Şu Dünyadaki Dikili İlk ve Tek Ağacımız

C Çevrimdışı

Cemil47

Aktif Üye
20 Ocak 2020
288
64
Arkadaşlar burda bende kulak misafiri oldum bişey danışacağım limon çekirdeği bir kavanoza toprağa alsam filizlenir mi acaba?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Arkadaşlar burda bende kulak misafiri oldum bişey danışacağım limon çekirdeği bir kavanoza toprağa alsam filizlenir mi acaba?
Toprak ve kavanoz olur mu kesin bilemiyorum ancak ıslatılmış kağıt havlu ve poşet ikilisinde filizlendiğine göre toprak ve kavanoz ikilisinde de filizlenir diye düşünüyorum. :alala

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,591
Toprak ve kavanoz olur mu kesin bilemiyorum ancak ıslatılmış kağıt havlu ve poşet ikilisinde filizlendiğine göre toprak ve kavanoz ikilisinde de filizlenir diye düşünüyorum. :alala
İlk okulda tabak içerisine pamuk ve onunda içerisine nohut katıp pamuğu ıslamıştık ve günler sonra yeşerdiğini görüp bir bilgi daha öğrenmiştik bu arada o yıllarda her şey doğaldı genetiği ile oynanmamıştı şimdiki sebze meyvelerin tohumu tohum satan ülkeler tarafından kısırlaştırıldığı için ektikten sonra oluşan meyve içerisindeki çekirdeği ekince tutmuyor. Limon çekirdeği acaba doğal mı kurcalanmış mı?

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Benzeri bir problem benim turunçgillerimde de var. Unlubit gibi görünüyor. Zamanında ilaçlama yapamadığım için devam ediyorlar ama bu sene birkaç yıldır meyve alamadığım limonum döktü. 🧿 Gövde için kükürtlü bordo bolamacı kullanıyorum. Hafif sulandırıp gövdelerine fırça ile uyguluyorum. Yaz başlayıp sıcaklar girmeden yapıyorum. Etken görülen yaprakları da mutlaka koparıp bitkiden uzaklaştırmak gerekiyor. Genel ilaçlama için fungusit ve insektisit karışımı uygulamak lazım. Bir ziraat mühendisi arkadaştan etkene yönelik ürün tavsiyesi alabilirseniz o kısmı daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. Bilgi edinmek için;

Bereketli olsun.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
İlk okulda tabak içerisine pamuk ve onunda içerisine nohut katıp pamuğu ıslamıştık ve günler sonra yeşerdiğini görüp bir bilgi daha öğrenmiştik bu arada o yıllarda her şey doğaldı genetiği ile oynanmamıştı şimdiki sebze meyvelerin tohumu tohum satan ülkeler tarafından kısırlaştırıldığı için ektikten sonra oluşan meyve içerisindeki çekirdeği ekince tutmuyor. Limon çekirdeği acaba doğal mı kurcalanmış mı?
Aslında ata tohumu etkinlikleri var oralardan orijinal tohum alınabilir diye düşündüm siz bunları yazınca.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Benzeri bir problem benim turunçgillerimde de var. Unlubit gibi görünüyor. Zamanında ilaçlama yapamadığım için devam ediyorlar ama bu sene birkaç yıldır meyve alamadığım limonum döktü. 🧿 Gövde için kükürtlü bordo bolamacı kullanıyorum. Hafif sulandırıp gövdelerine fırça ile uyguluyorum. Yaz başlayıp sıcaklar girmeden yapıyorum. Etken görülen yaprakları da mutlaka koparıp bitkiden uzaklaştırmak gerekiyor. Genel ilaçlama için fungusit ve insektisit karışımı uygulamak lazım. Bir ziraat mühendisi arkadaştan etkene yönelik ürün tavsiyesi alabilirseniz o kısmı daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. Bilgi edinmek için;

Bereketli olsun.
Aslında bu sene aşılama yapılır diye düşünmüştük, Aşılama esnasında da oldukça kesiliyor diye biliyorum, O kesilme belki bu anlamda da bir katkı sağlayabilir mi bilemedim.

Siz hani ''yaprakları da uzaklaştırmak lazım'' dediğinizde aklıma geldi. Dediğiniz gibi bizim buradaki ziraatçi arkadaşlara bir danışmak en iyisi.

Belki önümüzdeki günlerde alıp bizim ofise getirip burada gösteririm.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Dostlar herkese mutlu pazarlar.

Bu konu başlığının ilk mesajında da göreceğiniz üzere ayn limonun yarısından aldığım iki çekirdek ile yetiştirdiğim ve ikisi de tutan ağaçlarımız oldu.

Her ne kadar kimse o ağacın limon çekirdeğinden olduğuna inanmasa da ağaçların birisi ilginç şekilde DUT AĞACI çıktı :alala
Köydeyken hanım Trabzon hurması dikelim demişti,alıp diktik,ama ne hikmetse ağaç 3 yıl yaşadı,daha doğrusu üstten kurumaya başladı,ben de alttan kestim,su verdim,zamanla yeşil olmaya başladı biraz büyüdü,büyüdü çiçek açtı.
Hanım sevindi ,ben de sevinir gibi oldum :haha1 ,fakat çiçekler meyveye dönünce hurma yerine erik (sanırım, hanıma sordum hatırlamıyorum alo dedi ) verdi :)
Meğer aşı toprağa daha iyi tutunan farklı bir bitkiye yapılırmış,aşı tutarsa meyve alırsın demişlerdi mesela bana.Tabii sonrada Ödemiş'ten fidan aldığımız bir yer bize büyük hurma ağacı vermişti.
Ama çekirdekten ilk ağacın çıkmasını ilk kez duydum adem :)
Diğer yandan limonun bu hale gelmesi hakkında bir bilgim yok,muhtemelen eve giren farklı bir bitkiden hastalık kapmış olabilir,köyde komşumuz bir saksıda yetişen çiçek için "toprağını değiştirin" demişti.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Köydeyken hanım Trabzon hurması dikelim demişti,alıp diktik,ama ne hikmetse ağaç 3 yıl yaşadı,daha doğrusu üstten kurumaya başladı,ben de alttan kestim,su verdim,zamanla yeşil olmaya başladı biraz büyüdü,büyüdü çiçek açtı.
Hanım sevindi ,ben de sevinir gibi oldum :haha1 ,fakat çiçekler meyveye dönünce hurma yerine erik (sanırım, hanıma sordum hatırlamıyorum alo dedi ) verdi :)
Meğer aşı toprağa daha iyi tutunan farklı bir bitkiye yapılırmış,aşı tutarsa meyve alırsın demişlerdi mesela bana.Tabii sonrada Ödemiş'ten fidan aldığımız bir yer bize büyük hurma ağacı vermişti.
Ama çekirdekten ilk ağacın çıkmasını ilk kez duydum adem :)
Diğer yandan limonun bu hale gelmesi hakkında bir bilgim yok,muhtemelen eve giren farklı bir bitkiden hastalık kapmış olabilir,köyde komşumuz bir saksıda yetişen çiçek için "toprağını değiştirin" demişti.
Abi senin de benim de yaşadığımız yerler malum her yer çiçek böcek bitki örtüsü dolu, balkonda duran ağaç, kapmıştır mutlaka. :ok

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Dostlar herkese mutlu pazarlar.

Bu konu başlığının ilk mesajında da göreceğiniz üzere ayn limonun yarısından aldığım iki çekirdek ile yetiştirdiğim ve ikisi de tutan ağaçlarımız oldu.

Her ne kadar kimse o ağacın limon çekirdeğinden olduğuna inanmasa da ağaçların birisi ilginç şekilde DUT AĞACI çıktı :alala

Neyse konumuz o değil. Şöyle bir sorunum var. LİMON çıkan ağacımda son birkaç aydır şu yapışkanımsı şeyleri görüyorum.
Üzerindeki siyahlıklara bakmayın onlar çevrede yanan odun kömür kaynaklı, malum balkon içinde olduğu için yağmur da almıyor o yüzden ilk defa bu kış öyle oldu, geçen kış bunu yapmamıştı, muhtemelen yapışkana takılıp kalıyor ve rüzgarla da gitmiyorlar.

Sorum ise basit ve anlamışsınızdır, bu yapışkan şey neden oluyor? Bu bir hastalık mı yoksa ben bir şeyleri yanlış mı yapıyorum? :alala

Gerçi su vermek dışında birşey de yapmıyorum o ayrı konu.

20230129_125843.jpg
20230129_125907.jpg
20230129_125928.jpg
20230129_132943.jpg
Maşallah abi :) Ama dut ağacı nasıl çıktı anlamadım :saskin

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Abi kıymetlim bu benim yaaa, Dut olanı tavanı aşınca ofisin oraya götürmüştüm artık, saksı da yetmeyince komşuya verdim karşımızdaki kendi bahçesine dikti, bu bahar o dutun altından sizlere yayın yapmayı planlıyoruz sevgili İlteriş Yılmaz İlteriş Yılmaz ile :)

Bu balkon içinde halen büyümeye devam ediyor, sevgili meebbe meebbe kardeşimin limon gibi tavana yaklaşınca bunu da sakısan normal bahçeye toprağa alacağım benim hayallerime göre.

Sirkeli su sık diyen oldu, Arap sabunlu su sık diyen de oldu ancak konuya tam hakim birisinden öneri alıp onu uygulamayı tercih ederim.
bizimki sizlere ömür abi bu yaz gezmekten pek ilgilenemedik güneşten kavruldu sanırsam :(

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt