Önemli Sürekli Güncel Desktop, Notebook Sistem Tavsiyeleri

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,767
Arkadaşın çocuklarına kullanımı için acer marka notebook aldım.
Birkaç ay geçmeden led panelin menteşelerini sabitleme yerinden kırmışlar. karışım yapıştırıcı kullanarak yaptım verdim Allah var taş gibi oldu 1 ay sürmedi yine kırdılar.

Tekrar yapıştırdım ama ilki gibi olmadı 1 hafta sonra hem led panel hemde menteşe kırık şekilde geldi.

Bende bu iş böyle olmaz diyerek cihazın içini açtım.
led panelde bulunan wifi anten kablolarını uygun cihaz içinde uygun yerlere sabitledim.
24" acer marka monitör alıp hdmi üzerinden görüntü aldık.

IMG-20231105-WA0001.jpg

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,355
39
Düşük bütçe ile bir sistem toplamam gerekiyor bir yakınım için. Harici ekran kartı için bütçe yok bu nedenle grafik kartı entegreli bir işlemci üzerine bina edeceğiz. Maksimum bütçe 10.000 TL.

Eski kasamızı kullanabiliriz, güç kaynağı idare eder mi yoksa onu da yenilemek gerekir mi emin değilim. Sistem tavsiyelerine açığım. Ana kart + işlemci tavsiyesi bile yeterli olur.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,767
Düşük bütçe ile bir sistem toplamam gerekiyor bir yakınım için. Harici ekran kartı için bütçe yok bu nedenle grafik kartı entegreli bir işlemci üzerine bina edeceğiz. Maksimum bütçe 10.000 TL.

Eski kasamızı kullanabiliriz, güç kaynağı idare eder mi yoksa onu da yenilemek gerekir mi emin değilim. Sistem tavsiyelerine açığım. Ana kart + işlemci tavsiyesi bile yeterli olur.
power 400w altında değilse iş görür.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623

Hocam ikinci elde gayet güzel sistemler kurabilir veya satın alabilirsiniz.
İlla sıfır olsun diyorsanız durum başka.
Eski güç kaynağının özellikleri önemli.
Sadece dahili GPU olan sistemi elbette çalıştıracaktır fakat yaşı belli bir rakamın üstündeyse onunla risk almayın derim.
Güç kaynağının fotoğrafını atarsanız ona dair açıklama yapabiliriz.
Bu 10.000 TL'ye monitör de dahil edilecek mi?
Kuzenimde Ryzen 5 1600 16 RAM GTX 1060 6 GB sistem mevcut.
Kendisine yeni sistem aldık, şu an satış için kenarda duruyor.
İkinci el düşünürseniz bir aksiyon alabiliriz.
Hangi ildesiniz?
Sistemi elden geçirip ben gönderirim size, kuzenim sadece kullanmayı biliyor çünkü. :sirit

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Arkadaşın çocuklarına kullanımı için acer marka notebook aldım.
Birkaç ay geçmeden led panelin menteşelerini sabitleme yerinden kırmışlar. karışım yapıştırıcı kullanarak yaptım verdim Allah var taş gibi oldu 1 ay sürmedi yine kırdılar.

Tekrar yapıştırdım ama ilki gibi olmadı 1 hafta sonra hem led panel hemde menteşe kırık şekilde geldi.

Bende bu iş böyle olmaz diyerek cihazın içini açtım.
led panelde bulunan wifi anten kablolarını uygun cihaz içinde uygun yerlere sabitledim.
24" acer marka monitör alıp hdmi üzerinden görüntü aldık.

IMG-20231105-WA0001.jpg
Reis benim de evdeki Toshiba'ya bunu yapasım var.
Bu kadar dandik bir plastik kullanmaları cidden kötü.
Fotoğraftakini bir an bizdeki Toshiba serisinden sandım.
Acer Aspire 3'müş. :sirit
Benim aklımdaki AIO PC gibi yapmak.
Veya tablet tarzı.
Tabi ne ara yapacağım belli değil. :deli1

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,355
39
power 400w altında değilse iş görür.
Sistemi 10-12 yıl önce ben toplamıştım, kaçlık olduğunu hatırlamıyorum ama baya eski 🙂 Feel Hurricane gibi hatırlıyorum kasayı.

Hocam ikinci elde gayet güzel sistemler kurabilir veya satın alabilirsiniz.
İlla sıfır olsun diyorsanız durum başka.
Eski güç kaynağının özellikleri önemli.
Sadece dahili GPU olan sistemi elbette çalıştıracaktır fakat yaşı belli bir rakamın üstündeyse onunla risk almayın derim.
Güç kaynağının fotoğrafını atarsanız ona dair açıklama yapabiliriz.
Bu 10.000 TL'ye monitör de dahil edilecek mi?
Kuzenimde Ryzen 5 1600 16 RAM GTX 1060 6 GB sistem mevcut.
Kendisine yeni sistem aldık, şu an satış için kenarda duruyor.
İkinci el düşünürseniz bir aksiyon alabiliriz.
Hangi ildesiniz?
Sistemi elden geçirip ben gönderirim size, kuzenim sadece kullanmayı biliyor çünkü. :sirit
Monitöre gerek yok, en ucuz şekilde kapatmak istiyoruz, sadece kasa bileşenleri. Bilgisayarı kuzenim alacak. 3 tane erkek ufak çocuğu var, pahalı bir şey almama değmeyecek çünkü benim oğlanlar anasını ağlatır diyor 🙂

Basit oyunları oynatsın, çocukların ödevinde kullanılsın, internete girsin kafi. Sadece SSD takalım diye düşündük ilk baş ama sistem çok eskidi, Windows 7 ile çalışıyor şu an. Geçici olarak ufak bir yükseltme yapalım dedik, 2. el de olabilir. Biz Bursa'da yaşıyoruz. Kendisi ile bir konuşurum. Ne kadara satmayı düşünüyor ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Basit oyunları oynatsın, çocukların ödevinde kullanılsın, internete girsin kafi. Sadece SSD takalım diye düşündük ilk baş ama sistem çok eskidi, Windows 7 ile çalışıyor şu an. Geçici olarak ufak bir yükseltme yapalım dedik, 2. el de olabilir. Biz Bursa'da yaşıyoruz. Kendisi ile bir konuşurum. Ne kadara satmayı düşünüyor ?
Kasayı komple soruyorsanız bir sorayım.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Evet, bir fiyat alalım lütfen.

Aynı zamanda bir de sistem tavsiyesi alalım. Mesela bir sistem kurmaya kalksak hangi işlemci ve ana kartı tercih etmek mantıklı olur ?

AMD Sistem : 9936 TL

AMD Ryzen 5 5700G İşlemci - 5799 TL

Team 2x8 DDR4 16 GB 3200 MHz RAM - 1059 TL

ASUS Prime B450-K II Anakart 1699 TL

Samsung 970 EVO PLUS 500 GB NVME SSD 1379 TL

Intel Sistem : 10.010, 95 TL

Intel Core i5 10400 İşlemci - 5399 TL

AsRock B560M-HDV Anakart - 2173,95 TL

Daha ucuza da mal edilebilir tabi.
Ben 10.000 limit diye böyle öneride bulundum.
Kuzene sordum 9000 dedi.
Tabi bunun kargosu vs de var.
Bence siz sıfır alın. :sirit

V Çevrimdışı

VEZiRHAN

Yeni Üye
5 Kas 2023
2
44
Buradaki

Kısmını net olarak anlayamadım. Dilediğiniz herhangi bir veri tabanı yazılımında söz konusu işlemi Excel ve işletim sisteminin yükünü sisteme bindirmeden işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Benim düşünceme göre söz konusu yapı artık veri tabanına dönüşmüş ve veri girişi, düzeltme v.b. işlemlerin veri tabanı sorgularıyla yapılabilmesi çok daha fazla zaman kazandıracaktır.

Detaylı bilgi için Ömer Çolak Ömer Çolak ve Hepgel Hepgel üstatları etiketliyorum.

(Yazılım yapısı gereği 15 dakika süren bir işlemin 1 dakikaya indirilmesi için tabii ki 128 GB RAM i9 işlemcili bir sistem tavsiyesi verilebilir ancak söz konusu sistem maliyeti üzerinde çalışılan dataya göre mantıksız olacaktır. (Bana göre)
64GB RAM i9 işlemci ile sorun halledildi oldukça hızlı ve verimli çalışıyor . İlgilenen arkadaşlara teşekkürler.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,355
39
AMD Sistem : 9936 TL

AMD Ryzen 5 5700G İşlemci - 5799 TL

ASUS Prime B450-K II Anakart 1699 TL

Intel Sistem : 10.010, 95 TL

Intel Core i5 10400 İşlemci - 5399 TL

AsRock B560M-HDV Anakart - 2173,95 TL

Daha ucuza da mal edilebilir tabi.
Ben 10.000 limit diye böyle öneride bulundum.
Kuzene sordum 9000 dedi.
Tabi bunun kargosu vs de var.
Bence siz sıfır alın. :sirit
Teşekkür ederim, kendisine ileteceğim. Belli olmaz belki 2. el almayı tercih eder eğer sen referans oluyorsan 🙂 Kargo maliyetine katlanılır yeter ki kargo sürecinde hasar almasın.

Sıfır toplamak isterse Intel toplamak daha iyi gibi geliyor bana, bu arada ofis hariç ev bilgisayarlarımda hep AMD kullandım, AMD'ci olarak söylüyorum bunu 🙂

Son olarak, bu Team marka ramler güvenilir mi ? Şu ana kadar Kingston ve G-Skill haricinde ram aldığımı hatırlamıyorum hiç.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Teşekkür ederim, kendisine ileteceğim. Belli olmaz belki 2. el almayı tercih eder eğer sen referans oluyorsan 🙂 Kargo maliyetine katlanılır yeter ki kargo sürecinde hasar almasın.

Sıfır toplamak isterse Intel toplamak daha iyi gibi geliyor bana, bu arada ofis hariç ev bilgisayarlarımda hep AMD kullandım, AMD'ci olarak söylüyorum bunu 🙂

Son olarak, bu Team marka ramler güvenilir mi ? Şu ana kadar Kingston ve G-Skill haricinde ram aldığımı hatırlamıyorum hiç.
Sizinle aynı düşüncedeyim.
Hem Intel hem AMD kullandım.
AMD biraz daha kurcalayan adam işi. 😁
Bende de Kingston var ama kullanan kişi sayısı çok, adı Ahmet olmuş Mehmet olmuş önemi yok bence çünkü chipleri ana üreticilerden temin ediyorlar. O ramlerle bir sürü sistem satılmıştır. Yakın fiyata başka RAM varsa onu da tercih edebilirsiniz.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,355
39
Selamlar,

Yaklaşık 25-30 yıldır kullandığım Windows platformuna veda edeceğim. Apple Mac Mini almaya karar verdim. Fakat benim için hangisinin daha uygun olduğuna bir türlü emin olamadım.

Kullanım şeklim şöyle;
- Aynı anda açılmış yaklaşık 10-15 internet sekmesi, Outlook, Photoshop, Whatsapp Masaüstü, 1-2 Excel ve Word dosyası, müzik.
- Bilgisayarda neredeyse hiç oyun oynamıyorum. PS5 ve Apple Arcade var, bir de arada emülatör oyunları oynuyorum.
- Ufak çaplı Photoshop ve çok çok nadiren Illustrator kullanırım. Yaptığım çizimler 2D basit şeyler, çözünürlükleri de maximum 5K oluyor. Tekstil sektöründeyim, desen falan çiziyorum.

2020 yılında çıktığı için M1 işlemci istemiyorum. Bir yandan M2 seçenekleri arasında kaldım diğer yandan da Mart ayında M3 işlemcili Mac Mini çıkma ihtimali tereddütte bırakıyor. Kesin olan tek şey alacağım cihazın minimum 16 GB Ram'e sahip olması. 8 alırsam yakın gelecekte dar boğaz yapabilir.

Harici SSD kullanıp bağlayabilirim bu nedenle depolama kapasitesi çok önemli değil. Fakat M2 işlemcili modelin 256 GB SSD'li versiyonunda tek NAND çip kullanılmış bu yüzden okuma/yazma hızı 3.000 mb/s'den 1.500'e düşmüş. HDMI versiyonu ise 2.0.

M2 Pro modelinde HDMI 2.1 desteği var ve minimum 512 GB SSD ile geliyor. Pro almak benim kullanım senaryomda overkill olur mu ? Yani Alfa Romeo alıp köyde tarlaya gitmek için kullanmak gibi olur mu 😀

Eğitim indiriminden yararlanmayı planlıyorum. Mart ayında M3 işlemcili yeni Mac Mini modellerinin çıkması bekleniyor. 5 NM'den 3 NM teknolojisine geçilecek bu işlemci ile. M3'ü mü beklesem yoksa M2 Pro mu alsam veya 16/512 normal M2 Mac Mini mi alsam bilemedim. Bir üst modele geçtikçe de fiyatlar acayip artıyor.

M2 16/256: 27.000 TL (12 taksit 33.700 TL)
M2 16/512: 33.500 TL (12 taksit 41.800 TL)
M2 Pro 16/512: 43.000 TL (12 taksit 53.700 TL)

Kompakt fakat güçlü olması (106 GTI gibi) ve en önemlisi hiç fan sesi olmaması beni çok cezbediyor. Hali hazırda bir çok Apple ürünü kullandığım için farklı avantajları da olacak.

Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim; slowfood slowfood Sota Sota Ömer Çolak Ömer Çolak Umut Barış Umut Barış

Şu an kullandığım sistem;
- AMD Ryzen 5 1600 İşlemci
- MSI B450M-A Pro Max Baba Kart
- 16 GB Corsair Dual Kanal Ram
- RX 570 4 GB Ekran Kartı
- Samsung 980 M.2 NVMe SSD - 3100MB/-2600MB/S yazma ve okuma hızı

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt