Sinovac aşısı mutasyona karşı %74 etkili

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
işini iyi yapmasa Çin'de nasıl bitti... aşı karşıtı gerizekalıların uydurması o... aşılara kulp buluyorlar...
Çin'de yönetim bitti dedikten sonra da bitmiş olamaz mı sizce? :kiskis
Etkisi açıklanırken bile kaç takla attılar.

MRNA veya klasik aşı fark etmeksizin 2 veya 3 doz şart.
Hatta Uğur Şahin'in tahminine göre Grip aşısı gibi düzenli yapılması gerekebilir.
Çünkü mutasyon süreci devam ediyor.

MRNA aşılarına karşı çekince bana anlamsız geliyor gibi.
Çünkü bu şirketin ilk defa yaptığı bir iş değil.
Uzun zamandır kanser aşıları ve MRNA aşıları üzerinde çalışan bir şirket.
Adamların olayı bu.
Ki MRNA aşısının tarihçesini de okuyunca, Biontech'ten kolay kolay yamuk çıkmayacağını düşünüyorum.

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Şirket deyip geçiyoruz, yabancı dil bilenlerden biri araştırsa da söylese ? Benim tahminim avrupadakinin de çindekinin de sahip olduğu ortakları benzer kişilerin çıkması beni şaşırtmaz.
Alman aşışı için alınan onayı okuyunca benim kafam karıştı... Hele işin uzmanı kişilerin 4 evreyi tamamlamadı normal koşullarda uygulanan prosedüre göre ruhsatlandırması yapılmadı demeleri de düşündürücü. Belki birkaç kez bu hastalığı atlatmam beni şüpheci yapıyordur, bilim şüphemiydi neydi...

grezimonk Çevrimdışı

grezimonk

Süper Üye
21 May 2018
647
Çin'de yönetim bitti dedikten sonra da bitmiş olamaz mı sizce? :kiskis
Etkisi açıklanırken bile kaç takla attılar.

MRNA veya klasik aşı fark etmeksizin 2 veya 3 doz şart.
Hatta Uğur Şahin'in tahminine göre Grip aşısı gibi düzenli yapılması gerekebilir.
Çünkü mutasyon süreci devam ediyor.

MRNA aşılarına karşı çekince bana anlamsız geliyor gibi.
Çünkü bu şirketin ilk defa yaptığı bir iş değil.
Uzun zamandır kanser aşıları ve MRNA aşıları üzerinde çalışan bir şirket.
Adamların olayı bu.
Ki MRNA aşısının tarihçesini de okuyunca, Biontech'ten kolay kolay yamuk çıkmayacağını düşünüyorum.
sadice Çin yönetimi demiyor... dünya gördü... artık covid-19 bitme aşamasında hiç bir önlem olmayan ülkelerde bile vakalar azalmaya başlamış diyorlar?...

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
azalarak bitme aşamasında diye haber gördüm... belki aşı olan yabancılardan etkileniyor...
Aşı olanın sadece virüse karşı direnci artıyor hepsi bu.
Virüs yine vücudu enfekte eder ama vücut savaşmayı öğrenir, olay bu.
Mutasyon geçirmemiş olabilir belki o bölgede.
Mutasyon geçirecek bir konak bulamamış olabilir kendisine.

Yoksa virüs cidden tehlikeli. Sadece yakalanan anlıyor maalesef bunu.

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
inaktif aşı ile mrna aşısını karşılaştırmak pek anlamlı değil. bilim inaktif aşıların mrna kadar etkili olamayacağını bas bas bağırıyor. sinovac kötü demiyorum. hiç yoktan iyidir diyorum. hele ki alerji geçmişi olanlar için. ama ille de sinovac şampiyon demek açıkça saçmalık. araştırmaların sonuçları bunlar. benim fikrim değil.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
mRNA tipi ilk aşı 1990'da geliştirilmiş bir yöntem olmasına rağmen klasik tip aşı 1700'lerde kullanılmaya başlanmıştır. Çekincenin ana nedeni işte tam olarak bu. 1700'lü yıllardan beri kaç kuşak geldi geçti. Klasik tip aşı bu nedenle çok uzun süreli bir şekilde test edilebilmiş oldu. Çünkü bazı etkiler bir sonraki nesil ya da iki sonraki nesilde bile çıkabilir. Bu nedenle klasik tip aşılama kendini kanıtlamış bir yöntem. 30 yıllık geçmişi olan mRNA tipi aşılar ise daha çok yeni sayılabilir. Bu nedenle elde klasik tip aşı kadar veri yok. Bundan dolayı daha iyi ya da daha kötü denemez ama veri eksikliğinden dolayı daha az güvenli denilebilir. Ayrıca mRNA'da vücuda dışarıda hazırlanmış genetik bir kod veriyorsunuz. Bu kodun ileriki kuşaklarda ne gibi etkilerinin olacağı hakkında elde veri bulunmuyor.
İçinde bulunduğumuz koşullarda bu kadar uzun süreli test yapma şansımız zaten bulunmamakta. Bu nedenle bu tip ilaçlar acil kullanım onayı ile uygulanıyor. Türkiye'de ne yazık ki insan yaşama çok da bir önem arz etmiyor ancak gelişmiş olan ülkelerde size uygulanan bir tedavi sonucunda sizin torununuzda bir sıkıntı çıkarsa o ilaç şirketinin ocağına incir ağacı dikiyorlar.
O kağıt size neden imzalatılıyor? Kaç kişi o kağıdı okudu bilmiyorum ancak özetle aşı olduğunuz kurumun sadece uygulayıcı olduğu ve uygulama hatalarından sorumlu tutulabileceği, ilaç ile ilgili tüm sıkıntılarda üretici firma sorumlu olduğu yazıyor.
Özel hastaneler sorumluluk almayı bırakalı zaten çok uzun zaman oluyor. Birçoğu çalıştırdıkları doktorlara şirket kurdurup hizmet alımı şeklinde doktorları çalıştırıyorlar. Bu nedenle en ufak bir problemde tüm sorumluluğu doktora yıkıp kendileri aradan çekiliyorlar. Tabii bunun bir de vergi ayağı var ki orası ayrı bir mevzu tabii.

Geri
Üst Alt