Telif Hakkı içeren paylaşımlar

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
teraspy teraspy emmi işin orasına herkes katılmasa bile anlaşılabilir yine adam kitap gibi yazıyordur alıcısı okuyucusu da vardır paralı yapar bunda bir sıkıntı yok. Ancak bu şahsın uyarısız, hiç şans vermeden sayın Sota Sota'yı şikayet etmesi sıkıntılı. Bu işin ucu en sonunda korsan içerik olayına döner, yani bazıları karikatürü toplumsal bir olgu olarak görür ve mesajını olabildiğince yaymak ister demek ki bazı sanatçılar da bir eğlence türü olarak paralı hizmet olarak görüyor. Ancak rahatsız olmanın bir üslubu var, bu arkadaş orayı atlamış. Biraz alakasız olacak ama özellikle oyun sektöründe korsan kullanımın şirketlere fayda getirdiği araştırmalarla kanıtlanmış:oku Böyle içeriklerin demo kısımlarını yayınlamaları lazım erken 2000lerde hep demolar varmış insanlar beğenirse alıyormuş. Yada mesela dizilerin ilk birkaç bölümü ücretsiz olurmuş. Tabi artık Netflix vs. var ama benim eski tarz içerik tüketme altına göre böyle bir nevi deneme sürümlerinin her türlü parayla satılan şeyde olması satışları arttırır.
Ben de öyle yazdım zaten ,kısaca mubarek :) ,aslında kişinin reklamı yapılıyor,reklamın iyisi kötüsü olmaz derler ama oluyormuş demekki:) Hani karikatürleri arka arkaya yayınlansa "belki" diyeceğim de ,uzun aralıklarla yayınlanıyor ,bir nevi reklam aslında ,çünkü altında imzası var ,neyse sustum hadi :)

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Ben de öyle yazdım zaten ,kısaca mubarek :) ,aslında kişinin reklamı yapılıyor,reklamın iyisi kötüsü olmaz derler ama oluyormuş demekki:) Hani karikatürleri arka arkaya yayınlansa "belki" diyeceğim de ,uzun aralıklarla yayınlanıyor ,bir nevi reklam aslında ,çünkü altında imzası var ,neyse sustum hadi :)
İnternet çağıyla özellikle eski tip yayıncıların ve yazarların kafası çok karıştı. Aslında içerik üreten herkesin kafası çok karışık, kimse ne yapmak doğrudur, faydalıdır,iyidir tam emin degil. Bu kadar özgürlük olan bir oluşumda aidiyet kavramı tam oturmadı daha belki zamanla netleşir bu konular.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
İnternet çağıyla özellikle eski tip yayıncıların ve yazarların kafası çok karıştı. Aslında içerik üreten herkesin kafası çok karışık, kimse ne yapmak doğrudur, faydalıdır,iyidir tam emin degil. Bu kadar özgürlük olan bir oluşumda aidiyet kavramı tam oturmadı daha belki zamanla netleşir bu konular.
Benim web sitemde yayınladığım bir konuyu baktım bir forumda kişi alıntı yapmadan aynen yayınlamış ,üstelik kendisi yapmış gibi...
Üye oldum ve kendisine kırmadan-üzmeden özel mesajdan yazdım" bu anlattığın konuyu ben yayınladım ,senin yazdığın ile bire bir aynı,bari link verseydin "alıntıdır" diyerek" dedim,Yani kibarca uyardım,şaşırdı ve bana" ama sizin sitenizde yayınlayabilirsiniz yazıyordu" dedi ,bende ona "izin almadan hedef göstererek yayınlayabilirsiniz." yazıyor dedim:)
Diğer yandan farklı bir konuda ,farklı bir forumda yine benden alıntı yapılmıştı,üstelik wiki'sinde ,ama link verilmiş nerden alındığını gösteren ,işte bu benim için bir reklam idi,çünkü çok kullanılan bir linux dağıtımının wiki içinde geçiyordu,o foruma da üye oldum ve teşekkür ettim ,halen telefonda görüşüyorum yetkili arkadaş ile...
Bu biraz da "bakış açısı"na bağlıdır ,nereden baktığına göre değişir maalesef :) (kendi web sitemin reklamını yapmış oldum,bedavadan :haha1 )

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Gençler ,karikaturist serkan karikatürlerini satıyor zaten,yani free değiller,ama bu "ben yaptım oldu"olmamalı bence,önce ihtar çekmeliydi.

Yıllardır sosyal medyada onlarca karikatür, komedi sayfası karikatürlerini yayınlamıştır muhtemelen.
Yapılan şey etik değil.
Bizim forumun da karikatürleri üzerinden para kazanmadığı bilinen bir gerçek.
Burası elektronik, beyaz eşya forumu. :kop

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Yıllardır sosyal medyada onlarca karikatür, komedi sayfası karikatürlerini yayınlamıştır muhtemelen.
Yapılan şey etik değil.
Bizim forumun da karikatürleri üzerinden para kazanmadığı bilinen bir gerçek.
Burası elektronik, beyaz eşya forumu. :kop
Etik olmadığını baştan beri yazıyorum zaten sevgili umut, ancak bu kişi ücretli veriyor karikatürlerini :) Neyse bu konuda da sustum :)

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
öncelikle şu sözü şuraya bırakalım ;

"Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir." "Hepiniz mebus olabilirsiniz, vekil olabilirsiniz, hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat bir sanatkâr olamazsınız." "Bir millet, sanat ve sanatkârdan mahrum ise tam bir hayata malik olamaz."

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

-----------------------------------------------------------------------------

bugün ülkeye dönüp bakınca sinemadan müziğe ebediyattan resime birkaç istisna dışında rezalet seviyedeyiz, sonra da oturup konuşur bu sözüm ona entel dantel ulemelarımız sanat niye gelişmiyor, herkes niye bu kadar yaratıcılıktan uzak cahil vs... diye.

oysa dünyanın her yerinde sanat toplum içindir, bugün Avrupa'da benzer bir dava ile mahkeme karşısına bile çıkamazsın, ne avukatı böyle rezil bir davayı sahiplenir, ne savcılık makamı iddialar için dosya hazırlar, nede hakim yada başka birileri uzlaşma adı adında gidin şu çetenin istediği şantaj miktarını verin bizi yormayın demez. çok şey yazılır çizilir daha da guguk sistemimiz sağolsun fazlasına müsaade etmiyor.

acizane tavsiyem bu çakallara taviz vermesin hiç kimse, yapılan usulsüzlüğü elbet temiz süt içmiş bir babayiğit çıkıp yedirir bunlara, mümkün mertebe konu güncel tutulup mağdurlar olarak organize olunur ve emsal karar alınırsa hiçbir şey çıkmaz zaten , tüm bu süreç sonunda da karşı bir dava ile de yaşanan mağduriyet bu çakallardan misliyle çıkarılıp, kazanılan olası tazminatta Lösev Mehmetçik vakfı gibi kurumlara bağışlanıp daha hayırlı bir sürece vesile olur umarım.

sincerelym Çevrimdışı

sincerelym 

Aktif Üye
10 Haz 2018
184
Boştaki adam s2yle oynar diye bir söz var. Bu arkadaşlarda pandemiden dolayı iyice boşta kaldılar sanırım. Bir önceki mesajdaki Ulu Başbuğ'un sözünden sonra biraz abes oldu ama neyse.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt