Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Eve hem bütçemi fazla zorlamayacak hemde aldıktan sonra üzmeyecek, kontras oranı iyi yandan izlemede de yeterli olacak,uzun ömürlü bir televizyon almak istiyorum.
Hem uygun fiyat, hem yüksek kontrast hem de geniş izleme açısı... Öyle bir tv yok maalesef 🙂 Kontrastı iyi olan tv mutlaka yandan solar. İzleme açısının geniş olması için ya IPS olması lazım ki her IPS öyle çok geniş açı sunmaz; ya da ekranda özel katman olması gerekir ki bu da doğal kontrastı düşürür.

Ama derseniz ki kardeşim ben 55'' tv için minimum 50.000 TL ödeyebilirim, o zaman QN90C alırsınız ve biraz daha açılı izleyebilirsiniz.

B Çevrimdışı

ByPauL

Yeni Üye
20 Kas 2023
11
40
Üstad yan açı problem değil diyorsanız hayırlı olsun ama yan açı problem olacak derseniz iptal edin derim. Yinede hayırlı olsun. En azından siz aldınız ben alamadım.
Tv karşımda yan açı ile alakalı bir problemim yok direk karşıdan izleniyor.

E Çevrimdışı

emin616 

Aktif Üye
6 Nis 2017
289
Merhabalar. Mutfağım için 32"- 43" arası TV almak istiyorum. Bütçem max 6000 TL. Mutfağımda anten girişi yok. TV yayınlarını nasıl izleyebilirim?

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Merhabalar. Mutfağım için 32"- 43" arası TV almak istiyorum. Bütçem max 6000 TL. Mutfağımda anten girişi yok. TV yayınlarını nasıl izleyebilirim?
Mutfak dediğiniz için oturup çok detaylı film, netflix v.b. içeriği tüketmeyeceğinizi varsayıyorum. Dahili wifi özelliği olan android ya da googletv tabanlı uygun fiyatlı bir tv işinizi görecektir. Birçok tv kanalının kendi uygulamaları veya canlı tv uygulamaları ile kanallara ulaşabilirsiniz.

E Çevrimdışı

emin616 

Aktif Üye
6 Nis 2017
289
Mutfak dediğiniz için oturup çok detaylı film, netflix v.b. içeriği tüketmeyeceğinizi varsayıyorum. Dahili wifi özelliği olan android ya da googletv tabanlı uygun fiyatlı bir tv işinizi görecektir. Birçok tv kanalının kendi uygulamaları veya canlı tv uygulamaları ile kanallara ulaşabilirsiniz.
Örnek bir TV markası ya da modeli paylaşamız mümkün mü?

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
447
34
Ayak mesafelerini bilemiyorum, aşağıdaki televizyonlar teknik açıdan biraz daha iyi gibi. Tabi siz mağazada canlı olarak görmeden almayın.

ONVO 50F950
- Innolux marka MVA panel
- 2,00 GB Ram, 8 GB Depolama
- Google TV işletim sistemi
- 60 Hz
- 10 bit renk (8+FRC) derinliği, 1,07 milyar renk sayısı
- 12 Adet COF

ONVO 55F950
- CSOT marka MVA panel
- 2,00 GB Ram, 8 GB Depolama
- Google TV işletim sistemi
- 60 Hz
- 10 bit renk (8+FRC) derinliği, 1,07 milyar renk sayısı
- 12 Adet COF
Hocam 50 inç modelini bugün vatan bilgisayarda inceledim. Ama görüntü kalitesi özellikle yandan bakınca baya soluk kalıyor.

Onvo nun yanında seg vardı. O daha başarılıydı.

Birkaç arkadaş onvo için aynı yorumu yapmıştı. Onlara katılıyorum. Mağazada görmeden bence almasınlar.

IMG_20231122_135027.jpg

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Genel bilgilendirme için tekrar yazıyorum;

50" TV' lerin %99.9' u VA panel ile üretilir. Söz konusu panelde açılı görüntü alınmaz. %0.1 olasılık çok nadir birkaç firmanın üretimidir ve şu an neredeyse bulunmaz durumdadır. O yüzden 50" TV' lerde açılı izleme performansı beklemeyin.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Hocam 50 inç modelini bugün vatan bilgisayarda inceledim. Ama görüntü kalitesi özellikle yandan bakınca baya soluk kalıyor.

Birkaç arkadaş onvo için aynı yorumu yapmıştı. Onlara katılıyorum. Mağazada görmeden bence almasınlar.
VA panellerin hepsi yandan bakınca solar, kalitesine göre kimi daha az kimi daha çok. İzleme açısını genişletmek için Samsung ve Sony gibi markalar pahalı modellerinde ekrana özel filtreler yerleştirir. Bu filtreler bir miktar izleme açısını genişletir ancak aynı zamanda kontrastta azalma, yansıma artışı ve gökkuşağı efekti gibi yan etkilere sebep olur.
Untitled-176c398a5aea171f8.jpg

Bir de şunu anlayamıyorum, televizyona neden yandan bakıyorsunuz abi, karşıdan izlenmesi için icat edilmiş cihazlar bunlar 😁 Bir de bu markalara çok fazla anlam yükleniyor, görüntüsü tatmin etsin yeter. Firma o cihaza X-Wide Angle koysa zaten o fiyatlara satamaz.

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
447
34
VA panellerin hepsi yandan bakınca solar, kalitesine göre kimi daha az kimi daha çok. İzleme açısını genişletmek için Samsung ve Sony gibi markalar pahalı modellerinde ekrana özel filtreler yerleştirir. Bu filtreler bir miktar izleme açısını genişletir ancak aynı zamanda kontrastta azalma, yansıma artışı ve gökkuşağı efekti gibi yan etkilere sebep olur.
Untitled-176c398a5aea171f8.jpg

Bir de şunu anlayamıyorum, televizyona neden yandan bakıyorsunuz abi, karşıdan izlenmesi için icat edilmiş cihazlar bunlar 😁 Bir de bu markalara çok fazla anlam yükleniyor, görüntüsü tatmin etsin yeter. Firma o cihaza X-Wide Angle koysa zaten o fiyatlara satamaz.
Ustam haklısınız. Ben teknik açılardan çok anlamam. Mesela yukarıda paylaştığım seg te 50''. Onvo ile ikisi yan yanaydı. Arada çok bariz görüntü farkı vardı. Yani sanki onvoda ekran ışığını kısmışlar, güç tasarrufunda kullanıyor gibiydiler. O kadar fark olması beni şaşırttı. Ayrıca salon biraz büyük olunca ister istemez sağda solda oturunca yandan izlemek zorunda kalıyoruz.. :) slowfood slowfood

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Ustam haklısınız. Ben teknik açılardan çok anlamam. Mesela yukarıda paylaştığım seg te 50''. Onvo ile ikisi yan yanaydı. Arada çok bariz görüntü farkı vardı. Yani sanki onvoda ekran ışığını kısmışlar, güç tasarrufunda kullanıyor gibiydiler. O kadar fark olması beni şaşırttı. Ayrıca salon biraz büyük olunca ister istemez sağda solda oturunca yandan izlemek zorunda kalıyoruz.. :) slowfood slowfood
Anladım hocam. Vestel 55QA9700 bütçeyi aşar mı ? Veya TCL 50C645 ? Qled destekli bir tv belki daha hoşunuza gider.

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,796

IMG_20231122_135027.jpg
Magazalarda görüntüyü anlamazsınız. Televizyonlarin bulunduğu yer bakış açısı etkiler. Artı ışık verilen görüntü vb. Markalarında satış için oluşturduğu modlar sadece can canlı albeni modlarda son derece yanlış renk üretmesi demektir.

Geri
Üst Alt