Önemli Sürekli Güncel Desktop, Notebook Sistem Tavsiyeleri

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,355
39
guzel konu ,cok uzun zamandır pc ıslerını bırakmama ragmen takıp etmek guzel olacak en son topladıgım pc de amd athlon 64 3200 ıslemcı ve sapphıte x1650xt ekran kartı vardı ne kadar uzak kaldıgımı dusunun artık 😀
Ah ah evde kullandığım ilk bilgisayardı Athlon 64 3200. ATI Radeon X1600 PRO harici ekran kartım vardı, lanet olasıca Creative Sound Blaster harici ses kartım vardı. O sistemden kalan Samsung HDD halen çalışıyor 🙂

P Çevrimdışı

Pascall35 

Aktif Üye
3 Haz 2020
109
43
Ah ah evde kullandığım ilk bilgisayardı Athlon 64 3200. ATI Radeon X1600 PRO harici ekran kartım vardı, lanet olasıca Creative Sound Blaster harici ses kartım vardı. O sistemden kalan Samsung HDD halen çalışıyor 🙂
3200 o zamanlar parasina gore en iyi islemciydi ,intel lerin icinden geciyordu coluk cocuk olunca ugrasamadik baya uzak kaldık yasta gecti iyice heveste kalmadı,az COD 2 oynamadim 😄

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
3200 o zamanlar parasina gore en iyi islemciydi ,intel lerin icinden geciyordu coluk cocuk olunca ugrasamadik baya uzak kaldık yasta gecti iyice heveste kalmadı,az COD 2 oynamadim 😄
Athlon 64 bit işlemciyi bulunduğum bölgede ilk spariş verdiğim ve müşteri için kasayı topladığım zaman aklıma geldi. Vay bee demiştik, 64 bit işletim sistemi. Tabii sadece o kadardı çünkü programların henüz 64bit desteği yoktu. :)

Yaşlanmışııız. Kim ne derse desin. :haha

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Bu arada çok özür diliyorum. Bu aralar uyku ile başım dertte. Yetmiyor. 😱

Samurai Samurai üstadın sorusuna cevap vermem gerekirse;

Mini PC ya da eski adıyla Barebone dediğimiz sistemler, özellikle esnekliği bakımından çok daha mantıklı, kapladığı az yer açısından da normal PC' lerden daha efektiftir. Tabii ki her marka olan üründe söz konusu olduğu gibi üstüne bir de marka maliyeti bindiği için ben Mini PC' ninde toplama olması taraftarıyım. Günümüzde özellikle micro ATX formundaki ürünlere çok daha rahat ulaşma imkanı nedeniyle toplama Mini PC' nin de en azından ilk çıktığı dönemler kadar zor yapılacağını düşünmüyorum.

Bu arada yukarıda benim bahsettiğim örnek konfigürasyonla ilgili çok ilgi çekici bir tesadüf keşfettim. İlerleyen zamanlarda kaynağı da paylaşma olasılığım var. Sanki oraya bakıp sistem önerisi getirmişim gibi, tamamen kendi araştırmam olan konfigürasyonu, çok küçük bir iki farkla yabancı bir blogger' ın blog sayfasında da gördüm. Bahsettiği performans artışı 6 saatten 1.5 saate şeklinde. Detaylarla birlikte içeriği sizlerin değerli yeni yorumlarından sonra paylaşacağım.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,763
Ağırlıklı olarak CPU gücü kullanacağım bir sistemde toplamak istiyorum.

Sağolsun Umut Barış Umut Barış temiz 2.el güzel bir kart ayarladı. MSİ GTX 1060 6GB

CPU+Ram+SSD+Power tavsiyeleri alabilirim.

monitör yerine 40'' Samsung Led tv bağlayıp kullanacağım

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881

Şimdi commodore 64, Sinclair ZX Spectrum ile de ben mi devam etsem. :haha (Ah o cihazlarımı kaybetmeseydim, birebir kendi görüntülerimizi de paylaşabilirdim.)

Commodore-64-Computer-FLcf5a00b3b0095dde.jpg

Commodore-Datasette-C2N-Mk1-Front.jpg

ZXSpectrum48k.jpg

Tabii sonraki senelerde Sir Sinclair' in şunu da tasarladığını öğrendim;

Sinclair_C5_with_high_vis_mast.jpg

Son düzenleme:
slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Ağırlıklı olarak CPU gücü kullanacağım bir sistemde toplamak istiyorum.

Sağolsun Umut Barış Umut Barış temiz 2.el güzel bir kart ayarladı. MSİ GTX 1060 6GB

CPU+Ram+SSD+Power tavsiyeleri alabilirim.

monitör yerine 40'' Samsung Led tv bağlayıp kullanacağım
Başkan. Yukarıda paylaştığım örnek sistem ne kadar yeterli olur? Ya da yeterli olur mu? İşlemci açısından mevcut ekran kartı var olduğu için Ryzen 7 5800X3d Ryzen 5600g yerine düşünülebilir mi?

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
bellek hızını biraz arttırsak mı :hihi
Normalde 4000 Mhz bellek baktım. Ama eğer sistem stabilitesini ve gecikme değerini düşünürsen aşağı yukarı aynı ayara geliyor. ;) Onun hesabını yaptım. :)

Bir de şimdi aklıma geldi. Piyasadaki o platformdaki anakartlar genellikle bu bellek hızlarına O.C. Profilleri ile çıkıyor. Uygulayan, testlerini yapan ve ve profil, konfigürasyon paylaşan birçok kişi olsa bile, parçaları aldıktan sonra aynı O.C. performansına ulaşamayıp 4000 Mhz belleği 3200 Mhz' de kullanmak zorunda kalmak benim içime oturur. Stabilite benim düşündüğüm kadarıyla senin için öncelikli. Dolayısıyla en stabil sistem düşüncesi bence en mantıklı olanı. Sistemi aldıktan sonra biz zaten rahat durmayız, o 3200 Mhz bellekte muhtemelen 3200 Mhz' de çalışmayacak. :haha

Son düzenleme:
slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
K Çevrimdışı

Kelebek

Yeni Üye
15 Mar 2021
22
29
Merhaba saygıdeğer TAVSİYE FORUM üyeleri yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.
Laptop alma aşamasındayım kullanım alanım ev ve okul işleri için uzun yıllar beni üzmeyecek bir ürün arıyorum bütçem 15bin civarı bir tavsiyeniz varmı.

Bu üç ürün şuan listemde ama karar veremedim illa bunlar olacak diye bir takıntım yok başka bir üründe tavsiyede bulunabilirsiniz
Hafıza 512 ramda hiç yoktan 16 olsun diye düşünüyorum ama intel mi amd mi onda da tam emin değilim

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Merhaba saygıdeğer TAVSİYE FORUM üyeleri yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.
Laptop alma aşamasındayım kullanım alanım ev ve okul işleri için uzun yıllar beni üzmeyecek bir ürün arıyorum bütçem 15bin civarı bir tavsiyeniz varmı.

Bu üç ürün şuan listemde ama karar veremedim illa bunlar olacak diye bir takıntım yok başka bir üründe tavsiyede bulunabilirsiniz
Hafıza 512 ramda hiç yoktan 16 olsun diye düşünüyorum ama intel mi amd mi onda da tam emin değilim
Öncelikle şu kriterleri göz önüne alın;

Yazılımlarınızı ne kadar güncel kullanacaksınız? (Office 2007 ile halen devam ederim ile Office 365 son sürümdeki slayt efektlerinin hepsini istiyorum, hergün verseler güncellerim gibi)

Depolama alanına hangi dosyalar ve çalışmalar için ihtiyacınız olacak? (Okul detayı burada ortaya çıkar, Radyo Televizyon bölümünde öğretim görevlisi iseniz ayrı, Fen Edebiyat Fakültesinde iseniz ayrı depolama alanları gerekir.)

Uzun yıllar derken ne kadar uzun olabileceğini düşündüğünüz bir süre hesapladınız? (Açıkçası yukarıdaki maddelerin üst seviyelerinde kullanım alışkanlıkları herhangi bir sistemin uzun süre kullanımına olanak vermez. En basitinden yaklaşık 7 yıllık sistemler şu anda youtube' da 1080p görüntü açamıyor.)

Hatta bir kriter daha ekleyeyim. Konu içeriğinde göreceğiniz gibi aktif olarak linux kullanıcısı olan üstatlarımız da mevcut. Örnek bir sistemde kaynak kullanımının daha düşük olmasından hareketle (Örnek sistemlerin de freedos olduğunu görmemden mütevellit) Linux altında çalışabilen yazılımlar sizin işinizi ne kadar karşılar ve ne kadar efektif olur?

Geri
Üst Alt