Önemli Sürekli Güncel Desktop, Notebook Sistem Tavsiyeleri

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,750
Sota Sota Başkan, Kasa örnekleri;

coolermasterın kasası hoşuma gitti.
Ekran kartı rahatlıkla sığar gibi.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,750
Öncelikle şu kriterleri göz önüne alın;

Yazılımlarınızı ne kadar güncel kullanacaksınız? (Office 2007 ile halen devam ederim ile Office 365 son sürümdeki slayt efektlerinin hepsini istiyorum, hergün verseler güncellerim gibi)

Depolama alanına hangi dosyalar ve çalışmalar için ihtiyacınız olacak? (Okul detayı burada ortaya çıkar, Radyo Televizyon bölümünde öğretim görevlisi iseniz ayrı, Fen Edebiyat Fakültesinde iseniz ayrı depolama alanları gerekir.)

Uzun yıllar derken ne kadar uzun olabileceğini düşündüğünüz bir süre hesapladınız? (Açıkçası yukarıdaki maddelerin üst seviyelerinde kullanım alışkanlıkları herhangi bir sistemin uzun süre kullanımına olanak vermez. En basitinden yaklaşık 7 yıllık sistemler şu anda youtube' da 1080p görüntü açamıyor.)

Hatta bir kriter daha ekleyeyim. Konu içeriğinde göreceğiniz gibi aktif olarak linux kullanıcısı olan üstatlarımız da mevcut. Örnek bir sistemde kaynak kullanımının daha düşük olmasından hareketle (Örnek sistemlerin de freedos olduğunu görmemden mütevellit) Linux altında çalışabilen yazılımlar sizin işinizi ne kadar karşılar ve ne kadar efektif olur?
Ucuz maliyetli onboard makinalar birkaç sonra performans anlamında dökülmeye başlıyor.

Bu bağlamda mutlaka ama mutlaka harici ekran kartı model alınmalı diye düşünüyorum.

M Çevrimdışı

Merlot 

Aktif Üye
26 Ara 2018
264
50
Konunun açılması iyi olmuş ne zamandır toplamayı düşünüyordum hep düşüncede kaldı dolarda 30 gelmiş biraz zor ama
Ne zaman niyetlensem hep bu post gelir aklıma:hoba1

s-494b895f62b2aab27bf97efa196d25914f0dc157.jpg

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,750
Konunun açılması iyi olmuş ne zamandır toplamayı düşünüyordum hep düşüncede kaldı dolarda 30 gelmiş biraz zor ama
Ne zaman niyetlensem hep bu post gelir aklıma:hoba1

s-494b895f62b2aab27bf97efa196d25914f0dc157.jpg
sene 2007 dolar kuru 1.2 civarı 3000$ biriktirip Yurtdışında Toshiba X200 Notebook almıştım.

Elektronik aletleri o yıllarda çok pahalı olmasına rağmen alım gücümüz çok iyiydi.

Giriş seviyesi notebooklar 1750$ civarıydı.

K Çevrimdışı

Kelebek

Yeni Üye
15 Mar 2021
22
29
Öncelikle şu kriterleri göz önüne alın;

Yazılımlarınızı ne kadar güncel kullanacaksınız? (Office 2007 ile halen devam ederim ile Office 365 son sürümdeki slayt efektlerinin hepsini istiyorum, hergün verseler güncellerim gibi)

Depolama alanına hangi dosyalar ve çalışmalar için ihtiyacınız olacak? (Okul detayı burada ortaya çıkar, Radyo Televizyon bölümünde öğretim görevlisi iseniz ayrı, Fen Edebiyat Fakültesinde iseniz ayrı depolama alanları gerekir.)

Uzun yıllar derken ne kadar uzun olabileceğini düşündüğünüz bir süre hesapladınız? (Açıkçası yukarıdaki maddelerin üst seviyelerinde kullanım alışkanlıkları herhangi bir sistemin uzun süre kullanımına olanak vermez. En basitinden yaklaşık 7 yıllık sistemler şu anda youtube' da 1080p görüntü açamıyor.)

Hatta bir kriter daha ekleyeyim. Konu içeriğinde göreceğiniz gibi aktif olarak linux kullanıcısı olan üstatlarımız da mevcut. Örnek bir sistemde kaynak kullanımının daha düşük olmasından hareketle (Örnek sistemlerin de freedos olduğunu görmemden mütevellit) Linux altında çalışabilen yazılımlar sizin işinizi ne kadar karşılar ve ne kadar efektif olur?
Üstadım ben öğretmenim meb de sınav dır evrak işleridir vs işlerde kullanacağım.
Evde de filim ve belki amatör fotoğraf düzenleme işlerinde kullanabilirim. Hafıza ise fotoğraf ve dosya saklamak için.
Uzun yıldanda kastım sorun çıkarmadan benim hatam dışında 8-10 yıl götürsün. Fredoss olarakta hesaplı olduğu için tercih ettim alınca Windows 10 - 11 neyi kurabilirsem onu kuracağım.
Bir konuda benim kullanım alanıma harici ekran kartı gereklimi değilmi bilemedim

K Çevrimdışı

Kelebek

Yeni Üye
15 Mar 2021
22
29
listenizi kontrol ettim lenovo cpu ön planda olsada onboard gpu nedeniyle tercih etmezdim.

2. sıradaki acer de mx 450 grafik kartı var günlük kullanım ve hafif grafik işlemler için yeterli donanım gücüne sahip
Eyvallah Sota Sota reis sağolasın lenova yı harici ekran kartı olmadığı içinmi eklediniz.
Harici ekran kartının olmaması ileride ne gibi sorunlar teşkil eder veya ne gibi zararı olur bize.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,750
Eyvallah Sota Sota reis sağolasın lenova yı harici ekran kartı olmadığı içinmi eklediniz.
Harici ekran kartının olmaması ileride ne gibi sorunlar teşkil eder veya ne gibi zararı olur bize.
Evet dahili grafik karta sahip.!

web, video siteleri eskiye göre fazla veri ve görsel barındırıyor.
Ilerleyen dönemde bu dahada artacak bunu yalnızca cpu işleyemezsiniz bunun yanında gpu ihtiyacınız olacak.

I Çevrimdışı

isoment01

Yeni Üye
6 Kas 2019
21
31
Selamlar,

Genelde kod yazmak ve DotA2 (160 fps full ayarlarda) oynamak için bir bilgisayar kurdum. Amazon UK'de bu sistem 1420 pound tutuyor.
Normalde bütçem 1200 kadardı bu sebeple ihtiyacıma göre minik rotuşlar önerseniz sevinirim.
Elimdeki 2K 165 hertz MSI gsynch monitor olduğundan NVIDIA gerekli.
Bir de uyumluluk konusunda hiçbir bilgim yok, bilgisi olan arkadaşlar incelerse sevinirim.

SSD:

GPU:

Wi-Fi:
Wi-Fi 6E Wireless Card Intel AX210 ngw Bluetooth 5.3 tri-band 5400MBPS network adapter for laptop Support Windows 10/11 (64 Bit) M.2/NGFFWiFi 6E
Windows 11 Home.
PSU:

RAM:

Motherboard:

CPU:

Case:

V Çevrimdışı

VEZiRHAN

Yeni Üye
5 Kas 2023
2
44
Merhaba, 13th Gen Intel(R) Core(TM) i5-13500H 2.60 GHz işlemcili 16gb ramli 4050 rtx ekran kartlı bir laptopum var fakat EXCEL de 200sütuna 500bin satırlık bir veriyi işleme süresi - (SATIRLARI KOPYALAMA - YAPIŞTIRMA FORMÜLLE DÜZELTME VS.-)"BAZEN 15dk" yı bulabiliyor. Bana maximum 1dk da işlemleri tamamlayabilecek bir konfigürasyon önerebilir misiniz? Bahsettiğim EXCEL dataları milyonlarca satır seviyesinde olabiliyor. SQL daha hızlıdır onu kullanın diyecek arkadaşlar ham veriyi Excel'de düzeltmem gerekiyor ki SQL de düzgün çalışsın.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Merhaba, 13th Gen Intel(R) Core(TM) i5-13500H 2.60 GHz işlemcili 16gb ramli 4050 rtx ekran kartlı bir laptopum var fakat EXCEL de 200sütuna 500bin satırlık bir veriyi işleme süresi - (SATIRLARI KOPYALAMA - YAPIŞTIRMA FORMÜLLE DÜZELTME VS.-)"BAZEN 15dk" yı bulabiliyor. Bana maximum 1dk da işlemleri tamamlayabilecek bir konfigürasyon önerebilir misiniz? Bahsettiğim EXCEL dataları milyonlarca satır seviyesinde olabiliyor. SQL daha hızlıdır onu kullanın diyecek arkadaşlar ham veriyi Excel'de düzeltmem gerekiyor ki SQL de düzgün çalışsın.
Buradaki
SQL daha hızlıdır onu kullanın diyecek arkadaşlar ham veriyi Excel'de düzeltmem gerekiyor ki SQL de düzgün çalışsın.
Kısmını net olarak anlayamadım. Dilediğiniz herhangi bir veri tabanı yazılımında söz konusu işlemi Excel ve işletim sisteminin yükünü sisteme bindirmeden işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Benim düşünceme göre söz konusu yapı artık veri tabanına dönüşmüş ve veri girişi, düzeltme v.b. işlemlerin veri tabanı sorgularıyla yapılabilmesi çok daha fazla zaman kazandıracaktır.

Detaylı bilgi için Ömer Çolak Ömer Çolak ve Hepgel Hepgel üstatları etiketliyorum.

(Yazılım yapısı gereği 15 dakika süren bir işlemin 1 dakikaya indirilmesi için tabii ki 128 GB RAM i9 işlemcili bir sistem tavsiyesi verilebilir ancak söz konusu sistem maliyeti üzerinde çalışılan dataya göre mantıksız olacaktır. (Bana göre)

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Ham veri muhtemelen bir tür muhasebe verisi. Bulk insert ile sqle metin tabanlı taşınıp klasik tablodan tabloya insert ile de bu veriler veri tiplerine çevirilebilir.

Biraz daha ayrıntı verirseniz yazılımsal anlamda çözülebilir bir konu mu bakarım.

Mesleğim gereği günlük olarak MsSQL prosedürleri yazıyorum. Excel yardımı olmadan herşeyin yapılabileceğini düşünüyorum ama yine de ayrıntıları bilir, tek satırlık veri örneği alırsam örnek bir veritabanı ile konuyu çözmeniz için query hazırlayabilirim.

Geri
Üst Alt