albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,232
ST60 da üst düzey bir panel değildi laf aramızda,ama şimdi günümüz panellerine bakınca bu şimdikilerin de ne
denli rezil oldularını izliyoruz yaw:hayir

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Merhabalar iyi forumlar. Yıllardır okudugum bu forumdan arkadaslarıma sayisiz tavsiyede bulundum emeginize saglik. Bende 42” vestel terranova tv var (42pf8231) masalah saglam. Buyuk ekran bir tv alma istegim var ve a101 deki 55uhl960 aklimi çeldi. Salonda 3 metreden aksamlari dsmart ve netflix izliyoruz. Haftada belki bir kez futbol maci. Tavsiye edermisiniz bulursam haftya satin alayim mi. Cevaplar icin tesekkur ederim.
Samsung Va panel, MB130 ama anakartla alınabilir bir model gibi duruyor

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Türkiye de Pany PDP lerin neredeyse tamamını ben aldırmıştım,ama LCD lerine mesafeli yaklaştım:kiskis

bir ara yıl 2006/2009 arası gibiydi,efsane Hitachi IPS panelli,Pany nin 32/37 LCD leri vardı ve de acaip
kazıktı yaw,adam bu paraya Sony 46 filan alabiliyordu veya Samsung 55 filan,çok kimseye bunu
aldırmıştım,hala bunlar kullanıyor sayılır! abi amma pahalı yaw deyip çoğu kaçıyordu bunun fiyatını görünce:hoba1
Benim bütçem s30 serisine yetmişti o zaman, hala da çalışıyor Can abi ?

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
S Çevrimdışı

Spartacuss

Yeni Üye
12 Haz 2020
30
33
Kolay gelsin üstatlar. Hepinizin emeğine bilgisine sağlık. Nacizane bir sorum olacak, cevaplarsanız çok mutlu olurum.

Uhd 4K destekli Smart Tvdeki Ulusal kanallar( Star,Atv,Kanal D,Show Tv vs) ile Tivibu daki
Full Hd(1080p/i) Ulusal kanallae aynı çözünürlükte midir? arada bir fark var mıdır. Teşekkürler

S Çevrimdışı

Sefaslar

Yeni Üye
8 May 2020
10
31
4.000₺ ye kadar 49"-50" tv önerir misiniz görüntü kalitesi güzel olarak Bugün Vestel’in 50u9500 serisine baktım pek canlı gelmedi açıkçası

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
Haklısınız sorum şu Regal 65R7540UA Televizyonun paneli ve anakartı nedir?

Anakart MB230'dur. Panel için; F fikoloji

Bu arada u9500 modelinin de anakartı MB230'dur.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

ST60 da üst düzey bir panel değildi laf aramızda,ama şimdi günümüz panellerine bakınca bu şimdikilerin de ne
denli rezil oldularını izliyoruz yaw:hayir

Albanez hocam kaçtır soracağım size; bu TV test etmek için kullandığımız videolar 23-30 fps mi, yoksa 60fps mi olmalıdır? Hangisi daha çok "falsoları" ortaya çıkarır? Düşük fps işlemci, yüksek fps panel falsolarını ortaya çıkarmak için daha uygun olabilir mi? Ne dersiniz?

S Çevrimdışı

sazanolma46

Yeni Üye
5 Haz 2020
5
41
Arkadaşlar dünde sormuştum ama Vestel 49 ud 9390 modeli ile ilgili detaylı bilgi bulamadım sizlerden bu modelle ilgili bilgisi olan var mı ?

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,232
Test videolarının kaç fps olduğu önemli değildir 23.xxx(24 diye geçen "FILM" çekimleri)/25/30(TV yayınları)veya şimdiler de 60 gibi.....

"Falso" hepsinde çıkar/çıkıyor! buna takılmayın bu işlemler panelin sistemiyle ilgilidir ve neyi versen hepsi de aynen çuvallıyor!

Ancak bazı ipuçları verirsem;örneğin FILM için kriter Bluray dir bunu takıp test etmeniz gerekiyor(veya en azından PS4 de olur gibi)
FILM ler 24fps dir(23,976 tam doğru değeridir)

USB/HDD den v.s bunlar test filan olmaz;en fazla göreceli bir test olur sadece!

USA/Japan Col.standard>NTSC 60fps dir ve bugünkü paneller de 60fps için daha uygundur!
Avrupa PAL sistem ise 50fps dir bizim paneller buna uygun değildir!

Ancak renk sistemi olarak da Avrupa PAL en iyisi-doğrusudur!,PAL de resim doğru üretiliyor ama NTSC
de bir Kırmızı/Yeşil sapması vardır,habire içeriğe göre panelin TINT(Hue) ayarını sağa-sola çekmeniz gerekiyor!

Doğru Testler ise daha prof.calibration graif leri ile yapılır,normal hareketli resim bu işin en son halkasıdır!

Sizlerin yapacağı testler bana göre;çıplak gözle izlediğiniz zaman ne gördüğünüz ile ilgilidir! zira sen beğenirsen ben beğenmem
gibi bir de zevk maselesi vardırancakpanellerin bugün geldiği an itibarıyla doğru "resim üretmede" ciddi sıkıntıları vardır!

Plasma dan sonra bana göre bir gıdım ilerleme olmadı,olan gelişmeler de hep falsolu oldu ve artık piyasalarda gelişmeye kapanmıştır
herifler Televizyon değil de sankim "Media Player" üretiyorlar,hesap da her bir şeyi yapıyor ama adam gibi hiç bir şeyi de
yapamayan bir çuval paraya satılan aletler bunlar

Bir kaç "capon" bu konuda hala çalışmaktadır(Sharp/Toshiba/Pioneer)ama onlarda spor olsun sanırım bunları yapıyorlar
zira ticari ürün olarak bu yaptıklarını artık çıkaramıyorlar! Çin li piyasaların bu konuda ağzına mıçmış durumda maalesef

Benim bunca yılda gördüğüm özellikle Motionhandling de ve özellikle FPS leri en hızlı/stabil hatta sıfır hataya yakın yapabilen
bir tek Torhiba olmuştur(çok az en üst serileri) özellikle FPS de herifler nasıl yapıyorlarsa Pio dan bile iyiydiler:ok

Bunu nereden anlıyoruz?? yıl 2013 herifler en son üretim yılında idiler ve çıkardıkları en üst iki seride ki bunlar UHD panellerdi
"SD" ler bile süperdi dersem noktayı koymuş oluruz,gerisini varın siz düşünün gari

üstelik bizim genel de beğenmediğimiz Dahili uydu alıcısı ile! ama buna bizim Humi veya Techni bağladıysak SD leri neredeyse
HD bile verebiliyordu!

demekki çalışılırsa ve de istenirse başarılıyor!

sonuçta böyle soruları sormuyoruz!

yıl 2020 teknoloji öyle ilerlemişki....
Media Player olarak TV ler evrim geçirmiş,ama o kulvarda da herifler tam falso,zira 500 kağıtlık dandik Çin malı
TV Box lar bile daha iyi iş çıkarıyor yaw:haha

Geri
Üst Alt