Önemli Sürekli Güncel Desktop, Notebook Sistem Tavsiyeleri

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Herkese Merhaba.

Konu başlığı altında Tavsiye Forumu' na özel, farklı ihtiyaç gruplarına uygun, üye istekleri doğrultusunda şekillenebilecek Notebook ve Desktop PC Tavsiyeleri' ni değerli üyelerimizin destekleriyle sunacağız. Güncel sistem isteklerinizi, ne için kullanacağınızı özetleyerek konu altında dile getirebilirseniz, ayrıca üzerinde çalıştığınız ve seçtiğiniz donanımlar mevcut ise bunların uyumlulukları v.b. durumlarını öğrenmek istiyorsanız lütfen konu altına mesajınızı ekleyiniz.

Şu anda aklıma gelen üstatlarımız; Umut Barış Umut Barış , Ömer Çolak Ömer Çolak , teraspy teraspy , caylakpenguen caylakpenguen . Aklıma gelmeyenler için şimdiden özür diler, belirtmeleri halinde hızla etiket listesine ekleyeceğimi bildiririm.

Son düzenleme:
slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
İlk sistem örneği ve isteği de benden gelirse umarım sakıncası olmaz;

Video editing ve Rendering işlemleri için bir sistem toplama arifesindeyim.

Elimde;

FSP HEXA 500+ 80+ sertifikalı PSU
EXPER Full ATX Kasa Mevcut.

Sistem olarak;

Ryzen 5 5600G Box İşlemci
Gigabyte A520M DS3H Anakart
GSKILL RipjawsV 16 GB CL18 3600 Mhz RAM (2 adet)
Samsung 970 EVO Plus 500 GB NVMe Gen 3 M2 SSD

Düşünüyorum. Capture card v.b. donanımı ana sistemi kurduktan sonra konfigüre edebilirim gibi bir düşüncem var.

Üyelerimizin söz konusu sistemle ilgili nasıl tavsiyeleri, önerileri olur?

Teşekkürler.

Son düzenleme:
F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
41
Güzel konu olmuş, devamı gelir umarım, hem sistem, hem de sistem özelinde donanım tavsiyesi ve bilgi alışverişi de olur

Sizin sistem için naçizane görüşümü arz etmek isterim.

Öncelikle render için sistem dizmek istesem bu işlemci aklıma gelmezdi. Bunu söylemek isterim, kötü anlamda değil tabi. Benim kafa intele kayıyor genelde.

Render sistemler için anakartların çok süslü olması gerekmez, dayanıklılık ve stabilite önce gelir ama işlemcinin sık sık limitlerinin zorlanacağı bir sistem için, işlemciye sürekli ve temiz güç vermesi adına ben daha iyi vrmlere ve vrmleri de sogutacak pasif soğutmaya sahip olan bir anakart tercih ederdim.

Bir diğer husus, AMD sistemler bellek gecikmesine Intel sistemlerden daha duyarlı diye hatırlıyorum. Söz konusu durum render uygulamalarında da farkediyor mu, bakmak lazım.

Aklıma gelenler bunlar. Bunun yerine ne alınabilir diye soracak olursak, cevabı bütçe ve beklentilerle verebiliriz.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,332
39
İlk sistem örneği ve isteği de benden gelirse umarım sakıncası olmaz;

Video editing ve Rendering işlemleri için bir sistem toplama arifesindeyim.

Elimde;

FSP HEXA 500+ 80+ sertifikalı PSU
EXPER Full ATX Kasa Mevcut.

Sistem olarak;

Ryzen 5 5600G Box İşlemci
Gigabyte A520M DS3H Anakart
GSKILL RipjawsV 16 GB CL18 3600 Mhz RAM (2 adet)
Samsung 970 EVO Plus 500 GB NVMe Gen 3 M2 SSD

Düşünüyorum. Capture card v.b. donanımı ana sistemi kurduktan sonra konfigüre edebilirim gibi bir düşüncem var.

Üyelerimizin söz konusu sistemle ilgili nasıl tavsiyeleri, önerileri olur?

Teşekkürler.
1080P üzerinde mi çalışacaksın hocam ? 4K için harici ekran kartı gerekir sanırım.

Ben de Intel'in bu konuda daha iyi olduğunu düşünüyorum ama bütçe ön planda ise 5600G de olur.

Ana kart konusunda MSI bana daha kaliteli geliyor. Hani özellikleri daha düşük bile olsa malzeme kalitesinin daha iyi olduğunu düşünüyorum. Bios ara yüzünü de daha kullanışlı buluyorum.

Aşağıdaki model indirime girmiş; Ram slotu 2 adet (toplamda 64 gb), VGA ve DP çıkışı yok,

Bir de A520M chipset istemenizin özel bir nedeni var mı ?

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Güzel konu olmuş, devamı gelir umarım, hem sistem, hem de sistem özelinde donanım tavsiyesi ve bilgi alışverişi de olur

Sizin sistem için naçizane görüşümü arz etmek isterim.

Öncelikle render için sistem dizmek istesem bu işlemci aklıma gelmezdi. Bunu söylemek isterim, kötü anlamda değil tabi. Benim kafa intele kayıyor genelde.

Render sistemler için anakartların çok süslü olması gerekmez, dayanıklılık ve stabilite önce gelir ama işlemcinin sık sık limitlerinin zorlanacağı bir sistem için, işlemciye sürekli ve temiz güç vermesi adına ben daha iyi vrmlere ve vrmleri de sogutacak pasif soğutmaya sahip olan bir anakart tercih ederdim.

Bir diğer husus, AMD sistemler bellek gecikmesine Intel sistemlerden daha duyarlı diye hatırlıyorum. Söz konusu durum render uygulamalarında da farkediyor mu, bakmak lazım.

Aklıma gelenler bunlar. Bunun yerine ne alınabilir diye soracak olursak, cevabı bütçe ve beklentilerle verebiliriz.

1080P üzerinde mi çalışacaksın hocam ? 4K için harici ekran kartı gerekir sanırım.

Ben de Intel'in bu konuda daha iyi olduğunu düşünüyorum ama bütçe ön planda ise 5600G de olur.

Ana kart konusunda MSI bana daha kaliteli geliyor. Hani özellikleri daha düşük bile olsa malzeme kalitesinin daha iyi olduğunu düşünüyorum. Bios ara yüzünü de daha kullanışlı buluyorum.

Aşağıdaki model indirime girmiş; Ram slotu 2 adet (toplamda 64 gb), VGA ve DP çıkışı yok,

Bir de A520M chipset istemenizin özel bir nedeni var mı ?
Yanıtlarınız için çok çok teşekkür ederim. Az önce bir hastamı gönderdim, o yüzden çok vaktim olmadı, detaylı şekilde yanıtlarım az sonnra... 😍

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Geldim. ☺️

Şimdi mesaj sırasına göre;

Sayın F Frenzy ;

Öncelikle konuya ilginiz için ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

Özellikle geçmişte çalıştığım alanları göz önüne aldığımda şöyle sağlam bir çift xeon işlemcili, Pny quadro ekran kartlı, Buffered ve ECC' li Ramlere sahip Çifter çifter RAID' li Render ve server azmanı bir sistem kurmak elbette ki en sağlıklısı olur.

Ancak cümleyi şöyle bir daha okuduğumda maliyet kelimesi direkt "MAAAALİYET" olarak gözüme yansıdı. :) Dolayısıyla muhtemelen sizlerde fark etmişsinizdir, söz konusu konfigürasyon şu anda en en düşük maliyetle altından kalkılabilecek, hatta ekran kartı maliyetinin bile APU ile çözüldüğü bir alternatif. İlerleyen dönemde bu sisteme belki bir quadro (Nvidia CUDA) ekran kartı eklenebilir, ekmeğini yemeye başladığında da yukarıdaki sisteme göz kırpılabilir diye hesaplamıştım. O yüzden mümkün olduğunca minimum sistem ile gerektiği taktirde doğrudan komut satırından çalışan ve sistem gereksinimleri en düşük olan bir işletim sistemiyle, kaynakları maksimum düzeyde ana işe yönlendirerek çalışmak ana hedefim.

Marka bazında düşünecek olursak Gigabyte açıkçası benim en sevdiğim üretim kalitesine sahip marka diyebilirim. Zamanında Çizgi Elektroniğin teknik seminerlerinde çokça paylaştığımız, çok fazla kimsenin hatırlamadığı, anakartlarda belki katı kapasitör (Kondansatörlerin tümü yerine) kullanımını ilk sağlayan markalardan biri. Dolayısıyla Gigabyte anakartlarda VRM' ler yönünden kolay kolay sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum. (Ancak donanım seviyesinden epeyce uzak kalmış sayılabilirim, bu süre içinde gerçekten ciddi kullanıcı şikayetleri olduysa hiçbir şey söyleyemem.) O yüzden o kısmı çözeriz. ☺️

Pasif soğutma kısmına gelince;

Sizler ve dolayısıyla bizler ve hepimiz, Tavsiye Forumu' yuz. Biz o VRM' leri klima kalitesinde soğutucularla soğutmayı başaramazsak vay halimize. :deli1 Yani hem pasif soğutma elementleri, hem de aktif komponentler ile (Sıvı soğutma v.b.) ısı konusunu çözeriz. Ancak aslolan yaptığımız sistemin neyi yapıp neyi yapamayacağını bilmek. O yüzden kapasitesini mümkün olan maksimum düzeyde kullanırken, aşma seviyesine de dikkat edersek sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Bu arada yukarıdaki kartın speclerinde birşey dikkatimi çekti, anti sulfur teknolojisi olarak bir sistem geliştirmişler, küçük board üstü rezistörlerde oluşan sülfürleşmeyi önleyecek bir katman kullanıyorlarmış;

Sayın Samurai Unforgotten;

Size de canı gönülden sürekli devam edecek olan katkılarınız için teşekkür ederim. :deli1

1080p kısmı açıkçası şimdilik önceliğimiz. Çünkü 4k' yı render edebilmiş olsak bile işin bir de upload boyutu var. O yüzden iş 4k kısmına vardığında yukarıda bahsettiğim alternatifler devreye yavaş yavaş girmeye başlar diye düşünüyorum. Ne demişler, küçük küçük. :)

Intel ve AMD konusunda açıkçası çekirdek komut seti, stabilitesi v.b. konuları yönünden aynı fikirde olsak ta APU ya da onboard ekran kartı tarafında aynı maliyet seviyesinde Intel' den ürün çarpmak (Biraz amiyane tabir oldu kusura bakmayın.) bana çok zor geliyor. O yüzden ekstra ekran kartı seviyesinde yukarıda da söylediğim gibi çift xeonu hallettiğimizde (36 çekirdeklisi çıkmış. teraspy teraspy Emmi bu kadar çiğdemi ne yaparlar ki? ☺️) Gerisi çorap söküğü gibi gelir diye düşünüyorum.

Gelelim MSI kısmına. "Ben MSI ı Microstar International yazdıkları zamanlardan bilirim." diyip yaşımı yine ortaya çıkarsam da, en son "Military Edition ıvır zıvır" diye çıkardıkları H97 PC Mate anakartları BGA Reballing işlemi gerçekleştirebilen bulunduğum bölgedeki nadir tamirci arkadaşlarla da hem fikir olduğumuz şekilde çözümsüz şekilde arızalanınca artık yeter dedim. Anakart halen dolapta yatıyor isteyene doğrudan gösterebilirim. :)

Dolayısıyla zamanında diğer markaların yanaşmadığı SIS, VIA çipsetlere balıklama dalan MSI bence hala bazı şeyleri doğru yapamıyor. Bunun en önemli bir diğer örneği sarı sitenin "Tetik alıyor, açmıyor." dedikleri anakartlar. Neredeyse hepsi MSI hatta bir çoğu Gaming serisi. Hatta aslında sıkıntıyı da biliyoruz. Güney köprüsü. ;)

O kısmı da böyle özetledikten sonra gelelim A520m chipset konusuna. Bu konuyu çok kısaca yukarıda belirttiğim gibi en düşük maliyet skalasında değerlendirdiğim için, açıkçası B450 olmuş, A520 olmuş benim için çok fazla farketmiyor çünkü teraspy teraspy Emmi' de biliyor hatta geldi gördü, biz hala Core 2 Duo makinaların suyunu sıkmakla meşgulüz. İlla ki sıkıp bir yerinden birşey çıkartırız. :deli1

Çok uzamış olan mesajım için sizlerden özür diler, aklınızda olan sistem tavsiyeleri, donanım değişiklikleri marka ve modelleri varsa paylaşmanızı rica ederim. PC toplama konusu Tavsiye Forumumuza hayırlı olsun. 😍:deli1

Son düzenleme:
slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
caylakpenguen caylakpenguen ve ben linux kullanıcısıyız,pek bir şey yazamayabilirim kendi adıma yazayım,çünkü bana konsolda iş yapsın masaüstü olmasın o da yetiyor (benim karakalem dediğim olay :) ) Bu arada hanımı da linux user olarak katabiliriz :haha1
Biz her koşulda sizi dinleriz Sayın Emmi. Yukarıda bahsettim, linux versiyonları üzerinde komut satırından çalışarak preview özelliğine kaynak harcamadan çalışan render uygulamaları var. ;)

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,332
39
Mini PC için ne düşünüyorsunuz ? Oyun harici genel kullanım için (Ofis programları, medya oynatımı, ufak çaplı grafik çizimleri, internet kullanımı) tercih edilir mi sizce ?

Ayrıca TV box almaya da gerek kalmaz, bu amaç için de kullanılabilir.

P Çevrimdışı

Pascall35 

Aktif Üye
3 Haz 2020
109
43
guzel konu ,cok uzun zamandır pc ıslerını bırakmama ragmen takıp etmek guzel olacak en son topladıgım pc de amd athlon 64 3200 ıslemcı ve sapphıte x1650xt ekran kartı vardı ne kadar uzak kaldıgımı dusunun artık 😀

Geri
Üst Alt