Toshiba 49U7763DAT Kullanıcı incelemesi (Amazon 2.300₺)

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Ben f/p düşündüğüm ve olsaydı 9650 almayı düşündüğüm onda da bildiğim kadarıyla VA panel olduğu için neyle karşılaşacağımı az çok biliyordum.
Amma ve lakin benim komutan daha önce deneyimlemediği için (izleme açımız karşıdan olmasına rağmen tv nin yanından geçerken renkler değiştiği için)bana bu televizyonun bozuk olmadığından emin misin dedi, biraz ekşidi. Kısaca daha önce kullandığınız alışık olduğunuz tv ye yakın bir şeyler bakmakta fayda var.

Adem Helvacı Ado hocam biraz sorularım olacak. Ben tv anten girişinden kablo tv kanallarını arattım 25 kadar kanal buldu ama izleyemedim. TV seçtiğimde uydu listesi çıkıyor, kurcalarken hepsini göster yada uydu, anten gibi seçeneklerin olduğu bir menü çıkmıştı tekrar bulamıyorum.

Bir de renk ayarı olarak (temel) ne önerirsin. Kırmızıyı az çok tutturdum sarı fosforlu oldu yeşil ve maviler patladı ren canlı hafif 3 boyutlu havası vardı. çoğu şeyi kıstım iyi oldu ama canlılığı kaybettim. Genel olması gereken bir tavsiyen varsa makbule geçer onun az aşağısı az yukarısı göz zevkimize göre ince ayarını daha rahat yaparım diye düşünüyorum.

Yıllardır Uydudan başka bir şey kullanmadığım için hiç aklımda yok kablo tv menüsü, ilk fırsatta bakmaya çalışırım.

Renk ayarı konusunda benim şahsi olarak iki kıstasım vardır

1- Beyaz, Beyaz olmalı
2- Ten rengi de bildiğimiz insan doğasında kişiden kişiye değişen ten renginin mümkün olan en yakın ortalaması olmalı.

Onun dışında her renk kodundan tek tek ayar hiç bir zaman yapmadım ve yapmam da zira siz istediğiniz kadar denge tutturun, yayıncı kuruluşların dengesi yok ki :ok

R Çevrimdışı

reactor1111

Yeni Üye
26 Eyl 2018
12
41
Bu tv için Anakart yazılım desteği almayacak bir kart ve panelde piyasadaki en kalitesiz panel diyebilir miyiz? 2300tl yi hakediyor mu?
Birde ölü piksel olduğunda servis tv yi değiştirmiyor mu?

Adem Helvacı Ado

Moderatör tarafında düzenlendi:
B Çevrimdışı

bunelan

Yeni Üye
27 Eyl 2018
18
40
Ben de Amazon'dan alanlardanım. Eksik yanlarını zaten artık takip edenler biliyor ama beni gördüğüm eksik yanlarını da yazayım. Siyah renkte çok iyi değil ve hareketli kumlanmalar mevcut. Özellikle TRT4K'da yaşadım bunu ama 4K kayıt test etmedim. Gerçek 4K bir dosyadaki performansını merak ediyorum. Bir kaç gün içinde onu da test edeceğim. Ayrıca bir başka başlıkta da ''grimsi karelenmeler'' şeklinde bir bilgilendirme vardı. Bu durum yine özellikle siyah renkte yaşanıyor. Yani griden griye geçişlerde çok iyi olduğu söylenemez.
Evde kıyaslama yapabileceğim LG 43uh630v kullanıyorum. İkisi arasında en bariz fark bildiğimiz gibi paneller ve bu panellerin en temel özellikleri olan açı duyarlılığı ve kontrast farkı. Evet bu televizyonun açı duyarlılığı hayli yüksek. Renkler çok sıcak ve bazı renklerde patlama yaşanıyor. Ayarlarla sürekli oynasamda tam olarak tutturduğum söylenemez.
Aslında daha çok Digiturk bağlı olarak kullanmayı planlıyorum. Belki de haftada bir kaç kez açıp, toplamda da 10 saat açık kalacak ve bu sürelerde hep maç izleyeceğim ve asıl kurulu olacağı yer olan salona henüz yerleştirmedim. İlk olarak eski televizyonumun bulunduğu odaya kurdum ve yaklaşık 2.5 metreden izliyorum. Salondaki uzaklık 5-7 metre arası olacak ve o uzaklıktan açı duyarlılığı nasıl olacak bilemiyorum.
Birde yukarda bahsettiğim kumlanmaya çok takılmıştım ama Digiturk uydu cihazını bağlayıp onunla kullanınca bu takıntımı bastırabileceğim derecede iyi performans aldığımı söyleyebilirim. LG'nin kendi dahili uydusu, bu televizyona oranla daha başarılı ama ona da Digiturk bağladığım zaman HD kanallar bile SD gibi izleniyordu. Fakat Toshiba'da çok daha iyi performans aldığımı söyleyebilirim ki SD kanallar bile LG'nin, Digiturk'te HD kanallardaki görüntüyü yakaladım diyebilirim. Ayrıca hareketli sahnelerde, özellikle de maçlarda LG'den daha başarılı olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca LG'de hareketli sahnelerde ve yine özellikle de maçlarda yaşadığım dikine lekelenmeler bu televizyonda yok denecek kadar az ve bir o kadar hafif.
Sonuç olarak iade etmek için 1 ay süre veriliyor Amazon'da ve bu süre içinde bir süre daha kullanmaya devam edeceğim.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Bu tv için Anakart yazılım desteği almayacak bir kart ve panelde piyasadaki en kalitesiz panel diyebilir miyiz? 2300tl yi hakediyor mu?
Birde ölü piksel olduğunda servis tv yi değiştirmiyor mu?

Adem Helvacı Ado
Ben diyemem böyle bir şey zira piyasada kalitesiz panel yok, kişiye uygun olmayan panel var.
Anakartın yazılım desteğği almayacağı doğrudur çünkü bu anakarttan alınabilecek en üst performansa ulaşılmış durumdadır.

ofis76 Çevrimdışı

ofis76 

Aktif Üye
20 Ağu 2018
300
47
Ben de Amazon'dan alanlardanım. Eksik yanlarını zaten artık takip edenler biliyor ama beni gördüğüm eksik yanlarını da yazayım. Siyah renkte çok iyi değil ve hareketli kumlanmalar mevcut. Özellikle TRT4K'da yaşadım bunu ama 4K kayıt test etmedim. Gerçek 4K bir dosyadaki performansını merak ediyorum. Bir kaç gün içinde onu da test edeceğim. Ayrıca bir başka başlıkta da ''grimsi karelenmeler'' şeklinde bir bilgilendirme vardı. Bu durum yine özellikle siyah renkte yaşanıyor. Yani griden griye geçişlerde çok iyi olduğu söylenemez.
Evde kıyaslama yapabileceğim LG 43uh630v kullanıyorum. İkisi arasında en bariz fark bildiğimiz gibi paneller ve bu panellerin en temel özellikleri olan açı duyarlılığı ve kontrast farkı. Evet bu televizyonun açı duyarlılığı hayli yüksek. Renkler çok sıcak ve bazı renklerde patlama yaşanıyor. Ayarlarla sürekli oynasamda tam olarak tutturduğum söylenemez.
Aslında daha çok Digiturk bağlı olarak kullanmayı planlıyorum. Belki de haftada bir kaç kez açıp, toplamda da 10 saat açık kalacak ve bu sürelerde hep maç izleyeceğim ve asıl kurulu olacağı yer olan salona henüz yerleştirmedim. İlk olarak eski televizyonumun bulunduğu odaya kurdum ve yaklaşık 2.5 metreden izliyorum. Salondaki uzaklık 5-7 metre arası olacak ve o uzaklıktan açı duyarlılığı nasıl olacak bilemiyorum.
Birde yukarda bahsettiğim kumlanmaya çok takılmıştım ama Digiturk uydu cihazını bağlayıp onunla kullanınca bu takıntımı bastırabileceğim derecede iyi performans aldığımı söyleyebilirim. LG'nin kendi dahili uydusu, bu televizyona oranla daha başarılı ama ona da Digiturk bağladığım zaman HD kanallar bile SD gibi izleniyordu. Fakat Toshiba'da çok daha iyi performans aldığımı söyleyebilirim ki SD kanallar bile LG'nin, Digiturk'te HD kanallardaki görüntüyü yakaladım diyebilirim. Ayrıca hareketli sahnelerde, özellikle de maçlarda LG'den daha başarılı olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca LG'de hareketli sahnelerde ve yine özellikle de maçlarda yaşadığım dikine lekelenmeler bu televizyonda yok denecek kadar az ve bir o kadar hafif.
Sonuç olarak iade etmek için 1 ay süre veriliyor Amazon'da ve bu süre içinde bir süre daha kullanmaya devam edeceğim.
Renkleri bende tam oturtamadım. Elimde kumanda evdekiler bıktı :)Güncelleme yaptınız mı? Üzerinde ki yazılım oldukça eski. Uzaktan açı sorunu yaşamıyorum.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Ben diyemem böyle bir şey zira piyasada kalitesiz panel yok, kişiye uygun olmayan panel var.
Anakartın yazılım desteğği almayacağı doğrudur çünkü bu anakarttan alınabilecek en üst performansa ulaşılmış durumdadır.
Üstadım bu tv yi güncelleme yapıp sonuç hakkında bilgi veren oldu mu, bilginiz var mı?

B Çevrimdışı

bunelan

Yeni Üye
27 Eyl 2018
18
40
Adem Helvacı Ado hocam anakarta güncelleme gelmeyecek deyince, hiç kontrol bile etmedim. Birde bazı kullanıcıların, yine Toshiba marka tvlerde güncelleme sonrası farklı sorunlar yaşadıklarını rapor ettiklerini görünce başıma iş almayayım diye düşündüm açıkcası.

U Çevrimdışı

UzunEsmer

Aktif Üye
3 Tem 2018
115
44
Hocam videoyu izleyip yorumunuzu bekliyorum

R Çevrimdışı

reactor1111

Yeni Üye
26 Eyl 2018
12
41
memnun musunuz arkadaşlar?
ölü piksel için servis değiştirmiyor mu tv yi? ofis76 ofis76
ps4 oynama şansınız oldu mu? performansı nasıl ps4 te? tv de oyun modu var mı?

ofis76 Çevrimdışı

ofis76 

Aktif Üye
20 Ağu 2018
300
47
memnun musunuz arkadaşlar?
ölü piksel için servis değiştirmiyor mu tv yi? ofis76 ofis76
ps4 oynama şansınız oldu mu? performansı nasıl ps4 te? tv de oyun modu var mı?
1 ölü piksel garantiye girmiyor maalesef. Yani tüketici hakem heyeti emsal kararlar vs uğraşmanız lazım. ben ölü pikselin yerini bile unuttum :)
PS4 sahibi değilim 4k video oynattım tatminkar ama benim ilk 4k deneyimim. Oyun sinema vs modları var.
Genel olarak memnunum renklerin canlılığına alışıyoruz.

J Çevrimdışı

javie

Yeni Üye
5 Eki 2018
25
43
bu televizyonu ben de amazondan aldım, görüntü kalitesi için birşey diyemiyorum çünkü önceki televizyonum 32 inç LG'ydi. arada çok fark var tabii ki ama kıyaslasama yapamıyorum. renk ayarlarını tutturamadım bir türlü bununla ilgili yardım alabilirim.

bir de tv nin içinden hdmi kablosu çıkmadı. evde bulunan hdmi ler eski, sanırım 1.3 veya 1.4 hdmi olabilir. hdmi 2.0 kablo alsam görüntüde bir fark olur mu?

ofis76 Çevrimdışı

ofis76 

Aktif Üye
20 Ağu 2018
300
47
bu televizyonu ben de amazondan aldım, görüntü kalitesi için birşey diyemiyorum çünkü önceki televizyonum 32 inç LG'ydi. arada çok fark var tabii ki ama kıyaslasama yapamıyorum. renk ayarlarını tutturamadım bir türlü bununla ilgili yardım alabilirim.

bir de tv nin içinden hdmi kablosu çıkmadı. evde bulunan hdmi ler eski, sanırım 1.3 veya 1.4 hdmi olabilir. hdmi 2.0 kablo alsam görüntüde bir fark olur mu?

Hayırlı olsun.
Renk ayarlarını kendinizce bir ayara getirdikten sonra Sinema, Oyun gibi modlarda gezerek renklere bir daha bakın. Bu modlarda yine en yakın rengi bulunca tekrar renk ayarlarıyla oynayın. Bu işlem oturana kadar renk ayarlarına bakarak olun değişmiş olabiliyor.

Ben sinema modunda max güç tasarrufu kırmızı-yeşil yeşile yakın ten ortada olarak diğer ayarları 3 aşağı 5 yukarı deneye deneye yaptım.
Yan açıdan az etkilenmek istiyorsanız kontrası ve dinamik kontrastı yükseltmelisiniz. Bu seferde mavi, fujya, mor ve yeşiller çok canlı olacaktır.
TV'den kablo çıkmıyor. Benim elimde bolca vardı :) montajdan önce hepsini taktım. hdmi kablodan mucize beklemeyin. o rakamlar pazarlama amaçlı çok takmayın. Ama Conax modül kullanınca görüntü fark ediyormuş.

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
trt 4k kesinlikle kıstas olmasın, zaten trt 4kdaki programlar başlamadan önce çıkan altın renkli introsu ile normal 4k yayını arasındaki farkı idrak etmişsinizdir. bence trt4k videolarının gerçek çözünürlüğü 2k (bıraktığı intiba) çünkü youtubeden bile 4k video açınca aradaki fark bariz belli oluyor.

J Çevrimdışı

javie

Yeni Üye
5 Eki 2018
25
43
hocam conax modül dediğniz nedir? internette arattım, kablo net ile ilgili birşeyler çıkıyor. Evde şu an kablo analog kullanıyorum, vestel servisindeki kurulum yapan arkadaş tv'nin kendi uydusunun daha iyi görüntü vereceğini söyledi ama biryandan da kablonete taahhüdüm var. kablonetin analog yayını güzel değil mi acaba?

Geri
Üst Alt