Telif Hakkı içeren paylaşımlar

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Gecen hafta ifadeye emniyete çağrildim.
Forumumuzda yapilan paylasimin ekran görüntüsü alınmış ve kendi dergisinden yayınladığı aynı karikatürü önüme koydular.

Forumun karikatür üzerinde gelir elde ettigi gibi mesnetsiz suçlamalarda bulunmuşlar.

Vehasıl karikatürü yayınlayan üyemizin tüm forum bilgileri benden talep ettiler.

Ufak bir araştırma yaptığım da bizim gibi binlerce site aynı duruma düşürülmüş.

Serkan Beyin Avcılar belediyesini uyardığı gibi
Bizide uyarıp eserimin kaldırılmasini talep ediyorum demesini beklerdik.

Demek ki neymiş gücü yeten yetene.

Screenshot_20201027-183211_Samsung-Internet.jpg
Karikatürle hiç ilgilenmedim açıp bakmadım bile dergilere, ancak bu olay şımarıklıktır bence. Forumun sahibi belli, resmi e-mail'i var yani ya kişisel olarak ya da avukata yazdırılmış resmi bir tebligat göndermenin önünde hiçbir engel yok. Böyle uyarısız habersiz emniyete şikayet etmek yasal gücün kötüye kullanımıdır. Aynı dev milyon dolarlık şirketlerin küçük şirketlere ya da esnafa sataşması, zarar vermeye çalışması gibi. Sayın Sota Sota geçmiş olsun, umarım ileride buna benzer başınızı ağrıtacak sorunlar ortaya çıkmaz.

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
Site veya forum halinde yayın yapmak ve bu durumlarla karşılaşmak mümkün. Fakat sonunda biraz baş ağrısı ile işler çözülüyor ama yine de can sıkıyor. Yıllar önce anlatıyoruz.com'u kurduğumda aynı sorunlarla karşılaştık.Fakat adilane olanı uyarı maili atıp konunun kaldırılmasını istemek fakat bazen öyle olmuyor işte.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Iptv olayını anlarımda karikatür telif hakkı saçma olmuş

Instagram Facebook Twitter Vs karikatürden geçilmiyor oraya nasıl bir telif atacaklar merak ediyorum milyonlarca hesabı şikayet edip kapattıracaklar mı

Tamam fikir ve sanat eseri olduğu hakkın en ufak bir şüphemiz yok fakat telif istenen diğer sektörler gibi bir getirisi yok kendilerini baltalarlar bu şekilde

Ip tv konusunda da böyle fahiş fiyatlar olduğu sürece korsan yayınların önüne geçemezler
Valla içeriklerim , videolarım, ve açtığım forumdaki konuları bir çok büyük sitede görüyorum. DH TF gibi yerler ben de şimdi bı telif atayım da bı para görsün cebim ?
Ya abi nasıl bir mantık şu anda dikkatimi çekiyor yeni para kazanma yolu bu telifler. Aleyhine çıkınca cukka cebe.
Ayıp yazık günah

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Bu konuda da bugün ihlal maili aldık ve gerekli aksiyonu alarak konuları sildik. (M3u listesine gizlenmiş linkler)
O konuların tamamını kilitlemiş, linkleri kaldırmıştım ,görünür nasıl olmuş hayret :alala
Yerli platformların değil tam adını ,cici,dici v.s olarak verenleri de direk banlamak gerekir ki bu konuda uyarımız var.
Diğer yandan karikatürcü arkadaş,karikatürlerini baştan beri satıyormuş zaten,sitesinde fiyat listesi var,ama bu haklı olduğu anlamına gelmiyor,çekersin uyarını bakarsın ortama,uyarına uymuyorlarsa gerekeni yaparsın ,oldu bitti ile olmaz bu işler,belediyeye uyarı yolla ,şahıslara mahkeme yolu görünsün ,komedi dünyası.Diyecek başka lafım yok maalesef,emekli adamım birde bunlara tazminat ödemeyeyim.

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Valla içeriklerim , videolarım, ve açtığım forumdaki konuları bir çok büyük sitede görüyorum. DH TF gibi yerler ben de şimdi bı telif atayım da bı para görsün cebim ?
Ya abi nasıl bir mantık şu anda dikkatimi çekiyor yeni para kazanma yolu bu telifler. Aleyhine çıkınca cukka cebe.
Ayıp yazık günah

Yapabilirsin aslında yasal hakkın sonuçta :)

Fikir ve sanat eseri

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Yapabilirsin aslında yasal hakkın sonuçta :)

Fikir ve sanat eseri
1. Forum Savaşları çıkabilir bundan sonra.? Sen benim içeriğimi çaldın, hayır çalmadım sen de benimkini çalmışsın. Dava edicem seni. Adamsan çıkar kaynak göster vs. diye uzar gider bu tartışma. Forumda yazılanlar zaten halka açık bilgi amacı güttüğü için kopyalayan adam belki bende bu amaçla kullandım zaten kopyalanmasını kabul etmiş diye bir nokta sunabilir ancak mantık olarak yine telif kanunlarına girmesi gerekir. Ama dediğim gibi forumlararası savaşa şahit olabiliriz:danger

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,591
1. Forum Savaşları çıkabilir bundan sonra.? Sen benim içeriğimi çaldın, hayır çalmadım sen de benimkini çalmışsın. Dava edicem seni. Adamsan çıkar kaynak göster vs. diye uzar gider bu tartışma. Forumda yazılanlar zaten halka açık bilgi amacı güttüğü için kopyalayan adam belki bende bu amaçla kullandım zaten kopyalanmasını kabul etmiş diye bir nokta sunabilir ancak mantık olarak yine telif kanunlarına girmesi gerekir. Ama dediğim gibi forumlararası savaşa şahit olabiliriz:danger
Normal şartlarda internette olan her şey herkesindir. İnternete resim , yazı vs ekleyen kişi bu bilgilerin başkası tarafından alınabileceğini de kabul etmiş olur. Başkalarının görmesini ve almasını istemiyorsa neden herkesin görebileceği alana ekliyor. Kendi bilisayarında kalsın.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Normal şartlarda internette olan her şey herkesindir. İnternete resim , yazı vs ekleyen kişi bu bilgilerin başkası tarafından alınabileceğini de kabul etmiş olur. Başkalarının görmesini ve almasını istemiyorsa neden herkesin görebileceği alana ekliyor. Kendi bilisayarında kalsın.
Hocam telif kanunları tam öyle çalışmıyor işte, biraz karmaşık bir konu. Adil kullanım diye bir şey var ancak bunun belirlenmiş bir sınırı yok, eldeki duruma göre değerlendiriliyor. Kişinin yazdığı makale, ürettiği her türlü içerik IP dediğimiz entelektüel sermaye oluyor. Yani ona ait tescilli bir patent gibi. Bunun izinsiz kullanımına içerik sahibinin müdahale etme hakkı var ancak bence hoş görmek kaynak belirtilen bilgi amaçlı yayınlamalarda sıkıntı çıkarmamak etik olarak en doğrusudur.

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,591
Hocam telif kanunları tam öyle çalışmıyor işte, biraz karmaşık bir konu. Adil kullanım diye bir şey var ancak bunun belirlenmiş bir sınırı yok, eldeki duruma göre değerlendiriliyor. Kişinin yazdığı makale, ürettiği her türlü içerik IP dediğimiz entelektüel sermaye oluyor. Yani ona ait tescilli bir patent gibi. Bunun izinsiz kullanımına içerik sahibinin müdahale etme hakkı var ancak bence hoş görmek kaynak belirtilen bilgi amaçlı yayınlamalarda sıkıntı çıkarmamak etik olarak en doğrusudur.
O bilgi daha çok kişilere ulaştı diye sevinmesi lazım. Bilgiyi alan altına kendi adını yazar kendine mal ederse hırsızlığa girer o zaman suç işlenir bence biraz esnek davranılmalı

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
O bilgi daha çok kişilere ulaştı diye sevinmesi lazım. Bilgiyi alan altına kendi adını yazar kendine mal ederse hırsızlığa girer o zaman suç işlenir bence biraz esnek davranılmalı
Haklısınız, size katılıyorum. Bu yasalar gerekli mi gerekli. Yoksa içerik sahipleri sömürülür ancak bu haklarını kötüye kullananlar da var. Özellikle paylaşılan şey bilgiyse bunun önünü açık tutmak olabildiğince fazla insana ulaşmasını sağlamak en iyisidir. Bu karikatür olayını hiç anlamadım, o daha da saçma.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Olması gereken durum bu ama nereye kadar kanunlar yönetmelikler hayatın olağan akışına uygun??

Forumların geliri olduğunu (reklam vs) ve bu karikatürleri paylaşarak para kazanıldığı gibi absürt bir iddia ile suç duyurusunda bulunuluyor maalesef...

Bunun iddia edildiği gibi olmadığı, her forumda üyenin üye olurken okuyup onayladığı kurallarda en baştan kabul ettiği yazılı metinde açıkça ortadadır... Yani, paylaşımı yapan üye sorumludur ve forumu bağlamaz, üye açısından da iddiaları boşa çıkıyor çünkü üye para kazanmıyor bu paylaşımdan... Daha da garip olan, arama motoruna "karikatür" yazıldığında milyonlarca eser ortaya çıkıyor...

Tivıtır, instagram, feysbuk gibi mecralara diş geçiremeyen şerolar, "reklam vs geliri var" mottosu üzerinden forumlara sarmış durumdalar maalesef... Savunmayı düzgün yaparak bu suçlamayı boşa çıkarmak mümkün. Örnekleri çok var.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Gençler ,karikaturist serkan karikatürlerini satıyor zaten,yani free değiller,ama bu "ben yaptım oldu"olmamalı bence,önce ihtar çekmeliydi.

teraspy teraspy emmi işin orasına herkes katılmasa bile anlaşılabilir yine adam kitap gibi yazıyordur alıcısı okuyucusu da vardır paralı yapar bunda bir sıkıntı yok. Ancak bu şahsın uyarısız, hiç şans vermeden sayın Sota Sota'yı şikayet etmesi sıkıntılı. Bu işin ucu en sonunda korsan içerik olayına döner, yani bazıları karikatürü toplumsal bir olgu olarak görür ve mesajını olabildiğince yaymak ister demek ki bazı sanatçılar da bir eğlence türü olarak paralı hizmet olarak görüyor. Ancak rahatsız olmanın bir üslubu var, bu arkadaş orayı atlamış. Biraz alakasız olacak ama özellikle oyun sektöründe korsan kullanımın şirketlere fayda getirdiği araştırmalarla kanıtlanmış:oku Böyle içeriklerin demo kısımlarını yayınlamaları lazım erken 2000lerde hep demolar varmış insanlar beğenirse alıyormuş. Yada mesela dizilerin ilk birkaç bölümü ücretsiz olurmuş. Tabi artık Netflix vs. var ama benim eski tarz içerik tüketme altına göre böyle bir nevi deneme sürümlerinin her türlü parayla satılan şeyde olması satışları arttırır.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Edit: "altına" anlayışıma olacak yazım hatası yapmışım. Bir üstteki üye sınıfında düzenleme limiti artıyor mu acaba? 10a çıkıyorsa çok iyi olur.

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt