Televizyonda Fps (Frame Per Second) Saniyedeki görüntü kare sayısı testi

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Hocam daha öncede belirttim yazdıklarımda. Cihaz 24 hz de çalışıyorum ben diyor. Ancak tv bunu yapmıyor. Takıla kasıla 24 fps de film ya da dizi izliyoruz. Bu cihaz aslen film için üretilir. Dünyada herhangi bir milletten bir kişiye sorsanız OLED sinema, film vs için der. Haber ya da show programları için neden OLED tv alayım ki? Ha bu arada Vestel bu tv yi bana bedava vermedi, bu cihaza verdiğim paradan daha ucuza sony x900g alabiliyordum. Tabii o cihaz led ama full array bir panel, başka dünyadan. Vestel Oled’in paneli hakikaten güzel, renk, parlaklık hiç sorun yok. Ama iş hareket (motion) işine gelince sinyal ve kare saniye uyumu çok kötü. Bazen bu cihazı aldığım için kendimi deney hayvanı gibi hissediyorum ?. Daha önce fikoloji’den full yazılım istemiştim cihazım için. Kendisi gönderdi ama olmadı. Burayı okursa seri numarasını tekrar göndererek yazılım talebinde bulunacağım. Aklımda tv yi fabrika yazılımına döndürüp orjinal oled yazılımında testler yapmak. Çünkü şu anda mb130s yazılımının son sürümünü kullanıyorum. Ancak bildiğim kadarı ile oled tv lere mb130e anakartlara yazılım gelmedi. Yanlış düşünüyor olabilirim, hatam varsa lütfen düzeltin ?
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bu arada netflix kullanan arkadaşlar şu iki dizide tv lerini test edebilirlerse sevinirim. Kayıp korsan krallığı ve paranormal (mısır dizisi) isimli diziler 50fps çekilmiş diziler. Bu 2 dizide oled tv akıyor sanki film algılayıcı açık gibi nerdeyse kusursuz. Deneyen olursa fikirlerini paylaşırlarsa iyi olacağını düşünüyorum.
Bence orjinal yazılıma geri dönün derim, belki bir bug var buna sebep olan.

F fikoloji

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
MB130v5 LCD için konuşursam; fabrika yazılımı veya sonraki güncellemelerde, pixellance açık-kapalı, HDMI-Youtube-Player vs hiçbir şekilde 23.976, 24, 29.97, 30 Hz'te çalışmıyor. Çalıştığını söylüyor, ama çalışmıyor. 59.970 Hz'te bir sorun göremedim. Belki çalışıyordur, ya da 60'a çok yakın olduğu için bozulma oluşturacak kadar etki etmiyordur.

Bu arada MB130E = MB130S + MFC (video işlemcisi) demek. Hatta direkt MB130T demek. Fabrika yazılımından bir sonuç çıkacağını sanmam.

C Çevrimdışı

chaos knight

Aktif Üye
26 Şub 2019
141
MB130v5 LCD için konuşursam; fabrika yazılımı veya sonraki güncellemelerde, pixellance açık-kapalı, HDMI-Youtube-Player vs hiçbir şekilde 23.976, 24, 29.97, 30 Hz'te çalışmıyor. Çalıştığını söylüyor, ama çalışmıyor. 59.970 Hz'te bir sorun göremedim. Belki çalışıyordur, ya da 60'a çok yakın olduğu için bozulma oluşturacak kadar etki etmiyordur.

Bu arada MB130E = MB130S + MFC (video işlemcisi) demek. Hatta direkt MB130T demek. Fabrika yazılımından bir sonuç çıkacağını sanmam.
.

Son düzenleme:
C Çevrimdışı

chaos knight

Aktif Üye
26 Şub 2019
141

Sizin bu tv deki anakart mb130t mi acaba?

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
Düşünsenize; bir haber geliyormuş ve Vestel bu durumu düzeltmek için yazılım yayınlamış. Hatta yazılım sürümü 5.36.3.0'müş. :sirit

Sayın Vestel mühendisleri, bi oldurun be!

P Çevrimdışı

prince78 

Yeni Üye
27 Ara 2020
27
47
Düşünsenize; bir haber geliyormuş ve Vestel bu durumu düzeltmek için yazılım yayınlamış. Hatta yazılım sürümü 5.36.3.0'müş. :sirit

Sayın Vestel mühendisleri, bi oldurun be!
Bi dahamı VESTEL tövbe adamlar android tv yapıyor uygulama sıfır o akıllı kumandamı her neyimse tuşa bastıgınız zaman 5 saniye geciyor hani bildigimiz sıradan kumandaları mumla ararsınız tv desen fiyatını kesinlikle haketmiyor 1.5 gb ram koymuslar koy 4gb ram da sistem rahat çalışsın panel olarak yigidi öldür hakkını yeme gercektende begendim siyah tonlar başarılı ama yazılım vasat...

C Çevrimdışı

chaos knight

Aktif Üye
26 Şub 2019
141
Bi dahamı VESTEL tövbe adamlar android tv yapıyor uygulama sıfır o akıllı kumandamı her neyimse tuşa bastıgınız zaman 5 saniye geciyor hani bildigimiz sıradan kumandaları mumla ararsınız tv desen fiyatını kesinlikle haketmiyor 1.5 gb ram koymuslar koy 4gb ram da sistem rahat çalışsın panel olarak yigidi öldür hakkını yeme gercektende begendim siyah tonlar başarılı ama yazılım vasat...
Zamanla yaparlar hocam. Yerli malını sürekli desteklerim. Yiğidi öldür hakkını yeme yine de başarılı ürünleri var. Philips'in ilk android tv si vardı bende onu kullansanız kanser olursunuz. Demek istediğim tüm markalarda android sorunluydu. Sony dahi android kullanıyor. İstese yapar yazılımı ama bazı firmalar donanım üretiyor bazıları yazılım. Markalar kendilerine göre uyarladılar androidi. Bu iş için Vestel'in geç kaldığını düşünebiliriz ama bu ilerde çıkaracağı android tv'lerin kötü olacağı anlamına gelmez.

M Çevrimdışı

muammer816

Yeni Üye
11 Kas 2023
2
35
konu cozume kavusmamis sanirim.
ancak 1-2 ekleme yapmak isterim.

1. tv philips 32 inch fhd kendi yazilimi (50/60hz)
2. tv vestel qled 55 inc 4k android tv (50/60hz)

her iki cihazla da benzer atlama sorunu yasiyorum hdmi baglantisinda.

benim tahminim hdmi bagladigim pc yaziliminda sorun var (windows 11 64 bit surumu yuklu laptop, apple laptop degil).

laptop ekran 60/ 120hz destekliyor ve ben 120hz kullaniyorum genel olarak.

windows/microsoft internet sitesinde benzer sorunlar yazilmis. cozum arayisim suruyor.

daha once eski laptopumla ve farkli tvlerde boyle bir sorun yasamamistim.

konu cozume kavusmamis sanirim.
ancak 1-2 ekleme yapmak isterim.

1. tv philips 32 inch fhd kendi yazilimi (50/60hz)
2. tv vestel qled 55 inc 4k android tv (50/60hz)

her iki cihazla da benzer atlama sorunu yasiyorum hdmi baglantisinda.

benim tahminim hdmi bagladigim pc yaziliminda sorun var (windows 11 64 bit surumu yuklu laptop, apple laptop degil).

laptop ekran 60/ 120hz destekliyor ve ben 120hz kullaniyorum genel olarak.

windows/microsoft internet sitesinde benzer sorunlar yazilmis. cozum arayisim suruyor.

daha once eski laptopumla ve farkli tvlerde boyle bir sorun yasamamistim.
internette bazi yazilar okudum ve pc'den tv goruntu ayarlarimi bulup hz ayarlarini degistirdim. hdmi baglantisi otomatik 30hz gosteriyordu.

bu hz i once yukseltip sorun devam etti.
daha sonra okudugum yazilara gore 24 hz deneyeyim dedim ve işe yaradi.

atlama bitti. vestelde bu sekilde oldu. philips'de henuz denemedim.

bu ayar internetten film/dizi izlemek icin.

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt