Türkiye Kaydı Olmayan Telefon

B Çevrimdışı

boranoglu 

Aktif Üye
6 Ocak 2018
84
blaki blaki distribütör dediğimiz zaten resmi garanti değil mi hocam. Yetkili servis işini yapmıyor başından atıyor derseniz, ona göre işleyecek hukuki prosedür belli. Bunların hiç biriyle uğraşmayıp farklı markaya da yönenilebilir elbet. Geldiğimiz noktada işe yarar bir telefonun 3 bin TL seviyesine çıkması, kaçak bir telefona neredeyse 2 bin TL verilmesinin iyi bulunması zati trajikomik bir hal. Ben de yurt dışından ikinci el telefon getirtip imei atmaya düşünüyorum. 1800 tl den de aşağı çekmeliyiz fiyatı diyorum özetle.

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510
blaki blaki distribütör dediğimiz zaten resmi garanti değil mi hocam. Yetkili servis işini yapmıyor başından atıyor derseniz, ona göre işleyecek hukuki prosedür belli. Bunların hiç biriyle uğraşmayıp farklı markaya da yönenilebilir elbet. Geldiğimiz noktada işe yarar bir telefonun 3 bin TL seviyesine çıkması, kaçak bir telefona neredeyse 2 bin TL verilmesinin iyi bulunması zati trajikomik bir hal. Ben de yurt dışından ikinci el telefon getirtip imei atmaya düşünüyorum. 1800 tl den de aşağı çekmeliyiz fiyatı diyorum özetle.

Resmi garanti ama xiaomi firması bakmıyor telefonlara türkiyedeki başka firmalar bakıyor. İşin hukiki boyutuna gelinceye kadar kim bekleyecek o kadar kim uğraşacak, sıkıntılı işler. Bu tercih meselesi. Televizyon yada beyaz eşya alıcak olsam garantisiz almam ama telefonda farklı düşünüyorum.
Ben hindistana yada çine gider alırım derseniz 1700 liraya satılıyor . 100 lira garantisiz kar etmiş olursunuz . Üstelik avrupada fiyatı daha fazla . 1800 lira gayet makul bir fiyat hatta iyi bile sayılır adam imei desteği bile veriyor. Dediğim gibi bu tercih meselesi kişinin ekonomisine bakar.

B Çevrimdışı

boranoglu 

Aktif Üye
6 Ocak 2018
84
blaki blaki benim pek katılmadığım bir anlayış içindesin dostum :)

F Fatih__ Konuyu açan arkadaş için son kez önerilerimi toparlayacak olursam, yetkili servis işini doğru düzgün yapmıyorsa muz cumhuriyetinde yaşamıyoruz hakkımızı arayacağız elbet, salt bu konu değil hayatın her alanı benzer mücadeleyle geçiyor bkz: :) İmei destek konusuna gelecek olursak, satan arkadaş kimdir nedir bilmem, telefona atılacak imei daha önce nerelerde kimler tarafında kullanıldı, kimse bunun garantisini veremez. Bu noktada yukarıda bahsettiğim muz cumhuriyeti olur bir şemsiye, derdinizi anlatana kadar o 800 TL den fazlasını kaybedersiniz. Abartıyorum sanmayın nice acıklı durum biliyorum. Sonuç olarak ille de iyi bir telefonu uygun fiyata mal etmek istiyorsanız önerim öncelikle imkanınız varsa yurt dışından ikinci el getirtin ve burada kendiniz imei atın, ülke içinden alacaksanız resmi fiyatlara göre daha fazla avantajlı seçenekler araştırın ve mutlaka imei kendiniz atın.

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
imei bulmakla alakalı ufak bir tüyo vereyim ;

yeni nesil telefonların hemen hemen hepsi özelliklede çin malı olanlar "çift hatlı" olarak satılıyor ve çoğu insan bu çift hatlı telefonları tek hatla kullanıyor. ihracat ve üretim yolu ile imei kaydı ücretleri sudan ucuz olduğu için haliyle çift hatlı olarak satılan hemen her telefonda resmi olarak çift imei kaydı var. yakınlarınızdaki atıl yada kullanılır durumdaki telefonları kontrol edebilirsiniz .

not ; bu ileti herhangi bir yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte tamamen bilgilendirme amaçlıdır. :hihi

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510
blaki blaki benim pek katılmadığım bir anlayış içindesin dostum :)

F Fatih__ Konuyu açan arkadaş için son kez önerilerimi toparlayacak olursam, yetkili servis işini doğru düzgün yapmıyorsa muz cumhuriyetinde yaşamıyoruz hakkımızı arayacağız elbet, salt bu konu değil hayatın her alanı benzer mücadeleyle geçiyor bkz: :) İmei destek konusuna gelecek olursak, satan arkadaş kimdir nedir bilmem, telefona atılacak imei daha önce nerelerde kimler tarafında kullanıldı, kimse bunun garantisini veremez. Bu noktada yukarıda bahsettiğim muz cumhuriyeti olur bir şemsiye, derdinizi anlatana kadar o 800 TL den fazlasını kaybedersiniz. Abartıyorum sanmayın nice acıklı durum biliyorum. Sonuç olarak ille de iyi bir telefonu uygun fiyata mal etmek istiyorsanız önerim öncelikle imkanınız varsa yurt dışından ikinci el getirtin ve burada kendiniz imei atın, ülke içinden alacaksanız resmi fiyatlara göre daha fazla avantajlı seçenekler araştırın ve mutlaka imei kendiniz atın.

Yanlış anlamayın ama kendi anlayışınıza ters düşüyorsunuz. Tam olarak neyi savunduğunuzu anlayamadım. Yurtiçi satın alıp garantili kullanmaktan bahsediyorsunuz (zaten savunma olayı ordan buraya geldi) Sonra da yurt dışından alıp imei atmaktan bahsediyorsunuz. Ayrıca yurtdışından aldığınız telefonunda garantisi olmayacak . 1838 tl vergisini öder kullanırım deseydiniz birşey yazmayacaktım. Zaten diğer satıcı sizin yaptığınız aynı olayı yapıyor . Siz ekstradan zahmette bulunup yurt dışına çıkmıyorsunuz ? Satıcı istersen sana imei atmadan da satabiliyor. Kapalı kutu olarak alıyorsun. Bu arada ben satıcı filan değilim savunma gibi olmasın . İmkanınız paranız varsa gidin yurtiçi satın alın . 2017 yılında yurtdışından aldığım telefonu 120 liraya kayıt yaptırmıştım. 3 sene geçti kayıt parası 1838 lira oldu . Baktı devlet kayıt yaptıran yok bu sefer de 7 yıldan eski sinyal almayan telefonları imeilerini iptal etti.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
B boranoglu

Ekran garantisi, düşme çarpma kırılmalar için yok, amoled yanığı hayalet ekran gibi sorunlar için her zaman bahsettiğim "güvenilir satıcı" fonksiyonu devreye giriyor...

Ben 7 telefon sahibi oldum bu şekilde ve mağduriyet yaşamadım çok şükür. İllaki yaşamayacağım anlamı taşımaz fakat 7*500 lira desek 3500 lira yapar ki iki telefonu çöpe atsam bile zararda değilim.

M Çevrimdışı

mavcil 

Yeni Üye
15 Eyl 2019
49
39
Ben imei kayıtsız telefon kullanıyorum durumu basitçe anlatayım.
Xiaomi telefonlarda 2adet sim girişi mevcut bu demekki 2 adet imei adresi var. Garantili ürünlerde bu 2 imei adreside kayıtlanmıştır.
Kayıtlı olmayanlarda ise her imei adresini 4ay boyunca kayıtsız kullanabilirsin. 2 adet imei olduğundan bu durumda 8ay sorunsuz kullanılıyor.
imesi adresleri yıl başında temizleniyor neye göre bir temizleme yapılıyor bilemiyorum. Bu kayıtsız imei silme işleminden dolayı 4ay kullanım sıfırlanıyor ve yeniden başlıyor. Bende öyle oldu ama herkeste öyle oluyor mu bilemiyorum. Ben aralıkta 2. imei kullanmaya başladım. Şubat ayında 90gün sonra kapanacaktır diye sms geldi yani sayaç ocak ayından itibaren başladı. Bu satıcılar genelde sınırsız imei atma garantisi verirler.

B Çevrimdışı

boranoglu 

Aktif Üye
6 Ocak 2018
84
blaki blaki yazdıklarımı dikkatli okumuyorsun sanırım. Yurt dışına bizzat gidip telefon alalım sonucuna varıyorsun bir şekilde ancak ben böyle bir şey söylemiyorum :) Diyorum ki yurt dışına gidip gelen bir tanışınıza akrabanıza vs İKİNCİ El bir telefon aldırın ki, telefon maliyeti iyice aşağı çekilsin. Zaten garantisiz vs bir kullanımdan bahsediyoruz. İmei konusunu üstü kapalı anlatmıştım ama açayım biraz, arkadaşlar malesef ki ülkemiz hassas bir dönemden geçiyor ve bu sebeple bir çok temel hukuk ilkesi tersine işliyor. Masumiyet karinesi yerini '' bana terör örgütücü olmadığını ispat et '' almış vaziyette. Telefona atılan imei daha önce BYLOCK ile kullanıldıysa ne yapacaksınız ? Altını çiziyorum hiç bir satıcı bunun garantisini veremez, veriyorum diyene de güvenmeyi akıl süzgeçlerinize bırakıyorum. Bu yüzden imei atılacaksa mutlaka bu işi kendiniz yapmalısınız. Yurt dışından yasal bir şekilde telefon getirmek tabi ki anlamsız kalıyor pasaport kayıt ücretleri vs hesaplandığında, bunu önermedim :) Kullanılmayan (7yıl) imeilerin iptal edildiğinden de bilgim var ancak herkesin evinde çok fazla kullanılmayan tuşlu bir telefon mutlaka vardır. Yani bu imei atma işlemini bir zahmet olarak değil önemli bir güvenlik tedbiri olarak düşünmeliyiz.
Domestos Domestos hocam düşme çarpma kırılma zaten kullanıcı hatasıdır buradan nasıl bir garanti beklentimiz olabilir ki :) '' Güvenilir satıcı '' satıcı terimi de ironikleşiyor, işi kaçak ürün satmak olan birine hangi sınıra kadar güvenebiliriz ? Burada endişem telefonun kutudan sağlam çıkıp çıkmamasından ziyade atılan imei nin geçmişi. Ben şahsen kimseye bu noktaya kadar güvenmem. Tasarruf konusunda ise size katılıyorum, sadece bu örnekte biraz daha fazla olması gerektiğini düşünüyorum.
Gönül elbet yasal yollarla bir telefon alınmasını ister, ama fiyatlar ve gelirler hesaba katıldığında ben dahil insanlar farklı arayışlara giriyorlar. Ancak bu yollara girdiğimize değer bir kazanım elde edelim ve de mümkünse imei aşamasını kendimiz halledelim.
Bildiklerimi paylaşma hevesiyle umarım sizleri kıracak bir üslup kullanmamışımdır, herkese iyi forumlar :)

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
blaki blaki yazdıklarımı dikkatli okumuyorsun sanırım. Yurt dışına bizzat gidip telefon alalım sonucuna varıyorsun bir şekilde ancak ben böyle bir şey söylemiyorum :) Diyorum ki yurt dışına gidip gelen bir tanışınıza akrabanıza vs İKİNCİ El bir telefon aldırın ki, telefon maliyeti iyice aşağı çekilsin. Zaten garantisiz vs bir kullanımdan bahsediyoruz. İmei konusunu üstü kapalı anlatmıştım ama açayım biraz, arkadaşlar malesef ki ülkemiz hassas bir dönemden geçiyor ve bu sebeple bir çok temel hukuk ilkesi tersine işliyor. Masumiyet karinesi yerini '' bana terör örgütücü olmadığını ispat et '' almış vaziyette. Telefona atılan imei daha önce BYLOCK ile kullanıldıysa ne yapacaksınız ? Altını çiziyorum hiç bir satıcı bunun garantisini veremez, veriyorum diyene de güvenmeyi akıl süzgeçlerinize bırakıyorum. Bu yüzden imei atılacaksa mutlaka bu işi kendiniz yapmalısınız. Yurt dışından yasal bir şekilde telefon getirmek tabi ki anlamsız kalıyor pasaport kayıt ücretleri vs hesaplandığında, bunu önermedim :) Kullanılmayan (7yıl) imeilerin iptal edildiğinden de bilgim var ancak herkesin evinde çok fazla kullanılmayan tuşlu bir telefon mutlaka vardır. Yani bu imei atma işlemini bir zahmet olarak değil önemli bir güvenlik tedbiri olarak düşünmeliyiz.
Domestos Domestos hocam düşme çarpma kırılma zaten kullanıcı hatasıdır buradan nasıl bir garanti beklentimiz olabilir ki :) '' Güvenilir satıcı '' satıcı terimi de ironikleşiyor, işi kaçak ürün satmak olan birine hangi sınıra kadar güvenebiliriz ? Burada endişem telefonun kutudan sağlam çıkıp çıkmamasından ziyade atılan imei nin geçmişi. Ben şahsen kimseye bu noktaya kadar güvenmem. Tasarruf konusunda ise size katılıyorum, sadece bu örnekte biraz daha fazla olması gerektiğini düşünüyorum.
Gönül elbet yasal yollarla bir telefon alınmasını ister, ama fiyatlar ve gelirler hesaba katıldığında ben dahil insanlar farklı arayışlara giriyorlar. Ancak bu yollara girdiğimize değer bir kazanım elde edelim ve de mümkünse imei aşamasını kendimiz halledelim.
Bildiklerimi paylaşma hevesiyle umarım sizleri kıracak bir üslup kullanmamışımdır, herkese iyi forumlar :)
Seninle bu konuda yazarak anlaşmamız mümkün görünmüyor ama son kez şansımı deneyeyim... :sirit
Konuyu, yazıklarını, yazdıklarımızı en başından itibaren okursan, gereksiz yazışmaya, tekrara da gerek kalmayacak aslında ama neyse... Ben hepsini geçtim zaten, tekrar en başından yazmak için vakit harcamak istemiyorum. Sen kimseye güvenmemekte haklısın, ben satın aldığım kişiye güvenerek haklıyım, bunun aksini bir birimize kabul ettirmemiz mümkün görünmüyor... Fakat; gelinen noktada maddi açıdan benim epeyce bir param cebimde kalmış oluyor... Herkese de aynı şeyi yapın diye yazmıyorum, benim durumum bu diye yazıyorum ki; forumların ana amacı da paylaşım yapmaktır...

Bylock konusunda da düşüncelerini şöyle cürüteyim;
Diyelim ki; bir telefona bahsi konu program yüklendi ve imei ile eşleşti... Bunun kullanımı için ne gerekli? ya wifi ya da hücresel veri değil mi? Hal böyleyken, telefondaki malum program kimin hücresel verisi (hattı) veya wifi'si ile internete çıkıyorsa o sorumlu tutulur... Diyelim ki; bu telefonu ben sıfırlanmış (format) şekilde aldım ve hattımı taktım veya wifi ile internete girdim... Kimse; bana telefona daha önce bu program yüklenmiş diye hesap soramaz, çünkü benim internetim ile bahse konu program artık örtüşmüyor... Örtüşme ihtimali de yok artık...

Bir telefonda olmayan program ve olmayan iletişim için de, kimse kimseye suç isnat edemez.

B Çevrimdışı

boranoglu 

Aktif Üye
6 Ocak 2018
84
Domestos Domestos İşin maddi boyutunu artık geçiyorum. Ancak yazdıklarımı anlamamakta ki bu ısrarınız neredeyse beni iyi niyetinizden şüphe ettirecek. Hukuk düzeninin içinden bir kişi olarak söylüyorum, şu an ki hal ve şartlar en basit şekilde yukarıda açıkladığım vaziyette. Yaptığınız teknik izahı biliyor ve zaten katılıyorum. Ancak şu an ne idari soruşturmalarda ne işin yargı ayağında bu savunma kişiyi yüzde yüz aklar diyemiyorum. Tüm bildiklerimi buraya yazamam elbet, kimi işini kaybediyor hapis yatmadığına dua ediyor, kimi aylar sonra işine iade edildiğine şükrediyor. Konu amacından sapıp bir haklı-haksız savaşına dönüşmekte. Bu sebeple konuya son mesajımdır, karar sizlerin :)

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Domestos Domestos İşin maddi boyutunu artık geçiyorum. Ancak yazdıklarımı anlamamakta ki bu ısrarınız neredeyse beni iyi niyetinizden şüphe ettirecek. Hukuk düzeninin içinden bir kişi olarak söylüyorum, şu an ki hal ve şartlar en basit şekilde yukarıda açıkladığım vaziyette. Yaptığınız teknik izahı biliyor ve zaten katılıyorum. Ancak şu an ne idari soruşturmalarda ne işin yargı ayağında bu savunma kişiyi yüzde yüz aklar diyemiyorum. Tüm bildiklerimi buraya yazamam elbet, kimi işini kaybediyor hapis yatmadığına dua ediyor, kimi aylar sonra işine iade edildiğine şükrediyor. Konu amacından sapıp bir haklı-haksız savaşına dönüşmekte. Bu sebeple konuya son mesajımdır, karar sizlerin :)
İşin maddi boyutunu geçersek forever ayfon hocam... :bye

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510
Söz konusu tlefonlar imei kayıtsız da alınabiliyor. imei Kayıtlı alsan bile hattını takmadan sen imei değiştir çözüm mü yok yani aslında olmayan problem boş yere tartışılıyor.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
... atılan imei daha önce BYLOCK ile kullanıldıysa ne yapacaksınız ? Altını çiziyorum hiç bir satıcı bunun garantisini veremez ...
Konuya karışmayayım dedim ama ,yazdıklarına kesinlikle katılıyorum,ve tebrik ediyorum,haklısın ,çünkü çıkış wifi veya hat interneti ile olabilir ama kayıt numaraya ve özellikle imeiye yapılır,çünkü imei telefonun kimlik numarasıdır (diye biliyorum) ,sağlayıcılar değişir ama imei değişmez,veya herkes yapamaz,aklına bile gelmez değiştirmek, arkadaşımın akrabasının başına geldiği içinde biliyorum,neler çektiler ki elinde satıcının satış kağıdı olduğu halde,hadi uzatmayayım bende :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt