W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,796
TCL 43P735 model TV buldum. İnternette Displayspecifications sitesinden baktığımda panel CSOT gözüküyor ancak forumda CHOT olduğu söyleniyordu. Bu nedenle P635'e yönelmiştim. 43" için panel üreticisi için net bir şey tekrar etmeniz mümkün mü acaba?
43P serisi csot
43C serilerinde de innolux kullanır. 50 inclerde chot kullanır

G3BEN Çevrimdışı

G3BEN 

Yeni Üye
11 Ara 2023
30
34
43P serisi csot
43C serilerinde de innolux kullanır. 50 inclerde chot kullanır
Hocam değerli cevabınız için teşekkür ederim. 43C645 innolux va yan açı performansı ile 43P735 Csot va yan açı izlenme performansı benzerdir diyebilir o halde, yanlış mı anladım? (Forumu sondan başa okumaya çalışıyorum.)

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,796
Hocam değerli cevabınız için teşekkür ederim. 43C645 innolux va yan açı performansı ile 43P735 Csot va yan açı izlenme performansı benzerdir diyebilir o halde, yanlış mı anladım? (Forumu sondan başa okumaya çalışıyorum.)
43C645 innolux değil. 43C635 innolux

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,796
Bu P serisi 43 inç

04c-TCL-43P638-kolory-pod-katem.jpg

G3BEN Çevrimdışı

G3BEN 

Yeni Üye
11 Ara 2023
30
34
Bu P serisi 43 inç

04c-TCL-43P638-kolory-pod-katem.jpg

Bu da C serisi 43 inç

04c-TCL-43C645-degradacja-kolorow-pod-katem.webp

Bu da innolux panelli 43C635

recenzja-tcl-43c635-kolory-pod-katem.jpg
Hak verirsiniz ki telefon ekranından anlamak zor olsa da kabaca bir değerlendirme yapmam olası. C serisi ekranlarda homojen dağılım daha iyi sokuklaşma daha az gibi algıladım. Tabii fiyata ve segmente oranla değiştiğini de düşünüyorum. Yine fiyatına göre 43P735'in çok da kötü durduğunu söylemeli miyiz C segmentine göre? 2. Fotoğraftaki 43P645 modeli yan yana duran 43CU8500 ile benzer içerik oynatılırken yanlardan baktığımda CU8500'deki soluklaşmadan daha iyi gibi gördüm. Acaba satış taktiği için yayınlanan içerikle falan mı oynadılar diye düşünüyorum ama CU8500 daha pahalı yani onu satmak daha iyi olur. Ben mi yanılıyorum dedim ama az önce yağmur demedim gittim baktım gene aynı durum. Böyle bir şey mümkün mü hocam?

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,796
Hak verirsiniz ki telefon ekranından anlamak zor olsa da kabaca bir değerlendirme yapmam olası. C serisi ekranlarda homojen dağılım daha iyi sokuklaşma daha az gibi algıladım. Tabii fiyata ve segmente oranla değiştiğini de düşünüyorum. Yine fiyatına göre 43P735'in çok da kötü durduğunu söylemeli miyiz C segmentine göre? 2. Fotoğraftaki 43P645 modeli yan yana duran 43CU8500 ile benzer içerik oynatılırken yanlardan baktığımda CU8500'deki soluklaşmadan daha iyi gibi gördüm. Acaba satış taktiği için yayınlanan içerikle falan mı oynadılar diye düşünüyorum ama CU8500 daha pahalı yani onu satmak daha iyi olur. Ben mi yanılıyorum dedim ama az önce yağmur demedim gittim baktım gene aynı durum. Böyle bir şey mümkün mü hocam?
Bu sadece panel tipine göre değil. Arka aydınlatmanın değeri panelle ışığın mesafesi , ışığın açısı, Polarize katman

G3BEN Çevrimdışı

G3BEN 

Yeni Üye
11 Ara 2023
30
34
Bu sadece panel tipine göre değil. Arka aydınlatmanın değeri panelle ışığın mesafesi , ışığın açısı, Polarize katman
Değerli cevap için teşekkürler hocam. Depodan çıkarılsa tam karşılaştırma yapmam olası olacak ama çıplak gözle görmedikçe dediğiniz şartlar tam uyuşmayacak anladığım kadarıyla.

O Çevrimdışı

Oguzhan40

Yeni Üye
17 Ara 2023
5
35
Değerli hocalarım merhabalar

Bir süredir yeni tv almak için araştırıyorum ve sizlere danışmak istedim.

Bütçe 30k ya kadar çıkabilirim
55 İnç bir tv arıyorum
Netflix YouTube gibi platformları genelde kullanırız
Futbol maçlarını çok sık takip ederim ve asıl tv alma amacım bu diyebilirim görüntüdeki akıcılık benim için çok önemli

Birkaç gün önce İnternet ten 65qa9700 almıştım ancak ekran büyük olduğu için mi bilemiyorum hem normal tv kanallarında hemde maç yayınları ve reklamlarda altta geçen yazılar sanki takılarak ilerliyordu ve içime sinmedi için iade ettim.

TV yi kullanacağım salonda hem karşıdan hemde yan açılardan izleme durumu olacak.

Bu bilgiler dahilinde önerebileceğiniz modeller nelerdir acaba?

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,796
Değerli hocalarım merhabalar

Bir süredir yeni tv almak için araştırıyorum ve sizlere danışmak istedim.

Bütçe 30k ya kadar çıkabilirim
55 İnç bir tv arıyorum
Netflix YouTube gibi platformları genelde kullanırız
Futbol maçlarını çok sık takip ederim ve asıl tv alma amacım bu diyebilirim görüntüdeki akıcılık benim için çok önemli

Birkaç gün önce İnternet ten 65qa9700 almıştım ancak ekran büyük olduğu için mi bilemiyorum hem normal tv kanallarında hemde maç yayınları ve reklamlarda altta geçen yazılar sanki takılarak ilerliyordu ve içime sinmedi için iade ettim.

TV yi kullanacağım salonda hem karşıdan hemde yan açılardan izleme durumu olacak.

Bu bilgiler dahilinde önerebileceğiniz modeller nelerdir acaba?
Reklamlarda hem görüntü anı değişikleri hem kısa süre geçen altyazıların hızı işlemciyi görüntü işlemede tutarsız yapar.
Tcl C745 modeline bakın. Sony, Samsung, LG vb 55 incleri arasında fiyat ve donanım olarak iyi bu model.

A Çevrimdışı

Akadian

Yeni Üye
25 Kas 2023
36
39
Amin inşallah 🙂

Hocam, olay sadece 60HZ-120HZ farkı değil aynı zamanda Full Array cihaza geçiş yapıyorsunuz. Bu şu anlama geliyor, siyahlar daha derin, Highlight yani ışıklı bölümler ise çok daha parlak olacak.

Normalde siyah rengin de Pantone numarası vardır yani her siyahın tonu aynı değildir. Pantone 419, Pantone 426, Pantone 19-0303 TCX Jet Black arasında ton farkı vardır. FALD yani Full Array Local Dimming olmayan standart televizyonlardaki siyahlar FALD cihazlar kadar derin olmaz. Çünkü arkadaki ışık kaynağı ya bütün ekranı karartır ya da bütün ekranı aydınlatır, bölgesel hareket edemez. Bu da ışığın ekran yüzeyinde dağılmasına yol açar.

Tamamen kusursuz bir C645 denk geldi diyelim, cihazın hiçbir yerinden ışık sızmıyor, bulutlanma sıfır, karanlık sahnelerde simsiyah. Yine de vereceği siyah tonu 745'teki kadar koyu olmayacaktır. Çünkü arkadaki ışık kaynağı bütün ekrana yansıyor. Ay sahnesinde sadece ayın olduğu kısmı aydınlatayım, diğer yerleri karartayım dediğinde bölgesel hareket edemiyor.

745'te ise 160 adet karartma bölgesi var, ekranı 160'a bölüp karanlık olması gereken kısımları daha büyük hassasiyetle karartırken parlaması gereken kısımların da parlaklığını ve vurgusunu yükseltiyor. Bu da kontrastın artması demek. Filmci adamlar için en önemli şeylerden biri de kontrasttır. OLED'lerin olayı bu zaten, her piksel bağımsız olarak, ayrı ayrı kapanıp açılabildiği için neredeyse mikron düzeyinde karanlık/aydınlık hassasiyeti sağlıyor.

Diğer yandan mum, meşale, ay, yıldız, şehir ışıkları, araba farları, oda aydınlatmaları gibi parlak objelerin vurgusunu da arttırmış oluyor. 645'in maksimum parlaklığı 450 nit, 745 ise bu bahsettiğim bölgesel ışıklı alanlarda yaklaşık 1.000 nit parlaklığa çıkıyor.

Şurada bir kaç güzel, kısa video var;

Selam üstat. Bir şey daha aklıma geliyor. Samsungun ledlerinden almak tcl qledinden iyidir denilebilir mi?

Yanş örneğin

UE65CU8500UXTK indirimde​

Ben c745 aldım ayjı fiyat denebilir. Mesela samsung etiketine kapılmak doğru olmaz mı? Samsungun bu modeli örnek olarak söylüyorum. Satış sonrası,destek daha iyi o bakımdan. Samsung bilinen marka ayrıca.

O Çevrimdışı

Oguzhan40

Yeni Üye
17 Ara 2023
5
35
Reklamlarda hem görüntü anı değişikleri hem kısa süre geçen altyazıların hızı işlemciyi görüntü işlemede tutarsız yapar.
Tcl C745 modeline bakın. Sony, Samsung, LG vb 55 incleri arasında fiyat ve donanım olarak iyi bu model.
Teşekkür ederim bende forumu biraz gezdikten sonra C745 in en iyi seçenek olacağını gördüm. Ayrıca birkaç gün önce vatan da bir personel C745 ve q70 i karşılaştırıp beni q70 e yönlendirmeye çalıştı daha sonra farkettim Samsung tanıtım personeliymiş.bu iki cihaz arasında C745 te görüntü daha akıcı ve açık renkli q70 daha koyu renkli geldi bana. Bu ikisi denk cihaz mı acaba.

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,796
Teşekkür ederim bende forumu biraz gezdikten sonra C745 in en iyi seçenek olacağını gördüm. Ayrıca birkaç gün önce vatan da bir personel C745 ve q70 i karşılaştırıp beni q70 e yönlendirmeye çalıştı daha sonra farkettim Samsung tanıtım personeliymiş.bu iki cihaz arasında C745 te görüntü daha akıcı ve açık renkli q70 daha koyu renkli geldi bana. Bu ikisi denk cihaz mı acaba.
Samsung da q80 modeli ona denk.

Geri
Üst Alt