor ve sese müdahale ediyor. Yani sesi alçaltıp yükseltebiliyorsunuz. Bu yüzden gerçekten passthrogh yapılacaksa WASAPI kullanılması gerekiyor.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Awox markası özelinde bir yorum yapamayacağım çünkü hiç deneyimlemediğim bir marka.

Vestel'deki "sıkıştırılmış" seçeneği de büyük ihtimal passthrough iletiyordur.

Daha önce kullandığım AVR'emde ARC ve CEC özelliği yoktu. PC'den sesi passthrough yaptığımda PC'imden ses ayarı yapamıyordum. Sırf bu yüzden Harmony One kumanda almıştım. Bu arada bir detayı belirteyim. Windows her ne kadar passthrough seçtiğinizde Direct Sound'u kullanıyor ve sese müdahale ediyor. Yani sesi alçaltıp yükseltebiliyorsunuz. Bu yüzden gerçekten passthrogh yapılacaksa WASAPI kullanılması gerekiyor.
Ses ayarının kazanç dışında bir etkisi olduğunu düşünmüyorum, optikte ses ayarı TV'de olabilirdi bence.
Kullanıcının inisiyatifine bırakabilirlerdi. PCM seçeneğinde en azından.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Kesinlikle yazılımsal bir olay.Olmayacak bir şey değil işin aslı.Yani kabaca optik çıkışı kullanacak kişi menüden hoparlörleri off yapar,optik volum on seçer ,olur biter(di),ama tabii sadece yazılımla da olmaz ,bunu destekleyen donanım da olmalı ,adamlar bana göre "tırı-vırı" uydu alıcılarına koymuşlar ki tv yazılımı onlara 5 çeker ama gel gör optik ses ayarı yok ,şaka gibi :)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Umut ,yazılımın önemi yok.İster linux olsun ister windows (win tv varmıdır bilmiyorum) ,bunu yapmak bir nevi "kafa yapısı" bana göre :) Yukarıda da yazdım ya,"kesinlikle yazılımsal" diye ,işte asıl sorun buradaki "kafa yapısı" :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri