Su arıtma cihazı tavsiye

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,630
7/24 calisiyor ünitemiz. Normalde 10kisinin kullanimi icin kuruldu.
Gunduz mesaisinde cok fazla surkulasyon oluyor (taseronlarda kullaniyor)
Anca yetiyor diyebilirim.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,427
32
ben bir kaç yıldır 5 aşamalı kullanıyorum, filtreleri hep kendim değiştirdim, su tüketimimi hiç ölçmedim. arıtıcı markasına takılmayın derim sonuçta hepsi aynı filtreleri kullanıyor. hala 5 filtreli de satılıyor 8 fitreli olanlar da var.
yanılıyorsunuz marka ve en önemlisi filtre markaları çok önemli.Her arıtıcıdan su içersiniz ancak bu suyun sağlıklı olmasıda önemli.Ha amaç sadece su içmekse o zaman haklısınız.Ancak suyun mineral içeriği , ph dengesi yani alkali olması , ağır metallerden tamamen arıtılmış olması sağlık için önemli.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

80 litrelik model en az 30-40 kişi çalışan yerler için yeterli olur, filtreleride 6 ayda bir değişirler büyük ihtimal.

Edirne Halk Kütüphanesi (margi outlet arkasında) waterboxun tezgahüstü modelini kullanıyor 5-6 senedir, oradan referans alıp taktıran çok yer oldu, serviside yanlış hatırlamıyorsam Ayşekadın'da. adamlar kütüphanenin çayını bile arıtma ile yapıyor :)

söylediğiniz sistem mantıklı aslında ama kendin tak değiştir modellerin hepsi Çin menşeili filtreler. kalitelisi elbette vardır ama bulabilmek mesele. waterbox kendi filtrelerini kendisi üretiyor(muş) kauçuk kalitesi önemli elbette, onların iddiasıda bu filtre olayı zaten. ama dedim ya adamlar çok değişik kafalar yaşıyor, ürünleri güzel firma bi değişik :hihi
waterbox kaliteli ancak fiyatı çok yüksek değmez yani.Yukarıda bahsettiğim sistem ile waterbox dan çok daha kaliteli sistem ve su elde etmiş olursunuz.Ayrıca waterbox tada ph 7 nin üstüne çıkmıyor arkadaşta var ölçtük.

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
yanılıyorsunuz marka ve en önemlisi filtre markaları çok önemli.Her arıtıcıdan su içersiniz ancak bu suyun sağlıklı olmasıda önemli.Ha amaç sadece su içmekse o zaman haklısınız.Ancak suyun mineral içeriği , ph dengesi yani alkali olması , ağır metallerden tamamen arıtılmış olması sağlık için önemli.

waterbox kaliteli ancak fiyatı çok yüksek değmez yani.Yukarıda bahsettiğim sistem ile waterbox dan çok daha kaliteli sistem ve su elde etmiş olursunuz.Ayrıca waterbox tada ph 7 nin üstüne çıkmıyor arkadaşta var ölçtük.

hangi sistemle ?

sincerelym Çevrimdışı

sincerelym 

Aktif Üye
10 Haz 2018
184
Markanın bir önemi olduğunu düşünmüyorum. Filtre konusunda ise haklısınız,ama benim demek istediğim filtreleme şekli idi. (Büyük partikül den küçüğe) meebbe meebbe

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
@ Tüm konuşanlara:
Bu cihazlar ters yıkamayı otomatikmi yapıyor acaba,yoksa bir süre sonra manuelmi yapılıyor?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,630
Bu filtrelerde ters yikama yok hocam.
Filtre gozenekleri dolunca degisim yapiyorsun.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Bu filtrelerde ters yikama yok hocam.
Filtre gozenekleri dolunca degisim yapiyorsun.
:smile: anladım ,ama bu işlem mikron filtre için,peki karbon v.s filtrelerdemi değişiyor,çünkü gözeneği dolan sadece mikron filtredir diye biliyorum ama tabii ticari olarak iş başka ...

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,427
32
Markanın bir önemi olduğunu düşünmüyorum. Filtre konusunda ise haklısınız,ama benim demek istediğim filtreleme şekli idi. (Büyük partikül den küçüğe) meebbe meebbe

yanlış anlamışım haklısınız öyleyse.

@ Tüm konuşanlara:
Bu cihazlar ters yıkamayı otomatikmi yapıyor acaba,yoksa bir süre sonra manuelmi yapılıyor?
hocam ters yıkama için elektronik eklenti gerekli.

conax ve royal green in böyle ürünleri var.Ancak çokta gerekli değil hocamın dediği gibi her türlü çöpe gidecek filtre.Ters yıkama birtek mebran ömrünü uzatıyor.

:smile: anladım ,ama bu işlem mikron filtre için,peki karbon v.s filtrelerdemi değişiyor,çünkü gözeneği dolan sadece mikron filtredir diye biliyorum ama tabii ticari olarak iş başka ...

hocam alt üçlü sediment filtreler (1 ve 5 micron) sadece suyun ön filtrasyondan geçirip mebrana kolaylık sağlamak ömrünü uzatmak için var karbon ise sudaki başta klor kireç ve diğer ağır metalleri bir nebze süzmek için var.

Mebran biliyorsunuz suyu saf hale getiriyor.Alt üçlü gibi gözenekler dolunca değişmesi gerekiyor.

Mebran sonrası alkalin mineral ve Tatlandırıcı post karbon un ise 5000 litreden sonra işlevini kaybettiği için değişmesi gerekiyor.Yani içindeki cocanat bazlı karbon . mineralli taşlar suya katılım yapamaz hale geldiklerinde değişmesi gerekiyor.

Pratikte alt üçlü 6 ay

mebran 2 ila 4 yıl

alkalin mineral post karbon detox ise 2 yılda bir değişim öneriliyor.

Son düzenleme:
F Çevrimdışı

flip-flop

Aktif Üye
2 Ağu 2018
337
Almayı düşünen arkadaşlara

n11.com'dan 8 ASAMA LOTUS WATER SU ARITMA CiHAZLARI 8 Su Arıtma Cihazı seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!

tavsiye ederim.Usa mebran isteyen yaklaşık 100 lira fark ödesin filmtec alsın.Üzerindeki mebran vontron dur taiwan malı .Teoride fark yok filmtec ->vontron>lg chem şeklindedir kalite sıralamaları.Birde tabi piyasa malları var .

Şimdi bu önerdiğim sistem 5 aşamalı mineral ve ph yönünden eksik bir sistemdir.

5. filtreden sonra

BIOCERA Antioksidan Alkali Su Arıtma Filtre 370,00 TL yerine 249,99 TL
alıp ekleyin derim.Biosera fda nsf onaylı ph 8 ila 9.5 arası garanti olan bir bir filtredir.

Toplamda 780 liraya waterbox ve adı bilinen bilinmeyen bir çok markadan daha kaliteli cihaz elde etmiş olursunuz.

Sistemorganizasyon murat bey den şuana kadar 8 tanıdığıma cihaz aldık kendisi çok güvenilirdir.Ürünlerinde pae metal tank , avrupa tipi lux aç kapa paslanmaz krom musluk kullanır.Kendi 8 aşamalı filtreleri orta kalite olduğu için 5 aşama alıp üzerine biosera ekleyin derim. Bunun dışında alt üçlü filtreleri kaliteli almanıza gerek yok 20 30 liralıklardan alıp 6 aya varmadan çamur kaplandığı gibi?değiştirmenizi tavsiye ederim.Arıtma cihazlarında mebran kıymetlidir.Tatlandırıcı ve alt üçlü dışında tüm filtrelerin 5000 litre ömrü vardır.

Kendim 4 yıldır amatör olarak eş dosta arıtma konusunda yardımcı oluyorum.Filtrelei kendim değiştiriyorum.Almak isteyene yardımcı olurum.

bu arada arıtma sistemleri 4 bar gibi yüksek basınç ister.Bizim hidrofor bozuk Edirne de alt yapı da sorunlu belediye de özen göstermiyor haliyle bizim bar yeri geliyor 2 bara kadar düşüyor.Arıtma sağlanıyor ancak tank çok yavaş dolduğu gibi mebran ömrüde çabuk doluyor.Ne kadar yüksek basınç olursa tank çabul dolar mebranın işi biter ömrü uzun olur.Ben motorlu almadığıma pişmanım.Sonradan dönüşümde maliyetli oluyor.Açıkcası önemsemiyorum günlük tüketimimiz 5 litreyi bulmadığı için sorun olmuyor.Yine de basınçı düşük olanlar özellikle yüksek katlı binalarda oturanlar mutlaka pompalı motorlu alsınlar.

Cevabınızicin tesekkurler... tabi ben fazla bilmedigimden;
Aquabir Su Arıtma Cihazı 5 Aşamalı Pompasız (LG Filtre) 550,00 TL yerine 420,00 TL

şu adresteki yorumlarda bunu almayi gozume kestirmistim ama gonderdiginizi de inceleyecegim
Tabi filtre olayi nasil biraz karışık yani 3 filtre olursa ne olur 5 olursa ne farkeder 8 olunca ne oluyor pek anlamam. Eskiden direk suyu iciyorduk koyde cesmeden ne guzel hic bunlar yoktu

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,427
32
Cevabınızicin tesekkurler... tabi ben fazla bilmedigimden;
Aquabir Su Arıtma Cihazı 5 Aşamalı Pompasız (LG Filtre) 550,00 TL yerine 420,00 TL

şu adresteki yorumlarda bunu almayi gozume kestirmistim ama gonderdiginizi de inceleyecegim
Tabi filtre olayi nasil biraz karışık yani 3 filtre olursa ne olur 5 olursa ne farkeder 8 olunca ne oluyor pek anlamam. Eskiden direk suyu iciyorduk koyde cesmeden ne guzel hic bunlar yoktu

kusura bakmayın ben de 8 aşamanın linkini vermişim.

n11.com'dan 5 ASAMA LOTUS WATER SU ARITMA CiHAZLARI 5 Su Arıtma Cihazı seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!

5 aşama bu gerçi aradaki fiyat farkını ve filtrelerin işlevsizliğin farkına varın.Tek filtre farkı 10 lira??

5 6 7 8 inci filtreler suya mineral katıyor ph yükseltiyor.Sağlıklı bir su için bunlar gerekli. Bu yüzden biosera alın diyorum.Tabi omnipure pentek penteir maktix k bunlarda kaliteli filtre markaları.

Eskisi ile şimdiyi kıyaslamayın hocam.Artan nüfüs çarpık kentleşme kirlenen doğal kaynaklar dahasını saymaya gerek yok.

Ziraat mühendisi tanıdık yıllarca bilinçsiz kullanılan nitratlı gübreler içeriğinin yerin 20 metre altındaki kaynak sularına karıştığını alınan numünelerde nitrat içerikleri bulunduğunu iddaa ediyor.

F Çevrimdışı

flip-flop

Aktif Üye
2 Ağu 2018
337
Peki simdi birkac sorum daha olacakti.
1. Evdeki musluga gelen basinci nasil ogrenebilirim 4 bardan düşük mu degil mi diye

2. Alt üçlü vs dediginiz her markada ayni midir. Mesela bana 3 lu filtre lazim 5. Filtre ya da son üçlü 8li filtre lazim dedigimde her zaman ayni filtreler mi karsima çıkar?

3.ben 5 li filtre kullansam sonraki 3 lüyü almasam icmenin bir zarari olur mu?

4. Lg biosera omnipure pentek vs bunlar ayni filtre boylarina mi sahip makinaya uymama gibi problem olur mu?

Simdilik aklima gelenler bunlar :)

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,427
32
Peki simdi birkac sorum daha olacakti.
1. Evdeki musluga gelen basinci nasil ogrenebilirim 4 bardan düşük mu degil mi diye

2. Alt üçlü vs dediginiz her markada ayni midir. Mesela bana 3 lu filtre lazim 5. Filtre ya da son üçlü 8li filtre lazim dedigimde her zaman ayni filtreler mi karsima çıkar?

3.ben 5 li filtre kullansam sonraki 3 lüyü almasam icmenin bir zarari olur mu?

4. Lg biosera omnipure pentek vs bunlar ayni filtre boylarina mi sahip makinaya uymama gibi problem olur mu?

Simdilik aklima gelenler bunlar :)

evinizde kombi yada termosifon varsa öğrenebilirsiniz.Kombiler üzerindeki bar göstergesi ne bakarak kombiye su basmaya çalışın gösterge 4 barı geçerse 4 bar basınç vardır.Bir diğer yöntem banyo bataryası yada mutfak musluğundan geniş çaplı canlı diri akan su varsa ve elinizle suyu kesemiyorsanız en azından yeterli bir basınça sahip olabilirsiniz.

açık ve kapalı kasa cihazların filtreleri standarttır.Ancak piyasa da daisy ve ismini hatırlamadığım birkaç marka kendine özel filtre kullanıyor.Waterbox ta aynı şekilde piyasada muadili olsada kendi filtrelerini sonradan temin etmek gereksiz pahalı ve zor.

water boxta müşteri hizmetleri değişim zamanında sizi arıyor filtreler size yada nadiren servise kargolanıyor servis gelip takıp ücretini alıyor.Yani piyasada waterboxun kendi filtresini bulamazsınız .Ben çok aradım çıkma filtreleri bile vermiyor servis geri gitmesi gerekiyor dediler.

Bu gibi sıkıntılar yaşamamak adına conax royal green ihlas gibi markaları tercih edin en kötü.

5 aşamalı su mineral ve tat yönünden zayıf bir su üretir.Biocera gibi çok etkili filtreler kullanmadığınız sürece bu böyledir.

Geri
Üst Alt