Deneyim TCL TS8132 3.1.2 Kanal 350W Dolby Atmos Soundbar

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,186
images-9ee04514840a0cd4c.jpg

images-10165fc15adaca5dcf.jpgMerhaba arkadaşlar TCL TS8132 3.1.2 Soundbar bana ulaştı, evi taşıyacağım ağırdan aldım biraz paylaşım mevzusunu. Ancak bazı arkadaşlarımız haklı olarak nerde paylaşım dediğinden, şu kısa zaman zarfındaki deneyimlerimi paylaşayım 🙂

Genel olarak beklentimin üzerinde bir Soundbar la karşılaştığımı söyleyebilirim. Şimdiye kadar her hangi bir TCL ürünü kullanmadığım için beklentimi biraz düşük tutmuştum açıkcası, piyasayada muadillerine göre bir tık daha uygun fiyatı vardı. Ancak ürün geldikten sonra beklentilerimi karışıladı, hatta donanımı olsun, malzeme kalitesi olsun beni şaşırttı.

Öncelikle donanımımız 3.1.2, önde sol, orta ve sağda olmak üzere 3 adet hoparlörümüz var, soundbar ın üst tarafındada sol ve sağda olmak üzere 2 adet hoparlör daha var. Ayrıca öndeki sol ve sağ hoparlörün hemen yanında 1 er olmak üzere toplamda 2 adet tweeter var.

Soundbar ın Dolby Atmos desteği var, ayrıca harici bir cihaz takarsanız Tv Box gibi, HDR ve Dolby Vision görüntü aktarımıda yapabiliyor. Yani Soundbar ile Tv yi ARC çıkışlarından birbirine bağlıyoruz, Tv Box ımızıda Soundbar ın arkasındaki HDMI in girişine bağlıyor. Bu şekilde Soundbar görüntüyü Tv Box dan Tv ye aktarıyor. Soundbar ın HDR - Dolby Vision ve Dolby Atmos desteği olduğu için hiç bir kayıp yaşatmadan ve en önemli nokta Tv mizde Dolby Atmos desteği olmasa bile Tv Box ımızda Dolby Atmos desteği olduğu için Dolby Atmos keyfinide yaşayabiliyoruz. Soundbar harici bağlantıda görüntüyü Tv ye aktardığı gibi, seside direkt Tv Box tan aldığı için Dolby Atmos tv de olmasa bile bu keyfi bize yaşatıyor.

Tabi harici bir Tv Box kullanmak istemeyip Soundbar ı direkt Tv yede bağlayıp kullanabiliriz.

Soundbar ımızın önünde Led bulunmaktadır, içerik açtığımızda içeriğin hangi ses formatında oynatıldığı bize gösteriyor. Örneğin içeriğimiz Atmos ses biçimini barındırıyorsa, içeriği açar açmaz Dolby Atmos yazısını bildirim olarak bizlere gösteriyor. Ayrıca Soundbar açıldığında Wifi ağına bağlı olup, olmadığınızı her açtığınızda sizlere bildiriyor. Ben Google Home ile Soundbarı Wifi 5ghz ağına bağladım, bağlanır bağlanmaz otomatik olarak güncel yazılım bilgisi verdi ve yazılımı sorunsuz yükledim. İster wifi ile otomatik, ister usb ile manuel olarak Soundbar ı güncelleyebiliyoruz.

Soundbar a reset atabiliyor muyuz? Evet, kumanda ile Soundbar ı kapatıp Sleep moduna aldığımızda, kumandadan OK tuşuna 3 saniye basılı tuttuğumuzda menüye ulaşabiliyoruz. Burada ilk olarak Soundbar ın hangi yazılım versiyonunu kullandığını bizlere gösteriyor. Kumandadan yukarı tuşuna bastığımızda Factory Reset seçeneği geliyor. Buradan Soundbar ı resetleyip fabrika ayarlarına döndürebiliyoruz.

Soundbarı açtığımızda Subwoofer otomatik olarak BT üzerinden Soundbar a bağlanıyor. Her hangi birşey yapmak zorunda veya kablo ile bağlamak zorunda değiliz. Subwoofer arkadasında turuncu renkte yanan Led sürekli yanmaya başladığında Soundbar la bağlantı sağlamış demektir.

Kumanda üzerinden Bass ve Tiz leri yükseltip, azaltabileceğimiz tuşların olduğunuda belirteyim. Ayrıca Bluetooth bağlantısınıda Soundbar ın yanına gitmeden kumandadan halledebiliyoruz. BT tuşuna basılı tuttuğumuzda Soundbar eşleşme moduna geçiyor. Denemek için Tv Box la ve telefonla sıkıntısız olarak Soundbar a BT üzerinden bağlandım. Soundbarda BT 5.0 mevcuttur.

Sese gelirsek dediğim gibi Dolby Atmos desteği olduğunu söylemiştim, ben yinede Netflix - Disney Plus ve Prime Video da Soundbar ı test ettim. 3 platformdada sıkıntısız bir şekilde Atmos sesi aldım. Gerçekten harika bir ses deneyimi yaşatıyor TS8132, çok temiz, titremeyen, çatırdamayan harika bir seyir zevki sunuyor. Özellikle subwoofer evi sarsıyor diyebilirim, çeşitli videolar açarak denemeler yaptım ve özellikle Jurassic Park ta Trex in uzaktan gelen ayak sesleri harikaydı 😁 yerden evi içine, adeta duvarlara kadar dolu dolu yayılıyordu. Harika bir deneyimdi 🙂 açıkcası son ses açtığımda ses sanki içime işliyordu, tabi hemen kısmak zorunda kaldım, son ses açmak gerçekten apartmanda oturan biri için imkansız.

Sonuca gelecek olursak, muadillerine göre uygun fiyatıyla ve kalitesiyle kesinlikle gözü kapalı alınabilecek bir ürün. Eğer müstakil ve diğer evlerden uzak bir eviniz yoksa, apartmanda yaşayanlar için fazlasıyla yeterli bir ürün.

Ürün Adı
● 3.1.2 Kanallı Dolby Atmos Ses Sistemi (Sound Bar) +
Kablosuz Derin Bas Hoparlör (Subwoofer)
Ses Sistemi
● Güç Kaynağı: AC 100-240 V ~ 50/60 Hz
● Güç tüketimi: 30 W
● Bekleme modunda güç tüketimi: ≤0,5 W Empedans: 6
● Frekans yanıtı: 160 Hz - 20 KHz
● Boyutlar (GxYxD): 39,4" x 2,6" x 4,8" / 1000 x 65 x 122 mm
● Ağırlık: 7,3 lbs (3,3 kg)
● Çalışma sıcaklığı: 0 °C - 45 °C
Kablosuz derin bas hoparlör
● Güç Kaynağı: AC 100-240 V ~ 50/60 Hz
● Güç tüketimi: 30 W
● Bekleme modunda güç tüketimi: ≤0,5 W
● Frekans yanıtı: 40 Hz - 120 Hz
● Frekans aralığı: 5732 MHz - 5848 MHz
● Maksimum iletim gücü: 13 dBm
● Boyutlar (GxYxD): 7,9" x 13,8" x 7,9" / 200 x 350 x 200 mm
● • Ağırlık: 7,7 lbs (3,5 kg)
Bluetooth
● Bluetooth versiyonu: 5.0, Bluetooth profili - Bluetooth stereo
destekli (Gelişmiş Ses Dağıtım Profili - A2DP; Ses Video
Uzaktan Kumanda Profili - AVRCP)
● Frekans aralığı: 2402 MHz - 2480 MHz
● •Maksimum iletim gücü: 15 dBm
Uzaktan kumanda
● Mesafe / Açı: 6 m / 30°
● Pil tipi: 1,5 V AAA pil x 2, kullanıcı tarafından değiştirilebilir
Wi-Fi
● WLAN Standardı IEEE802.11a/b/g/n/ac
● Güvenlik WPA2TM/WPATM
● Frekans aralığı 2,4 GHz bant (1-13 kanallı) / 5 GHz
bant
● AB için
2412 MHz ila 2472 MHz
5180 MHz ila 5320 MHz
5500 MHz ila 5700 MHz
5745 MHz ila 5850 MHz


Kablosuz Derin Bas Hoparlörlü 3.1.2CH Dolby Atmos Soundbar
 • · Dolby Atmos®
 • · Sesi Tavana Yansıtan Hoparlörler
 • · Kablosuz Derin Bas Hoparlör
 • · 350W Maksimum Ses çıkışı
 • · OK Google, Apple AirPlay ve Amazon Alexa ile Çalışır
 • · Yerleşik Chromecast
 • · Bluetooth ve Wi-Fi ile Kablosuz Müzik Yayını
 • · Girişler: HDMI-eARC, HDMI-IN, Optk, USB
 • · 4K ile HDMI Düz Geçiş, HDR ve Dolby Vision™ Uyumlu
 • · Duvar Montaj Seti Dahil
 • · 1000mm İnce ve Zarif Tasarım

S30713-185941.jpg


S30713-185950.jpg
 
Son düzenleme:
The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,186
Media Markt'ta tüm TCL soundbar modellerini gördüm ama deneyemedim.
Bütçe olsa Samsung Q80B alırım.
HW-Q800B bunu diyorsun sanırım, açıkcası ikisi arasında gittim geldim, TCL den fazla olarak her iki yan tarafında birer hoparlör var fazladan. Bazı özelliklerinin sadece Samsung tv lerle uyumlu olduğu söyleniyor. Aradada fiyat farkı olunca TCL yi tercih ettim 🙂
 
Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,624
HW-Q800B bunu diyorsun sanırım, açıkcası ikisi arasında gittim geldim, TLC den fazla olarak her iki yan tarafında birer hoparlör var fazladan. Bazı özelliklerinin sadece Samsung tv lerle uyumlu olduğu söyleniyor. Aradada fiyat farkı olunca TLC yi tercih ettim 🙂
Benim için en büyük artısı tiz ayarının da olması.
Q symphony dışında Samsung TV gerektirecek bir özellik yok sanırım.
O da zaten çevreleme etkisini artırmak için TV hoparlörlerini de işin içine katmasından ibaret.
Aynı modelin C olanı da çıktı mesela, o biraz daha iyileştirilmiş hali diyorlar ama bence o fiyat farkını vermeye değmez.
Tabi Q80B yi dinlemedim, sadece incelemesine baktım.
 
The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,186
Benim için en büyük artısı tiz ayarının da olması.
Q symphony dışında Samsung TV gerektirecek bir özellik yok sanırım.
O da zaten çevreleme etkisini artırmak için TV hoparlörlerini de işin içine katmasından ibaret.
Aynı modelin C olanı da çıktı mesela, o biraz daha iyileştirilmiş hali diyorlar ama bence o fiyat farkını vermeye değmez.
Tabi Q80B yi dinlemedim, sadece incelemesine baktım.
Tiz ayarı aldığım üründede mevcut sanırım, ürün daha gelmedi ama kumandasına baktığımda TREBLE + - ve BASS + - tuşları var.
 
Geri
Üst Alt