TAŞINABİLİR OPTİK SÜRÜCÜ CD / DVD ROM

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,610
Çok fahiş fiyatlar dostum ama.

MSATA DVD sürücüler senelerdir piyasada var.
Ta ki Centrino işlemcilerden beri.
Az daha eski teknoloji olsa neredeyse benle yaşıt diyeceğim o derece yani.
En fazla okuma yazma hızı değişmiştir, ki genelde 8X yazıyorlar benim gördüğüm. (DVD)
Hani 2018 üretimi olsa ne olur, 2010 üretimi olsa ne olur anlatabiliyor muyum? :bilmiyom
İşlevini yerine getirsin yeter benim için.

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
MSATA DVD sürücüler senelerdir piyasada var.
Ta ki Centrino işlemcilerden beri.
Az daha eski teknoloji olsa neredeyse benle yaşıt diyeceğim o derece yani.
En fazla okuma yazma hızı değişmiştir, ki genelde 8X yazıyorlar benim gördüğüm. (DVD)
Hani 2018 üretimi olsa ne olur, 2010 üretimi olsa ne olur anlatabiliyor muyum? :bilmiyom
İşlevini yerine getirsin yeter benim için.
Aynen dostum bu konuda markada önemli Ben asusun ürettiği DVD romlara hastayım ya.

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
567
Önce en başta yanlış anlamayın. Hacı abi bırak ben sana sıfır Lenovo lapdan çıkma DVD writer var evde yatıyor 50 lira artı kargo parası ver al işini gör bir tane DVD takılıp kullanılmış değil. Laptobı satmıştım DVD sini sökmüştüm ssd takmıştım

usb ile format atabiliyorum o çok önemli değil

evde microsoft office cd var excell ve wordl yüklüyorum

cd yeri çalışmayınca yüklenmiyorum onu nasıl yükleyeceğim

cd yeri hiç açılmıyor
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

internetten office excell ve wordl yüklenebiliyormu

Bilgisayar Evreni Çevrimdışı

Bilgisayar Evreni

Aktif Üye
24 May 2020
60
34
usb ile format atabiliyorum o çok önemli değil

evde microsoft office cd var excell ve wordl yüklüyorum

cd yeri çalışmayınca yüklenmiyorum onu nasıl yükleyeceğim

cd yeri hiç açılmıyor

internetten office excell ve wordl yüklenebiliyormu
Sökmesi kolay da hatta bir iki öğüt vereyim hemen birileri yanlış diyecek ancak çıkartma tuşuna basınca CD veya DVD takmadan önce ıslak mendil ile gözünü bir silin yada kolanya döküp bir peçeteye zarifçe silin okuma performans ı artacaktır. Çok fazla bastırmayın silerken. Ve CD ve DVD imajı alın power ISO ve ya benzeri ile bilgisayar da depolayın lazım olunca açıp kullanın benim kanatimce USB DVD ye 160 lira falan verilmez birde onu taşıması var.

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
567
Sökmesi kolay da hatta bir iki öğüt vereyim hemen birileri yanlış diyecek ancak çıkartma tuşuna basınca CD veya DVD takmadan önce ıslak mendil ile gözünü bir silin yada kolanya döküp bir peçeteye zarifçe silin okuma performans ı artacaktır. Çok fazla bastırmayın silerken. Ve CD ve DVD imajı alın power ISO ve ya benzeri ile bilgisayar da depolayın lazım olunca açıp kullanın benim kanatimce USB DVD ye 160 lira falan verilmez birde onu taşıması var.

tamam cd sürücü açılmıyor ki düğmesine basıyorum tık yok

Bilgisayar Evreni

Aktif Üye
24 May 2020
60
34
Hocam zaten MSATA bağlantılı parça, orjinal olsa ne olur?
Bunu üreten üretici sayısı belli.

Ben 30'dan fazla vermem açıkçası.
Masaüstü DVD R/W'yi 30'a buluyorum ben, notebook ne ki? :kiskis
Orjinal parça adı üstünde orjinal parça kalitesi daha iyi demek şimdi orjinal ile orjinal olmayan parça arasındaki fark anlatmama gerek yok bence arada dağlar kadar farklar var. Günümüze kadar yüzlerce parçada görmüşlüğüm var yani. 2012 de LG DVD writer 50 TL ye almıştım masa üstü için

tamam cd sürücü açılmıyor ki düğmesine basıyorum tık yok
Bilgisayar dan damı çıkar yapınca açılmıyor

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
567
Orjinal parça adı üstünde orjinal parça kalitesi daha iyi demek şimdi orjinal ile orjinal olmayan parça arasındaki fark anlatmama gerek yok bence arada dağlar kadar farklar var. Günümüze kadar yüzlerce parçada görmüşlüğüm var yani. 2012 de LG DVD writer 50 TL ye almıştım masa üstü için

evet hiç açılmıyor

Bilgisayar Evreni

Aktif Üye
24 May 2020
60
34

Kafasına bir iki hafif ten vur bakalım çalışırken değil tabi belki düzelir ?

Peki ışık falan yanıyor mu basınca yoksa

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
567

Peki ışık falan yanıyor mu basınca yoksa

yanmıyor ışık açılmıyor ki sürücü düğmeden de açılmıyor bilgisayarımdan dvd sürücü çıkar desemde çift tıklasamda açmıyor

Bilgisayar Evreni

Aktif Üye
24 May 2020
60
34
yanmıyor ışık açılmıyor ki sürücü düğmeden de açılmıyor bilgisayarımdan dvd sürücü çıkar desemde çift tıklasamda açmıyor
Hiç tepki yok yani vidasını söküp çıkarın yeniden takın resimdeki ürün sizin dimi

Peki bilgisayar sağ tıklayın yönet diyin oradan aygıt yöneticisi deyin ve sürücülere basın DVD görünyor mu ? yanlış değilsem DVD bilgisayar da arada çıkıyor ve yok gibi görünüyor

Son düzenleme:
T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
567
Nereden açılıyor

IMG_20200723_160118.jpg

IMG_20200723_160057.jpg

118f593a8a7abd044.png

Hiç tepki yok yani vidasını söküp çıkarın yeniden takın resimdeki ürün sizin dimi

Peki bilgisayar sağ tıklayın yönet diyin oradan aygıt yöneticisi deyin ve sürücülere basın DVD görünyor mu ? yanlış değilsem DVD bilgisayar da arada çıkıyor ve yok gibi görünüyor

görünüyor sorun yok

Genelde DVD öyle sökülür.
Kasanın alt tarafının net fotosunu çekerseniz, birşey söyleyebilirim.

İşaretlediğim yerdeki vidalardan biri DVD sürücüyü tutan vida olabilir.

18b5d603cdc7a3f0d.png

Öncesinde sürücünün düğmesine basın, kızak açılsın, sonra bilgisayarı kapatın.
Sonra işaretlediğim yerdeki vidaları yıldız tornavida ile söküp kızaktan çekin sürücüyü kendinize gelecek mi bakalım.

Kablo bağlantısı yok, içeride doğrudan anakarttaki konnektöre oturur DVD sürücü.

resim altı bu hocam aynı bilgisayar galiba

resimde 2 kırmızı isaretledim onlarmı sökeceğim

1f0c4e3155709398f.png

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri